Forest66 Forest66 komentáře u knih

Hrůza za závojem Hrůza za závojem Adam Christopher

Bohužel nejslabší díl série, který nechává víc otázek, než odpovědí. Téma je to dobré - boj o vzniklé mocenské vakuum po Cizinci. Bohužel Billie je víc než co jiného vypravěčem okolních událostí, kterými se nechá pohazovat sem tam a sama vlastně nikdy nic neudělala.

08.04.2024 2 z 5

Biggles: Černý kondor Biggles: Černý kondor William Earl Johns

Nedělám to často, ale zase jednou musím strhnout body za nekvalitní překlad. Takhle prostě čeština nevypadá, takhle šroubovaně nepřekládají ani Shakespeara, natož dobrodružný román.
Příběh sám o sobě zajímavý a čtivý s jen malým množstvím hluchých míst. Kazila to jen ta práce s textem na úrovni strojového překladu

07.04.2024 3 z 5

Slon pro Karla Velikého Slon pro Karla Velikého Dirk Husemann

Knížku jsem si přečetl hlavně proto, že byla po ruce. Už po předchozí zkušenosti jsem věděl, že historického tam bude pramálo, že je autor mizerný vypravěč a ani obsah nesliboval zajímavou zápletku. Takže jsem tentokrát nebyl zklamán, ale ani mile překvapen. Některé části jsou zajímavé, ale tak 2/3 knížky tvoří bezduché dialogy a myšlenky o ničem nebo popis čehokoli. Kdyby to zkrátil, byla by to docela dobrá povídka.

31.03.2024 2 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Na plný počet tahle série asi nikdy nebude, ale bylo to mnohem lepší, než předchozí díl

19.03.2024 4 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Některé povídky mě mile překvapily, od jedné jsem čekal víc. Co mě hodně mrzí, že Tom Bombadil je jen klamavá reklama. Jen pár bezduchých básniček

08.03.2024 3 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Původní trilogie se mi moc líbila, takže jsem se na Vlka těšil, jenže ve výsledku jsem tak otrávený, že ani nevím, jestli chci ten poslední díl vůbec číst. Co se na tom povedlo je klasicky případ. Ten byl zajímavý a dobře vymyšlený. Bohužel mnohem víc se toho nepovedlo :( Autor se neustále odchyloval od tématu a ztrácel se v nesmyslných vzpomínkách jednotlivých postav, které neměly (ty vzpomínky) vůbec nic společného s aktuálním děním, příběhem, prostě otravný balast. střihy mezi myšlenkami nebo přecházení mezi přímou řečí (mimochodem často ani nebylo poznat, kdo zrovna mluví) a myšlenkovými pochody, připomínali ze všeho nejvíc tourettův syndrom.
Doufal jsem, že když se to bude odehrávat v minulosti, nebudu muset přetrpět vzpomínky na Sigrid a babičku, ale bylo to snad ještě horší, než dřív.

03.03.2024 2 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Tahle knížka se mi zdaleka nelíbila tolik, co knížky s Erikou. Sice to byla zajímavá zápletka jako vždycky, ale tím, že vraha chytli hned na začátku tam vzniklo na dlouhou dobu vzduchoprázdno, kdy se nic neděje. Navíc tam nebyla žádná postava, kterou bych si mohl oblíbit. Škoda, že kanibala nechal přežít. Takhle se tam bude nejspíš táhnout celou sérií, jak smrad

02.03.2024 3 z 5

Naprosto úžasná knížka! Nečekal bych, že se mi příběh o holčičce v lese může tolik líbit :)

26.02.2024 5 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Teď už to poslouchám opravdu jen ze zvědavosti, kam až může původně béčkové sci-fi vůbec ještě klesnout. První díl měl aspoň nějakou myšlenku, ale tohle je už jen příběhový průjem, který nemá nic společného ani s tou Nadací

20.02.2024 odpad!

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Příběh to nebyl špatný, jenže byl hrozně tuctový a předvídatelný. Ta knížka prostě nemá šťávu

14.02.2024 2 z 5

Star Wars -  Katalyzátor - Rogue one Star Wars - Katalyzátor - Rogue one James Luceno

Katayzáto je přesně takový, jaký jsem očekával a co jsem si od toho sliboval. Luceno píše spíš politiku a pozadí osob a příběhů a to jsem taky dostal. Takže pokud je někdo zklamaný, že tam nemá divoké přestřelky a mávání světelnými meči, váš problém, ne knížky :)
V knížce jsou výborně rozpracované postavy a vztahy a Krennica můžeme vidět ne jen jako suchého kariéristického záporáka, na což mu zbyl prostor v Rogue One, ale také jako výborného stratéga, schopného plánovat mnoho kroků dopředu a být tak rovnoceným soupeřem Tarkinovi. Taky asi dokážu líp pochopit, proč se Lyra vrátila ke Galenovi, místo aby zůstala s Jyn, což ve filmu nedávalo zrovna smysl. Tam ji pouze potřebovali odstranit z filmu :D

14.01.2024 4 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

I po takové době je Kim stále skvělá! Dnes bylo řešení trochu jednodušší, ale knížce to neubralo nic na napětí. Osobně jsem trochu zklamaný tím koncem, ale to je subjektivní. Příběh, osoby i styl si plně zaslouží svých obvyklých 5 hvězdiček

14.01.2024 5 z 5

Zpěv Sirény Zpěv Sirény Val McDermid

Knížka má zajímavou zápletku, ale hrozné zpracování :( Rozhodně se nejedná o detektivku, v knížce je sice hromada policistů, ale nikdo za celou dobu nic nevyšetřil. Ani thriller bych to nenazýval, protože všechny události jsou v podstatě předem známé, takže o napětí se nedá mluvit. Je to takový deníček vyšinutého individua, proložený vzájemnou interakcí nepřesvědčivých postav. Hrozně mě rozčilovalo celou knížku, že všechny prezentované, "zjištění", "stopy" a "dedukce", jsou z 90% naprosto vycucané z prstu a zcela nepřesvědčivé.

12.01.2024 2 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Myšlenka jako taková je celkem zajímavá. Zpracování poněkud pokulhává. Vyprávění je vleklé a velmi tunelově se valící vytyčeným směrem, nechávajíc kolem sebe spoustu logických chyb a nesmyslů.
Slyšel jsem rčení, že "jen pár lidí nic nedluží své reputaci" a Asimov je zářným příkladem, jak pověst dalece převyšuje kvalitu autora. Audiokniha se dala docela dobře odposlechnout. Tištěnou knihu bych pravděpodobně nedočetl

30.12.2023 2 z 5

Skála Skála Peter May

Skála je detektivka asi jako Staré pověsti české. Daleko víc to připomíná telenovelu. Co se ale nedá upřít, je styl psaní. Způsob, jakým May předkládá svůj příběh, je velmi poutavý. Škoda, že ten obsah nebyl trochu lepší. Taky můžu pochválit pestrost a věrohodnost osob. Každý v sobě má aspoň kousek dobráka i kousek hajzla, je směsicí namixovaných povahových rysů a ne jen černobílá figurka, jak tomu v mnoha knihách bývá

29.12.2023 3 z 5

Písky Duny Písky Duny Kevin J. Anderson

Povídky sami o sobě, zase tak špatné nejsou. Nemám ale dojem, že by to universum Duny nějak rozvíjelo. Hlavně proto, že je tam docela dost nesmyslů, vylučující se s původní knížkou a ne zrovna zanedbatelných

28.12.2023 3 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Ze začátku jsem měl trochu problém se začíst, bylo tam spoustu hrozně nevýrazných postav a děj byl zpočátku takový nijaký. V jednu chvíli se to ovšem rozjelo a knížka byla skvělá. Bohužel ten konec to vyloženě pos***. Autor chtěl za každou cenu překvapivý konec a nepoložil si otázky "Pokud to uzavřu takhle, mohou předložené důkazy vůbec existovat? Je možné, aby postavy jednali tak, jak jednali?". Protože odpověď by byla ne! v žádném případě

21.11.2023 3 z 5

Půlnoční horizont Půlnoční horizont Daniel José Older

Tahle knížka má mnoho, co by se tomu dalo vytknout, ale má i své světlejší stránky, takže vyloženě zatratit bych si ji také nedovolil. Rozhodně je to slabší kousek celé už tak slabé série (to se dá ale říct o většině z Disneyho "kánonu") a děj v podstatě působí jako deja vu k Sílící bouři. Je tady strašné znát, že tahle série už se jen vleče, nemá co nového nabídnout a opakuje se. Navíc je tak přecpaná protěžování sexuálních menšin, až si nejsem jistý, jestli je to sci-fi nebo LGBT román zasazený do SW kulisy. Další věc, co hodně narušuje děj, jsou neustálé odkazy na události, které nikdy nevyšli knižně, jen formou komiksů, průvodců atp. a ještě ne u nás.
Co se naopak povedlo, jsou většinou postavy, které byly až na výjimky vtipné a sympatické. Když odhlédneme od naprosto zbytečné dějové linky z historie, je knížka i docela čtivá a až na pár faktických nesmyslů docela promyšlená. Lépe, než už zmíněná Sílící bouře, která se strašně vlekla.

28.10.2023 2 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Travič mě bavil asi o něco víc, než Rakvář. Myslím, že je to prostě tím, že jsem tentokrát věděl, že mám očekávat něco trochu jiného, než obvykle. Bývalo by bylo lepší, kdybych si obě knihy přečetl najednou, protože děj je velmi úzce propojený. V knížce zůstává docela dost neuzavřených otázek, ale právě proto, že Rakvář a Travič jsou prostě trochu jiné, než ostatní knížky, mi to ani nijak nevadí a tak nějak to tam i patří

15.09.2023 4 z 5

Krvavá řeka Krvavá řeka Jeffery Deaver

Je mi záhadou, jak mohl stejný autor, který napsal případy Lincolna Rhyma a Kathryn Danceové napsat sérii o Rune. Ale to, co z něho vypadlo tentokrát, to jsem si nedovedl ani představit. Tak povrchní a iracionální škvár, bez špetky napětí a plný nesmyslů jsem už dlouho nečetl. Kdybych nechával knihy nedočtené, tohle by rozhodně byla jedna z nich

14.09.2023 odpad!