Star Wars - Katalyzátor - Rogue one

Star Wars -  Katalyzátor - Rogue one https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520369/bmid_star-wars-katalyzator-RCz-520369.jpg 4 10 4

Napínavý příběh od uznávaného autora Star Wars Jamese Lucena o vzniku superzbraně, který připravuje půdu pro film Rogue One i seriál Andor. Válka trhá galaxii na kusy. Republika a separatisté už léta bojují napříč hvězdami a ve snaze vyhrát válku vytvářejí stále smrtonosnější technologie. Orson Krennic je jako člen přísně tajného projektu Hvězdy smrti kancléře Palpatina odhodlán vyvinout superzbraň dříve, než se to podaří nepřátelům Republiky. A klíčem k tomu by mohl být Krennicův starý přítel, geniální vědec Galen Erso. Galenův výzkum zaměřený na energii upoutal pozornost Krennica i jeho nepřátel, a vědec se tak stal klíčovým pěšákem v galaktickém konfliktu. Krennic Galenovi nabídne mimořádnou příležitost: pokračovat ve vědeckém studiu s využitím všech prostředků, které má bezvýhradně k dispozici. Zatímco Galen a jeho žena Lyra věří, že energetický výzkum bude využit k mírovým účelům, Krennic má jiné plány, díky nimž se Hvězda smrti nakonec stane skutečností. Ersovi jsou chyceni v Krennicově pasti a musejí se pokusit rozplést jeho síť podvodů, aby zachránili sebe i samotnou galaxii.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Egmont (ČR)

Catalyst: A Rogue One Novel , 2016

V.Skywalker
11.03.2024 5 z 5

Klasický Luceno! Vhodně vykreslil postavy a jejich origin. Dialogy uvěřitelné a téma knihy vhodně zvolené.

Forest66
14.01.2024 4 z 5

Katayzáto je přesně takový, jaký jsem očekával a co jsem si od toho sliboval. Luceno píše spíš politiku a pozadí osob a příběhů a to jsem taky dostal. Takže pokud je někdo zklamaný, že tam nemá divoké přestřelky a mávání světelnými meči, váš problém, ne knížky :)
V knížce jsou výborně rozpracované postavy a vztahy a Krennica můžeme vidět ne jen jako suchého kariéristického záporáka, na což mu zbyl prostor v Rogue One, ale také jako výborného stratéga, schopného plánovat mnoho kroků dopředu a být tak rovnoceným soupeřem Tarkinovi. Taky asi dokážu líp pochopit, proč se Lyra vrátila ke Galenovi, místo aby zůstala s Jyn, což ve filmu nedávalo zrovna smysl. Tam ji pouze potřebovali odstranit z filmu :D

ArkAngel
24.10.2023 3 z 5

Rozhodoval jsem se mezi silnějšími třemi hvězdami a slabšími čtyřmi, ale nakonec jsem sáhl po nižším hodnocení. Katalyzátor je víceméně prequelem filmového prequelu, který podobně jako seriál Andor polidšťuje imperiální figury a víceméně trochu i separatisty. Oproti jiným dílům se zde pohybujeme ve vědeckém prostředí, kdy se pochopitelně řeší i politika. Postava Galena mi přišla místy možná až moc naivní, kdy mu skoro až do poslední chvíle nedošlo, že jeho výzkum používají k vojenským účelům, ale lidi taková kolikrát vlastně i jsou, že pravdu nevidí... a nebo to ani nechtějí.

KubaHanzelin
05.10.2023 3 z 5

Titul rozšiřující příběh konce Episody III a mezidobí před Rogue One.
Zajímavý počin, který mi stylem připomíná další Lucenuv SW titul Darth Plagueis, takže se zaměřujeme spíš na intriky, politiku a postupnou proměnu Republiky v Impérium, což je samozřejmě jen na pozadí, protože hlavní děj se točí kolem rodiny Galena Ersa a Orsona Krennica, myslím, že bych se dále neměl rozepisovat a nechat čtenáře si tohoto Oppenheimera ve vesmíru vychutnat dle svého.
Za mě se jedná o něco co je tak trochu zbytečné i když to má spoustu zajímavých prvků a bodů, které zase o něco rozšířily mou znalost SW lore

James Luceno
americká, 1947