Dolores Claibornová

Dolores Claibornová

Dolores Claibornová na konci svého života vypráví příběh. Není to ovšem přesně ten příběh, který od ní policie čeká. Je podezřelá z vraždy Very Donovanové, mrzácké vdovy, pro kterou pracovala jako hospodyně a společnice. Dolores připouští, že se tyto dvě ženy ne vždycky snášely. Podle všeho ji její děti zanedbávaly, měla už po krk hořkosti a navzdory svému bohatství balancovala paní Donovanová po léta na pokraji šílenství. A když se její démonové začali projevovat příliš silně, možná, že jednoho dne toho měla Dolores prostě dost. Jenomže příběh Dolores Claibornové je poněkud jiný. Poněkud temnější, poněkud zvláštnější - a mnohem více děsivější... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/262/dolores-claibornova.jpg 4.3717

Dolores Claiborne (1993)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Odeon

bobulaL

Silný příběh o silné ženě. Neskutečné, jak King dokáže na 240 stránkách vést monolog Dolores ... a to bez jediné nudné pasáže. Jde opravdu o jiný šálek kávy, než jsme u SK zvyklí, ale o to více kniha překvapila. Přečteno bez mrknutí za dva dny. :)

DickBach

V první chvíli jsem nad knihou kroutila zamítavě hlavou a říkala si, zda se náhodou Stephen nevrátil k drogám. Vadil mi styl, kniha psaná jako přepis rozhovoru? Nezbláznil se ten chlap??? No, nezbláznil. Zakousla jsem se a ... opět excelentní práce. Klobouk dolů a velké díky za tak luxusní zážitek. Prostě pan mistr. Není co dodat.

Klarinet

Milá Dolores, jen ti chci napsat, že nejsi žádná mrcha, naopak jsi silná žena s velkým srdcem, které přetéká láskou k dětem a vše, co jsi udělala, je statečné a hodné obdivu. Milý Stephene, vy jste tak úchvatný vypravěč, který umí rozeznít všechny lidské emoce a dodat odvahu zvládnout mnohem lehčí životní situace, než řeší vaši hrdinové. Klobouk dolů!

Carol96

Knihy od S. Kinga prostě miluji a tato kniha není výjimka.
Příběh je ze života, mohl by se stát komukoli z nás - silný příběh.
Je psána formou monologu, je čtivá, příběh hezky plyne. Během vyprávění se střídá přítomní čas minulým, ale není to vůbec matoucí. Myslím si, že kniha se velice povedla.

TerezTul

Sice to není klasická Kingovka, ale i tak se mi moc líbila. Dolores je prostě milující matka, která chce své děti ochránit jakýmkoli způsobem.

danny_21

Doleres Claibornová je výbornou knihou z trochu jiného námětového soudku, než na jaký jsme ve Stevově případě zvyklý. Už jsem si zvykl, že autor rád dává prostor ženám v rolích hlavního hrdiny - mám pocit, že za to tak trochu může jeho žena - a před čím skláním klobouk je to, jak výborným způsobem zvládnul ukočírovat svůj / Doloresin monolog, popsat a vžít se do ženských myšlenkových pochodů a vytvořit tak z jednoduchého příběhu takový originální skvost, který se čte jedním dechem - 90 %

boxas

Od této knihy jsem si nic moc neslibovala, přeci jen je trochu ve stínu mnohem známějších knih S. Kinga. O to víc (a příjemně) mě překvapila. A doporučuji i film, Kathy Batesová v hlavní roli je skvělá!
A ještě poznámka: Je velice zajímavé zjištění, že dlouhý a ne nudný monolog jedné stárnoucí ženské dokáže napsat muž, který evidentně své hrdince dobře rozumí.

candy-22

Velice napínavý děj.

ViktorieMars

Tahle kniha mi vyloženě nesedla, po celém týdnu snažení jsem se dostala do poloviny (nechtěla se mi číst tak moc, že jsem denně přečetla sotva 20 stránek) a pak jsem ji dala pryč, protože mě absolutně ani nezajímalo, jak dopadne...

pedroK

Jeden z jeho údajně "komorních příběhů", kdy je příběh takříkajíc o jednom hrdinovi. Na kvalitě rozhodně tímto neztrácí. Dolores je moje láska! Malá kniha, perfektně rozpracovaný příběh!

Gracian1964

Túto knihu som si prečítal druhý raz, po rokoch, lebo som si na ňu vôbec nepamätal...a dobre som spravil...je napísaná štýlom "Dolores Claiborneová rozpráva v priamej reči svoj dramatický životný príbeh...." dobre napísané a pútavé, nemali by ste sa nudiť ani chvíľu...ako som už spomínal pri iných svojich komentároch Kingových kníh, dávam z princípu plný počet, keďže som na majstra zaťažený a úprimne sa priznávam, v jeho prípade som celkom nekritický, nech mi všetci dotknutí odpustia...dal by som mu plný počet, aj keby napísal telefónny zoznam, hm...oprávnene si musíte poklepať na čelo a zaradiť ma medzi debilov, asi nebudete ďaleko od pravdy, hehe...Stephen King RULES!!!

Knihožroutová

Výborně napsané, dokonale lidské, opravdové, vtipné i smutné. King je fakt génius. Kniha o ženském údělu a ženské síle. Přes dvě stě stránek monologu staré hubaté ženské a ani chvíli jsem se nenudila.
Dolores mě totálně rozsekala na maděru. Je úžasná, má srdce na správném místě, ale nechybí ji ani rozum a odvaha.

Schary

Kniha se dobre cetla,ale kdyby kamoska chtela doporucit neco od Kinga,tohle by to nebylo. V podstate je tam jen par zahadnych veci,jinak se kniha zabyva vrazdou,incestem,zlobou a nekolila zkazenymi zivoty. Ponaucenim by mohlo byt, ze za vse se plati...

Elea

Perfektně napsaná kniha, ze které místy dost mrazí.

Lenourt

Dost lidí slibovalo, že tahle knížka je hodně drsná. Mně to nepřipadá jako klasická kingovka, je to poutavě a čtivě napsané, je to příběh, který se může stát komukoliv z nás, příběh hořký, místy tragikomický. Ale je to úplně jiný druh kávy, než na jaký jsme u Mistra zvyklí :)

ewkat

Super se četla, zajímavá.

Eicherik

Dolores Claibornová je zajímavý sociální thriller. Celý příběh tvoří monolog, v němž hlavní hrdinka na policejní stanici líčí svůj nelehký život. Zajímavostí této knihy je také drobné prolnutí s jinou Kingovou knihou.

n.ezn.amy

Stephen King je naprostý mistr spisovatel v tom pravém slova smyslu. Příběh o týrané ženě, která se vzepře tyranovi a dělá vše, aby se její děti měli co nejlépe. Skvěle vykreslené prostředí drsného ostrova a nelehký život jedné ženy. Skvěle napsaná kniha, z které vás bude mrazit ač by to mohl být naprosto příběh z obyčejného života

Rade

Někdy mi přijde, že v Kingovi se skrývá několik spisovatelů - a pokaždé knihu píše jiný. Jak jinak si vysvětlit, že je to zase úplně jiné? Styl, který mi zprvu moc neseděl, ten nekonečný nepřerušovaný monolog, pro který se asi hodí stejné nekonečné nepřerušované čtení, což se mi ale podařilo splnit až v druhé polovině knihy. A až neuvěřitelné vcítění do starší ženy s dramatickým osudem, kolikátá už Kingova hlavní postava, zase jiná, ale vždy naprosto skutečná a věrohodná.
Malinko mi vadilo, že ta zabití - nezabití byla jasná už od prvních stránek. Ano, spontánní vyprávění Dolores to asi vyžadovalo, ale stejně…

PeM

Na to, že mi King nesedí, tahle kniha byla skvělá. Dolores si získala moje sympatie hned od první stránky - vtipná, upřímná a hlavně silná ženská. Výborné!

Skawin
05.12.2016

S knihami mistra pera Stephena Kinga mívám občas problém - jsou na mě moc drsné, šílené, depresivní... S některými ovšem ne a Dolores Claiborneová k nim patří. A pak si opravdu vychutnám spisovatelův úžasný dar slova.

Kosmik
01.12.2016

Opět fantastický a hodně uvěřitelný příběh z pera Mistra

venacava
15.09.2016

Tato kniha se mi opravdu líbila

Libby
12.09.2016

Dolores Claiborneová je opravdu dost upovídaná ženská a kniha nebere konce :-) Přesto mě zaujala. Styl, jakým King tuto knihu napsat, je pro mě nový a chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla. Mám radost, že jsem vydržela až do konce a mohu si odškrtnout další z Kingových knih ve svém seznamu :-)

jardass
14.08.2016

Kniha, která se v každém směru vymyká všemu, co kdy Stephen King napsal. Napadá mě už jen asi jediná další kniha, o které se tohle dá říct; tou není nic jiného, než sesterská kniha tohoto románu: Geraldova Hra. Z knihy je cítit, že se mistr rozhodl trochu experimentovat a znovu se prokázalo, že i kdyby napsal telefonní seznam, tak z toho udělá mistrovské dílo. Z počátku bylo sice trochu obtížné si zvyknout na neotřelý způsob vyprávění, ale jakmile jsem si na něj zvykl, tak byl naopak problém se od knihy odtrhnout. :) Taky možná proto, že jsem se rozhodl tuhle knihu použít do čtenářské výzvy do kategorie: Kniha přečtena za jeden den. Tím ale nechci říct, že bych ji četl na silu, jen abych to za jeden den stihl, ale naopak, že se to četlo samo a celkem to plnění čtenářské výzvy usnadnilo. Nedávám plných 100%, protože si myslím, že má mistr ještě lepší díla a zároveň i proto, že bych se bez některých pasáží (zejména kvůli jejich obsahu) v knize celkem i obešel :-) Chápu, že vše má v příběhu své místo a musí to tam být kvůli autenticky vykreslené atmosféře příběhu, což samozřejmě na jednu stranu oceňuji, ale zároveň si myslím, že se nic nemá přehánět. :-D Ti, kdož tuto knihu četli, nebo se jí rozhodnout v nejbližší době číst, jistě záhy pochopí, které pasáže mám na mysli. :) Každopádně i tak se jedná o kvalitní dílo, které stojí za to si přečíst, i přes ty některé místy až nechutně detailní pasáže.

lapagerie
12.08.2016

Neobvykle jednou osobou vyprávěný příběh. Dolores je prostě sympatická ženská, která vzala věci do svych rukou a poradila si poněkud neobvykle. Ale účinně. Její styl vyprávění je velmi autentický a mně byl moc příjemný,

amaenium
27.07.2016

Dolores mi hned ze začátku vrazila facku, protože jsem nečekala tento styl psaní. Při prvních stránkách jsem měla problém zůstat u knihy déle, ale po chvíli mi naopak dělalo problém se od ní odtrhnout. Knihu jsem pak přečetla jedním dechem.

wiix
16.07.2016

Neviem prečo ma práve táto kniha od Kinga tak dostala. Možno je to rozprávačskou postavou, pre zmenu ženou, ktorá je tak rázna, prostereká a priama a pritom tak záhadná a poetická. Príbeh tiež hodnotím veľmi pozitívne ako niečo netradičné a napínavé.

Phorbo
10.06.2016

Knihu, kterou budu číst si vždy vybírám z většího okruhu titulů. Přečtu si pár prvních vět a posoudím, zda budu pokračovat, či zkusím jinou knihu. U Kinga se pravda moc zkoušet nemusí, ale třeba, když jsem si poprvé přečetl prvních pár řádků Dolores Claibornové, byl jsem absolutně zmatený, co se to v tom textu vlastně děje. To jsou nějaké halucinace, nebo neoznačené rozhovory více lidí? Napoprvé jsem nevěděl a přešel jsem na skok k Nesbömu.
A inu napodruhé... velká pecka.
Monolog DC a styl, kterým King vypráví je jedinečné. Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Ze začátku mě ta kniha uchvátila jenom tím, jakým stylem je psaná. Monstrózní monolog bez ostatních postav je prostě brutální.
Ale časem to tak nějak zevšední. Ne, že by to začalo nudit, ale ztrácí to náboj. Hlavně v místě, kdy DC přestává mluvit o Veře a dostává se k aférce Joe vs. Selena. Dostává tak motiv k tomu, aby konečně manžela zabila. V tu chvíli má kniha výtečný spád a z vraždy Joea se konečně dostává k meritu věci.
Dolores Claibornová je obviněna z vraždy své dlouholeté zaměstnavatelky a přítelkyně Very Donovanové. je předvolána před výslech, ale než se dostane k hlavnímu bodu svého vyprávění a obhajobě, že Veru opravdu nezabila, musí odvyprávět svůj životní příběh. Kniha je napsána více než zajímavým stylem, který asi není tak jednoduché dát dokupy. Jelikož Kinga znám jako hororového spisovatele, tak mě jak Holčička, která měla ráda Toma Gordona, tak Dolores Claibornová uchvátily. Jsou to přitom jednoduché příběhy, a kdyby to napsal někdo jiný než King, tak by to určitě stálo za starou belu. Ale takhle, kdy se vcítí do kůže pětašdesátileté upracované ženy, jež přežila jedno ze svých dětí, vraždu manžela a smrt dlouholeté přítelkyně (byť to byla mrcha), tak opět smekám.
75%

SedllY
07.06.2016

Jeden velmi dlouhý, avšak od začátku zajímavý a skvěle napsaný, monolog jedné vnitřně velmi silné ženy Dolores.
Skvělé! 4/5 *
Ale ještě něco vám řeknu, všem třem, a jestli jste byli hluchý ke všemu, poslechněte si aspoň tohle: všechno, co jsem udělala, jsem udělala z lásky ... z lásky, kterou cítí vlastní matka ke svejm dětem.