Dolores Claibornová

Dolores Claibornová https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262/bmid_dolores-claibornova-1Ls-262.png 4 1391 229

Dolores Claibornová na konci svého života vypráví příběh. Není to ovšem přesně ten příběh, který od ní policie čeká. Je podezřelá z vraždy Very Donovanové, mrzácké vdovy, pro kterou pracovala jako hospodyně a společnice. Dolores připouští, že se tyto dvě ženy ne vždycky snášely. Podle všeho ji její děti zanedbávaly, měla už po krk hořkosti a navzdory svému bohatství balancovala paní Donovanová po léta na pokraji šílenství. A když se její démonové začali projevovat příliš silně, možná, že jednoho dne toho měla Dolores prostě dost. Jenomže příběh Dolores Claibornové je poněkud jiný. Poněkud temnější, poněkud zvláštnější - a mnohem více děsivější...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Odeon

Dolores Claiborne , 1993

Bediczek
08.04.2024 4 z 5

Rozjezd je poněkud pomalejší, ale někde od stránky 155 to nabere neuvěřitelný spád.

ludek.n
05.04.2024 4 z 5

Dolores Claibornová-St. Georgeová vypráví příběh svého života a manželství. Matka tří dětí a manželka Joea St. Georgeho, posluhovačka v domácnosti bohaté Very Donovanové a žena, který celý svůj život dřela a dřela. Jeden obrovský, syrový a nic nezamlčující monolog. Něco takového může napsat snad jen Stephen King, protože u každého jiného autora by stála za zvážení hospitalizace na psychiatrii. King, i když bude psát o tom, jak jdou čtyři malá káčátka přes cestu k rybníku, bude to tak opravdové a děsivé, že bude v ohrožení vaše spodní prádlo. S Dolores Claibornovou je to podobné. Obyčejná žena se rozhodne pro čin, který vybočí z rámce jejího stereotypního, všedního a nudného života a po letech o něm vydá svědectví i se všemi následky, s nimiž se musela vypořádat tehdy a s nimiž se musí potýkat nyní. Jednolitý tok textu bez kapitol připomíná rozvodněnou řeku, která bez milosti smete všechno, co jí stojí v cestě. Je to zpověď smutku, ale i naděje, která se díky mistrovskému stylu čte jedním dechem.

lazarus
26.02.2024 5 z 5

Dolores je pro mě třetí nejlepší Kingova filmová adaptace. Hned po Zelené míli a Shawshanku samozřejmě. Viděl jsem ji několikrát a je to po čertech dobrý film. Předloha potom patří k několika málo restům, co od S.K. nemám dodnes přečtené.

A protože můj seznam knížek ke čtení je momentálně setsakra dlouhý tak jsem udělal ententýky a Dolores vyhrála první místo.
A řeknu vám, byl to zážitek. Velice specifická forma vyprávění okamžitě zaujala a celou neděli jsem se královsky bavil. Nic na tom nezměnil fakt, že pointu znám zpaměti. Knížka mě nakonec přijde kapku vtipnější a zábavnější než film i když ten je prakticky doslovnou interpretací předlohy.

Dolores patří ke kraťoučkým Stephenovým dílkům, stejně jako Srovnáno se zemí, Cujo a třeba Geraldova hra. Ovšem všechno to jsou mistrovské kousky co klamou tělem. Většinou ani nejsou v první linii co se týče oblíbenosti jeho děl, ale pro mě jsou právě ony tím nejlepším co napsal. Tedy, vyjma Kupole a Dallasu. Ty jsou výjimkou, protože i přes jejich rozsah stran nemají jediné hluché místo.

Dolores Claiborneová tak patří mezi Kingovi nejzajímavější knížky a pobaví a nadchne i čtenáře co jinak majstra nemusí, nebo třeba, nedejbože, ještě nezná.

Ondrapt
19.02.2024 3 z 5

Zvláštní Kingova kniha. Příběh vykládaný v monologu, na který si jde v pohodě zvyknout a kde druhá polovina knihy je lepší než ta první. Více času strávíme nad příběhem o manželství Delores než o pečování a smrti Very, u které Delores celý život pracovala. Celkově mě kniha nijak speciálně neučarovala, takový průměr.

Forest66
14.02.2024 2 z 5

Příběh to nebyl špatný, jenže byl hrozně tuctový a předvídatelný. Ta knížka prostě nemá šťávu

SalemJohn
12.01.2024 5 z 5

Už od čias Majora Zemana vieme, že „Studna“ má svoje nezameniteľné čaro. Pridajme k tomu ešte zatmenie slnka kdesi na pobreží Maine a prepletený osud dvoch nešťastných žien, sú očakávania viac ako vysoké. A ak Vám tento príbeh ide rozpovedať istý fenomenálny rozprávač je literárny zážitok zaručený..
Čiže v krátkosti: Ak chlap dokáže napísať monológ z pohľadu ženy na 200 strán a popísať strasti, radosti i vnútorne prežívanie hrdinky tak uveriteľne, pútavo a realisticky so všetkými hrôzami bežného života, tak to musí byť naozaj KING.
Aj toto na Kinga netradičné dielko potvrdzuje, že horor už dávno nie sú bubáci a príšery. Horor môže byť, aj prežiť život s človekom, ktorý robí druhým zo života peklo.. a práve tu som si spomenul na rozporuplne recenzie pri knihe Ghúl, ktorú som čítal nedávno. Ten Ghúl z titulky je vlastne iba taký sidekick (po našom podržtaška), lebo skutočný horor bol v príbehu kdesi úplne inde.. Ale pardon za malé odbočenie, lebo "miz" Dolores je za plných päť hviezd.

wooloong
11.10.2023 5 z 5

Tohle nemělo chybu.

vikaa
23.09.2023 5 z 5

Psychologická sonda do duše starší osamělé ženy mě naprosto uchvátila. Prvních pár stránek mě nechávalo celkem chladnou, ale jak se Dolores rozpovídala, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Žena na jednu stranu prostá a na druhou stranu se zdravým selským rozumem žila svůj nelehký život tak, jak musela...Na svůj úděl si nikdy nestěžovala a myslím si, že si svou výpovědí získala sympatie nejen při výslechu na policejní stanici, ale i u většiny čtenářů a především čtenářek.

Květ
18.09.2023 5 z 5

Celá kniha je napsána jako monolog a je strhující. Dolores mě svým vyprávěním zaujala od první strany a zaujetí mi vydrželo až do samého konce. Příběh stárnoucí ženy, která je podezřelá z vraždy své panovačné zaměstnavatelky Very se odehrává na policejní stanici při výslechu. Prostřednictvím osobitého a rázného vyjadřování nás hlavní hrdinka provází svým životem, které je všechno, jen ne lehký.... stačí se začíst.... K této knize mě dovedl jeden úžasný čtenář a já ji doporučuji dál!

Pixx-73
10.09.2023 5 z 5

Mám v plánu přečíst si postupně všechny knihy od Kinga (a už mi jich mnoho nezbývá), ale tuhle jsem dlouho vynechával. Nějak mě odrazoval ten avizovaný styl, jakým je napsaná. Chyba... Po pár stránkách jsem se chytil do pasti Dolořina vyprávění a jen nerad jsem knihu odkládal. Úžasný a propracovaný příběh. Pan King u mě zase o kousek stoupl.

Atisa
08.09.2023 5 z 5

Moje první kingovka. Přečetla jsem ji kvůli čtenářské výzvě. Možná dokonce i můj první thriller, běžně je také nečtu. Na knize mi vadilo, že neobsahuje kapitoly. Občas jsem se při čtení hůře soustředila, ale na druhou stranu když jsem se do knihy zabrala, opravdu jsem přestala vnímat okolí. Příběh dobře promyšlený, některé scény pro mě byly náročné číst. Asi si zkusím od Kinga přečíst i další knihy.

Kubajzz
25.08.2023 5 z 5

Po hodně dlouhé době jsem se zase dostal ke knížce od Kinga a musím říct, že to byla paráda :-) Krásně popsaný a propracovaný příběh. Rozhodně doporučuji k přečtení.

666Jitka
22.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Mistr Stephen King tak trochu jinak. Výborný psychologický román s prvky tajemna je pojatý jako výpověď jedné obyčejné ženy, která neměla v životě na růžích ustláno a jíž těžké okolnosti dovedly k činům, které považovala za vhodné východisko z nelehké situace. Čtenář si po pár stránkách Dolores C. zcela určitě oblíbí, protože její otevřenost, upřímnost a líčení jejího trudného života obměkčí většinu z posluchačů. Autor si dovedně pohrál s vylíčením osobnosti hlavní postavy, ale také dalších postav, které se v knize objevují - z vyprávění se nám před očima utváří celkový pohled na malé městečko a jeho obyvatele.

lil320
20.07.2023 5 z 5

Super kniha, četla jsem to jedním dechem King nezklamal..skvěle napsané.

majc
12.07.2023 5 z 5

Úžasná kniha!
Prvně jsem měla obavy, že čtení bude zdlouhavé a divné a nudné, protože celá kniha je vlastně jeden dlouhý monolog Dolores sedící na policejní stanici.
Ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by byla napsána úplně celá tímto stylem. A Kingovi se to podařilo! Příběh byl poutavý a já Dolores hltala každé slovo. Jako kdybych v té výslechové místnosti seděla taky.
Knížka není rozdělená do žádných kapitol. Prostě fakt nepřetržitý monolog! Takže pokaždé, když jsem knížku odložila, měla jsem v sobě takový špatný pocit, že ten monolog přerušuju. Jako kdybych Dolores skočila do řeči, jako nezdvořák. To mě nutilo vždy číst co nejdéle a tak jsem knížku sfoukla za pár dní.
Příběh byl drsný a surový a plný sra*ček, a to doslova. Ale to je u Kinga už vlastně taková klasika. :)

JIVaJaH
07.07.2023 5 z 5

První dojem - to nezvládnu.... zvláštní jazyk, žádná přímá řeč!
Kniha, vlastně Dolores a její osud, mě pohltily.

evvva
03.07.2023 5 z 5

Dolores bych vydržela poslouchat dýl, mnohem dýl...jsou knihy, u kterých koukám, kolik stránek do konce zbývá s úlevou a pak ty, u kterých nakukuju na výše zmíněné s lítostí...Dolores patřila k těm druhým. Ach jo ! A děj? Ten nikdy nekomentuju, neboť čas "čtenářských deníků" už mám nějaký ten pátek za sebou. Co si ale neodpustím, tak tohle..Pššt, zlato pššt. Ty ošklivý prachový klubíčka už jsou všecky pryč. Jsi v bezpečí. Se mnou jsi v bezpečí.
Ale, Andy,.když na nic jinýho, tak na jedno jsem přišla: oni nikdy nejsou pryč, nikdy ne docela. Člověk si myslí, že se jich zbavil, že je všecky dostal pryč a že už nikde kolem není ani jediný, ale oni se potom zase vrátí, vypadají jako obličeje, oni vždycky vypadají jako obličeje, a vždycky jsou to ty tváře, který už člověk nikdy za nic nechtěl znova vidět, ani když je vzhůru, ani ve snu.

Páájinka
15.06.2023 5 z 5

Od Kinga nečtu horory, ale to, co jsem četla bylo vždy úžasně propracované. Monolog úžasné. Je to opravdu king.

Luigi1
12.06.2023 5 z 5

King píše velice poutavě a čtivě

zelda7
08.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Příběh, který od první stránky vtáhne čtenáře do děje, celé umocňuje i fakt, že kniha nemá kapitoly a události neustále plynou. Hlavní hrdinka Dolores vypráví strasti svého života, jež se prolínají smrtí jejího manžela a prací u Very Donovenové. Kniha mne moc bavila, v den zatmění slunce, kdy dojde k osudnému plánu zabití manžela jsem se i poměrně bála a to ve chvíli, kdy se manžel dokonce pokusí vylézt ze studny, to jsem při čtení tedy byla opravdu hodně napnutá. Výborná kniha !!!