Zpěv Sirény

Právě bylo nalezeno další tělo. Už čtvrté. I ti nejvíc pochybovační členové bradtieldského policejního sboru si musejí přiznat, že mají co do činění se sériovým vrahem. Duševně nemocným. Všechny oběti jsou mladí muži mezi dvacítkou a třicítkou, jejich tela byla nalezena zohavená a potlučená. Všechna nesla známky mučení. Detektiv-inspektor Carol Jordanová se neúnavně věnuje pátrání na případu, pracuje čtyřiadvacet hodin denně spolu s kriminologem doktorem Tonym Hillem. Zatímco Jordanová zoufale hledá stopu, která by pátráním pohnula z místa, Tony sestavuje kousek po kousku psychologický portrét vraha s výsledkem velmi znepokojivým. "Šikula Andy", jak vrahovi začali mezi sebou říkat, má podle doktora Hilla plán zločinu vybroušený předem k dokonalosti - každá z vražd je pečlivě naplánovaná a bezchybně provedena. "Andy" je příliš opatrný, než aby zanechal stopy, a příliš chytrý, než aby se dal chytit. Tenhle zabiják sleduje cíl mnohem rafinovanější, než je pomsta či potrestání - chce policii ukázat, jak je dobrý v tom, co dělá. A předmětem jeho snažení je mučení a vražda. Psychologický profil pachatele, jak ho vypracovává doktor Hill, je však založen na několika předpokladech - pokud se ale ukáže jeden z nich jako mylný, pak mohou být důsledky fatální......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5042/zpev-sireny-5042.jpg 4.394

Tony Hill / Carol Jordanová 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

20.08.2020

nelehký začátek spolupráce.

Nina
27.05.2020

Celkem průměrná detektivka na kterou jsem narazila díky odkazu v Larssonovi. Myšlenka vraha zkoušejího různé historicky osvědčené metody mučení byla zajímavá. Deníkové záznamy vraha zajímavě postupovaly hlavní dějovou linku vyšetřování. Na můj vkus byl vrah docela dobře odhadnutelný zhruba tak od půlky knihy, takže jsem tu druhou půlku čekala, jestli se moje podezření potvrdí :-) Co ale Zpěvu sirény neuvěřitelně ubližuje je otřesný překlad. Jen doufam, že ostatní knihy McDermidové jsou na tom s překladem lépe...

trudoš
13.04.2020

Zatímco v románech jako Popraviště nebo Konec hry dokázala přijít Val McDermidová se zajímavými náměty, Zpěv Sirény nabízí pouze klasické schéma pátrání po sériovém vrahovi. Hrdinou je navíc sestavovatel psychologických profilů, což je zaměstnání, které jsem se coby fanoušek Stuarta MacBridea naučil nebrat příliš vážně. Jak máte věřit chlapovi, který tahá z rukávu jedno eso za druhým a přitom staví jen na podmíněných poznatcích? To se dokonce v jeden moment obrátí proti němu, když jako největší amatér přehlédne základní fakt, od kterého se všechno odvíjí. Jistě, autorka použije berličku k tomu, aby jeho profesní čest zachránila, ale i tak u mě poněkud pohořel.
Na můj vkus tomu zkrátka chyběla špetka nadsázky a taky ochota dotáhnout do konce všechny vedlejší odbočky. Pořád ovšem jde na poli kriminálních thrillerů o ten lepší kousek. Vraždy jsou morbidní, postavy sympatické, vyšetřování zajímavé. Jestli už jste ale četli Mlčení jehňátek, tak vám toto dílko přijde jen jako další z mnoha.

čef
09.04.2020

První díl vynikající série jsem přečetl až po mnoha následujících. Takže až teď jsem se dozvěděl, jak to začalo. Doba to byla ještě pagerová, žádný mobil, počítače v plenkách. V plenkách bylo i psychologické typování pachatelů. V tu dobu jsme to žrali, dnes je to už tak obvyklé, až úplně samozřejmé, nic neosvěžující. Celý příběh je však stále zajímavý, závěrečný pohovor s pachatelem má tedy grády! Mnoho dnešních knih o sériových vrazích by mohlo závidět.

ivoiro
20.02.2020

Za mně plný počet bodů. Kniha má napětí a spád. Super.

Radza
12.07.2019

Nejak me nezaujala a ke konci jsem si uz jenom pral, abych ji docetl

ThomasRuhe
01.12.2018

Někdy se prostě stane, že mi kniha nesedne a jednoduše mě nebaví. Tady se to stalo, od stylu jakým je psaná, přes postavy, prostředí i závěr případu. Takže jen 2/5.

moudivlacek
29.09.2018

Wow! První setkání s touto spisovatelkou a jsem přímo unesená. Byla to fantastická detektivka, hlavně proto, že to je tak reálné. Za prvé se mi líbilo, že se jedná o období u policie Anglie, kdy teprve psychologové začínali pomáhat při chytání zločinců díky vytvořením profilů. Za druhé - policisté jsou jen také lidi - zrádci, či lidi, kteří jsou schopni zfalšovat důkazy, jen aby bylo po jejich. Carol je dobrý mozek party. Tony byl trošku od začátku záhadou, proč se tak chová k telefonátům Angely, ale i to je vysvětleno. Je mi ho v závěru moc a moc líto. Každopádně doufám, že se z toho dostane a nadále budou s Carol skvělá dvojka. Co mě však nejvíc uchvátilo, bylo konstatování, že nejhorší způsoby mučení již vynalezli naši předci a není nutno vymýšlet něco nového - vše dokáže člověka utýrat a zlomit i dnes.
Doporučuji milovníkům detektivek.

Val McDermid