Drát v srdci

Již nějakou dobu jsou na různých místech v zemi pohřešovány nezletilé dívky, které mizí za záhadných okolností. Všeobecně se má za to, že se jedná o běžné útěky z domova, za zajímavějším životem, za světly velkoměsta. Ztrácejí se beze stopy a už nikdy se neobjeví. Jednotlivé případy nic navzájem nespojuje - jen osoba vraha, jehož okouzlující zevnějšek skrývá pokřivenou mysl. Nikdo se nedokáže vžít do duševního světa sériových pachatelů vražd tak dobře jako psycholog doktor Tony Hill. Jakožto metodický vedoucí školení příštích "profilérů", policejních pátračů majících se v budoucnosti zabývat portréty pachatelů, zadá svým žákům cvičný úkol: po seznámení s detaily za použití nově osvojených technik zjistit, zda mezi zmizeními nezletilých dívek existuje spojitost. Jen jediná žákyně, policistka Shaz Bowmanová, přijde s ucelenou teorií, ale stane se terčem posměchu kolegů... až do chvíle, kdy vrah udeří a zabije a zmrzačí jednoho z jejich řad... Je možné, že by její šokující podezření bylo pravdivé? Vražda v jeho nejbližším okolí vyprovokuje Tonyho Hilla k aktivitě. S pomocí své dávné spolupracovnice, policejní důstojnice Carol Jordanové, zahájí kampaň psychologického nátlaku, který má dohnat pachatele do úzkých, do bodu, kde až příliš snadno dochází k výměně rolí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55854/drat-v-srdci-55854.jpg 4.579

Tony Hill / Carol Jordanová 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, BB art

The Wire in the Blood, 1997

Kniha Drát v srdci

Jiparis
15.06.2020

I mně chyběl jasný rozsudek nakonec. Přeci, když někdo spáchá tolik zla, musí být potrestán, na druhou stranu chápu autora, je to tajemné a podněcuje fantazii. Doznívá ve mně obava o naivní dívky.

ArwenAragorn
26.04.2020

Četla jsem už dřív a koukám, že jsem nehodnotila. Velice drsné, temné, napínavé. Jen závěr zůstal trochu otevřený, ale autorka se k tomu vrací v další z knížek.
Vynikající knížka od autorky.

čef
16.04.2020

Skoro dokonalý detektivní román, jenom ten závěr bych si přál více dotažený a viník řádně potrestaný. Jinak vše opět dokonalé - psychologické podbarvení, zápletka, řádně vystupňované napětí, zajímavé charaktery atd. atd. Nejvíc mne bavilo, jak Tony postupně utahoval smyčku kolem viníka a získal nezvratné důkazy, Výborné!

ivoiro
29.03.2020

Ze začátku jsem měl problém se začíst. Nicméně, následně se vše rozeběhlo a už to frčelo vysokým tempem.

Greenfingers
10.03.2019

První knížka, kterou jsem před časem od Val McDermid četl. Musím přiznat, že alespoň u mně nasadila latku hodně vysoko. Autorka nás vtahuje do atraktivního prostředí slavných a úspěšných lidí. Co vede některé z nich k páchání krutých zločinů? Na to odpovídá solidním vykreslením psychologie pachatele a jeho motivace.

moudivlacek
01.12.2018

Ze začátku se mi to tak nejevilo, ale tohle bylo dost na psychiku, pokud knihu pouze nečtete, ale vnoříte se do ní a sžijete s dějem jak já. Jedná se to o velmi mladé dívky a jednoho psychopata, který se navenek jeví jako velice uznávaná hvězda. Není to tak neobvyklé téma, ale dokonale zpracované.
Také se mi líbilo, že i hlavní hrdinové uznají, když něco udělají špatně, nebo se jim něco nepovede. Je tu i postoj Hillových studentů ke smrti jejich spolužačky, ten byl vynikající od začátku, aspoň pro většinu. Za to noví podřízení Carol berou vše na lehkou váhu, a všem se to těžce vymstí.
Toto je dokonalé spojení vynikajícího psychologa a výborné detektivky.
Doporučuji a těším se na další díl.

Irika
27.11.2018

Začátek je pomalejší, nemohla jsem se začíst. Ale stálo to za to, když se děj rozjede, už se čtenář od knihy těžko odpoutá a celé to je drsné, až trochu absurdní a vidím to tak, že se s pachatelem ještě v příštích dílech potkáme...

MortRainey
25.05.2018

Další rendez-vous s Val McDermidovou byla jasná čtenářská trefa do černého a hodnocení opět za plný počet bodů! A znovu tak velké díky Larsonnovu Mikaelovi Blomkvistovi za tak dobré recommandé;-)
Další, v sérii druhý, případ dua Carol Jordanová a Tony Hill opět vráží žánrový klín mezi thriller a (poctivou a tradiční britskou) detektivku. V napjatém čtenáři se tak mísí pocity z vypracovaných detailů a jisté uhlazenosti, která autory napětí za kanálem tak proslavila, a se zatajeným dechem nad někdy až naturalistickými prvky typickými pro "jehněčí" literaturu. I když Drát v srdci je víc na vlně psychologie (stejně jako profilér doktor Hill) než honba á la Thomas Harris ve Zpěvu Sirény. Jak to? Proto, že vrah je zahradník ví čtenář už od prologu, ale cesta k jeho dopadení stojí opravdu za to!;-)
Nutno dodat, že Drát se několikrát během příběhu odvolává na první případ a zároveň seznámení Carol a Tonyho včetně jejich kariérního posunu, kterým kniha začíná. Carol je šéfinspektorkou (DCI) a Tony školí a vede svou zvláštní jednotku...
Budu se opakovat, ale McDermidová je na ostrovech právem považována za mistryni krimipera, což dokazuje nejen několik ocenění, ale i čtenářský zájem. A to včetně toho českého;-) Její knihy jsou k dostání jen v knihovně, na rezervaci a žádné prodlužování;-) takže pokuta mě nemine:D
PS. Jemné upozornění - uvedený počet stran tomu neodpovídá, ale text je psaný menším písem á la 90. léta, takže dnes by vyšla kniha dvakrát tlustší;-)

Val McDermid
skotská, 1955