Finskej Finskej komentáře u knih

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Vlastní autorovo psaní skvělé jako obvykle, jen je tu to dobové prosocialistické – antimperialistické téma, které z dnešního úhlu pohledu působí poněkud uměle, no. Je třeba shovívavosti, což ale není problém, protože povinné úlitby postihly za socialistické éry více autorů a Erben alespoň neleze soudruhům tam, kam slunko nezasvitne, příliš...

17.12.2015 3 z 5

Veveřácká Kronika Veveřácká Kronika Kateřina Mojžíšová-Soukupová

Vtipná a čtivá záležitost pro každého, kdo se zajímá o přírodu. A kolik omylů a neznalostí o něčem tak zdánlivě důvěrně známém, jako jsou veverky, běžně máme... Jéje, to je až k neuvěření. A protože se k autorce a její knížce nadto pojí *velice záslužný* projekt, uvádím ještě jeden link:

25.10.2015 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

„A Hammondův projekt,“ řekl matematik, „je jiný zdánlivě jednoduchý systém — zvířata v prostředí zoo — který postupně ukáže nepředvídatelné chování.“
„A tohle víte ze své…“
„Teorie,“ dokončil Malcolm.
„Ale neměl byste se raději podívat na ostrov, abyste posoudil, jak to tam vypadá ve skutečnosti?“
„Ne. To vůbec není třeba. Na detailech nezáleží. Teorie mi říká, že se ten ostrov brzy začne chovat způsobem, který nikdo nepředpokládal.“

19.10.2015 5 z 5

Bez slitování Bez slitování David Morrell

Tato kniha mě dost překvapila: začátek byl slibný, pak nastoupilo po vypravěčské i literární stránce průměrné čtení a od okamžiku, kdy nastalo tzv. zlomové odhalení, byl zbytek předvídatelný a ke konci už i nudný. V pravém slova smyslu konzumní záležitost k jednorázové spotřebě. Jednou ji člověk přečte a dočte, ale kdyby ne, nic moc by se nestalo... (Jinými slovy: i v rámci tohoto druhu literatury existují rozdíly a lepší volbou jsou rozhodně autoři, jako je Clancy, Forsyth, Crichton apod.)

19.10.2015 2 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

V podstatě souhlasím s hodnocením woodwardovým až na sám závěr: nepokládám nutně oba české pokusy o Exnerovo filmové ztvárnění za až tak tragické... Na http://www.csfd.cz/film/44912-poklad-byzantskeho-kupce/prehled/ se koukat dá (a pobaví a neurazí) a naopak v adaptaci další knihy http://www.csfd.cz/film/8128-smrt-talentovaneho-sevce/prehled/ vysloveně zazářil Jiří Kodet.

09.10.2015 5 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Zpočátku bych to nebyl čekal, ale během čtení se z této knihy vyklubala (pro mě osobně) jedna z nejzábavnějších pratchettovek vůbec. A dost možná lze říci, že je to vlastně zeměplošské Jak jsem vyhrál válku (viz http://www.databazeknih.cz/knihy/jak-jsem-vyhral-valku-549 :-).

09.10.2015 4 z 5

Syn hvězd Syn hvězd John Morressy

Nekomplikované čtení k vodě. Nic převratného a nic, na co by si člověk po letech vzpomněl, rozhodně nic hlubokomyslného, převratného, extra nápaditého, objevného nebo tak něco, ale z nějakého neznámého důvodu se to hrozně příjemně čte, přečte a neurazí.

18.08.2015 3 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Třetí díl ságy je o něco lepší než druhý díl ságy – to je pravda. Naneštěstí to neznamená, že je dobrý: co autor z původního osobitého světa a příběhu začal mršit v neslaném a nemastném druhém dílu, to ve třetím do určité míry dorazí. Postavy jsou ještě víc "bůh ví proč jinde a jinak", ještě víc myslí, aby nic nevymyslely, a dokonce je to snad poprvé, kdy shledávám lidské počítače mentaty a čarodějnice z Bene Gesseritu dosti tupými a nedovtipnými... No a závěr s de facto všemocnou entitou, která to celé vyřeší tak nějak "Deus ex", byl už jen definitivním potvrzením dojmu vznikajícího od druhého dílu ságy: konec, šlus, ende. Dál už Duny nečtu. Protože to nutně bude ještě horší. A stačí mrknout na komentáře u čtvrtého dílu...

17.08.2015 1 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Původní Duna je skvělá věc, její pokračování až překvapivě velká slabota, kterou jsem málem i nedočetl. Nemastné, neslané, bez pořádného děje, a to ne proto, že by "postavy hodně přemýšlely a zvažovaly..." Opak je pravdou: postavy především nic nevědí a na nic pořádně nedokáží přijít (razantní kontrast proti původní Duně), a tak se ve všem donekonečně hnípají, až se *něco stane*, čímž se kurs poněkud změní a postavy se budou neřešitelně hnípat jiným směrem. Kdybych chtěl dokument o paralýze myšlení, které tolik přemýšlí o všem možném, až nic nevymyslí, tak lepší budu těžko hledat. (Snad někteří ruští klasici, občas právě tak nečitelní.)

15.08.2015 1 z 5

Je těžké být bohem Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Jako teenagera mě kdysi uchvátil hrdinný hrdina – jako dospělý jsem zjistil, že ta kniha je ještě lepší, než jsem si tenkrát byl myslel, protože dilema nestranného pozorovatele, který má *sakra velký* problém zůstat nestranným tváří v tvář tomu, co má nestranně pozorovat, bych tedy řešit nechtěl...

01.06.2015 5 z 5

Proč má bílý pudl černý nos? Proč má bílý pudl černý nos? Stanislav Starikovič

Báječná knížka. Skvostnou formou krátkých vyprávění/kapitol podáno spousta zajímavého a podnětného poučení o živé přírodě kolem nás. Čtení přesně pro ty, kdo si rádi všímají detailů, přemýšlejí nad nimi a čistě pro potěchu a pro radost z poznání by rádi lépe věděli, jak funguje svět kolem nás...

22.05.2015 5 z 5

Téměř dokonalá vražda Téměř dokonalá vražda Václav Pavel Borovička

Čtivé. A kdyby nešlo o zločiny v některých případech i dosti nechutné, tak by jeden řekl i: „A zábavné a oddychové čtení.“ Jenže ono jde. Z hlediska řemeslného spisovatelského umu napsáno s lehkostí a obsažností/stručností „právě tak akorát“, nad některými kapitolami se čtenář i zasměje, ale na některé si musí pořídit silný žaludek. Inu, co čekat, když předmětem faktu je tentokrát zločinné chování nás samých vůči nám samým...

22.05.2015 3 z 5

Detektiv z U.S.A. Detektiv z U.S.A. Edgar Wallace

Mé první setkání s autorem a jeho dílem a musím říci, že vzhledem k obsáhlému chvalozpěvu v životopisu to bylo spíš zklamání. Po hříchu hodně prvoplánové/účelové/schematické čtení. Snad bych i neuctivě řekl „konzumní low-end standard“ a to jsem tedy čekal víc. Hrdinové jsou takoví nebo makoví prostě proto, že to autor prohlásí a tečka. Že by to nějak plynulo z prokleslení charakteru či skutků... ani ne. Dění a kroky jsou očekávatelné, postoje - jsou-li vůbec - polarizované podle pravítka a neměnné. Zkrátka jak moderní lego: žádné kostky, slož tyhle čtyři díly jediným způsobem, kterým to jde, a hotovo. Po své první wallaceovce jsem dostal pocit, že už jich moc dalších nepřečtu...

20.05.2015 1 z 5

Reflex Reflex Dick Francis (p)

Subjektivně moje nejoblíbenější francisovka, i když racionálně to těžko vysvětlit. Nejsem totiž sirotek z drogově problémové rodiny. Ale jinak obvyklá "výuková hodnota" v tomto případě dvojnásobná, protože v této knize se člověk dozví i něco o fotografování. A milostná zápletka, která se občas u Francise vyskytuje, mimořádně střízlivá, laskavá a civilní. Zkrátka... moje nejoblíbenější francisovka.

20.05.2015 5 z 5

Za trest Za trest Dick Francis (p)

Rozhodně "francisovka s úhlem perspektivy méně obvyklým" (na ostatní francisovky), o nic méně však čtivější (než ty ostatní francisovky). Jak postupně šířeji objevuji dílo tohoto spisovatele, stále víc žasnu nad vyspělou formou vypravěčství i nad tím, které všechny aspekty a roviny a úhly více či sebeméně související s ústředním životním tématem (totiž dostihovým sportem) dokázal popsat a napsat. A přitom ani psychologie jeho postav nebývá placatá... tedy na pokleslý žánr, jakým je, alespoň teoreticky, detektivka... kdepak, v podání pana Francise už se to podezřele blíží beletrii a to beletrii sakra zábavné.

20.05.2015 4 z 5

Cesta do Gandolfa Cesta do Gandolfa Robert Ludlum

Vtipná a zábavná záležitost, kterou si člověk vezme k vodě, do parku i do vlaku. A na českém webu koluje verze načtená Oldtrebim, která prostě nemá chybu.

Vinen Vinen Jim Butcher

8. díl bych subjektivně označil za „zlomový“. Celá série se mi již poněkud vlekla, ale v 8. díle mě znovu začala náramně bavit. Spousta věcí do sebe začala zapadat a musím přiznat, že autor patrně věděl, co dělá, když si v předchozích dílech připravoval osnovu, aby konečně mohl začít jednotlivá vlákna spojovat a rozvíjet. Nezanedbatelným pozitivem je i to, že Harry, který do té chvíle přežil hromadu nepříjemných záležitostí, poněkud zdrsněl a začíná k věcem přistupovat i se zdravým černým humorem. Od 8. dílu dál to už bude jen lepší a lepší.

28.04.2015 5 z 5

Letní rytíř Letní rytíř Jim Butcher

Svět Harryho Dresdena dostává nový rozměr, o jehož přítomnosti měl čtenář doposud jen matné tušení. A je dobré mu věnovat zvýšenou pozornost, protože řečený rozměr nám v sérii vydrží i nadále a postupně se stane novým proudem vláken ve složité osnově, v níž se nakonec začne vynořovat řada vzorů v tuto chvíli ještě netušených. Zkrátka... touto dobou již máte Harryho Dresdena rádi anebo ne – pokud ano, počítejte s tím, že celé série, která vůbec není krátká (spíš naokap), graduje i napříč mnoha díly *postupně* a nepolevujte.

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

Jedna z oněch detektivek, o kterých člověk neví, dokud na ně náhodou nenarazí. A přitom je to báječné čtení na dovolenou. Ctitele těžkotonážní klasiky plné brilantních mozků a vysoké dedukce to asi za srdeční chlopeň nepopadne, ale člověk se rozhodně nenudí a onen zmíněný lehký humor učiní konzumaci snesitelnou. Když si člověk potřebuje odpočinout u knihy lehké, avšak nikoliv pořád ještě hloupé, je Pět mrtvých starých dam akurátní součástí nabídkového menu.

28.04.2015 4 z 5

Pašeráci, pytláci a podloudníci -- A jiné příběhy ze Šumavy Pašeráci, pytláci a podloudníci -- A jiné příběhy ze Šumavy František Kadoch

Další z knih, které bych bez váhání zařadil do kategorie „objevitelské cesty“. Šumavu sice máme (zejména dnes, v globálním věku) prakticky za rohem, ovšem divoký a nemilosrdný svět česko-německého pomezí a zuřivého souboje desperátů s „muži zákona“ jako by z westernového kotle vypadl. Zábavné a dobře stravitelné čtení.