Reflex

Reflex https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44550/reflex-44550.jpg 4 213 21

Třicetiletý svobodný žokej Filip Nore, jehož matka podlehla drogám a brzy zemřela, dobře ví, co znamená život bez rodinného zázemí a závislost na rozhodování jiných lidí. Od mládí se jim musel podrobovat a teď je pojednou v situaci, kdy se musí rozhodnout sám. Jeho příteli Stevovi totiž zemřel při autohavárii otec, známý umělecký fotograf, brzy nato byla přepadena Stevova matka a nakonec oheň zničil celý jejich dům. Filip, sám výborný fotograf, od Steva získal zajímavé materiály, zřejmě určené k vydírání. Půjde cestou vyděrače, jehož posmrtné tajemství vyřešil?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Olympia

Reflex , 1980

Vidlička
Vidlička
20.11.2023 5 z 5

Opakuju se u každé Dickouškovy knihy, ale nedá se nic dělat. Moc se mi líbí, jak se pokaždé vedle dostihů dozvíme ještě habakuk o nějakém dalším oboru lidské činnosti a naprosto miluju ty jeho hrdiny! Detektivky nemusím, ale bez jednoho dvou Francisů ročně to u mě prostě nejde.

Luigi1
Luigi1
31.07.2023 5 z 5

Reflex se čte velice pěkně

Radimka
Radimka
30.07.2023 4 z 5

Příběh nejen s detektivní zápletkou, ale i se zajímavým osobním příběhem hlavního hrdiny /byla mi sympatická jeho protivná babička/. Trochu mne nudily podrobné popisy chemických postupů při vyvolávání fotek, ty jsem přeskakovala.

janina66
janina66
26.08.2022 5 z 5

Skvělá detektivka z dostihového prostředí.
Je to už více jak 40let, co jsem tuto knihu četla. Dříve jsem si je všechny kupovala, hned jak vyšly. Proto jsem si ji už nepamatovala. Tentokrát jsem zvolila audioknihu. Skvělé téma, co vše se dá s fotografováním dělat.

Čmeláček
Čmeláček
11.07.2022 5 z 5

Detektivky Dicka Francise jsou už dnes klasika. Člověk si u nich skvěle odpočine a fakt se dobře čtou :). A Reflex je jedna z nejlepších knih.

Péťa1950
Péťa1950
04.02.2022 5 z 5

Dostihové prostředí, tentokrát řešení pomocí práce s fotografickým materiálem, drogy, hlavní postava vystavená násilí, tak jak to v knihách autora chodí. Čtivé, doporučuji nejen milovníkům autorových knih.

pavla67
pavla67
08.08.2021 5 z 5

libila se mi jak knizka tak prednes,pekne namluvene audiokniha

JancaMia
JancaMia
28.11.2020 4 z 5

Super spad a krásná dějová linka, krasne propracované postavy a psychologie dotyčných + nauka o fotografování jak to fungovalo dříve + sladký happy end .

85098211
85098211
02.10.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které se mi kdy od Dicka Francise dostaly do rukou. Už samotný začátek slibuje, že se bude odkrývat tajemství, o kterém neměl hlavní hrdina Filip celá dlouhá léta ani tušení. A potom se do toho všeho (původně tak trochu nedobrovolného) pátrání připlete i zločin - jak taky jinak? Protože ten přece v žádné správné detektivce nemůže chybět, že ano? ;-) A tyto dvě linie se zajímavě prolínají, i když samozřejmě ta ohledně otce Steva Millaca, fotografování a co z toho všeho může vzejít, zůstává v popředí. Na závěr se dočkáme nejen rozluštění tajemství, ale také překvapivého odhalení pachatele. Proto, pokud máte Francisovky rádi, určitě si tuto knihu přečtěte - je opravdu dobrá ;-).

ThomasRuhe
ThomasRuhe
09.05.2020 5 z 5

Vždy se mi líbí, když ve Francisových knihách je hlavní postavou aktivní žokej, který se pak vlivem okolností stává detektivem amatérem. Francis pak může naplno rozvinout svou schopnost vylíčit atmosféru závodišť, ať již samotnými dostihy nebo děním v paddocku.
Zde je navíc výborný popis vztahu mezi žokejem Filipem Norem jeho trenérem Osbornem a zvláštním majitelem Victorem Briggsem...
Další dějové linie, jako pátrání po ztracené sestře nebo luštění fotografických materiálů dobře funguje a příběh tak pro mě neměl žádné výrazné slabé místo.
Tohle jsem už četl po několikáté a opět mě to bavilo.

petrarka72
petrarka72
16.02.2020 5 z 5

Na Francisovi mě baví to nesentimentální, věcné zachycení mizejících světů - zde nejen toho žokejského, ale hlavně toho fotografického; čtenář se dozví mnoho o způsobu myšlení i života pozorovatelů skutečnosti s aparátem v ruce (dnes stačí mobilní telefon), ale také fascinující (a dnes nepoužívané) technické podrobnosti o expozici, ostření, vyvolávání klasických fotografií i různých vychytávkách typu diazokopie apod. Navíc tady dostal způsob vyvolávání fotografií i do stylu vyprávění - fakta se postupně vynořují jako obrysy obrázku ponořeného do vývojky a ustalovače, stejně jako kořeny a vazby Filipa Nora a zprvu neprůhledné povahy jeho (ne)přátel...

ilčidlo
ilčidlo
14.07.2019 5 z 5

Výborná klasická detektivka která se moc hezky čte

pingu1
pingu1
03.03.2019 5 z 5

Výborná detektivka z dostihového prostředí, Dick Francis prostě umí :-) Knížku mám v knihovně už dávno a ještě se k ní určitě vrátím :-)

hana4834
hana4834
30.03.2018 5 z 5

z počátku jsem se nedokázala začíst ale pak se to prolomilo a nedokázala jsem se od knihy odtrhnout

Pet007
Pet007
08.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha od skvělého autora zachráněná za pět korun z městské knihovny. Měla jsem tak trochu pocit, že jsem ji už četla, ale asi ne. Pěkná ukázka pro všechny : život většiny lidí neovlivňují ani tak světové události, jako události v jejich bezprostředním okolí. Sami lidé taky nemusí doslova zachraňovat lidstvo ve světovém měřítku, stačí, když se aspoň snaží zavést a udržet právo a pořádek ve svém bezprostředním okolí, i když v malém.

Disease
Disease
11.07.2017 5 z 5

Další z těch hodně dobrých, u mě jedna z nejoblíbenějších Francisovek. Baví pořád stejně, jak rodinnými poměry, tak pátráním v "archivu" fotografií.

Vera1718
Vera1718
24.10.2015 2 z 5

Knížku jsem četla ve zkrácené anglické verzi, nicméně musím říct, že mne tento díl nijak nezaujal. Ovšem je to jen můj subjektivní názor,který je možná ovlivněn úpravou textu.

Finskej
Finskej
20.05.2015 5 z 5

Subjektivně moje nejoblíbenější francisovka, i když racionálně to těžko vysvětlit. Nejsem totiž sirotek z drogově problémové rodiny. Ale jinak obvyklá "výuková hodnota" v tomto případě dvojnásobná, protože v této knize se člověk dozví i něco o fotografování. A milostná zápletka, která se občas u Francise vyskytuje, mimořádně střízlivá, laskavá a civilní. Zkrátka... moje nejoblíbenější francisovka.

kirkous
kirkous
12.04.2014 3 z 5

Prostředí dostihů není zrovna můj šálek kávy. Přesto jsem nelitoval, a dokonce třeba někdy sáhnu i po další francisovce. (Přečteno v anglické verzi penguin readers).

delena4ever
delena4ever
21.06.2013 5 z 5

Kniha se mi opravdu líbila. Filipova babička mě dost pobavila. Protivná od začátku až do konce.