Efektivně mrtvá žena

Efektivně mrtvá žena https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9825/efektivne-mrtva-zena-9825.jpg 4 190 40

Kapitán Exner série

Ve foyer malého divadla bylo nalezeno příšerně zohavené mrtvé ženské tělo. Foyer oddělovaly jen zamčené obyčejné dveře od podzemních místností Tiskové agentury. A právě sousedství tiskové centrály, které dálnopisy spojovaly doslova s celým světem, vedlo kapitána Exnera a jeho tým vyšetřovatelů k odhalení vražedného motivu a nakonec i k odhalení téměř dvojnásobného vraha. Kniha byla přeložena do rumunštiny, pod názvem Femeia dispărută vyšla v roce 1989 v nakl. Editura Univers, do němčiny pod názvem Die Tote im Foyer, vyšla v roce 1972 a 1974 v nakl. Verlag Volk und Welt. Švédský překlad Brottsplats Prag vyšel v roce 1974 (Bra Böcker). Maďarský překlad Holttest a függöny mögött vyšel v roce 1972 v bratislavském nakl. Madách Könyvkiadó.... celý text

JiříM
31.03.2024 3 z 5

Moje první kniha tohoto autora. Celou dobu jsem přemýšlel do jaké míry a zda musel autor vybírat politická témata tak, aby mohl v knize napsat že to ví jen Bůh a Svatý Václav. Během čtení mi několikrát přišel na mysl seriál Pitaval... Určitě ještě zkusím další knihu. Tak ze zvědavosti.

svetlanaLjQX
12.03.2024 5 z 5

Exnerovky jsem milovala. Kdysi davno. Ted se k nim vracim a miluju je porad, i kdy se tam telefonuje z budky, a podobne zastarale veci.
Tahle je opet paradni. Filmove zpracovani me nebralo, prece jen Exner musi byt suknickar a ne zenaty trouba. Ostatne ten smrnc, co maji treba Vala nebo Dlouhy, Frantisek Nemec nema - je to spis takova poklidna povaha.

marekB78
31.12.2023 4 z 5

Taková odpočinková četba. Dobře napsaná, ale postrádám větší napětí a tím i rozuzlení. Ale jinak spokojenost. Tím, že jsem viděl i seriál, můžu hlavním postavám přidělit i obličej :) Na 5 hvězdiček to není, ale 4 si zaslouží

janina66
19.09.2023 5 z 5

Výborná a čtivá detektivka. Velmi zamotané, hodně a hodně podezřelých.
Místy vtipné- např. Jak jezdil řidič Bohouš s Vlčkem po Praze různými směry, nebo jak zpíval Beránek Exnerovi, aby se vzbudil.
Takové pohodové počteníčko.

ninano
18.09.2023 4 z 5

Celkem slušná detektivka od dnes již klasika tuzemského detektivního žánru.

Makii
08.08.2023 3 z 5

Tenhle případ kapitána Exnera mě tolik neoslovil, ale i tak se mi líbil. Bylo zajímavé nahlédnout trochu do chodu tiskové agentury v 70.letech. V dnešním on-line světě už se to dost těžko představuje, alespoň tedy mně :) Vraha jsem si netipla, ale to já vlastně skoro nikdy. Těším se na další "Exnerovku".

Majto
11.05.2023 3 z 5

Pre mňa trochu slabší prípad ako predošlé, no písal ho rovnaký autor svojím štýlom a ten mi skrátka sedí. Relaxačné čítanie.

Terror
08.04.2023 3 z 5

Víceméně konverzační detektivka s mým nepříliš oblíbeným kapitánem. Opět jsem kroutil hlavou nad jeho postupy nepostupy, opět mi vadila jeho dobově nezapadající osoba. Také Erbenův styl je místy přeskakující. Motiv činu, který jsem mimochodem objevil mnohem dřív nežli ulízaný elegán, je profláklý a soudružsky poplatný časoprostoru. Nicméně jako oddychovka k odpolednímu čaji se Exner číst dá.
Spoiler: Míša má novou holku! To ale není vlastně nic nového, že? Takže spoiler se nekoná.

jarmik
20.03.2023 4 z 5

Solidní detektivka, proslavená filmovou adaptací.

BaPe895
28.01.2023 4 z 5

Solidní tuzemská detektivka,ale na dnešní dobu už přece jen trochu pomalejší tempo.

faba
26.12.2022 3 z 5

Česká detektivka se všemi atributy doby, které se podařilo Erbenovi do knih dostat.
Exner, Beránek a Vlček nikdy nezklamou. Rád se vracím do těch časů, ale jen v některých knihách :-)
I když někdy bych toho rád využil, kvůli věku :-D

ddkk
30.11.2022 5 z 5

Postupně se vracím k Erbenovým detektivkám, zvláště k sérii s noblesním kapitánem Exnerem. A taky nevycházím z údivu, jak to tehdy Erben dělal, že mu jeho knížky prošly...

Já také patřím k Exnerovým fanynkám, o němž autor píše s úsměvným nadhledem a lehkou ironií. Jo, takový detektiv v naší socialistické minulosti, to je vážně scifi. Ale o to víc mě baví. A hlavně případy, které musí s oddanými a vědoucími kolegy Beránkem a Vlčem, s noblesou a nadhledem řešit...Ani s vraždou v divadélku to není jinak, i když závan socialistické reality je tu docela citelný...

A propos: Nic proti Michalu Dlouhému, ale tahle poslední série s Exnerem v TV Prima mě moc nepřesvědčila, nějak jí v současné době už chyběl ten předchozí šmrnc....

mol378
28.11.2022 4 z 5

Detektivka staré školy s dneska úsměvným pozadím vraždy. Tehdy ovšem byla emigrace jedním z nejtěžších zločinů. Moc mě baví domácí reálie, oblíbit si lze i tým vyšetřovatelů, i když Michal Exner není věru můj typ. Uvěřitelný popis pátrání, žádné šoky, přiměřeně napínavá poklidná četba na víkend. Moje první Exnerovka, a zkusím další. Znám je ale z filmových zpracování a srovnávám jednotlivé představitele Michala Exnera.

anonymní.Ilja
24.06.2022 4 z 5

Velice příjemná kniha. Žádné složitosti, žádná velká dramata. Dobře odvedená práce. Do popředí vyvstávají velice přijmeně psané dialogy, kdy jsou postavy aspoň do jisté míry odlišitelné a ve svém mluveném projevu unikátní.

slunicko1958
18.02.2022 4 z 5

Tým kapitána Exnera, doktora obojího práva, vyšetřuje brutální vraždu. Stačí jedna mrtvola, aby si čtenář detektivku patřičně užil. Nechybí zde humorné dialogy ani popis mravenčí práce detektivů. I když je příběh poplatný době vzniku, já jsem se při čtení cítila příjemně. I bez hektolitrů krve to jde.

PREBURDA
31.10.2021 5 z 5

Kapitán Exner.......... česká detektivka, záruka dobrého čtení.

baji42
01.05.2021 4 z 5

Kvalitní detektivka jednoho z nejlépe píšících tuzemských autorů.

DomYell
03.04.2021 3 z 5

Vyborny! Neni k tomi, co dodat!

Ava365
15.12.2020 4 z 5

Česká klasika s "buldozerem" dívčích ložnic Michalem Exnerem :)

playada
07.11.2020 5 z 5

Kapitán Exner je sympaťák. Styl psaní je výtečný. Jenom nevím, proč byla mrtvola zohavena... To mi nějak uniklo. Pochopila jsem, proč byla zabita.

zfilmováno české krimi české detektivky kapitán Exner

Václav Erben
česká, 1930 - 2003
2005  85%Bláznova smrt
2006  86%Na dosah ruky
2004  81%Efektivně mrtvá žena
2006  81%Znamení lyry
1969  84%Vražda pro zlatého muže

Kniha Efektivně mrtvá žena je v