Filatov Filatov komentáře u knih

Old Surehand I. díl Old Surehand I. díl Karel May

Moje první setkání s Karlem Mayem. V první řadě jsem byl překvapen, že ač se kniha jmenuje Old Surehand, tak je vyprávěna osobou Old Shatterhanda, což bylo dobré, protože Shatterhand je mi přeci jenom známější. Kniha je plná stopovaček, přepadávání, vysvobozování zajatců, plížení a odposlouchávání cizích rozhovorů, což se v podstatě opakuje neustále pořád dokola, až je to docela nápadné, ale nějak moc mi to nevadilo. Dobrodružštví a akce je v knize dost a dost.

04.08.2019 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Kniha vhodně doplňuje film a možná bych řekl, že byla o malý fousek lepší. Kvalitativně je na vysoké úrovni a film vhodně doplňuje v tom, že ještě blíže dokáže oba milence přiblížit. Robert mi byl velmi blízký a jejich vztah jsem prožíval naplno, tak jako oni a fandil jsem jim.

13.05.2018 5 z 5

Legie Legie Larry Correia

Owen Zastava Pitt a všichni staří dobří přátelé jsou zpět. To se mi splnilo, ale budu konstatovat, že děj prvních dvou knih s Owenem měl přeci jenom více šťávy. Legie nebyla špatná, ale úrovně kulervoucího příběhu prvních dvou knih tento díl prostě nedosáhl. Hodnocení se zastavilo někde mezi tři a čtyři, ale kdybych dal čtyři, tak bych byl hodně nespravedlivý k prvním dvěma dílům.

09.02.2016 3 z 5

Život mezi nimi Život mezi nimi Robert Kirkman

Přiznávám se, že už i já jsem po přečtení dvanáctého dílu sám tak vycvičen, jako by byla zombie apokalypsa, protože už v komixu taky nevěřím nikomu jako Rick a o nové skupině a osadě mám pochybnosti. Celý je to prostě hodně divný a já v tom vidím další Woodbury. Jsem zvědavej, co se z toho všeho vyvine dál, každopádně Rick a jeho skupina se zdají být připraveni taky na cokoliv a opatrnosti není nikdy dost. Opět bylo zajímavé sledovat změnu vnímání světa hlavních postav, protože z venku přišli do civilizovaný fungující osady a to se jim zdálo vlastně nenormální, protože normální je pro ně žít venku a tak je jasné, že se uvnitř osady necítili dobře.

15.10.2014 5 z 5

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

Netvrdím, že jsem Bibli svatou četl celou, ale minimálně knihu Genesis a některé zásadní linky by křesťan měl znát. Tím mám na mysli Noeho, vyvedení Židů z Egypta a podobně. Žalmy mám načtené, ty mám opravdu rád.

05.06.2014 4 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Good Old Days nás seznámí s úvodní skupinou přeživších z Atlanty a s hlavními postavami. Tenhle komiks nemůžu srovnávat se seriálem, protože komiks tu byl dřív a proto je on tou původní předlohou a seriál si jde svou vlastní cestou, i když z Good Old Days si toho vzal celkem dost. Souhlasím s Robertem Kirkmanem v tom, co napsal v předloze a to hlavně v bodech, kde popisoval, že na základě zombie apokalypsy bude popisovat vývoj společnosti, mezilidských vztahů a vývoj jedince, což se dá dobře sledovat na Rickovi, protože tady my fanoušci seriálu i komiksu vidíme, jak zde byl ještě nezkušený ňouma, než se všemu naučil a dále že ho více zajímá to, co se děje po tom, až svět skončí než to, co se děje při apokalypse. Tím je celé dílo jiné a nezaslouží si jiné, než pětihvězdičkové hodnocení. Dalo by se říci, že se jedná o nějaký nový druh komiksu - třeba "sociální komiks". Kresby Toma Moora jsou úctyhodné a někdy jsem si říkal, že jich je opravdu do komiksu škoda, že by zapůsobily i jako samotné obrazy.

13.05.2014 5 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Dlouho to vypadalo, že půjdu na pět hvězd, ale v polovině se situace otočila. Zpočátku mě bavilo, jak se oheň začíná šířit a jeho připodobnění k šelmě. Poznával jsem všechny postavy děje, ale nakonec už jsem dočítal ze setrvačnosti i když asi i kvůli tomu, že závěr znám z filmu. Postav bylo mnoho, občas jsem se ztrácel kdo je kdo.

11.05.2023 4 z 5

Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Jolana Voldánová

Chlap se spravnými názory. To je Petr Pavel. Aspoň jsem se dozvěděl něco o tom, kdo a kým Petr Pavel je v soukromí a jaké jsou jeho názory. Vypravění o tom, co zažil v Jugoslávii na misi mi potvrdilo, že je hrdina.

31.03.2023 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

První polovina nese opět méně akce, avšak s druhou polovinou a Wolframovou odvetou zase děj nabral ty klasické obrátky. Wolfram je na své úrovni sympatií, které si ve mě vybudoval no a konec? Říkám si bude tahle sága ještě pokračovat...???

09.04.2021 4 z 5

Mušketýři s hokejkou Mušketýři s hokejkou Jan A. Palouš

Kniha o pravěkých začátcích hokeje u nás, která rozhodně stojí za přečtení. Tahle první generace byla opravdu generací, která se všemu učila od začátků a stala se opravdovými průkopníky tohoto sportu. Z Paloušova vyprávění jasně plyne, do jakých situací se tito hrdinové v začátcích dostávali a jaké těžkosti museli překonávat, ale i přesto nás skvěle dokázali reprezentovat na vrcholné úrovni, i když často neměli ani pořádnou výstroj nebo prostor pro trénink. Všechno doháněli srdcem a za to je obdivuji. Malá fotogalerie na závěr potěší, protože člověk alespoň může nahlédnout do tváře všem, o kterých čte.

03.02.2020 4 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Velmi vysoká podobnost s předchozí knihou, akorát místo stromů se zde řeší zvířata a jejich chování. Opět poučné a dozvěděl jsem se nové věci, ale i přesto mě stromy v předchozím díle chytly o trochu více.

28.03.2019 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha Den Trififů není ne nepodobná ostatním jiným knihám žánru postapokalyptické sci-fi, kterých už jsem pár přečetl s výjimkou začátku knihy, který je opravdu fenomenální, protože jen tak se takhle probudit do nového světa a vůbec netušit co se stalo, to je by muselo být drsné. Pak už ale kniha ničím nepřekvapuje a nevybočuje z žánru.

19.03.2019 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Stephen King se na obálce knihy ptá kdo se odváží vstoupit do Domu hrůzy a já jsem se tedy odvážil. Stephen tentokrát vynechal mystéria a podobné a podává nám takový detektivní příběh o jedné dávné vraždě mladé dívky a cestě k najítí jejího vraha. Devina Jonese jsem si oblíbil a viděl jsem v něm částečně i sebe v jeho věku. Atmosféra Lunaparku mě přitahovala a to, jak v něm Devin strávil léto mi absolutně sedlo. S nástupem podzimu a tím končíčí sezony v Lunaparku se vše změnilo. Devinovi kamarádi odjeli a já najednou začal cítit tíživou samotu hlavního hrdiny, který v parku zůstal sám jen se zaměstnanci a říkal jsem si, teď to začne a Lunapark ho semele, ale nic nezačalo krom té samoty. Devin se místo toho seznámil s Annie Rossovou a příběh spěchal k velkému finále a odhalení vraha, které bylo výtečné. Další výborné Kingovo dílo.

03.03.2018 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Kingova prvotina se čte velmi dobře, protože je stručná, úderná a čtenáře nezatěžuje ničím zbytečným a ani žádnou omáčkou okolo. Stephen King tady ještě prostě nebyl tak vyzrálý a ke složitějším dílům se teprve musel dopracovat. Tady jsem si prostě řekl, že tímto dílem vše začalo. Velká Kingova éra. Dávám čtyři hvězdičky, protože mě Carrie moc nešokovala a asi to bylo tím, že jsem nejprve viděl filmovou verzi (tu starší), takže jsem věděl, o co půjde, ale je to dobrá kniha.

25.08.2017 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Další Kingovka za mnou. Stephenův rukopis je tu prostě znát a já už tak nějak vím, co mám od něj očekávat. Vesměs jsem dostal, co jsem chtěl, ale musím přiznat, že si SK vybral asi v polovině horší hluchou část, kde jakoby nevěděl kudy kam a jak pokračovat. Z téhle části se naštěstí vykopal neskutečně strhujícím závěrem, kdy opět nechal své hlavní postavy závodit s časem a dovedl Řbitov zvířátek do skvělého finále.

28.12.2015 4 z 5

Zrazené Polsko Zrazené Polsko David G. Williamson

Velmi často narážím na knihy, které popisují bitvy ve Francii, Anglii, nebo Africe, ale o Polsku jsem jich moc neviděl, proto jsem si tuto knihu také sehnal. Polská kampaň byla specifická tím, že byla prostě první kampaň válečná a pokud chcete vědět víc (nebo dá se říct skoro všechno), tak je toto kniha pro Vás. Popisuje vojenské manévry, ale přidává i paměti svědků, které dávají knize další rozměr z osobního hlediska, takže nesledujete pouze přesuny tankových formací, ale vidíte válku i očima obyčejných Poláků. Vše doplňují výtažky z deníků vojáků SS a jiných osobností.

23.05.2015 4 z 5

Sólo pro Kristýnu Sólo pro Kristýnu Lenka Lanczová

A protože jsem nemocnej a nemám nudou co dělat, tak jsem tuhle knížku ukradl přítelkyni z knihovny a začetl se do ní. Nu což, že je to čtivo pro pubertální dívky, tahle knížka se dala v pohodě přečíst a zároveň mě docela i bavila, protože takovej exkurz do hlavy patnáctiletý nány, která si myslí, že je nejlepší na světě neměl chybu. Za to jak se chovala ke svým nápadníkům, bych jí nejradši vypleskal, ale ty holky a i kluci to v tomhle věku prostě tak mají. Lanczová myšlenky hlavní hrdinky popsala asi hodně přesně. Pro dívky vě věku od 14 do 17 let si myslím ideální čtení.

04.11.2014 4 z 5

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Velký obdiv Juliovi Fučíkovi za to, co všechno musel snést ve vězení. Asi málokdo si tohle nelidské zacházení umí představit. Autor má můj velký obdiv za to, že přes tohle všechno ještě dokázal být tak silný na těle i duchu a že dokázal dodávat zprávy ven z vězení. Je na něm hodně vidět, že byl opravdu kovaným komunistou a jeho víra mu snad život ve vězení ulehčovala. A ano opravdu jsem měl pocit, jakoby Julius Fučík hovořil knihou ke mne, takže účel spisů předat zprávu generacím budoucím byl splněn dokonale.

22.07.2014 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Poezie nikdy nebyla zas až takový můj šálek čaje, ale Manon Lescaut se celkem dobře čte, i když mi vadily doplňky popisující scénu, které mě rušily od čtení samotných veršů. Tuto poezii určitě ocení slečny, ženy a dámy. :)

26.06.2014 3 z 5

Nejlepší obrana Nejlepší obrana Robert Kirkman

Guvernér - tady stačí jedno slovo a myslím, že nemusím říkat další. Největší ďábel komixu je na scéně a s ním brutalita vyvrcholila nejvyššího stupně. Může teď být komix ještě drsnější? Já nevím, ale teď už mi bylo našich vězňů u Guvernéra opravdu líto...

10.06.2014 5 z 5