FiFoj FiFoj komentáře u knih

Star Wars: Planety, místa a bitvy Star Wars: Planety, místa a bitvy James Luceno

Tato "encyklopedie" patří určitě mezi ty povedenější tituly ze světa Star Wars. Encyklopedii dávám záměrně do uvozovek, jelikož informační hodnota obsahu je místy minimálně diskutabilní a více by titul vystihoval pojem obrazový průvodce. Z tohoto důvdu v kombinaci s místy chybějícím překladem, zdvojeným obsahem (asi chyby v lokalizaci) a něčím, co bych nazval vatou, dávám dolu jednu hvězd smrti z absolutního hodnocení.

Obrazový průvodce je to ale velice kvalitní. Ilustrace a řezy jsou naprosto úžasné a do detailu propracované. Pokud se chcete vydat do útrob Jabbova paláce, či základny Echo na Hothu a dalších známých i méně známých lokací, tohle je publikace přesně pro vás. Dokážu si představit, že zejména mladší fanoušci stráví spoustu času prozkoumáváním nejmenších detailů.

Pokud jste fanoušek SW, titul se vám na poličce určitě neztratí.

31.12.2022 4 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Ok, na rovinu přiznávám, že u mě hodnocení hodně ovlivňuje notná dávka nostalgie. Za normálních okolností bych knihu hodnotil jako ostatní díly z této série 4/5, ale pan Kosek si zaslouží frčku navíc za dlouholetou službu.

Nejsilnější stránka tohoto dílu je zároveň ta nejslabší. Dostanete Kotletu, kterého znáte. Je to jak, když chodíte do své oblíbené restaurace na své oblíbené jídlo. Odcházíte dobře najedení, ale ne překvapení.

27.12.2022 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Tento díl se nese ve stejném duchu, přesto je jiný, než zbytek série. Výrazně ubylo machovského sarkastického hláškování, což tak nějak vyplývá ze složení hlavních protagonistů tohoto dílu. Co však ubylo na humoru, to přibylo na hloubce postav a jakéhosi emočního napojení na ně, s čímž nabírá celé toto vesmírné dobrodružství novou dimenzi. Z tohohle hlediska, společně s předchozí Agou, patří tento díl určitě k těm nejlepším (zatím) ze série.

19.11.2022 4 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Můj první "střet" s paní Sněgoňovou dopadl nad očekávání. Upřímně jsem se tohoto tandemového konceptu série trochu obával a z prvních stránek cítil lehké rozpaky, ale tato prvotní nervozita vcelku rychle odezněla.

Podání autorky mě baví. Přestože jde o podobný styl jak u kolegy Kotlety, nepůsobí dojmem vykrádání nebo napodobování. Přestože mě první díl série zaujal více po příběhové stránce, přece jen šlo o start a pomyslné vykolíkování hřiště, druhý mi přišel poutavěji napsaný a obecně mi trochu více odsýpal, přestože se v něm toho dle mého událo o něco méně. Autorka vnáší něco neotřelého v kontextu ostatní Kotletovy tvorby, na kterou jsem zvyklý.

Tento duet tedy subjektivně funguje a s očekáváním se vrhám na další díly. V budoucnu se taky určitě vrhnu na autorčinu sólo tvorbu, od které mám nemalá očekávání.

10.10.2022 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Po kratší pauze jsem se ke Kotletovi vrátil a dostal jsem přesně to, co jsem si přál a očekával. Nebudu zde vypisovat, co dělá Kotletu Kotletou, pouze zmíním, že na mě tato série zatím působí (má vibe, jak říkají dnešní mladí) spíše jako výborné Bratrstvo krve, než jako autorova novější tvorba.

Myslím, že je to rozehrané dobře a jsem moc zvědav, co přinesou další díly. Od absolutního hodnocení mě zrazují pouze některé hlášky, které občas působí nuceně (jsou cringe, jak by opět řekla omladina) a několikrát jsem se ztratil v popisu akčnějších pasáží. V obou bodech jde však o jednotky případů, spíše si chci nechat trochu manévrovacího prostoru pro další díly.

29.09.2022 4 z 5

Islámský stát: Cesta k moci Islámský stát: Cesta k moci Fawaz A. Gerges

Kniha si dává za cíl popsat vznik a vzestup ISIS a to je přesně také to, co čtenář dostane. Ocitovaná fakta, popsané souvislosti, chronologická návaznost i geografické vymezení. Vše servírované věcně a bez teoretizování. Výborná řemeslná práce.

Proč tedy ne plné hodnocení? Přestože mě téma zajímá, nějak jsem se nemohl začíst a často jsem myšlenkami utíkal pryč. Možná to bylo na mě místy až moc analyticky strohé, repetitivní, nebo je to prostě faktem, že jsem knihu četl až letos (2022) a věděl, jak to všechno dopadne.

18.05.2022 4 z 5

Star Wars - Absolutně všechno, co potřebujete vědět Star Wars - Absolutně všechno, co potřebujete vědět Adam Bray

Tohle se hodně nepovedlo. Tag "encyklopedie" bych tady bral hodně s rezervou. Jde spíš o jakousi kompilaci náhodných faktů ze světa SW, převážně prvních 6ti filmů a dvou animovaných seriálů. Kniha je nelogicky strukturovaná do oddílů dle jakési tematické podobnosti, grafické zpracování je zmatečné, chybí jakákoliv časová osa či jiná návaznost. Fanouškovi SW to nic nového nedá, tématem nepolíbený bude akorát zmatený. Vhodné tak možná jako rekapitulace pro fanoušky 8-12 let. Force is weak with this one.

02.04.2022 2 z 5

Člověk musí doslova žasnout, nad některými osudy. Někdy mi pohnutky respondentů přišly rozumné, jindy pochopitelné, někdy naprosto iracionální. Snad každého při čtení napadne, jak jsme jako společnost pohodlní a lidé, kteří se rozhodli se tímto způsobem od společnosti odtrhnout si svým způsobem zaslouží uznání, ať jsou jejich motivy jakékoliv. Obdivuji jejich odvahu a sám jsem během čtení slýchal ten interní hlásek, který by se také rád vykašlal na konzum, celodenní přetvářku, docházku v práci, či povrchní zábavu a šel prožít takovéto osobní dobrodružství. Jediné, co bych uvítal, by byly otázky více zaměřené na praktické věci, jelikož přestože jsou rozhovory vedeny opravdu dobře a otázky jsou zajímavé, občas sklouzávaly až moc k duchovnu, což není můj šálek čaje, ale to je subjektivní preference. Samozřejmě by mě po dečtení zajímalo, jak se dál vyvíjely příběhy aktérů, ale možná je lepší nechat některé otázky nezodpovězeny a nechat lidem jejich osudy.

15.01.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Od této knihy jsem chtěl jediné: zasadit své povrchní znalosti o KLDR (nesvoboda, kult osobnosti, pracovní tábory, totální kontrola obyvatel apod.) do kontextu a přesně to jsem od knihy dostal.

Pohled přímých účastníků je ten nejvzácnější, který z tohoto nejizolovanějšího státu můžeme dostat. Autorce za vedení rozhovorů patří respekt, jelikož se dokáže ptát i na takové otázky, ke kterým by ne každý v přímé konfrontaci s uprchlíkem měl odvahu.

Z některých faktů člověka až mrazí a v duchu kroutí hlavou, jak je někde na světě v 21. století tohle ještě možné. O to víc si však váží svobody.

11.10.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Uf. Třetí díl měl pro mě výrazně více třecích ploch než díly předešlé. Ilan opět často působí jako bipolární spratek, který se ještě ke všemu chová a rozhoduje naprosto iracionálně, což je ovšem bravurně vyváženo atraktivitou světa, ve kterém se děj odehrává a který by mohl konkurovat nejednomu vydařenějšímu LSD výletu. Podvědomě jsem si vsugeroval (my bad), že se jedná o poslední díl, proto jsem byl frustrován nedostatkem odpovědí, kterých se mi na rozdíl od nových otázek většinou nedostávalo. Občas jsem nedovedl přiřadit jméno, místy jsem se ztrácel. V několika případech si nejsem jistý, zda-li něco bylo vysvětleno, nebo jsem to jenom nepochopil. Každopádně je na celé sérii něco neuvěřitelně poutavého a jsem moc zvědav, jak se s tím autorka popere, jelikož já jsem slušně zmatenej. Snad se vyhne modelu "LOST", kdy se nabalují další a další otázky a v cíli čtenář místo zasloužené macaté odpovědi dostane další kýbl otázek. No uvidíme, já u toho budu.

23.09.2021 4 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Jsem rád, že se Kotleta rozhodl vrátit do despotické cyberpunkové Prahy, protože mu tyto kulisy neonové džungle, kde hrají prim korporace a člověk je daleko méně svobodný, než mu říkají v televizi, dle mého názoru opravdu sedí. Oproti slabším Kotletovinám cením primárně velice různorodé postavy, kontrast starého/nového světa a také vtipné odkazy na reálie. Doufám, že autor sérii neopustí a opět zavítáme na dno města, kam slunce nedosvití a kde čpí v lepším případě pach moči, v horším korporatní limonády složené velikonočnízajíček ví z čeho.

05.08.2021 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Subjektivně zatím nejslabší "Kotleta". Nebylo to vyloženě špatné, ale v kontextu ostatní autorovy tvorby kniha podle mého osciluje někde v průměrných hodnotách.

Jako pozitiva bych vypíchnul set up ve futuristické Praze a poměrně zajímavý příběh, přičemž z potenciálu obou zmíněných kladů mohl autor vymáčknout přece jen o trošku více. Za kámen úrazu považuji v knize postavy na obou stranách barikády. To, že je hlavní postava macho zasypávající svoje nepřátele střídavě olovem a hláškami, je tak nějak podstata splatteru a nikdo neočekává ani nic jiného, ale ostatní postavy působí tak genericky, že jich vyjmenuji sotva půlku a to jsem knihu dočetl doslova před deseti minutami, jelikož jejich popisy/původy/příběhy byly tak povrchové, že nemohly příliš zaujmout ba dokonce vytvořit vazbu se čtenářem. Čest jedné výjimce (V***a).

Jako nenáročná oddechovka určitě účel splní, ale ve srovnání s Undergrundem, se kterým si knihu z důvodu prostředí i příběhu dovolím srovnat, citelně pokulhává.

Kotletu/Kyšu mám jako autora hodně rád a přečtu cokoliv, do čeho je namočený, ale dle mého názoru mu více sluší tvorba v delších sériích, než tyto stand alony.

05.04.2021 3 z 5

Opravdu velice příjemné a nečekané překvapení. Co se týče Kotletova portfolia, zbývá mi už pouze pár titulů ke kompletnímu načtení. I z tohoto důvodu jsem byl po přečtení předmluvy, kde se zpětně autor logicky a rozumně distancoval od politiky a uvedl knihu do kontextu začátků své tvorby, lehce skeptický a neočekával žádnej randál. Toto předčasné podcenění mizelo čím dál tím rychleji během toho, jak jsem knihou postupoval. Děj plyne příjemně, změny v prostředí nejsou agresivní, gradace střídají přiměřeně dlouhé cooldowny - prostě to, co člověk od literatury tohoto typu očekává. Pro Kotletu a autory tohoto ražení typické barvité popisy zde nejsou tak frekventované, což působí překvapivě příjemně. Jediné, co mě na Kotletově tvorbě dlouhodobě spíše mrzí, než mi vadí, jsou konce, které jsou podle mého (zdůrazňuji) subjektivního názoru moc unáhlené, nedotažené či nedostatečné rozvinuté.

Těší mě, že mé očekávání bylo násobně predčeno a že se autorova starší tvorba kvalitativně příliš neodlišuje od tvorby novější a vyzrálejší.

26.08.2020 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Jestli jsem u prvního dílu série v astrofyzicko-technických popisech tápal, tady už jsem vůbec nevěděl, která bije. Každou chvíli jsem se cítil jako po prvním shlédnutí filmu Interstellar krát šest.

Završení série je to důstojné o tom žádná, ale v tomto díle jsem víc vnímal nedostatky, které mě lehce frustrovaly v dílech předchozích. Dějová linka se mi zdála roztěkaná a nekonzistentní. V určitých částech jsem se opět dost ztrácel ve jménech, ale jakožto středoevropan jsem od sebe v tomto ohledu nečekal žádný zázrak. Všudypřítomné vědecko-fyzično, na které je v díle kladen hardcore důraz, jsem časem povýšil na čistě abstraktní záležitost. Trochu mě mrzí, že nemám šajn, do jaké míry se autor pohybuje na opravdové vědecké rovině a kde už jde o autorovu vizi (a bohužel nemám volných několik let na doplnění vzdělání na poli astrofyziky).

Na některé otázky se mi nedostalo odpovědi, jinde se mi dostalo odpovědí na nepoložené otázky, některé části mě vyloženě překvapily, některé nudily. 3 a půl hvězdné soustavy.

Celou sérii poté hodnotím převážně kladně. První díl zaujal především poutavostí, tajemnem a detektivním nádechem. Pak už podle mého šla kvalita a přehlednost o něco níže, ale přesto sérii určitě doporučuji. Především pak minimálně doktorantům v oboru.

26.02.2020 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Kdybych měl knihu hodnotit jediným slovem, určitě by to bylo: poutavá. Přestože jsem po značnou část četby fyzicko-technickým úsekům prakticky vůbec nerozuměl, byl to nejspíš autorův styl psaní, který mě ke knize doslova přikoval. Celou knihou mě provázel pocit konstantního napnutí a naprostá nemožnost odhadnutí následujícího vývoje, což evokovalo velice příjemné a všudypřítomné neznámo. Ze začátku jsem se snažil knihu nějakým způsobem uchopit, jelikož dezorientace jiným kulturním prostředím (první kniha od čínského autora, se kterou jsem měl tu čest) a především nezapamatovatelnými čínskými jmény, byla značná, ale poté jsem se nechal jenom unášet hutnou atmosférou a to byla správná volba. Každopádně mě autor zaujal a s nemalým očekáváním se těším na další díly. Vřele doporučuji všem fanouškům hardcore scífka.

11.12.2019 5 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Tato kniha se mi hodnotí těžce. Ze začátku jsem čekal trochu víc historicko-technického popisu události, ale čím dále jsem se pročítal příběhy obyčejných lidí, tím méně mi to scházelo. Pochopil jsem, že o tom přesně kniha je a je to její nejsilnější stránka. Právě příběhy lidí od obyčejného řidiče traktoru až po ředitele jaderného ústavu. Kniha sama o sobě podle mého názoru nevypovídá ani tak o Černobylské katastrofě jako o archetypálním "sovětském člověku". Jediné, co mi tak úplně nesedělo, byly abstraktní a náboženské pohledy, ale do hlavy nikomu nevidíme, že? Každopádně velice silná kniha, která může přispět i k pochopení dnešního "sovětského člověka".

19.10.2019 4 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Se Stronciem jsem udělal pomyslnou tečku za Kulhánkovou prací. Kniha se odlišuje už tím, že se jedná o "stand alone" počin, který nezapadá do mistrova universa. Osobně mi to nevadilo a zasazení do cyberpunk/postapo žánru mi sedělo, ale právě jedinečnost může být paradoxně to, co knihu lehce hendikepuje.

Koncepčně se kniha podobá ostatním autorovým počinům (OP charakter vs. všichni a všechno ostatní), ale tentokrát to na mě tolik "nedýchlo". Longin je sice ostřílený, permanentně hláškující psychopat, ale Tobiáš nebo Patejl to prostě není. Prostředí i zasazení bylo chytře a komplexně vymyšleno, ale mělo o něco větší potenciál, ze kterého by šlo vytěžit víc - možná i další díl(y?). Dějová linka se opírá o pár zajetých klišé, která můžeme znít z jiných dystopických děl, ale fungují a (až na výjimky) nepostrádají hlavu ani patu. K pozitivům bych ještě přidal postavu Moniky (Kulhánek ty ženský prostě umí), Svobodné a filosofický konec. Mezi lehké neduhy bych zařadil komplexnost, která klesá s rostoucí dynamičností a občasnou nucenost.

Rozhodně ovšem doporučuji jako start pro někoho, kdo se chce seznámit s Kulhánkovým stylem, ale nechce se rovnou pouštět do obsáhlejší série.

02.02.2019 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Analytické, ale příjemně čtivé. Autor nijak výrazně nepodsouvá, pouze staví historii do souvislostí. Akorát mě trochu mrzí, že jsem se ke knize dostal až koncem roku 2018. Zajímal by mě autorův popis letošních událostí.

29.11.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přestože v četbě přeferuji především fantasy a sci-fi, astronomické hodnocení této knihy mě vyhnalo do nejbližšího knihkupectví. Nemá cenu omílat to, co už to bylo stokrát napsáno. Kniha je opravdu výjimečná, srozumitelně napsaná a střídání dějových linek a s věkem protagonistů související styl vyprávění, přidává knize na dynamičnosti. Příjemně nepříjemný emoční rollercoaster.

Ale co je podle mého na knize důležitější. Téma a zasazení děje do historických souvislostí byly sice již mnohokrát propírané, to ale rozhodně neznamená, že by se od něj umělci měli vzdálit. Zvláště v této době, kdy mají určité názorové skupiny tendenci historii bagatelizovat, kdy žijeme v postfaktické době, ve které si lidé vytvářejí na základě neověřených informací vlastní reality, kterými si potvrzují subjektivní pohled na svět, zpravidla plný předsudků a nenávisti k odlišnosti. Naše země byla několikrát obětí zrůdných historických omylů, ale je třeba si uvědomit, že ne všechno zlo k nám přišlo odjinud - spoustu z toho si provedli místní lidé s pokřiveným charakterem navzájem. Je třeba si také uvědomit, že události v knize popisované, se staly z historického hlediska relativně nedávno a i v dnešní době jsou patrné náznaky, které by bez nadsázky mohly vést k něčemu obdobnému i dnes.

Měl jsem možnost několikrát navštívit konkrétní lokace z knihy a její přečtení mi navodilo ten nepříjemně svírající pocit, který jsem zažil tam. Nebojím se tvrdit, že to kniha svou nadčasovostí dotáhne až do povinné četby na středních školách.

"Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat" - George Santayana

18.11.2018 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Výborný to je, o tom žádná. Skvěle popsaná dynamická akce, až patologicky barvitý popis a lokálně hutná atmosféra. Bohužel mi však oproti jiným autorovým kouskům přišel Dobrák poněkud nevyvážený, některé pasáže zbytečně natažené a ne až tak záživné. Co mi sházelo trochu více byla identifikace s hlavním hrdinou, který je pravda sympatický, ale jeho pozadí a celkově osobnost mi nepřirostla tak k srdci, jako jiné mistrovi postavy. Možná byla chyba, že jsem jako první sáhl po sérii "Noční klub", kde jsem si některé charaktery doslova zamiloval. Každopádně pokračuji v sérii dále, jelikož Kulhánek je ikona ve své lize.

03.10.2018 4 z 5