farys_books farys_books komentáře u knih

Rozvratník Rozvratník Sebastien de Castell

Takhle by mělo vypadat zakončení série, Jay Kristoff by se mohl učit.
Na to, že je tahle knížka opravdu tlustá, jsem ji měla přečtenou raz dva, protože byla celou dobu čtivá a já jsem se ani jednou nenudila.
Strašně moc smekám před autorem za to, jak dokázal zobrazit změnu Kellenovy osobnosti. Když si vzpomenu, jaký byl v prvním díle a jaký v posledním... Krásná změna charakteru. Vlastně se toto týká nejen Kellena, ale vlastně všech postav, i těch vedlejších.
Nechci tu spoilerovat děj, protože nevím co říct, aniž bych něco vyzradila. Tak jenom maličko. Super bylo, že jsme opět potkali nějaké postavy z minulosti, mě osobně potěšil návrat Butelia, i když jen na chvíli.
No a Reichis byl opět celou dobu skvělý, má oblíbená kočkoveverka.
Jo a nakonec ještě musím zmínit celkový konec knihy - ten mě strašně moc potěšil a byla jsem s ním hodně spokojená, obzvlášť s částí, která následovala po poděkování.
Celkově je série Divotvůrce pěkné čtení, které bych rozhodně doporučila k přečtení.

27.10.2020 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Číst tuhle knihu mě dost bolelo, nejen kvůli tomu, že nečtu thrillery, ale taky kvůli tomu, jak špatná ta kniha dle mého názoru byla.
Začnu pozitivy, i když jich nebylo moc. Tak za prvé, knížka byla docela čtivá, i když byla v některých pasážích dost nudná. Za druhé, líbilo se mi, jak to bylo pojaté - tedy jako vyšetřování, ve kterém jedna osoba vypráví k tom, co se stalo. Taky přeskakování z minulosti do přítomnosti se mi tam hodilo. A to bude asi tak všechno k pozitivům...
Co mi na knížce v první řadě vadilo, byla hlavní protagonistka. Místo aby udělala to, co je správné a pomohla tak sobě i ostatním dívkám, tak jen mlží, vypráví o něčem jiném a celkově to z ní leze jak z chlupaté deky...
Další věc... Všechny ty unesené dívky byly tak strašně laxní, prostě jen vzdychaly a brečely a nic neudělaly na svoji obranu - a přitom mohly, v knize to bylo víckrát zmíněno. Například když jedna z nich ukradne nůžky a místo toho, aby se domluvila s ostatními a všechny zkusily utéct a zranit jejich věznitele, tak udělá co? Ustříhne vlasy jejich "pečovatelce", která ač byla mrcha, tak si to nezasloužila.
Při čtení se mi dost často dělalo špatně z toho, jak byla kniha vulgární a často plná sexuálních scén. Shrnula bych to tak, že první půlku mě to skoro vůbec nebavilo a druhou půlku jsem se modlila, ať už je konec. Za mě tedy tahle knížka opravdu ne, doufám, že na nějakou podobnou už nikdy nenarazím.

23.10.2020 2 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Romantikám se většinou vyhýbám obloukem, o to víc mě Navždycky překvapilo. Možná to je taky tím, že romantiku nemám tolik "načtenou", jako třeba fantasy
Bála jsem se, že to bude jenom o tom, jak se holka a kluk dají dohromady a pak se strašlivě milují, tady se to ale ubíralo trošku jiným směrem, takže to nebyla jen přeslazená romantika. I když sladké to bylo, a to nejenom díky všudypřítomné čokoládě.
Mei byla příjemná hlavní hrdinka, i když o všem možná trochu moc přemýšlela. Zato Ava byla strašně fajn vedlejší postava, v té jsem se často viděla. No a kluci... Byli tak pěkně napsaní... ♡ Obzvlášť tedy Liam, který se mi líbil už od začátku.
Knížka se četla úplně sama, obzvlášť messengerové pasáže velmi rychle ubíhaly. A nejen to, příběh byl napsaný velmi chytlavým stylem, který (alespoň mě) nutil číst pořád dál a nezastavovat se. Jen se nad tím samozřejmě nesmí moc přemýšlet, protože jinak tam uvidíte spoustu klišé a typických romantických situací.
A navíc všechny ty narážky na Harryho Pottera, Star Wars, Zaklínače a ostatní věci byly boží!
Abych to shrnula, tak Navždycky doporučuji, pokud si potřebujete oddechnout po těžkém dni, nebo potřebujete rozveselit, či zlepšit náladu. Opravdu pomáhá! Já jsem se například celou knížku strašně culila usmívala do peřiny.
Plusem byla i bonusová kapitola, která byla napsaná z pohledu jiné postavy a byla úžasně sladká.
Největší výtku mám k samotnému provedení knihy - ač je to paperback, tak mi vůbec nešel otvírat a neustále mi při čtení dělal problémy.

15.10.2020 5 z 5

Star Wars - Pašerákova zkouška Star Wars - Pašerákova zkouška Greg Rucka

Pašerákova zkouška je příjemná jednohubka, kterou máte přečtenou opravdu za chvíli.
Knížka nám mapuje osudy Hana Sola a Chewbaccy po epizodě IV a i když je velmi útlá, tak má co nabídnout. Je tu akce, je tu povstání a samozřejmě Impérium, stojící na druhé straně.
Co mě hodně překvapilo, byla grafická stránka knížky, nazvala bych to spíše uměleckým dílem. Ilustrace před každou částí a stránky pečlivě upravené, zkrátka po vizuální stránce dokonalost.
Knížku bych doporučila lidem, kteří chtějí se Star Wars knihami začít, a mladším čtenářům také.

15.10.2020 4 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Docela už dost dlouho přemýšlím, jak knížku slovně ohodnotit. Tak začnu tak nějak od začátku. Prvních pár kapitol mělo pěkný potenciál, který byl ale na většinu knihy nahrazen relativně nudným dějem. Občas se tam ale vyskytovaly docela důležité myšlenky, alespoň co se sociálních sítí a internetů týče. No a celá knížka končila dost epickým koncem, který byl z celého děje nejlepší. Jen mě strašně mrzí, že autor lehce odbyl "luštění snových hádanek", tam by se mohl pěkně vyřádit, bohužel jsme toho ale byli ušetřeni.
Teď ale k April, hlavní hrdince. S tou holkou bych si vůbec nerozuměla, všechna její rozhodnutí mi přišla naprosto hloupá, a navíc její chování bylo prostě příšerné. Takže ne, s hlavní hrdinkou jsem si opravdu nesedla, možná proto mě taky většina knihy nebavila. Našly se tu ale i světlejší části, a i když si další díl pravděpodobně nepřečtu (i kdyby vyšel v čj), tak si myslím, že nějaké ty myšlenky jsem si z knihy odnesla.

22.09.2020 3 z 5

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Ačkoliv normálně contemporary moc nečtu, tahle knížka mě dost překvapila. Začala bych asi tím, že autor dokázal tak bravurně popsat všechny pocity a dojmy, že jsem do příběhu úplně zapadla a držel se mě od začátku až do konce.
Knížka mě ze začátku mátla svojí nechronologickou strukturou, ale to se zhruba v půlce vytratilo.
Co se týče postav, tak Craig, z jehož pohledu je kniha vyprávěna, mi dost přirostl k srdci a často jsem se s ním ztotožňovala. To bohužel neplatilo o postavě Amy, kterou jsem ráda neměla a většinou jsem nechápala její rozhodnutí a její chování.
No a konec? Tak ten mě zklamal, jelikož jsem od něj čekala víc, minimálně díky 'varování' na začátku. Knížka mi však pomohla ujasnit si pár myšlenek, mezi nimi například to, že bych nikdy nechtěla bydlet ve Státech.

09.09.2020 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Nebylo to špatné, ale bohužel to nebylo ani dobré. První část (něco přes 100 stran) mě vůbec nebavila, druhá byla o trochu lepší, i když ne o moc. Ale alespoň jsem se ke čtení nemusela nutit, jako v první části.
K postava jsem si nevytvořila žádný vztah, neměla jsem ráda ani Seru, ani Parkera. Vůbec by mi nevadilo, kdyby na konci zemřeli, dodalo by to knížce alespoň trochu šmrnc. Každopádně, milostná linka mi byla jasná už od začátku, takže takové klišé. Většina knížky byla předvídatelná, překvapená jsem byla tak jednou, maximálně dvakrát.
Co mi docela dost vadilo, byly kapitoly z pohledu obou hlavních protagonistů, které popisovaly to samé, bez nějakých informací navíc. Za mě to bylo zbytečné, uvítala bych místo toho spíše nějaké informace o světě, ve kterém se příběh odehrával, nebo o tom, jak vůbec vznikl.
Abych ale zmínila i něco pozitivního, tak závěr byl daleko lepší než všechny předešlé kapitoly, u něj jsem se ani nenudila.

04.09.2020 3 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Fuu, tohle byla jízda, od začátku až do konce.
Strašně moc se mi líbil už jenom ten námět a ruské prostředí. A i když byla kniha dost o náboženství, vůbec jí to neuškodilo.
Kniha mě párkrát dost překvapila a zarazila, byla celou dobu nepředvídatelná.
Co se týče hlavních postav, tak je miluju všechny tři plus i ty okolní. Nejvíc jsem měla ráda Naďu, společně se Serafínem.
Jedinou výtku mám tak trochu k českému překladu jmen, myslím si, že by bylo lepší nechat původní a nepřekládat je do češtiny. Protože třeba Malachiasz mi zní lépe, než Malachiáš. Ale to je jen můj osobní názor.
No a konec? Hned potřebuju další díl!

04.09.2020 5 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Knížka se mi četla celkem rychle a líbil se mi styl psaní, bohužel jsem však občas nesouhlasila s tím, co knížka říkala. Zřejmě je to tím, že originál vyšel už před deseti lety a od té doby se situace kolem LGBT lidí změnila a dnes jsme na tom o něco lépe.
Borise, jakožto hlavní postavu, jsem měla ráda, ještě víc se mi ale líbila Sofi. Je škoda, že tam nebylo více částí s ní.
Jinak se mi strašně moc líbil konec (i když mě možná taky trochu zaskočil), který dal knize reálný pocit.

11.08.2020 3 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Na tuhle knížku jsem se těšila a kupovala jsem ji hned jak vyšla. Měla jsem od ní docela velká očekávání, koneckonců Krutý princ i Podlý král byli super, tak by měla být i tahle knížka. A musím říct, že super byla. Četla se úplně jedním dechem, hotová jsem s ní byla za jeden den. Už u minulých dílů jsem psala, že se mi líbí spojení našeho světa s tím nadpřirozeným a hlavně vílí intriky. Těch tady také nebylo málo a hodně věcí mě docela překvapilo, když na ně došlo.
Jediné, co se mi už tolik nezdálo, byl vztah Jude a Cardana, přišel mi tady najednou z ničeho nic moc růžový a přeslazený. A pak ještě úplný konec mi připadal lehce uspěchaný a useklý. Ale jinak byla celá knížka top a já se k ní (a k celé sérii) rozhodně někdy vrátím.

09.08.2020 5 z 5

Spoutávač Spoutávač Sebastien de Castell

Sérii Divotvůrce mám ráda už jen kvůli humoru autora, který mě vždy rozveselí. Taky se mi strašně moc líbí, že si nemusíte moc pamatovat předchozí díly, abyste mohli číst pokračování. A to, co byste si pamatovat měli, je vám nenápadně připomenuto.
I v tomhle díle se Kellen snaží přežít, tentokrát na vlastní pěst a bez svých přátel. V průběhu knihy mi tu dost chyběl Reichis, protože díky němu vždy kniha získala říz.
Na druhou stranu, líbil se mi Kellenův vývoj, jelikož se skoro celou knihu nemohl spolehnout na nikoho jiného než na sebe. Jeho postava udělala od prvního dílu opravdový pokrok. Také hlubší prozkoumávání černého stínu mě bavilo, i když tady by autor klidně mohl jít ještě víc do hloubky.

12.07.2020 4 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Rick Riordan prostě umí psát.
Příběhy od něj jsou strašně čtivé, takže je nemůžete pomalu ani odložit. U Moře nestvůr tomu není jinak, knihu jsem v podstatě zhltla za dva dny. U všech knížek o Percym strašně obdivuju to, jak autor dokáže propojit antický svět s tím naším moderním. A to mě strašně baví. Například Hermés se svými dvěma hady ala telefon. Nebo celá myšlenka o Bermudském trojúhelníku je skvělá. Prostě, na celou tuto sérii vzpomínám s nostalgií.
PS: pokud jste viděli film, tak se nenechte odradit - vůbec není podle knížky. Prostě předstírejme, že neexistuje, ano?

23.05.2020 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Percyho jsem četla už před pár lety a letos jsem dostala chuť rereading.
Tahle série prostě patří mezi mé srdcovky, takže rozhodně nehodnotím záporně. Jediné, co mě zarazilo a musím to tady zmínit, je věk hrdinů. Z prvního čtení jsem si to nepamatovala, ale teď jsem hnedka na první stránce zjistila, že jim je dvanáct. Ano, slyšíte správně. Vím, že je to young adult, ale tohle bylo trošku moc i na mě a věci, které Percy a Annabeth zažili mi prostě přišly příliš dobré, než aby je dokázaly dvanáctileté děti.
Co však musím opravdu moc vyzdvihnout je um Ricka Riordana krásně začlenit antickou mytologii do novodobého světa. Starověké Řecko a Řím, to já totiž můžu ♡

18.05.2020 4 z 5

Město zrady Město zrady Martina Čekalová

Příběh o Raven a jejích přátelích pokračuje i ve druhé knížce, Městu zrady. Tento díl nebyl vůbec horší, než ten první, možná byl naopak o chloupek lepší.
Od "pouhé" školy a lyžařského zájezdu se posouváme až k nebezpečným situacím, útěku a rebelii. Raven se tu chová vyspěleji, než v jedničce (i když někdy jí to teda trochu ujede), takže jsem ní, ani s jinou postavou, víceméně neměla žádný problém.
Knížka sice obsahuje trochu ohrané situace, já je ale chápu, protože tak to prostě je i v našem světě (mám na mysli scény typu rodič-dítě a hádky o vzájemné bezpečí) a kdyby to bylo jinak, tak to nevyzní reálně.
Co mě však trochu mrzí, je konec knížky, který mi přišel v podstatě utnutý skokem v čase, ve kterém jsme se toho moc nedozvěděli o osudu dalších postav, jen o Raven.
Jinak se mi ale knížka četla moc pěkně, je napsána příjemným jazykem a stránky rychle ubíhají před očima.

13.05.2020 4 z 5

Darth Maul - Syn Dathomiru Darth Maul - Syn Dathomiru Cullen Bunn

Tohle byla moje první zkušenost s komiksy (když nepočítám Čtyřlístek, který jsem jako malá dost žrala). No a myslím si, že můžu říct: Za mě dobrý. Jsem ráda, že jsem si jako svou prvotinu vybrala právě Syna Dathomiru, protože jsem si jednak chtěla rozšířit obzory a druhak - ta kniha má opravdu moc moc krásné kresby. Čtení mi trvalo déle než jsem čekala právě kvůli nim, často jsem po otočení stránky jen koukala na to umělecké dílo a zkoumala každý detail.
Abych tady ale jen nemluvila o grafickém provedení, tak i něco málo k příběhu. Kniha je rozdělena na dvě části, jedna se odehrává ještě před Epizodou 1, druhá se odehrává za Klonových válek. Oba příběhy pro mě byly poutavé, zvláště pak ten druhý, který úzce souvisí s dějem poslední série seriálu The Clone wars.
Celkově mám tedy z knihy velmi kladný pocit a rozhodně se k ní minimálně jednou vrátím, abych se znova mohla pokochat těmi krásnými kresbami.

22.04.2020 5 z 5

Nový úsvit Nový úsvit John Jackson Miller

Od téhle knížky jsem toho moc nečekala, protože seriál Rebels mi přišel takový průměrný. Byla jsem ale dost příjemně překvapena, protože v knížce bylo hodně zajímavé akce, prokládané Kananovými vtipnými hláškami, napětí no a i trochu té romantiky. Té ale opravdu jen malilinko.
Co je však taky důležité - knížka se četla skoro sama, díky krátkým kapitolám a taky díky stylu, který mně osobně dost sedl.
Knížku bych doporučila nejen skalním fanouškům Star wars, ale i začátečníkům, kteří by do tohoto světa chtěli zkusit více proniknout.

22.04.2020 4 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Kronovy děti mi sice daly víc zabrat, ale nebyly o nic horší, než jednička.
Jakože... Nechci se tady moc rozepisovat, protože se znám a vyspoilerovala bych i jedničku, i dvojku :D, tak to vezmu jenom zkrátka.
Děti skoro bezprostředně navazují na Projekt a odehrávají se za velmi krátkou dobu. Konečne se setkají mé dvě oblíbené postavy (a tím myslím nejen to, že jedna bude sledovat druhou, ale i to, že se "spřátelí"). Hodně postav taky umře. A konec vás nechá v naprostém hladu po třetím dílu.

22.04.2020 5 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

Nápad jako takový mě u téhle knihy hodně zaujal - nekromanti, oživování mrtvých a ještě do toho lgbt .
Bohužel však nepřišlo nic světoborného, protože jsem celou knihu tápala, jak vlastně celé to nekromantství funguje, jak funguje společnost, zkrátka nic nebylo vysvětleno. A to mi dost vadilo.
Gideon jako hlavní postava mi ale byla docela sympatická, je to taková 'badass' hrdinka s (rádoby) vtipnými hláškami. Zajímavá byla i Harrow, jen mi přišlo, že jí tam bylo dost málo a v půlce knihy najednou úplně změnila své chování. A to nemluvím o tom, že tyhle dvě spolu mají nějakou historii, na kterou je neustále odkazováno, ze které se ale bohužel moc nedozvíme - nebo dozvíme, ale pozdě.
Když se budu věnovat ději, tak zhruba prvních sto stran jsem byla opravdu ztracená a dokonce jsem uvažovala, že knihu odložím. Pak jsem se ale začetla a bylo to lepší. Některé momenty v příběhu mě opravdu překvapily, konec jsem začala tušit někdy v polovině, ale i tak se mi dost líbil. A zanechal mě plnou otazníků.
Doufám, že v dalším díle se dozvím, jak vlastně všechno funguje a že na většinu otázek mi bude odpovězeno.

18.05.2022 3 z 5

Třeťák Třeťák Ella Fever

Já si normálně chyb a překlepů v knihách nevšímám (většinou je ani nezaregistruju), ale tady jich bylo tolik, že jsem si všímala i já a to mi trochu znepříjemňovalo čtení.

Autorčin styl psaní byl ale moc fajn a kniha se až na ty chyby četla moc hezky. Dozvěděla jsem se spoustu překvapujících věcí o trans komunitě, které jsem předtím netušila.

Míša byla sympatická hlavní postava a musím říct, že jsem docela měla ráda i Radku, tedy dokud se zničehonic nezačala chovat jako úplná kravka.

Přes co jsem se však nemohla přenést, bylo to, jak kniha nakládala s alkoholem a drogami. Jako kdyby bylo něco normálního se zpíjet do němoty a zfetovávat se. To rozhodně není v pořádku, což je něco, co by mělo být v knize zdůrazněno.

Na závěr... Jsem moc ráda, že v ČR vyšla kniha s takovouto tématikou a i přes výše zmíněné chyby a rozhodně nelituju toho, že jsem před rokem přispěla a pomohla knize na svět.

08.02.2022 4 z 5

Wonder Woman: Válkonoška Wonder Woman: Válkonoška Leigh Bardugo

Na tuhle knížku jsem se chystala dlouho, stejně jako na ostatní díly, které na mě pořád čekají.
A bylo to fajn čtení. Bylo fajn poznat mladší Dianu a trochu víc poznat její ostrov. Dlouhou dobu jsem ale nemohla skousnout to, jak kniha překroutila časovou osu příběhu, který známe z filmů. Pak jsem ale příběh začala brát jako jakousi 'alternativní verzi' a bylo to lepší.

Jinak se ale kniha četla moc hezky - aby taky ne, když ji napsala Leigh Bardugo - když se nad tím ale zamyslím, tak dobré jako ostatní autorčiny knihy to úplně nebylo.

Postavy byly příjemně napsané, hodně jsem si oblíbila Nim a Thea, na rozdíl od Alie, která mi k srdci úplně nepřirostla.

No a co se týče zápletky - ten nápad okolo Válkonošek byl hodně zajímavý, jen bych při konci knihy ocenila trochu méně předvídatelnosti. I když jeden zvrat dokázal překvapit i mě.

08.02.2022 3 z 5