Fallenyard Fallenyard komentáře u knih

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Jedním slovem "utrpení". Je hezké, že autor psal knihu sobě pro radost a patrně viděl něco, co je lidem zvenčí skryté, ale pak moc nevidím smysl to vydávat (a je jedno, že se jedná o klasiku). Dialogy nesmírně reader-unfriendly, děj se neskutečně táhne kolem neustálého Letova žvanění o věcech, kterým lidé kolem nerozumí a ošklíbání nad tím, že jim nerozumí (jaký div) a je předehrou k posledním deseti stranám, na kterých se odehraje pointa. Mám ráda knihy, které mi přinesou nějakou myšlenku, nad kterou se pozastavím a zamyslím, ale zase nemyslím, že tohle je Talmud nebo Bible, abych si musela pasáž číst pětkrát a hledat v tom smysl. Škoda, předchozí tři díly byly fajn, ale tohle bylo horší než melanžový trip.

20.01.2022 2 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Dvojka je jednoznačně lepší, než jednička. Četlo se to samo, intriky jsou daleko propracovanější (a je jich víc, takže se to občas špatně sleduje), do očí mě nepraštila žádná vyložená nelogičnost - jenom tedy moc nechápu chování Vivi, která bere vše na lehkou váhu, ale vyhledem k tomu, jak sebedestruktivní sklony mají Jude s Cardanem, jí možná z toho psycha kolem přeskočilo.
Stále jsem si nedokázala oblíbit žádnou postavu. Kromě Jude a Cardana, kolem nichž se celý příběh točí, jsou jejich duševní pochody popsány jen povrchně. Kdyby jim bylo věnováno tolik prostoru, co popisům oděvů a šperků, byla by to jiná kniha. I tak ale hodnotím kladně, tenle díl byl dost slušný.

05.01.2022 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Knížku jsem si přečetla až po Vranách a přijde mi jednoznačně daleko pohádkovější a méně napínavá, ale stále velmi dobrá. Děj je dynamický, nikde nedrhne, všeho tak akorát a dává to smysl. Oceňuji, že kniha není překombinovaná, jak je častým jevem u řady YA fantasy knih vydaných po roce 2005.

27.11.2021 4 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Nebylo to zlé. Když se mi po sto padesáti stranách konečně podařilo začíst se do příběhu (je psaný tak čtivě, že stránky ubíhají samy) a trochu si zvyknout na prostředí, magii a postavy, začalo mě to bavit. Hlavní hrdinka mi ovšem intenzivne lezla na nervy - je zbytečně hlučná, vulgární a rtuťovitá, asi jako Pipi Dlouhá punčocha na steroidech. Mnoho událostí a jednání postav vypadá nelogicky a i když na závěr vyplynou najevo skutečné důvody, proč tomu tak bylo, zůstává otázkou, zda jsou to důvody dost dobré. Přímočará lovestory je jedna věc a nemám s ní tady problém, ale vysvětlení jednání postav působilo dost uměle a účelově, aby se děj ubíral směrem, který autorka předurčila. Pokud se nad to dokážete povznést, je to určitě jedna z kvalitnějších odpočinkových knih.

24.11.2021 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Tato kniha by měla potenciál vyniknout unikátním námětem jako krvavý psychothriller. Bohužel z ní prostinký a plochý styl psaní dělá pouze chaotický jarmark choromyslnosti s přídechem teenagerské romantické slátaniny. Už od počátku chápeme, že lidské dítě vychované vílami je jasný případ pro psychiatra, ale z nějakého důvodu působí většina popisů duševních pochodů a reakcí Jude jenom divně. Šikana, pokusy o vraždu, trhání končetin a schovávání těla jsou v nesnesitelném kontrastu s do nebe volající naivitou knížek pro dospívající a křečovitými záškuby pokusu o humor. Poslední pětina knihy je zajímavá jen díky dobře promyšleným intrikám, kterým opět podráží nohy naivita hlavní hrdinky a celého příběhu. Lovestory mi svou toxicitou připomíná Harley Quinn a Jokera z Wishe a asi to budu muset chvíli trávit.

17.11.2021 2 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Oproti prvnimu dilu, ktery byl skutecne vymazleny, dvojka trochu zaostava. Nejotravnejsi ze vseho bylo neustale vysvetlovani souvislosti a navaznosti na predchozi dil, ktery misto prijemne pripominky pusobil jako obtezujici vsuvka pro negramoty. Narozdil od jednicky jsem se ani moc nezasmala, coz je u dilka, ktere na humoru stoji, celkem prusvih, a chvili dokonce premyslela, zda pokracovat ve cteni, protoze me ani zapletka uplne neoslnila. Zvedavost byla silnejsi a trojka je uz nastesti stejne dobra, jako jednicka :)

02.08.2021 2 z 5

Piknik na Hanging Rock Piknik na Hanging Rock Joan Lindsay

Knihu jsem si sehnala po shlédnutí videa od youtubového kanálu Pod lampou, jenž se zaměřuje na viktoriánské krimi, a vůbec nelituji! Dostala jsem, co jsem čekala - mysteriózní zápletku, náhled do života studentek ženské internátní školy - návdavkem pak pár skutečně zajímavých zvratů a především (pro mě) neočekávaný, svěží humor! Lehounké čtení jako omalovánky, přečteno jedním dechem.

24.06.2021 5 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Navzdory znatelně lepšímu překladu a větší čtivosti jsem se knihou prokousávala poměrně dlouho. Přičítám to především autorčinu rozepisování o zbytečnostech, aby pak poměrně zásadní události vzala nelogicky šturmem - opět se v nadbytečné míře rozebírají vůně, pachy, významné pohledy, ale samotná krádež svazku, kvůli kterému cestují časem, je shrnuta do jedné věty? To z mého pohledu svědčí o stále přetrvávající spisovatelské nezralosti, která významně ovlivňuje celkový dojem z knihy. Nevyváženost je umocněna i tím, kolik úsilí musela autorka investovat do nastudování dobových reálií od alžbětinské Anglie přes rudolfinskou Prahu (skutečně velmi s citem), až po sokolnictví a lukostřelbu, jen aby se následně dopustila dějových kiksů, jako jsou vágní vysvětlení, že někdo něco "zapomněl" udělat nebo to "nestihnul" a "asi" to tak bylo... Potenciál velký, stále vkládám naděje v seriál, protože by stačilo ubrat na irelevantních, ubíjejících detailech, přidat správnou dávku akce, trochu logičtěji pospojovat děj a sežrala bych autorce příběh o upírech, démonech a čarodějnících i s navijákem.

23.06.2021 2 z 5

Dědictví zkázy Dědictví zkázy Jan Urban

Poslední kniha trilogie ve mně zanechala velice smíšené pocity. Narozdíl od jejích předchůdkyň jsou v ní pasáže, které vtáhnou a chcete je číst; bohužel se však střídají s pasážemi, které skutečně číst nechcete - pokud masochisticky nevyhledáváte situace, kdy je vám trapně za literární postavy. Proč musí seriózní, důstojně působící muž ve vážné a notně napínavé situaci nakonec prohodit nějakou infantilní hlášku? Komando hopsando mě bude asi strašit nadosmrti. Nikdy nekončící sinusoida vtipných pasáží a vážných úseků narušených trapností na mě při čtení působila dost rušivě. Velmi oceňuji méně popkulturních odkazů, propojení akce více operujících skupin a samozřejmě vkusnou obálku.

22.06.2015 3 z 5

Achája II Achája II Andrzej Ziemiański

Ve dvojce nabírají události ty správné grády, zápletka se komplikuje a klobouk dolů, před takhle propracovanou pavučinu intrik musím smeknout.
Postava Biafry překvapila svou komplikovaností a stejně tak můžu jen žasnout nad perfektním vystižením jak psychologie dívčí armády, tak i psychologických profilů jednotlivých postav. Jednu chvíli čtete knížku a druhou chvíli vám dojde, proč se ta ženská odnaproti chová jak stará čarodějnice.
Víc než v předchozím díle začne čtenáří docházet, co přesně znamená "příčina a následek". Druhý díl zároveň shledávám vtipnějším a snad i o něco méně násilnickým. Jediné, co se mi do knihy úplně nehodilo, byl úsek s životem u kočičích lidí. Doufám nicméně, že bude platit to, co už jsem naznačila výše, a to, že vše má svůj důvod... :)

24.04.2015 5 z 5

Štvaná zvěř Štvaná zvěř M. A. Bennett

Moc pěkná jednohubka s nádechem dark academia. Kdo nevyhledává thrillery, nemusí se bát, je to celkem na pohodu - dramatická scéna je tam až jedna. Za mě skvělé oddechové čtení YA/ mystery.

16.04.2023 5 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Oproti předchozím třem knihám je to trochu nuda a navíc mě celkem frustruje, jak pořád hází "osud" Jaceovi a Clary klacky pod nohy. Tento díl se věnuje především životním příběhům vedlejších postav a Simonovu vyrovnávání se s jeho novou podstatou, což je určitě na místě, krásně to podbarvuje a prohlubuje dojem z příběhu. Nechybí hlášky, je to pořád vtipné, velmi čtivé a nemůžu si pomoct, tahle série si mě naprosto podmanila, takže se přes všechny výhrady těším na další díl!

22.01.2023 4 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

(SPOILER) Zaujal mě námět, představa grandiózního magického představení zněla báječně, skoro jako hunger games, but make it placená magická VIP únikovka. Bohužel, žádný spektákl se nekonal. Kniha je velmi čtivá, stránky utíkaly jedna za druhou, ale příběh mě až tak nepřesvědčil. Některá překvapivá odhalení byla překvapivá tak nějak na sílu.

Vztah dcer a otce je úplně úchylný a nekončí přesvědčivě - celou dobu je týrá a pak vypadá zničeně a odejde bez řečí? Nebo se má v dalších dílech vrátit? Ústřední trojice je rozvinutá na úkor vedlejších postav. Hrabě D'Arcy je taky divný panák, kterého necharakterizuje nic, je úplně nijaký, pořád vypadá, že mu na Scarlett záleží, ale zároveň je neustále naznačováno, že je to hajzl? Nějak se mi podařilo pochopit podstatu toho, proč si tak strašně chce Scarlett vzít za ženu.

Jak jsem pochopila, Caraval má být zfilmován (Hearts Made of Black) 20th Century Fox a podle mě to může být velmi dobré. Uvidíme, jak naloží s nevyužitým potenciálem knihy.

08.10.2022 3 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Lovce stínů jsem si naprosto zamilovala, paní Clare už v předchozích knihách prokázala, jak jedinečně umí vybudovat vztahy mezi postavami, ale až když jsem se s tímto dílem ohlédla na předchozí dvě knihy, došlo mi, jak zvládla popsat i vývoj charakterů. Nesmírně cením její cit pro romantické linky - to je prostě čistá práce bez rádoby šokujících čuňáren. Nice. Dále musím vypíchnout i neodbytý a neuspěchaný závěr, jak tomu bylo i v případě trilogie Pekelných strojů. Strhávám hvězdičku jen za to, že mi určitý plot twist došel hned na začátku a pak jsem byla asi 150 stran frustrovaná, kdy to ostatní konečně odhalí :D Ale četlo se to rychle. Vynikající.

10.07.2022 4 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

S druhou částí duologie jsem bojovala poměrně dlouho. Čekala jsem druhé Vrány a to byla chyba. Kapitoly s Tabanskými princeznami se nezáživně vlekly, kapitoly s Alexandrem byly čistě účelové a vzhledem k tomu, že pro mě bylo a je dost těžké sympatizovat s nepříjemnou Zojou, knihu táhnul vlastně jen příběh Niny. Jen s ní a s návratem Vran celá kniha zase ožila.

Přemýšlela jsem, co může za obrovský úspěch Vran a čím se Zjizvený král liší a vyšlo mi, že se Bardugo asi snažila moc; zatímco Vrány geniálně fungovaly v rámci jednoho města (s občasnými flashbacky do Fjerdy nebo Nové země), ve Zjizveném králi projdeme prakticky celou zeměkouli. Pořád se skáče z místa na místo na úkor budování té úžasné chemie mezi postavami, kterou autorka jednoznačně umí vytvořit (mít jako ústřední lovestory Nikolaje a Zoju, kteří z principu nemůžou dávat najevo svoje city, prostě nefunguje), technologický pokrok přišel tak nějak moc zhurta a jakkoli oceňuji zakomponování dalších tabuizovaných témat, Bardugo to prostě umí lépe... Jako obvykle vše hodně kompenzuje závěr, ale celkový dojem je "meh" a je mi to líto. Bardugo se vyjádřila, že už žádnou další knihu z Grishaverse nechystá a myslím, že je to moudré rozhodnutí.

16.05.2022 2 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Rozdělila bych hodnocení knihy na tři části - první třetina byla ucouraná a nudná, druhá zase poněkud zmatená a fantaskní, až poslední třetina knize zachránila skóré. Po Grišovské trilogii a Šesti vranách jsem měla opravdu velká očekávání a zklamalo mě, že jsem se během čtení musela zamýšlet, co přesně mi na knize nesedí. Nakonec jsem dospěla k závěru, že tak do poloviny knihy spolu nepříliš dobře komunikují záměr a provedení. Grišovská pohádkovost se tře se dospělostí životních příběhů hlavních hrdinů a šílenstvím, které se odehrává ve Fjerdě. Celá linka se svatými je pro mě bizárek nehodný Bardugo, která staví fantasy na uvěřitelnosti. Za mě bych kvitovala, kdyby byla kniha pojatá tak nějak dospěleji celá, neskutečně by jí to prospělo, protože Bardugo jednoznačně psát umí, pobaví i ždíme slzy. Uvidím, co přinese druhý díl.

15.02.2022 3 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

(SPOILER) Jsem trochu zklamaná. Pohádka je taková celkem nenáročná a originální, ale to je tak všechno. Děj je překombinovaný a chaotický, některé kapitoly jsou vyloženě zbytečná výplň, Sofie je mi jako hrdinka dost nesympatická, protože neustále zmiňuje, jakou má vlastně v životě smůlu, nemůže se pořád rozhodnout, jestli svůj trpný úděl přijímá nebo jí vadí, chová se nelogicky a nedovedu se s ní ztotožnit. Lovestory budují všichni kromě ústřední dvojice, takže mě závěr až trochu zarazil, to bylo vyloženě uspěchané. Film knihu předčil.

27.10.2021 3 z 5

Jak vzniká důvěra Jak vzniká důvěra Amana Trobe

Prijemne ctiva knizka, zabyvajici se vznikem neduvery k lidem, s nimiz v zivote vstupujeme do interakci. Ruku na srdce, kdyby mi nebyla doporucena, sama bych po ni nesahla. Kniha se temat dotyka pouze zlehka, nejde nikdy uplne do detailniho rozboru, a tak nemam pocit, ze jsem si z ni neco podstatneho odnesla. Soucasti jsou i priklady z praxe a okoli autoru, ale vse je opet jen lehce natuknuto a vezmete si z toho intuitivne, co potrebujete nebo chcete. Nejsem zklamana, protoze jsem nic necekala, ale pokud jste spise analytictejsi osobnosti, doporucuji Louise Hay, pripadne Shakti Gawain, ktere pokryvaji i tema duvery pomerne obsahle.

07.06.2021 3 z 5

Achája Achája Andrzej Ziemiański

Neuvěřitelná kniha, která by snad neměla být řazena mezi fantasy, ale mezi filosofii. Umí čtenáře pobavit, ale především napnout a krutě týrat jeho duši a mozkové závity na úrovních, o kterých jeden netuší, že je vlastně má. Typicky polsky syrový styl psaní v kombinaci s příběhem, který se nastaví naprosto před ničím.

24.04.2015 5 z 5