Faither Faither komentáře u knih

Někteří samotáři byli z mého pohledu celkem zajímaví lidé závislí na horách a přírodě nepřehánějící to zbytečně s mystikou. Někteří ale bohužel spadají do skupiny léčitelů a mystiků. Léčit angínu pectoris bylinkami a dotykem, to opravdu nechcete :) Komu tyto výlevy vadí, musí se na to u čtení připravit a tyto části překousnout. Co měli všichni samotáři společného je asociálství a různé stupně psychických poruch, což je pro část čtenářstva včetně mě samozřejmě přitažlivé téma. Fotky od PANA fotografa knihu určitě posouvají výš.

Jako celek knihu určitě doporučuji, ale upozorňuji, že je z mého pohledu potřeba nepodlehnout romantismu, jak se u těchto knih stává. Čtenářům, jak již napovídají některé komentáře, to může připadat jako taková tradiční antikapitalistická agitka označující peníze za zlo, zboží za zbytečnost a kapitalismus za ďábla. Přitom zjednodušeně - peníze jsou efektivní směnný prostředek, zboží nám usnadňuje život a kapitalismus umožňuje efektivní alokaci zdrojů a tím růst bohatství (vč. těchto samotářů, z nichž většina bere dávky, starobní důchod nebo různé dary, jejichž výše je determinovaná právě společenskou úrovní bohatství). Sympatické ale je, že většina samotářů kritizuje předchozí režim, z čehož vyplývá, že tito samotáři jsou spíše obecně antisystémoví. Ono by jim samozřejmě nevyhovovalo ani kdyby byla země plná stejných samotářů jako jsou oni. A to naštěstí není a nebude a samotářům tak bude i nadále umožněno žít tak, jak žijí :)

21.11.2020 4 z 5

Samozřejmě žádná velká literatura, ale tohle se fakt četlo samo.

03.12.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha mě mile překvapila a určitě stojí nejen za jedno přečtení. Přijde mi trochu nefér vůči tak geniálnímu autorovi jako je Orwell hodnotit jen 4*, ale určité pasáže mi přece jen přišli trochu nadbytečné... Ještě bych dodal, že přesto že v žádném případě nejsem eurohujer, tak bych osobně s komentáři typu "Jsme tomu čím dál blíž." přece jen brzdil :-)...

25.08.2012 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Sáze o zaklínačovi jsem se úmyslně dlouho vyhýbal a musím přiznat, že jsem se i trochu obával, že se do ní nedokážu (po odehrání neméně legendární herní série) začíst. Mé obavy se ale rozplynuly již u této první povídkové knize. Sapkowski má bujnou fantazii a originální styl, ve kterém se ale nebojí odkazovat na starší klasiky a pohádkové motivy. Po dočtení každé povídky jsem se vždy těšil, co přinese povídka další, kvůli čemuž před Sapkowskim smekám. Jsem zvědavý, jak budou vypadat románová pokračování. Za mě si zatím po přečtení první knihy série svůj status zaslouží.

13.01.2019 5 z 5

Bůh není veliký Bůh není veliký Christopher Hitchens

Ano, určitě to není vědecká práce, ale to asi opravdu nebylo cílem pana Hitchense. To, že se s ním neshodnu v ne příliš související problematice, neshazuje jeho názory a argumentační obraty proti náboženství. Vzhledem k již zmíněnému neuchopení knihy jako věděcké práce a její směřování spíše k široké veřejnosti, mi Hitchensovo osobní zkušenosti a občasné vztahování na svojí osobu (což mohlo být možná důvodem, proč si někteří recenzenti myslí, že je to spíše kniha o něm) nevadilo. Souhlasím s ním, že náboženství je dnes již delší dobu velkým přežitkem a je otázka, jestli by pod objektivní SWOT analýzou obstálo náboženství i ve svých počátcích. Vzhledem k výstupům v následujících stoletích a překvapivě i tisíciletích asi těžko. K vytýkané argumentační vyčpělosti řeknu jen tolik, že je nutné si uvědomit, že s člověkem, který argumentuje způsobem: "Je to tak, protože je to psáno ve Svaté knize." není úplně jednoduché a právě absolutní argumentační vyčpělost jedné strany táhne dle mého názoru dolů i stranu druhou. Nakonec jen dodám, že mě udivuje dnešní přetrvávající víra v Boha vzhledem ke znalostem, které lidstvo má (jako je například teorie superstrun, ať už bude dotažena dokonce či nikoliv a astrofyzikové se vydají jiným směrem). A proto souhlasím s tzv. novým ateisty (mezi které autor patří) v tom, že je třeba náboženství kritizovat a vystavovat ho racionálním argumentům, jinak bude rozum poražen líbivostí jednodušších řešení, stejně jak tomu bývá v politice. Od knihy nečekejte zázračné osvícení (páč to není Bible :) ), ale mírné rozšíření argumentačního arzenálu. Milovníci černého a sarkastického humoru si v popisovaném jednání lidí také přijdou na své (byť je to spíše k pláči).

04.01.2014 4 z 5

Martyho frky 1 Martyho frky 1 Martin Pohl

Tahle kniha obsahující prvních 200 frků od legendárního autora toho nejtvrdšího humoru je prostě boží. Nejen kvůli facebookové cenzuře se vyplatí knihu pořídit a podpořit tak autora v realizaci těch nejzvrhlejších a nejneuvěřitelnějších nápadů!

21.12.2012 5 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Zajímavá osobnost a fenomenální běžec, který prožil život ve velmi problematické době. Škoda, že byl životopis tak krátký. Většina kapitol by zasloužila větší detail. (Audiokniha)

18.01.2021

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Orwell je Orwell, ale i tahle antiutopie je velmi zajímavě a originálně sepsaná. Ani filosofování, kterým některé knihy podobného žánru trpí, zde ve své lyrické verzi nemá rušivý element, ale spíše naopak nutí čtenáře k zamyšlení nad směřováním společnosti a obdobně jako Orwellovo 1984 je díky nadčasovosti v mnoha ohledech více aktuální než v roce 1953. České audioknižní zpracování je navíc také velmi dobře namluveno a hudební podkres podtrhuje ponurou atmosféru. (Audiokniha)

17.12.2018 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Úžasné povídky, které vtáhnou jak dětskou tak dospělou duši. Už se těším až jí budu číst příští generaci. Doporučuji i audioknihu, která je opravdu skvěla namluvena. (Audiokniha)

10.07.2018 5 z 5

Obrana Sokratova Obrana Sokratova Platón

Velmi mě překvapila argumentační vyspělost, byť by byly samozřejmě některé myšlenkové pochody v dnešní době mimo. Jedna z knih, kterou bych si (kdybych mohl) rád přečetl v originále. Člověk si nesmí během čtení rozpomenout na "Psychologii davu" a začít přemýšlet nad (přímou) demokracií, jinak se mu může stát to, co se prý stávalo Sókratovi, tedy zaseknout se bez hnutí na jednom místě a utápět se ve vlastních myšlenkách :)

Vím, že nic nevím!

29.06.2017 4 z 5

Profily odvahy Profily odvahy John Fitzgerald Kennedy

Pro čtenáře se zájmem o americkou politiku v kontextu historie Spojených států je to dle mého vydařená kniha. Lidem, kteří po knize sáhli jen kvůli jménu autora, může pochopitelně přijít nudná. Já jsem byl spokojen a obohacen.

04.08.2013 4 z 5

Teorie relativity a jiné eseje Teorie relativity a jiné eseje Albert Einstein

Třemi slovy - Einstein je king.

28.04.2013 4 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Magnum opus. Jen o něco málo slabší než Egypťan Sinuhet od Waltariho, se kterým se nabízí srovnání, a to nejen rozsahem. (Audiokniha)

30.11.2023 5 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Náročně a skvěle zpracovaná nedávná historie a její příčinné souvislosti, jak už se od Kissingera sluší a patří. Čtenář musí být ovšem připraven polemizovat a ani zde nebrat každý výklad za absolutní pravdu, k tomu ale dává Kissinger dle mého názoru pozornému čtenáři dostatečný prostor.

K již sepsaným komentářům už za mě není moc co dodat. Snad jen odlehčený názor, že při hodnocení internetu a s ním souvisejících nových formách získávání informací a rychlejší komunikace nezapomínejme při neustálém upozorňování na jeho rizika a hrozby také na jeho světlou stránku a neuvěřitelný příspěvek pro světový pokrok, který sebou přinesl. Někdy mám pocit, že by někteří erudovaní komentátoři nejraději všechny ty internety zakázali nebo minimálně omezili :)

Na závěr si ještě dovolím nedoporučit tuto knihu ve formě audioknihy, ke které jsem sám přistoupil, protože je vzhledem ke své odborné hloubce velmi náročné udržet pozornost. (Audiokniha)

24.06.2018 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Bohužel byla pro mě Rolandova cesta spíše utrpením než potěšením, kterým by měla každá knižní série být. Četl jsem jí dlouho, až příliš dlouho, a tak mohu říct, že jsem se místo na další kapitolu těšil až sérii dočtu a konečně se dostanu k příběhům, které mě osloví víc. Celkově mě prostředí a nastavení Rolandova světa příliš neoslovilo a vývoj jednotlivých postav ve mně ani po tolika společných stránkách nevyvolával žádné emoce (a to ani jejich konec). Kultovnost série a ostatní hodnocení k této knize ale napovídají, že se jedná pouze o mé subjektivní hodnocení a tak se nenechte odradit a zkuste se Temnou věží prokousat. Třeba vás zaujme víc než mě :)

09.06.2018 2 z 5

Jak prohrát maraton Jak prohrát maraton Joel Cohen

Taková příjemná humorná jednohubka. Nenadchne, neurazí. Vzhledem k tomu, že ani nic víc neslibuje, tak za mě v pohodě. (Audiokniha)

16.04.2018 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen Hawking (p)

Velice povedená vědecko-populární kniha jdoucí pouze po povrchu vybraných teorií, ale přesto obohacující každého, kdo o to má zájem. Byť občas, především v závěru svého života, sklouzával Hawking k aroganci, byl to velikán a za svého života posunul naše poznání zase o kousek blíž k (možná nedostižné) teorii všeho. (Audiokniha)

24.03.2018 4 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Velice obsáhlá a podrobná kniha o životě tohoto velikána a do značné míry i výpověď o době a místech, ve kterých žil. První polovina na mě místy působila až depresivně, ale zajímavě. Zájemcům o názory Alberta Einsteina nebo fyziku lze jistě doporučit. (Audiokniha)

23.08.2017 4 z 5

Jeruzalém se mi líbil přece jen o něco víc, ale Ladislav i zde nasadil vysokou laťku pro milovníky pěší turistiky a dokázal to opět velmi zajímavě odvyprávět. (Audiokniha)

13.06.2017 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Velice inspirativní kniha nejen pro poutníky. Škoda, že rasistických vtípků nebylo ještě víc, nadhled mě na knize velmi bavil. Autorův spisovatelský styl a smysl pro humor sedne především otevřeným čtenářům s notnou dávkou nadhledu. (Audiokniha)

25.05.2017 5 z 5