Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/198898/stare-recke-baje-a-povesti-yYm-198898.jpeg 4.31641
Literatura světová, Pro děti a mládež, Pověsti
Vydáno:, Ottovo nakladatelství - J. Otto

Tesinka_Laufey

Tohle je určitě jedna z knížek, ze které by si alespoň kousek měl přečíst každý. Vracím se k ní už poněkolikáté a určitě se ještě mnohokrát vrátím. Dokonce mi ani tak moc nevadilo, že část věcí chyběla...

Ramazith

Jako malej kluk jsem tyhle pověsti miloval a četl je často pořád dokola. A vlastně si je rád přečtu i dnes po tolika letech. Myslím, že v nejednom člověku probudila živý zájem o antickou kulturu a historii.

Faither

Úžasné povídky, které vtáhnou jak dětskou tak dospělou duši. Už se těším až jí budu číst příští generaci. Doporučuji i audioknihu, která je opravdu skvěla namluvena. (Audiokniha)

MOmoMO

miluju! četla jsem ve škole a občas pouštím audio před spaním, což doporučuji poslechnout. Skvěle namluvené. Baví mě, že v každém příběhu je ponaučení.

princesse

Po mnoha letech opět přečteno a opět s nadšením. Skvělá kniha. Četly jsme s osmiletou dcerou a i ona byla nadšená. Nezbývá než vřele doporučit. Skvele napsána kniha, která prostě nezklame.

SSTknihy

Pěkně dramatické, barvité a dobrodružné čtení. Oproti tomu, co se dělo mezi antickými bohy, byla tady v českých zemích pohoda a klid. Díky krásnému jazyku Eduarda Petišky se dají příběhy číst dodnes a ani léty rozhodně neztrácejí nic na své kráse a poetičnosti.

Placi

Oblíbená četba mého dětství. Pamatuji si, že řecké báje a pověsti mě vždy bavily o něco více než ty české od Jiráska. Ono to určitě bude tím množstvím hrdinných reků a válečníků, bájných bohů a polobohů a tajuplných krajů a dálek. Byl jsem moc rád, že jsme měli řecké báje v povinné četbě na prvním stupni základní školy. Příběhy z oblastí na obě strany od Héllespontu mě vždy dokázaly dokonale vtáhnout a pohltit. Doporučuji všem dětem ve věku 7-97 let :)

KaRei

Tuto knihu jsem si přečetl jen ze zvědavosti, abych mohl porovnat, o kolik jsou Petiškovy báje chudší například proti Mertlíkovu zpracování. Informacemi jsou chudší opravdu o hodně a například mě zklamalo, že zde zcela chybí zrození titánů a bohů, a začíná se až od Prométhea. Ale zato kvalitou vyprávění (když odhlédnete od množství informací) je kniha prvotřídní. Vyprávění je živé a poutavostí textu lepší než Mertlík (to neznamená, že by byl Mertlík špatný). Petiška nedává znát, že někde něco vynechal, a děj dokonale uzavírá. Pokud řecké mýty neznáte, ani si toho nevšimnete a kniha zanechá výborný dojem. Znalcům řeckých mýtů to může možná vadit, ale pro ně tato kniha určena není. Petiška přivítá neznalé do světa řeckých hrdinů nejlepším možným způsobem. A pak je na nich, zda si budou chtít rozšířit obzory například bájemi od Mertlíka.

stanza

Krásna kniha antických příběhu, které by měl znát každý a neměla by chybět v žádné knihovně. Znovu po čase čtená se syny a i jim se zalíbila.))))

Annkag

Kniha,ktorá sprevádza naše detstvo....s nou však s radostou dorastieme i do dospelých topánok.
Hrdinovia,ktorý nám sú nejakýmsi zvláštnym sposobom známy,Bohovia ktorý sú ješitný,žiarlivý,krutý a samolúbi ale vo svojej vlastnej podstate....vo svojom jadre sa v nás skrýva trocha ich samotných....

Klasika,ktorá neomrzí a ani nevymizne.Báje a legendy prežili už peknú řádku rokov tak im doprajme ešte čas,nech bájne bytosti vstúpia medzi nás.

Pazúzu96

božský Petiška :-). Jeho zpracování řeckých mýtů pro děti je úžasné a i dospělí v něm jistě najdou zalíbení. Dodnes ještě ve starém vydání často rád listuji :-).
Však to byla také moje první knížka, díky které jsem se s řeckou mytologií a jejími hrdiny a příběhy seznámil.

los

neuvěřitelné, jak dokáže kniha přečtená v dětství člověka provázet i v dospělosti

Peršanka

Láska na celý život.

essterkaa

Cituji: “Řečtí hrdinové nebyli slavní proto, že slavní chtěli být. Byli slavní proto, že jejich činy pomáhaly ostatním lidem.” - tohle a spoustu dalších ponaučení a skutečností si můžeme přenést i do současného světa. :)

Uroborus

Kniha ktorej príbehy som čítaval celeé svoje detstvo a ak som práve nečítal, tak som si donekonečna prezeral krásne ilustrácie. Škoda, že sa mi nezachovala,...skončila u sestry a zničila sa (?!)

1v8na

Knihu jsem četla jako povinnou četbu na základce a teď jsem si ji přečetla dobrovolně ještě jednou. Pohled na knihu mám nyní úplně jiný. Báje jsou poučné, délka je akorát, konečně jsem pochopila smyl některých úsloví - viz Augiášův chlév nebo Oidipovský komplex a podobně- Nelíbí se mi však myšlenka "Bohové vládnou nad osudy lidí." S touto myšlenkou se nikdy neztotožním.
Kromě výše zmíněného na knize oceňuji krásné ilustrace, které nádherně doplnily samotné báje.

Szekynka

Kniha mého mládí. Tyto příběhy mě vždycky bavily, vlastně i teď bych si knihu klidně znovu přečetla. Řecká mytologie je opředená mystikou, příběhy mají spád, umí překvapit a jsou poučné. Tato kniha je správná volba.

Predator3313

Kniha, kterou by měl minimálně jednou číst podle mě každý.
Já ji četl po letech a bavila mě stejně, jako když jsem ji četl před lety ve škole.

onRock

Príbehy o zákerných a krajne nevyspytateľných ľuďoch, bohoch a polobohoch starého Grécka. Príbehy, ktoré tvoria časť jedného z pilierov (popri kresťanstve, židovstve, rímskej kultúre a barbarských pôvodných kultúrach) kultúrneho dedičstva Európy a mal by ich aspoň raz prečítať/vypočuť každý.

Elsa14

Tuto knihu jsem vyhrála na recitační soutěži a byla jsem nadšená. Příběhy jsem znala i bez této knihy, ale i tak bylo příjemné si je přečíst. Nedávno se mi hodila i jako povinná četba na gymnáziu. Kniha je velmi pěkně udělaná a pověsti se příjemně čtou.

werewolf88

Jak já je jako kluk rád četl.... Doufám, že nikdy nezmizí ze škol a nebudou nahrazeny něčím, co je nám cizí.
Jedná se přece i o naše evropské kulturní dědictví. Spolu s křesťanstvím, řeckou filosofií, římským právem,....to všechno musíme vnímat jako prvky naší západní civilizace - evropskou identitu.

sopace087

kniha je hezká ale jsou moc dlouhé kapitoly proto jsem dal jenom 4 hvězdy

Paulus.1987
12.12.2017

Jedna z knih mého dětství, po které se nebojím sáhnout ani v dospělosti a kterou snad nyní může trumfnout jen zpracování od Rudolfa Mertlíka, které momentálně čtu. Díky panu Petiškovi mám od dětství slabost pro řecké báje - krásné filmy Jáson a Argonauti a Souboj titánů, skvělá PC hra Age of Mythology...

PetraBery
27.11.2017

Klasika pro všechny věkové kategorie, přečetla jsem v rámci povinné četby dcery, abych byla opět v obraze a mohly jsme o jednotlivých bájích mluvit. Příjemná forma, spousta životních mouder a pro mě i vzpomínka na základní školu :o).

10.10.2017

učesané báje o řeckých hrdinech a božstvu, brala jsem je jako pohádky,než jsem si později přečetla Řecké mýty od R.Gravese...a v duchu děkovala panu Petiškovi, že byl tak laskavý a seznámil mne s nimi tak nenásilnou formou...

AndreaP.
14.08.2017

Na této knize jsem vyrostla, báje a pověsti Eduarda Petišky mě provázely celé dětství.

Aríka
03.08.2017

Řecká mytologie patří bezpochyby mezi vemli atraktivní témata, ke ketrým se můžeme nespočetněkrát vrátit. I v dnešní době si z těchto mytologických příbehů můžeme převzít spoustu dobrého a poučného. Personifikované postavy řeckého božstva, polobohů, titánů či lidí jsou poplatné charakterům lidí v průřezu staletími. Řecké báje a pověsti bych zařadila mezi elementární díla lidského vzdělávání. Kniha je pro malé i velké čtenáře.

Fifineek
03.08.2017

Eduard Petiška, Staré řecké báje a pověsti - Asi každý měl tuto knihu jako povinnou školní četbu na prvním stupni základní školy. Na těhlech příbězích každý z nás vyrůstál a je jedno jestli to byly báje od Rudolfa Mertíka nebo Eduarda Petišky. Kdo by tuhle knihu nečetl, jakoby nežil. Pokud by se stále našel někdo kdo tuto knihu nečetl a hodláte to změnit tak vám k tomu můžu říct jen jednu věc, jděte do toho! Petiška jednotlivé báje a pověsti napsal v tak důvěryhodném podání, že bych mu uvěřil cokoliv!

makynka911
25.07.2017

Tak tuhle knihu jsem četla snad tisíckrát a stále nemám dost. I když ji znám dokonale, pokaždé mě ohromí :)

Nita17
17.07.2017

Kniha, kterou jsem měla jako dítě velmi ráda. Pořád pro mě má své kouzlo, prostě legendy a celkově poklady mytologie :)