Einstein: jeho život a vesmír

Vynikající dílo, které poprvé zpracovává Einsteinův život v celé jeho šíři, neboť Hebrejská univerzita v Jeruzalémě podle poslední vůle Einsteinovy nevlastní dcery uvolnila přes 3 000 stran nových dokumentů, především Einsteinových dopisů jeho první a druhé ženě a dětem. Autor měl možnost v knize uplatnit i další nové, dosud nezpracované materiály. Podrobně v knize líčí všechny (nejen tradičně "evropské", i "americké") etapy života tohoto velkého génia, jeho nekonformní rysy, vztah k filozofii, náboženství, ale i jeho vnitřní, jak vědecké, tak i osobní problémy. Doslov hodnotí jeho pražský pobyt a vliv jeho osobnosti a díla na naši vědu i kulturu (Čapek, Březina, Martinů, Šalda)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49638/big_einstein-jeho-zivot-a-vesmir-Yea-49638.jpg 4.4150
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Paseka

Einstein: His Life and Universe, 2007

Kniha Einstein: jeho život a vesmír

Radous

Těžká kniha... a to je to "pouhý" životopis. I ta trocha dotčené fyziky pro mě byla likvidační. Respekt ke schopnosti takovéto veledílo poskládat.

palladium
17.11.2021

Trochu moc dlouhá kniha, ale kvůli záměru autora popsat každý aspekt Einsteinova myšlení a povahy to dává smysl. Dozvěděl jsem se, jak vznikla teorie relativity a co znamená. Také ale jaký byl v osobním životě, jaké měl názory na politiku a všechno možné.

Greenfingers
17.10.2021

Knihu jsem četl již před delší dobou a zapomněl jsem přidat komentář. Biografie jednoho z největších velikánů vědy je napsána velmi přehledně a čtivě. Představuje Einsteina komplexně, ze všech stránek. Přináší spoustu zajímavých informací ze života této jedinečné osobnosti. Doporučuji!

Bakana
20.04.2021

Mojí nevýhodou bylo, že jsem poslouchala jako audioknihu, což mi dost vadilo u kapitol, které se zabývaly Einsteinovými objevy. Tak nějak nejsem fyzik a potřebovala bych se nad myšlenkovými experimenty zamyslet, všechno si představit a vůbec prostě můj necvičený prostý mozek potřeboval na zpracování pauzu a čas. Jenže audiokniha nečeká ... no... stejně by ani tak nebylo zaručené, že bych všechno pochopila️.
Každopádně jsem se o Einsteinovi dozvěděla spoustu věcí, které jsem vůbec netušila a které byly dost zajímavé, ale příště si prece jen vyberu asi tak o polvinu útlejší dílko.

PietroGrencik
28.03.2021

Toto je ďalšie superdielo Waltera Isaacosna.
Úžasný príbeh, úžasného človeka.
Veľa krát som sa pri čítaní zasmial, a mnoho pasáží som si aj poznačil.
Naozaj úchvatná kniha.

Páčili sa mi napríklad jeho listy frajerkám a flirtovanie za mladi :D

ODPORÚČAM !!!

Berny97
27.03.2021

Posloucháno jako audiokniha - moc dobře se to poslouchalo.
Příběh Alberta Einsteina mi přišel v mnohém paradoxní. Proč vůbec zrovna A.Einstein se stal prakticky synonymem pro slovo génius/chytrák ? Běžný člověk jeho teoriím a praktickým využití téměř nerozumí (ve srovnání s vynálezy např. Tesly/Newtona). I přesto si tento německý génius vydobyl nesmrtelnou pozici v dějinách a tato kniha je mu krásnou poctou.
Před přečtení knihy jsem o jeho osobním životě nic nevěděl, o to víc mě fascinovalo jak vědec, který porozuměl atomům, vesmíru, světlu a času jak nikdo jiný, moc nerozuměl ženám(ne že by to snad bylo snadné:)). Kapitoly o jeho vynálezech a teoriích byly zajímavé, nicméně místy velmi náročné. Více mě bavil a fascinovala jeho povaha, osobnost, vztahy a v poslední třetině knihy jeho politická (ne)angažovanost. Jeho role v průběhu WWII byla nesmírně zajímavá a celé pozadí výroby atomové bomby mě ve vztahu k Einsteinovi naprosto fascinovalo. Nedovedu si představit jak pro někoho, tak nenásilnického a mírumilovného jako byl Einstein, muselo být těžké žít s vědomím, že nechtěně významným způsobem přispěl ke smutným událostem v Hiroshimě a Nagasaki.
Obecně mám rád 2 jeho citáty: ,,Nevím jakými zbraněmi se povede třetí světová válka, ale vím, že čtvrtá světová válka se povede kameny" a ,,Pokud neumíš jednoduše něco vysvětlit, tak tomu nerozumíš" - na tento citát si pravidelně vzpomenu, když chci něco někomu vysvětlit.
V epilogu je hezky shrnuta a rozklíčena Einsteinova povaha a um. Albert pravděpodobně neměl zásadně vyšší IQ, předpoklady či jiné vrozené přednosti než ostatní občané, ale neutichala v něm dětská hravost a chtění dále a dále objevovat, což v kombinaci s jeho celoživotním volání a boji za individuální tvůrčí svobodu by mělo tvořit Einsteinův největší odkaz pro další generace.

Rooz
04.02.2021

Walter Isaacson potvrzuje svou dominantní roli v této sféře a právem si získal možnost mít jako jeden z prvních přístup k veškerým materiálům o jednom z největších géniů, jaký tu byl. Je to radost číst, bohaté, skvěle napsané, výborně dávkované. Ta kniha by mohla být snadno dvojnásobná i trojnásobná, není to lehká úloha zvolit přesně ten správný materiál k co možná nejlepšímu vykreslení takto významné osobnosti, ale Isaacson prostě ví jak na to...

101evca
15.08.2020

Kniha se nečetla úplně snadno, především proto, že je dost obsáhlá a tím pádem velmi podrobná. Někdy jsem měla trochu problém uvědomit si o jaké době autor mluví, protože životopis je napsaný nejen chronologicky, ale i tématicky - například vývoj Einsteinova postoje k pacifismu, ke kvantové fyzice, rodině...
Přesto je živý. Vnímala jsem osobnost tohoto velikána v každé větě - jeho lidskost, mravní sílu, originalitu, inteligenci, dětinskou naivitu a nadšení, se kterým přistupoval ke své práci... Einstein změnil pohled celého lidstva na svět kolem nás a stal se symbolem inteligence i lidství.
Doporučuji!