Einstein: jeho život a vesmír

Vynikající dílo, které poprvé zpracovává Einsteinův život v celé jeho šíři, neboť Hebrejská univerzita v Jeruzalémě podle poslední vůle Einsteinovy nevlastní dcery uvolnila přes 3 000 stran nových dokumentů, především Einsteinových dopisů jeho první a druhé ženě a dětem. Autor měl možnost v knize uplatnit i další nové, dosud nezpracované materiály. Podrobně v knize líčí všechny (nejen tradičně "evropské", i "americké") etapy života tohoto velkého génia, jeho nekonformní rysy, vztah k filozofii, náboženství, ale i jeho vnitřní, jak vědecké, tak i osobní problémy. Doslov hodnotí jeho pražský pobyt a vliv jeho osobnosti a díla na naši vědu i kulturu (Čapek, Březina, Martinů, Šalda)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49638/einstein-jeho-zivot-a-vesmir-Yea-49638.jpg 4.577

Einstein: His Life and Universe (2007)

Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Paseka

Kniha Einstein: jeho život a vesmír

lukas9608

Další výborný životopis od Isaacsona. Přiznám se, že jsem ani netušil, jak měl Einstein zajímavý život.

Česneksmedem

„Bůh stvořil osla a dal
mu tlustou kůži.“
Citát z knihy

Tu „tlustou kůži“ budou asi někteří čtenáři potřebovat, aby zvládli tento „špalek“ pročíst. Místy je to totiž docela hutné.
SPOILER
V mládí měl několik přezdívek, z nichž ta následující může být pro některé jedince velkým povzbuzením – říkali mu totiž „der Depperte“, tedy „Natvrdlík“. Trpěl echolálií, takže si některé věty opakoval neustále dokola. Po obdržení švýcarského občanství se dle předpisů přihlásil k vojenské službě. Dostal však razítko neschopen, a to i díky tomu, že se mu nadměrně potily nohy.
Docela jsem nechápal jeho nevztah k dceři Lieserl a později k synovi Hansi Albertovi. Zřejmě k tomu vedl jeho nonkonformní způsob myšlení a života.
V letech 1911-1912 a 1921 pobýval v Praze. Na sklonku života (zemřel v 76 letech) prohlásil: „Tento život je krátký jako letmá návštěva v cizím domě.“ Byl zpopelněn a jeho popel (až na mozek) byl rozprášen u řeky Delaware. Jeho mozek tajně odebral patolog Thomas Harvey a postupně jeho plátky předával ke zkoumání.
Trpělivým a zvídavým čtenářům knihu doporučuji!

jaroiva

Einstein, jak ho "známe" i neznáme.
V této knize ho poznáme nejen jako fyzika a génia, ale i jako chybujícího vědce, a také jako manžela, otce, milence, ... a především jako člověka.
Navíc je semtam uveden nějaký ten vtipný nebo poučný citát, nejen Einsteinův.
Kniha je moc pěkně sestavená, donutila mě k zamyšlení, i když některé příliš vědecké výklady mě až tak moc nebavily, pro lepší vysvětlení některých teorií raději sáhnu k populární formě ve stylu Stephena Hawkinga. Ovšem těžko napsat knihu o Einsteinovi a nezmínit se víc o obecné teorii relativity. Tu už ale prostě nechápu, ještě tak tu speciální. Proto jsem některé tyto pasáže vnímala jen hodně povrchně.
Naopak do částí knihy, týkajících se osobnostních a rodinných stránek Einsteinova života, jsem se velice ponořila.
I když je kniha dost obsáhlá a pojmout ji celou mi trvalo na můj standard hodně dlouho (bylo potřeba postupně vstřebat a dobře dávat pozor), musím celek hodnotit velice kladně. Vřele doporučuji. Dozvíte se, co jste se ve škole o Einsteinovi nenaučili.
Předpokládám, že si s chutí přečtu i další životopisy napsané W. Isaacsonem.

Pavlína79
24.12.2018

Úchvatný muž, zajímavý nejen jako fyzik, ale i jako člověk. Ukázka toho, že když má člověk ideály, tak pro jejich naplnění musí něco obětovat. Poutavě a chronologicky popsaný přirozeně se mísící pracovní a soukromý život.

DuchDoby
14.12.2018

Někdy jsem se v knize ztrácel, ale po druhém přečtení mi bliklo a mohl jsem jet dál. :-)
Precizně napsaná biogarfie. Einstein je pro mě srozumitelnější.

Mrejča
23.09.2018

AUDIOKNIHA. Einstein měl opravdu zajímavý život, zejména ten mladý. Přes náročnost kapitol věnujících se jeho práci jsem to doposlouchala celé a se zájmem.

elpablos
24.08.2018

Isaacson opět ukázal, jak hluboko dokáže propátrat historii dané osoby a vytáhnout jednotlivé střípky života.
Tento životopis je poměrně hutné čtení, chce to číst po částech, nechat v sobě některé části uzrát, plno odstavců se opakuje, resp. má stejnou myšlenku, jen jde více do hloubky, případně na danou problematiku nahlíží z jiného úhlu, jiné osoby.
Určitě bych knihu neshrnul jako Mievr, že: "Einstein je proště E=mc^2". Naopak tato kniha ukazuje, že Einstein byl v jádru prostý člověk, génius i blázen, trochu roztržitý, roztomilý jako dítě, někdy naopak zatvrzelý mrzout.
Ukazuje, že jakožto génius viděl něco, co ostatní přehlédli. Udělal díru do světa nejen teorií relativity ale i příspěvky k nenáviděné kvantové mechanice, fotoeletrickému jevu či vysvětlení Brownova pohybu částic.
Osobně se mi zejména líbilo, jak postupně přicházel na své myšlenky a rozhodně to nebylo tak, že objevem E=mc^2 vynalezl způsob jak vytvořit atomovou bombu. Naopak na tuto skutečnost ho (několikrát) upozornili jiní, které označoval za blázny.
Určitě bych knihu nedoporučil všem, ale ti, kteří se o Einsteina, osobnosti 20. století či fyziku zajímají, dostanou velice kvalitní materiál!

Tozbee
26.03.2018

Protože se kniha už nedá téměř sehnat, poslouchal jsem ji ve vydařené audioverzi. Pomalu, dlouho a dvakrát. Ne že bych nerozuměl, ale proto, že tohle je skutečně Životopis s velkým Ž. Zpracováním i obsahem. Všechna čest autorovi. Popsané objevování (přírodních) zákonitostí našeho světa na pozadí dramatických dějinných zvratů považuji za napínavější a více vzrušující než většinu detektivek.

„Pokud nedokážeme najít cestu k poctivé spolupráci a poctivým dohodám s Araby, pak jsme se z 2 000 let našeho utrpení vůbec nepoučili.“
Považujete se za Němce, anebo za Žida? „Člověk může být obojí. Nacionalismus je dětská nemoc: jsou to spalničky lidstva.“
Jak nacházíte nové myšlenky? „Svobodně čerpám ze své imaginace; po této stránce jsem umělcem. Imaginace je důležitější než poznatky. Poznatky jsou omezené. Imaginace obejme celý svět.“
„Moje zbožnost spočívá v pokorném obdivu k nekonečně nadřazenému duchu, který se odhaluje v tom málu, co o poznatelném světě dokážeme pochopit."

Albert Einstein vědci fyzici

Walter Isaacson

Walter Isaacson
americká, 1952

Kniha Einstein: jeho život a vesmír je: