Profily odvahy

Frontispis foto černobílé.
Kniha, jejímž autorem je jeden z nejslavnějších prezidentů USA, sleduje postoje a jednání významných i méně významných politiků v klíčových okamžicích amerických dějin.

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53161/profily-odvahy-4s8-53161.jpg 3.510
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Orbis

Profiles in Courage, 1956

Kniha Profily odvahy

jan6775

kniha je složena z příkladů odvahy, politického rázu. Jsou v ní zástupci amerických zákonodárců kteří si stáli za svým postojem ačkoli věděli že jim jejich přesvědčení a tvrdohlavost může zlomit vaz. V mnohých případech se tak i stalo. Poučná kniha dobře čitelná.

InaPražáková
23.03.2018

Zajímavá sonda do některých okamžiků americké historie, pro poučeného čtenáře doplnění, pro laika určitě obohacení. Kennedy byl dobrý řečník a je to znát i v psaném textu, který je srozumitelný a dobře vybalancovává zestručnění v zájmu čtivosti s poučností, neskrývá ideovou tendenci, aniž je patetický nebo prvoplánově vlastenecký.

Pro mě po sérii politicky kritických knih nesmírně příjemná změna - důraz na kladné hodnoty, na to, co je hodno úcty a následování. Profilové kapitoly místy vynechávají některé problematické momenty, ale závěrečná shrnující esej se k nim naopak vrací ve smyslu "a přesto si alespoň za jedno rozhodnutí můžeme vážit i těchto lidí - podmínkou odvahy není dokonalost".
A ta souhrnná idea? Všichni vybraní státníci se, jakkoliv zaslepeně nebo pošetile, bili za spravedlnost a mír ve své zemi a za sjednocení národa i ve chvíli, kdy o to národ zrovna nestál. V dnešní době dvojnásob potěšující vzpomínka.

Faither
04.08.2013

Pro čtenáře se zájmem o americkou politiku v kontextu historie Spojených států je to dle mého vydařená kniha. Lidem, kteří po knize sáhli jen kvůli jménu autora, může pochopitelně přijít nudná. Já jsem byl spokojen a obohacen.