eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

Když už jsem se do téhle ságy pustila, tak ji dočtu až do konce, i když to není žádný zázrak. Naštěstí je to aspoň čtivé.

09.03.2022 3 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Vážně jsem se snažila to dočíst, ale je to tak nezáživné, že jsem skončila někde za půlkou, kdy už mi byla Eliška tak protivná, že to dál nešlo.

06.02.2022 odpad!

Za války, 1918: Příslib naděje Za války, 1918: Příslib naděje Cynthia Harrod-Eagles

Opět skvělé čtení a opět budu natěšeně čekat na další díl.

20.11.2021 5 z 5

Mladý sokol Mladý sokol Sabine Ebert

Super historický román! Čtivé, zajímavé, reálné, ale vůbec ne hrubé. Tahle doba mi v jiných románech nějak nesedla, právě třeba pro tu hrubost a nesympatické postavy. Tohle je fajn. Jsem ráda, že budou víc než 3 díly.

16.10.2021 5 z 5

Mistr mystifikace Mistr mystifikace Sabine Ebert

Překvapivě čtivé a zajímavé. Porodní bábu jsem ještě nečetla, ale nejspíš na ni časem také dojde. Jdu na další díl.

01.10.2021 4 z 5

Modrý kámen Modrý kámen Barbara Wood

To byla taková blbost, že kdyby to nebylo víc příběhů, tak bych to určitě nedočetla. Na konci každého jsem si řekla Proboha, co to bylo! Jediné, co mne zaujalo, byly ty oleandry a zajímalo by mne, jestli by to bylo možné.

01.10.2021 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Asi jsem od toho čekala trochu víc, ale četla se dobře a téma bylo zajímavé, takže vůbec nelituji, že jsem se do ní pustila.

24.06.2021 3 z 5

Deklarace závislosti Deklarace závislosti Jan Drnek

Tak dočteno. Musím přiznat, že třetí díl už mne nebavil tak, jako ty předchozí. V bitvě jsem chvílema nevěděla, zda se jedná o nás nebo o Prusy, ale víc mi asi vadil ten konec. Bylo by to sice fajn, kdyby to tak bylo, ale myslím, že je naivní si myslet, že by se to všem lidem líbilo. Třeba popírání Darwinismu, to že je člověk vlastně pořád zvíře a lidskost (morálka, křesťanská víra...) se v něm většinou nějak pere s tou opicí a přírodními zákony a pudy. Člověk přece není dokonalý (teda kromě Maxe :-D) a ne každý chce sloužit státu a Bohu. Obzvlášť tomu katolickému! A ještě nám pomluvil Ferdu (Fr. Ferdinanda d´Este)...

30.05.2021 4 z 5

Válka na zkoušku Válka na zkoušku Jan Drnek

Opět dokonalý Max... a spousta hrozných překlepů a slovních spojení jak z chytrého telefonu, kdy se člověk musí smát (nebo brečet). Jinak děj super, opět fůra filosofie a skvěle popsaná bitva. V takovém Rakousku by bylo fajn žít, ale co pak? Max nebude žít věčně a kdo ví, co by s říší provedli jeho následovníci.

12.04.2021 5 z 5

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Martinem Fingerem. Děj ságy byl dost napínavý, ale nechápu proč se to jmenuje Zaklínač, když je to spíš o Ciri. Jen jsem od toho čekala tak nějak víc. Na konci jsem měla pocit skoro ztráty času, protože to nijak nedopadlo a nic mi to vlastně nedalo. Jsem zvyklá na něco hlubšího a to mi tu tedy hodně chybělo. Takové vyšumění do prázdna. Myslela jsem, že tam chybí další díl, ale Bouřková sezona už o Ciri není a nenavazuje. Jen ten Martin Finger se dobře poslouchá :-).

04.04.2021 3 z 5

Volání dálek Volání dálek Robert James Waller

Po letech jsem se pustila do již čtených knih a knihy R. J. Wallera rozhodně nemohu vynechat. Stále mi připadají úchvatné. Miluju je všechny, protože všechny jsou propojené a ve všech je víc než jen prostý příběh. 5* je málo.
"Ach začít tak znovu, zopakovat si život. Znovu se narodit a žít jinak. Úplně jinak. Nespokojovat se pouze s tím, co je nám nabízeno. Neutápět se pouze v mlhavých snech o tom, co by být mohlo, a přitom pro to nic neudělat, teď ani v budoucnu..."
I díky Vaughnovi jsem si svůj sen splnila a nespokojila se jen s dětskou fantazií. :-)

04.04.2020 5 z 5

Wellington: Vítěz od Waterloo Wellington: Vítěz od Waterloo Daniel Res

O Wellingtona a Napoleonské války jsem se, stejně jako autor této knihy, začala zajímat při čtení série o Sharpovi, a stejně jako autora mne mrzelo, že knih o Napoleonovi jsou mraky, ale o Wellingtonovi jen kusé informace. Knihu jsem proto přijala s nadšením a jsem ráda, že ji v knihovně mám. Přesto mne trochu zklamala. Fyzicky je moc pěkná, na biografii velice čtivá, ale... co mne hodně rušilo byl občas podivný pravopis (např. ku příkladu se zvlášť nepíše už hódně dlouho) a překvapivě mi tam chybělo pár info, které jsem se dočetla jinde a jsou hodně věrohodné (o manželství i o buzeraci ze strany britské vlády). Také tam mohlo být více informací o W životě po Waterloo. Když životopis, tak kompletní. Proto nakonec dávám jen 4*, i když bych moc ráda dala 5. Doplňkovou kapitolu o našem zapojení ve válkách spíš vítám.

16.03.2020 4 z 5

Za války, 1915: U domácího krbu Za války, 1915: U domácího krbu Cynthia Harrod-Eagles

Druhý díl vůbec nezklamal. Děj prakticky navazuje na první knihu, takže jsem ráda, že jsem je četla krátce po sobě a ani od téhle jsem se nemohla odtrhnout. Všechny dějové linky jsou čtivé a věrohodné, a zajímavý je hlavně posun ve feminismu. Ženám vlastně války ve výsledku vždy pomohly, i když ne všechny ženy o to stály.
Jdu na třetí díl :-).

30.01.2020 5 z 5

Úsvit naděje Úsvit naděje Ann Moore

Tenhle díl se mi líbil ze všech nejvíc. Zhruba ve 3/4 knihy jsem se od ní nemohla skoro odtrhnout, ale ten konec...ten to celé zabil. Jasně, čekala jsem happy-end, ale tohle bylo prostě až moc přeslazené.

08.01.2020 3 z 5

Nezničitelná Nezničitelná Colin Falconer (p)

Tak nebyl to žádný zázrak, ale blbost to také není. Přečetla jsem to docela rychle, takže čtivé to určitě je. Nevím proč to čtou lidi, kterým tam vadí politika, když je předem jasné, že tam bude. Mně to naopak přišlo jako bonus. Člověk se zase něco dozvěděl, aniž by musel číst literaturu faktu. Hrdinka mi nepříjemná nebyla, spíš mi přišel neskutečný ten její doktor. :-)

03.12.2019 3 z 5

Organon Organon James Smythe

Tak s tímhle jsem šlápla vedle, ale dočetla jsem to, i když mne příběh vlastně vůbec nebavil a některé pasáže jsem přeskakovala. V knize není nic objevného. Jedna špatná UI a druhá dobrá. Děj předvídatelný a ještě trochu divná druhá část, kdy člověk dlouho netuší, kdo to vlastně vypráví.

05.11.2019 2 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Opět poslechnuto jako skvělá audiokniha. Tenhle díl se mi líbil asi nejvíc. Autor i postavy vyzrály, jen ten konečný boj, ke kterému to spělo už od prvního dílu, mi přišel strašně krátký, což tak ale často v reálu bývá a najednou člověk neví co se životem. Tohle naštěstí skončilo nečekaně dobře a jsem zvědavá na nový díl. :-)

14.10.2019 4 z 5

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Knihu jsem četla někdy v 80létech, ale pamatuji si ji dodnes. Krásný, čtivý příběh.

03.09.2019 5 z 5

Baba Baba Václav Prokůpek

Nádherná, i když i smutná kniha. Četla jsem ji jako malá, ale nikdy na ni nezapomenu.

03.09.2019 5 z 5

Tři srdce, tři lvi Tři srdce, tři lvi Poul Anderson

Útlá knížka, která se čte jedním dechem. Nenásilné propojení našeho světa se světem fantasy, zajímavý, ale nenáročný příběh a sympatické hlavní postavy. Skvělá oddychovka.

15.04.2019 4 z 5