Mladý sokol

Léto 1147 Lübeck hoří, v Řezně táhne křižácké vojsko přes kamenný most, na který se pohlíží jako na zázračné dílo, a v Norimberku zůstává desetiletý král jako spoluvladař. I mladý Fridrich Švábský, který vstoupí do dějin jako Barbarossa, se vydá proti vůli svého otce s účastníky křížové výpravy do Svaté země. Knížata z Míšně, Saska a Anhaltska zatím válčí se sousedními slovanskými kmeny. Opuštěné ženy se musí samy bránit hladomoru a útočníkům. Těžce nemocný král se vrací s několika málo přeživšími zpátky do své rozhádané říše. Po jeho smrti nastane pro mladého Fridricha hodina rozhodnutí. Pomůže svému nezletilému bratranci na trůn, nebo sáhne po koruně sám?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391284/big_mlady-sokol-Yua-391284.png 4.563

Meč a Koruna 2.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Schwert und Krone 2: Der junge Falke, 2017

Kniha Mladý sokol

hanzmb

Ještě lepší než první díl. Bohužel 6* dát nejde. Autorka Vás zatáhne do děje kombinací dobových reálií, dobrodružství, lásky i politiky. A po přečtení si uvědomíte, jaká to vlastně byla bezvadná učebnice dějepisu. Škoda, že z této doby u nás nic rozsahem podobného není. Autorka částečně omezila počet hlavních postav. Stáhla hlavně ty "jen" literární. Velmi tím pomohla spojení kniha-čtenář.

Make20

Pokračování série o životě šlechty a poddaných z 12. století. Do tohoto dílu jsem se začetla mnohem více než do předchozího. Autor vypráví o neúspěšné křížové výpravě do Svaté Země, ze které se vrátí jen hrstka přeživších. Opět se setkáváme s především s Fridrichem Švábským, ale i s Adélou a Gundou, jejichž příběh autorka také krásně vylíčila. Těším se na další díl!

hankapimi

Válečné běsnění vždycky dopadne nejvíce na ty nejchudší a nejzranitelnější. A vždycky jde o bohatství, moc, území a peníze. Bylo tomu tak i na křížové výpravě do Jeruzaléma, i ve válce proti Slovanům. Bylo tomu tak ve středověku a je tomu tak i dnes, bohužel. Meč a Koruna se autorce moc povedla, včetně zajímavého doslovu. Netradičně plný počet.

Bedřich63

I druhá kniha série Meč a koruna je velmi pěkně napsaná. Obsahuje spoustu detailů ze života šlechty i obyčejných lidí ve 12 st. na území dnešního Německa. A že jsou to detaily hodně odlišné od našeho dnešního způsobu života ani nemusím dodávat.
Každý den je bojem o přežití a to nejen u těch, kteří jeli na křižáckou výpravu, ale i těch, kteří zůstali doma a snažili se přežít bez manželů a peněz.
Spousta osob, vzájemné vazby mezi rody, odkazy na minulost a připomínky předchozích osudů si vyžadují plnou čtenářovu pozornost. Velmi jsem ocenil přiložené mapky a rodokmeny význačných rodů.
Autorka píše velmi poutavě, historie mě baví, takže je jasné, že si nenechám ujít pokračování.

Kerberos

Neúspěšná účast na křižácké výpravě při níž zahyne hodně vlivných šlechticů zamíchá s politickou situací a osvobodí několik žen z nechtěného manželství. Do popředí se dere Fridrich Švábský, který se potřebuje zbavit manželky aby mohl uzavřít výhodnější sňatek.

eva-lupen
16.10.2021

Super historický román! Čtivé, zajímavé, reálné, ale vůbec ne hrubé. Tahle doba mi v jiných románech nějak nesedla, právě třeba pro tu hrubost a nesympatické postavy. Tohle je fajn. Jsem ráda, že budou víc než 3 díly.

Shardlake
18.06.2021

Za mne bylo velmi čtivé i pokračování o bojích o místo na trůně mezi jednotlivými rody Štaufů a Welfů. Tento díl se odehrával nejen za křižáckých válek, ale především je v popředí osoba Fridricha Švábského, později zvaného Barbarossa neboli Rudovouse podle zrzavých vousů. Vřele doporučuji a těším se na další díly.

tinka1974
05.05.2021

Určitě zajímavé čtení. Mám v něm několik oblíbenců a ti mi drží u série. Jinak jak sem již psala, vice historie nežli román. A možná je to i dobře. Nenásilnou formou si oprášíte dějiny a dozvíte se věci o kterých jsme se asi ani v hodinách dějepisu neučili. A musím pochválit autorku, je dobrá, jak dokáže dotvořit příběh dle historických náznaků. Například o Gundě a Adéle se musela fakta ztratit a přesto dokázala vypracovat příběh, jak mohl nejspíš probíhat. Sama o tom na konci píše, jak jí některá místa "dohnala ke spekulacím".