Mladý sokol

Léto 1147 Lübeck hoří, v Řezně táhne křižácké vojsko přes kamenný most, na který se pohlíží jako na zázračné dílo, a v Norimberku zůstává desetiletý král jako spoluvladař. I mladý Fridrich Švábský, který vstoupí do dějin jako Barbarossa, se vydá proti vůli svého otce s účastníky křížové výpravy do Svaté země. Knížata z Míšně, Saska a Anhaltska zatím válčí se sousedními slovanskými kmeny. Opuštěné ženy se musí samy bránit hladomoru a útočníkům. Těžce nemocný král se vrací s několika málo přeživšími zpátky do své rozhádané říše. Po jeho smrti nastane pro mladého Fridricha hodina rozhodnutí. Pomůže svému nezletilému bratranci na trůn, nebo sáhne po koruně sám?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391284/big_mlady-sokol-Yua-391284.png 4.444

Meč a Koruna 2.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Schwert und Krone 2: Der junge Falke, 2019

Kniha Mladý sokol

Shardlake

Za mne bylo velmi čtivé i pokračování o bojích o místo na trůně mezi jednotlivými rody Štaufů a Welfů. Tento díl se odehrával nejen za křižáckých válek, ale především je v popředí osoba Fridricha Švábského, později zvaného Barbarossa neboli Rudovouse podle zrzavých vousů. Vřele doporučuji a těším se na další díly.

tinka1974

Určitě zajímavé čtení. Mám v něm několik oblíbenců a ti mi drží u série. Jinak jak sem již psala, vice historie nežli román. A možná je to i dobře. Nenásilnou formou si oprášíte dějiny a dozvíte se věci o kterých jsme se asi ani v hodinách dějepisu neučili. A musím pochválit autorku, je dobrá, jak dokáže dotvořit příběh dle historických náznaků. Například o Gundě a Adéle se musela fakta ztratit a přesto dokázala vypracovat příběh, jak mohl nejspíš probíhat. Sama o tom na konci píše, jak jí některá místa "dohnala ke spekulacím".

nero 13

Druhý díl, na obálce je sice napsáno trilogie, ale autorka zjistila že do tří dílů se jí sága o Fridrichu Barbarossovy nevejde, tak už minimálně pentalogie, je mnohem akčnější než první, a to hlavně zásluhou křížových výprav, vedených jednak proti slovanským kmenům Veletům a Obodritům a za druhé vyslané na střední východ osvobodit Edessu obsazenou Mosulským sultánem Zengímem.
Ohledně tažení proti Veletům a Obodritům je vidět že na nějaké bratříčkování mezi slovany se nehrálo, protože Německé vojska útočící ze západu podpořily z východu Poláci a zajatci byli posláni na vyhlášený trh s otroky do Prahy, vím že velký trh s otroky fungoval v Praze v 10. století za vlády Boleslava I., ale že existoval ještě ve století dvanáctém mne trochu překvapilo.
Druhá křížová výprava, které se účastnil i Český vévoda a později druhý Český král Vladislav II. dopadla katastrofálně, po cestě z Konstantinopole byly křižáci napadeni Seldžuskými Turky a zmasakrováni.
Jelikož se Barbarossa stane Římským králem až zde na konci druhého dílu, a vládnul 38.let, tak počítám že těch dílů bude víc než těch pět.

galinek
22.02.2020

Úžasné!!!!, jen jsem si raději měla znovu přečíst 1.díl, protože tehdy už jsem se celkem orientovala ve všech postavách, teď mi to opět dávalo zabrat a vracela se rodinným svazkům a příbuzenským propletencům:-).... Je sobota a já mám pocit, že to do pondělka nevydržím,...potřebuji 3.díl:-). D ě k u j i ! za takové knížky....

Karoli123
06.01.2020

Já nevím...první díl této trilogie mě bavil o mnoho víc. V této knize je na mne moc politiky a nezábavných věcí. Mrzelo mě také, že už tu není tak často příběh Christiana, na který jsem se tolik těšila. Možná tomu dám ješte někdy šanci. :)

Ludus75
30.12.2019

Z mého pohledu svižnější i čtivější než první díl a jak jsem napsala už v komentáři k prvnímu dílu, stále platí, že hlavním hrdinou jsou „německé dějiny“, i když jim hodně konkurují mezilidské vztahy. Obdivuji autorku, jak dokáže pracovat s historickými událostmi a osvěžit je dalšími doložitelnými detaily (např. zatmění slunce), na druhou stranu nejde o literaturu faktu, ale o historickou ságu, kde nám autorka představuje svoji verzi, jak společnost pravděpodobně fungovala a jak se to tenkrát mohlo odehrát. Ačkoliv o skutečném životě (mezilidských vztazích) a jeho fungování ve 12. století se nedochovaly žádné informace, kniha působí velmi věrohodně, celkový dojem je však velmi tísnivý a mnohdy beznadějný pro hrdiny jednotlivých dějových linek. Nepochybuji o tom, že žít ve 12. století bylo velmi těžké, možná to bylo ještě horší, než je vylíčeno v knize, ale možná také ne… díváme se na situace z pohledu lidí žijících ve 21. století, kteří nevyrostli v tehdejším uspořádání a neznají tehdejší řád, proto na nás některé skutečnosti vysloveně šokují např. provdávání mladých dívek ve 13 letech, ale uvědomme si, že průměrný věk dožití byl tehdy kolem 30 let nebo kruté zacházení a tělesné tresty - my si myslíme, že jsme lepší a přesto stále existuje domácí násilí… Kniha vzbuzuje spoustu otázek a to je dobře. Pro mě osobně bylo překvapením, že stále ještě v polovině 12. století existoval trh s otroky v Praze, o tom jsme se v hodinách dějepisu neučili.

soukroma
12.11.2019

Vstoupila jsem do této trilogie zlatou střední cestou (první díl mne čeká a na třetí čekají všichni), a jak nemám moc ráda středověk obecně a knihy o něm zvlášť (ví se toho málo, takže většinou je to spíš autorská licence), tak tahle kniha se mi moc líbila. Samozřejmě jsem se nezorientovala ve všech jménech (těch Konrádů, Fridrichů a Jindřichů bylo požehnaně) a titulech (biskupů, arcibiskupů, vévodů, ale i králů a císařů v první polovině 12. století bylo požehnaně, a to i jen v dnešní oblasti německé - autorka doplňuje knihu mnoha souvisejícími rodokmeny). Naštěstí jsou kapitoly krátké a každá je důsledně označena nejen místem a časem děje, ale pěkně všemi důležitými dramatis personae, takže se nelze v ději ztratit. Mapky na předsádkách už tak komplexní nejsou, ale zorientovat se částečně dá.
Mezi všemi tamními událostmi mne velmi překvapila křížová cesta vedená německými rytíři jen za humna, na severní Slovany (vendské křížové tažení 1147) *! A současně vedená evropská křížová cesta do svaté země, nedokončená, a to velmi neslavně.
Život na dvorech, falcích a hradech, tedy mezi šlechtou nebyl nic moc co do pohodlí, na podhradí nepřijde v knize naštěstí vůbec řeč. Dětství neměli chlapci skoro žádné, ve velmi nízkém věku je pro praktické vzdělání zásadně poslali na jiný dvůr, kde sloužili jako pážata, později panošové (i budoucí král v šesti letech byl sice ještě považován za dítě, od sedmých narozenin se ale musel chtě nechtě chovat už jako dospělý, tak velel mrav...).
Román ale hlavně představuje život a skutky Fridricha Švábského, budoucího císaře Rudovouse, končí jeho korunovací králem. Jeho obraz je podán velmi pozitivně, prakticky bez poskvrny.

*a jak se Obrodité, severní Slované (šalamounsky, nebo spíš po švejkovsku) vypořádali s nebezpečným přílivem křížů?
"Kníže Niklot svolal své lidi:
'Povím vám, proč je dnes dobrý den dát si koupel! Slunce pálí, máme ještě všichni na kůži saze nebo krev z boje a voda je čistá a chladná. Nechte se tedy od křesťanských kněží ponořit do vody a dát si nové jméno. Až se to stane, nepřátelské vojsko odtáhne. Můžeme pak žít dál, jak chceme, nadále věřit v božstva, v něž chceme věřit, dál nosit jméno, které nosit chceme. Pro ně je to tak důležité, že kvůli tomu dokonce táhnou do války. Pro nás to neznamená nic. Jen ochlazení v horkém dni. Strpíme to výměnou za náš život a uchování našich zvyků. Jsme koneckonců čistotní lidé.' "

kaninaj
08.10.2019

Tak druhý díl už byl očekáván..... a upřímě - těšila jsem se na něj. Zajímaly mě osudy mladých manželek..... popis historie a křížové výpravy se mi líbil. Byl popsán trošku jinak než v Porodní bábě...ale i tak bylo to strašné utrpení. Osudy opuštěných žen, které se musejí bránit, všudypřítomné intriky, pár opravdových rytířů....ale i láska. Těším se na třetí díl.... tedy až vyjde :)