escritor escritor komentáře u knih

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Fajn kniha o základních hodnotách ve vztahu k práci a k financím. Jednoduché příběhy... a jeden trefný odstavec, který mě trochu usadil na zem.

01.07.2023 4 z 5

Dva roky bez prázdnin Dva roky bez prázdnin Jan Jícha

Jestli někdo začíná od nuly a má pocit, že je v tom sám, tahle kniha je rozhodně pro něho. Dokáže vám, že v těch denodenních průšvihách nejste sami, dokáže pohladit a dá vám sílu bojovat za to, co je pro vás nejcennější, i kdyby tomu ostatní lidé nerozuměli.

27.04.2014 4 z 5

Etikoterapie - záhada života a smrti Etikoterapie - záhada života a smrti Ctibor Bezděk

V něčem je kniha původně ze 30. let nepřekonaná. Ctibor Bezděk jako první u nás upozornil na souvislosti mezi lidským chováním (mravností) a vznikem nemocí. Popisuje několik desítek chorob a možné příčiny jejich vzniku: lenost, roztroušená skleroza, psychozy, a další...

31.12.2011 3 z 5

Kniha neklidu Kniha neklidu Fernando Pessoa

Zápisky filozofa z lidu, který žil na přelomu století v Lisabonu. Říkám si, měl ten člověk duševní poruchu, nebo prohlédl tu lidskou mizérii. Sám nevím....

30.12.2011 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Asi nejlepší a hlavně jedna z prvních knih od Coelha, kde myšlenky ještě nebyly tak otřepané.

30.11.-0001 4 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

To mohlo dopadnout jedině dobře :-) Nikdo není ztracený, pokud jde za svým srdcem.... Ani bulvární reportér, který přijde na to, že se zamiloval do "Jejího" života a je schpný se kvůli ní změnit. Velice čtivá kniha, ostatně jako většina od Irvinga a 4 hvězdy za lidský příběh.

30.11.-0001 4 z 5

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Často opakující se myšlenky, ale člověk je někdy natvrdlý, tak je to asi potřeba, a když ne, může to přeskočit :) . Jinak skvělý popis vytváření reality. Druhá polovina knihy ukazuje i postupy, které tvorbu dokážou podpořit.
Doporučuju i audioknihu, kterou namluvila Martina Kociánová. Je stručnější, ale vše podstatné tam je.

05.08.2022 4 z 5

Mapa ke skutečnému bohatství Mapa ke skutečnému bohatství Roger James Hamilton

Kniha mi úplně nesedla. Člověk se díky testu zdarma může najít v typologii osobnosti, trochu to pomuže najít svoje přednosti, ale dál už moc nových informací není. Popsané fáze vývoje od zamestnance k podnikateli jsou fajn pro uvědomění, ale nepřinesly mi moc nového. Díky kategorizacím a postupu na jednotlivé příčky mi přijde, že mě to nutí zůstávat v rozumu. Samotné příčky postupu mi přijdou příliš omezující, protože počítají s nějakými fixními podmínkami, ale život je přeci mnohem pestřejší. Knihu nijak nezatracuju, ale spíš se k ní vrátím ještě nekdy později.

04.08.2022 2 z 5

Pašerák srílanských snů Pašerák srílanských snů Jan Pavelka

(SPOILER) Předem říkám, že jsem zaujatý, protože autora znám osobně. Jeho prvotina mě mile překvapila. Je to rozený vypravěč, ať už je příběh postavený na skutečných událostech, nebo místy smyšlený. Knihu jsem četl dlouho a byla pro mě obtížná, krátké věty a moc dramatu není úplně můj šálek čaje. Ale ke knize jsem se moc rád vracel. Pomohla mi si rozvupomenout na mé období cestování a objevování světa. Popisy a přirovnání v knize mi místy připomínají mého oblíbence Remarqua. Zápletka je zajímavá a taky mě potěšilo, že se Danny v průběhu děje polidštil. Z rozumového dobroděje se stal více realista a je pro mě na konci knihy bližším, než jako ztělesnění dokonalosti na začátku knihy. Piš dál autore, máš co dávat světu a hlavně to otevírá tvé právé já.

27.06.2022 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Z nějakého důvodu mi příběhy lidí nepřišly už tak zajímavé jako v prvním díle. Chyběla ostrost Šumavy, více jsem zde viděl cyklení se v pasti vlastniho charakteru, které pro mě nebylo moc přitažlivé. Dojem trochu napravil malíř z ostravska, ale to pro mě nestačilo.

09.04.2022 2 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Takové lidsky popsané opilectví a lopotění pro poštovní úřad. Četl jsem anglický originál a styl na mě působí jako český cynismus.

02.05.2014 3 z 5

Čarodějův učedník Čarodějův učedník Evald Flisar

Jde sice o fikci, ale mnohý "hledající" se v knize jistě najde. Drama jak se z člověka hledajícího pokoj stává praktikující tantrik mi trochu připomnělo to, co žiju já. Kniha nezapře inspiraci Castanedovým Donem Juanem a dává praktické rady jak přistupovat k životu. Děj zasazený do oblasti Ladakhu ubývá rychle a chvílemi i překvapivě. Rozhodně to není nudná kniha a doporučuju jí.

10.02.2014 4 z 5

Cesty na Sibiř - 1. díl Cesty na Sibiř - 1. díl Martin Ryšavý

Pokud má někdo zrovna krizi středního věku, doporučuju přečíst. Taky pokud v životě stále tápate, běháte odezdi ke zdi a nevíte, jestli to, co děláte, má smysl nebo cestuje do dálek, abyste utekli nepovedené realitě. V tomhle myslím Martin Ryšavý může hodně podpořit, protože kniha hlavně popisuje to, jak tohle období prožíval on.

Obdivuju, že napsal své niterné pocity a přiznal se ke své rozervanosti, a taky že příběh je alespoň pravdivý narozdíl od příběhů českých etnologů popisující stejné téma :-)

20.02.2012 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Pěkná hra s fantazií a novými tajemnými světy. Jenom logika toho zkorumpovaného kluka mě dost vytáčela :-)

08.01.2012 3 z 5

Stateční kapitáni Stateční kapitáni Rudyard Kipling

Když mi bylo 12, tak jsem chtěl po přečtení téhle knížky někam na moře. Kniha je hodně motivační a může ukázat, jak se z kluka stane chlap.

08.01.2012

Katova píseň Katova píseň Norman Mailer

Velice propracovaný román. I když 800 stran je poněkud mnoho, kniha měla stále spád, tím, jak se obrazy děje střídaly - cela, život před zločinem, zločin, vyšetřování. Kniha je o tom, že mohou být spáchany dva zločiny. Ten druhý lidé páchají sami na sobě.

08.01.2012 4 z 5

Léčivá moc smíchu Léčivá moc smíchu Karel Nešpor

Taková obyčejná knížka, řekl jsem si nejříve. No jo, jenže je plná laskavého humoru. Dal mi jí kamarád, když jsem nebyl zrovna nejveselejší a říkal jsem si, že ty vtipy jsou docela trapný. Po pár stránkách jsem jí ale přišel na chuť, objevil úplně jemný humor, který se dnes už nenosí a našel v ní i pár praktických rad, jak si udělat den veselejší a lepší. Doporučuju místo večerních zpráv.

03.01.2012 3 z 5

Co s doktorem 2 Co s doktorem 2 Vladimír Vogeltanz

Oproti prvnímu dílu, je v knize uvedeno více příkladů vzniku choroby v souvislosti se zásadní změnou v životě pacienta. Kniha jde více do hloubky, nikomu nic nenalhává, ale dává naději.

31.12.2011 4 z 5

Co s doktorem Co s doktorem Vladimír Vogeltanz

Osobní příběh chirurga, který objevil, že podstata nemoci je někde jinde, než tvrdí současná medicína. Jeho vnitřní boj a ukázka souvislostí příčiny a nemoci je poněkud neučesaná, ale jako motivační kniha pro ty co řeší zdravotní trable, je nedocenitelná.

31.12.2011 4 z 5

3x Egon Bondy 3x Egon Bondy Egon Bondy (p)

Šaman a agentka STB v jednom příběhu - trochu absurdní, nicméně od knihy jsem se nemohl odtrhnout, protože v ní bylo napětí, trochu erotiky a hlavně to vše zastřešoval tajný šamanský rituál s bubnem.

30.12.2011 3 z 5