3x Egon Bondy

3x EGON BONDY: Šaman, Mníšek, Nový věk Tři kratší prózy, které vznikly v 2. pol. 70. let a počátkem 80. let. Všechny tři se obracejí k současnému člověku a jeho základním etickým problémům. Próza Šaman z doby pozdního paleolitu vypráví o člověku, který na přelomu dvou epoch v osobní beznadějné situaci odpovídá za lidi svého kmene a svou revoltou proti současné moci zasévá semeno vzpoury do budoucí generace. Novela Mníšek z 9. stol. popisuje cestu mladého mnicha za poznáním ve světě rozvráceném náboženskými i politickými sváry. Nový věk, situovaný do 1. stol., je podobenstvím o lidské aktivitě, kterou probouzí naděje na lepší budoucnost. Šaman: napsán 6. – 19. března 1976 Mníšek: napsán prosinec 1974 – leden 1975 Nový věk: napsán duben 1982 Doslov a ediční poznámka: Martin Machovec...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86233/x-egon-bondy-86233.jpg 4.135
Literatura česká
Vydáno:, Panorama

koudja
20.07.2017

Šaman je neskutečně TOP. Ostatní už mě tolik nenadchlo.

Kapis
07.08.2015

Šaman a Mníšek naprosto úžasná alegorická podobenství. Sice by se mohlo zdát, že takový Šaman, kritika socialistického zřízení v ČSSR už není aktuální, ale opak je pravdou, Bondy kritizuje establishment jako takový. Mocní a bohatí tohoto světa , kteří ztratili kontakt s realitou a normálními lidmi, byli Bondym vždycky vystaveni kritice. Navíc se mu velice povedlo spojení pravěku s Stb a celou tou dobou minulou. Mníšek je velice brutální kritika církve, napsáno velmi naturalisticky a poučně. Za tyto dvě novely neváhám vypálit z místa 5 hvězd. Novým věkem jsem se musel doslova protrápit a počítal jsem stránky do konce, kdy už to utrpení skončí, takže celkově jsem někde na 3,5 - dávám zaokrouhlené 4, protože Zbyněk Fišer mi byl vždy sympatický, čest jeho památce.

neowald
05.04.2015

Šaman je za 5*. Mníšek a Nový věk jsou podstatně slabší.

Ronin Roujin
23.06.2013

Bondy ve své "popovější" poloze. Čte se příjemně, pokud nenosíte tričko "Kill all hippies" .)

escritor
30.12.2011

Šaman a agentka STB v jednom příběhu - trochu absurdní, nicméně od knihy jsem se nemohl odtrhnout, protože v ní bylo napětí, trochu erotiky a hlavně to vše zastřešoval tajný šamanský rituál s bubnem.