Etikoterapie - záhada života a smrti

Etikoterapie - záhada života a smrti
https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97061/etikoterapie-zahada-zivota-a-smrti-97061.jpg 5 8 8

Něco z dějin medicíny. Anatomie a bakteriologie základem moderní medicíny. Přechod od anatomického k sociologickému a psychologickému pojetí medicíny. Vztah duše a duchovního prvku k hmotnému tělu. Autonomní nervový systém. Nesprávný poměr člověka k přírodě a vesmíru Hlubší význam bolesti a nemoci. Myšlenky současné léčby a etikoterapie Sugesce jako součást terapie. Magnetismus, psychoterapie,vůle a tělovýchova jako léčebné prostředky. Vztah mravních zásad k hygieně a terapii. Metody etikoterapie a etikoprevence. Cesta k vlastní duši a jejím prostřednictvím k tělu. Lékař knězem - vnitřní význam nemoci. Závislost člověka na poměru jeho duše k vlastnímu tělu, k bližnímu a k Bohu. Jak lidé umírají. Podstata smrti.... celý text

Přidat komentář

Klamm
13.07.2019 5 z 5

Nedávno jsem vyrážel do Prahy na dlouho očekávaný koncert kapely Dead can dance, na který jsem se opravdu těšil. Radost začala slábnout, když jsem zjistil že mám na autě prošlou dálniční známku a začal se pohoršovat nad tím, že ještě neprodávají jednodenní a že nás ty kurvy okrádají!!! Vážně jsem zvažoval, že na otočku přeci novou kupovat nebudu a projedu to na starou. Pokud mě nezastaví, nikdo si toho nevšimne a já ušetřím 310kč! Pak jsem si ale uvědomil dvě věci.
Za prvé, že se chovám jako klasický Čecháček, který se snaží kdeco ochcat a večer usíná s pocitem, jak mu to pěkně vyšlo. To je ale právě to co nesnáším a snažím se proti tomu brojit. A za druhé, že přeci na prvním místě je u mě klid, poctivost a etika. Takže co? Budu nervozní celou cestu do Prahy, celý koncert a cestu zpátky myslet na to aby to neprasklo? Po krátké analýze mého ,,problému" jsem se uvolnil a známku v klidu koupil. Nakonec byl z toho krásný večer s překrásnou atmosférou která ve mě rezonovala ještě dlouho poté. Vděčím tomu úžasné kapele Dead can dance a také tomu, že jsem jednal v souladu se svým etickým přesvědčením. A to je dle mého názoru jedna z věcí, kterou měl Ctibor Bezděk na mysli.

PS: Jo a nedávno mi prodavačka v obchodě vrátila o 200kč více. Hned jsem si to uvědomil a co myslíte že jsem udělal...?

YA-girl
02.07.2017 5 z 5

Na knize není vůbec poznat, že poprvé vyšla už před nějakými sedmdesáti lety (ba dokonce je zde obsaženo mnoho citací od ještě starších autorů); myšlenky a úvahy zde obsažené jsou nadčasové. Autor se zabývá především tím, že původ VŠECH nemocí a tělesných chorob je vždy v "duchovním prvku" našeho Já; přesněji řečeno v rozkolu mezi duší / naším nejvyšším Já / Bohem - a tím, co doopravdy děláme (tj. že se ve svém každodenním životě podřizujeme spíše svému nižšímu Já, když se ženeme za materiálnem, podléháme různým chtíčům, žijeme nepoctivě a nemorálně). Několik kapitol je dále věnováno anatomii lidského těla (ty pro mě byly trochu oříškem, ale prokousala jsem se jimi ;)), dále je zde rozebírán Bůh, víra, náboženství, smrt... a nebo třeba požadavky na moderního lékaře, na jeho osobnost a na to, jakým způsobem má lidem pomáhat. Celou knihou prostupuje uklidňující dojem, že všechno souvisí se vším, všechno je dokonale sladěné... a že není potřeba se ničeho bát :).


JosefHorák
21.06.2017 5 z 5

Je pravdou že je to jinými slovy napsáno to co už bylo někde nějak pojmenováno avšak má to hlavu a patu. Věřím mu to.
Tvrdím že pokud nějaké myšlenky nejsou potvrzeny několika generacemi tak nejsou dostatečně vytříbené. V tomto případě dělám vyjímku a beru to celé a celistvé ;)

KetrinZel
21.11.2014 5 z 5

Úžasná kniha, etika - morálka a její nedodržování s dopadem na naše fyzično. I když si neuvědomujeme přímo, že se nechováme správně, tak hluboko v srdci v naší podstatě to víme. Dnes už je o tomto tématu napsáno mnoho knih. Ale před panem Ctiborem Bezděkem smekám.

escritor
31.12.2011 3 z 5

V něčem je kniha původně ze 30. let nepřekonaná. Ctibor Bezděk jako první u nás upozornil na souvislosti mezi lidským chováním (mravností) a vznikem nemocí. Popisuje několik desítek chorob a možné příčiny jejich vzniku: lenost, roztroušená skleroza, psychozy, a další...

Štítky knihy

studenti medicíny dějiny lékařství etikoterapie

Autorovy další knížky

Ctibor Bezděk
česká, 1872 - 1956
1995  93%Etikoterapie - záhada života a smrti
2007  87%Etikoterapie
2000  96%Záhada nemoci a uzdravení
2011  93%Jak rád jsem žil
2015  100%Dobro a zlo