escritor escritor komentáře u knih

Duše peněz: Získejme zpět bohatství našich vnitřních zdrojů Duše peněz: Získejme zpět bohatství našich vnitřních zdrojů Lynne Twist

Knihu jsem nedočetl. Autorka pro mě až rozvlekle vypráví sve zkušenosti, které ale podle mě už ani nesouvisí s tématem.

27.01.2024 1 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Fajn kniha o základních hodnotách ve vztahu k práci a k financím. Jednoduché příběhy... a jeden trefný odstavec, který mě trochu usadil na zem.

01.07.2023 4 z 5

The Go-Giver - Dej a bude ti dáno The Go-Giver - Dej a bude ti dáno John David Mann

Taková na první pohled jednoduchá kniha, ale ty věci v ní jsou teď pro mě důležité. Prostě jsem takou knihu potřeboval. Vůbec nejde o vypravěčský styl, nebo vykreslení osob, ale o principy, které předává.

Fajn, když člověk nemá svého mentora - Pindara :)

26.05.2023 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Příběh pro mě nebyl nikterak strhující. Takove lidské drama, co se celkem dobře čte, a příběh běží v několika časových rovinách docela svižně. Jenom jsem měl pocit, že by se tam mělo ještě něco duleziteho stát. Na vyprávění oceňuju, že je jakoby bylo opravdu z úst holky. Autorovi dám ještě šanci u jiné knihy, ale tohle byl spíše průměr.

12.03.2023 3 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Asi to nebyla kniha pro mě. Kresby pěkné a v době, kdy jsem se nimral v emočním bolu, a byl jsem schopný brečet u Malého prince, by to asi pro mě bylo sentimentální, ale ta "moudrá slova" mi nepřijdou ničím nová. Je to pomalu jak číst motivační příspěvky na instagramu. Takže za kresby dávám 3 hvězdy.

17.11.2022 2 z 5

Od počátku k prvopočátku Od počátku k prvopočátku Jiří Ledvinka

Na tuhle knihu nejde dělat recenzi. Každému dá co potřebuje.

08.08.2022 5 z 5

Chybějící otec, chybující syn Chybějící otec, chybující syn Guy Corneau

Místy trochu bolestivé čtení, ale bolest vede k uvědomění a uvědomění k léčení. Doporučuju pro každého, kdo to neměl se svým tatou jednoduché.

"postrádat otce znamená postrádat páteř" proč se spousta kluků asi hrbí...

05.08.2022 4 z 5

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Často opakující se myšlenky, ale člověk je někdy natvrdlý, tak je to asi potřeba, a když ne, může to přeskočit :) . Jinak skvělý popis vytváření reality. Druhá polovina knihy ukazuje i postupy, které tvorbu dokážou podpořit.
Doporučuju i audioknihu, kterou namluvila Martina Kociánová. Je stručnější, ale vše podstatné tam je.

05.08.2022 4 z 5

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

Jsou to drobné střípky, které mohou člověku pomoct zamyslet se nad svým životem. Většina knihy jsou tak trochu samozřejmé věci, ale chápu, že většina lidí nežije své životy, takže je to pro ně revoluční a pomuže je to "nakopnout". Mně to dodalo motivaci ještě pár věcí změnit.

05.08.2022 3 z 5

Mapa ke skutečnému bohatství Mapa ke skutečnému bohatství Roger James Hamilton

Kniha mi úplně nesedla. Člověk se díky testu zdarma může najít v typologii osobnosti, trochu to pomuže najít svoje přednosti, ale dál už moc nových informací není. Popsané fáze vývoje od zamestnance k podnikateli jsou fajn pro uvědomění, ale nepřinesly mi moc nového. Díky kategorizacím a postupu na jednotlivé příčky mi přijde, že mě to nutí zůstávat v rozumu. Samotné příčky postupu mi přijdou příliš omezující, protože počítají s nějakými fixními podmínkami, ale život je přeci mnohem pestřejší. Knihu nijak nezatracuju, ale spíš se k ní vrátím ještě nekdy později.

04.08.2022 2 z 5

Skláři Skláři Karel Klostermann

Nejnovejší vydání triptychu od Spolku Klostrmana - spisovatele Šumavy jsem četl pozpátku, takže Skláře až nakonec a kniha ve mně nechala největší dojem. Popis osudů rodin, jejich charakterů, chyb, které učinili a ovlivnili tím další generace, nebo se dokonce sami utrápili žalem....síla. Nicméně v knize je zase dost moralních, nebo spíš životních poučení. V době kdy řeším rodinné osudy a vyrovnání se s dědictvím v širokém smyslu slova, mi tahle kniha pomohla ještě lépe pochopit a být více shovívavý k těm, co si svůj život prožili a už ho nenapraví. A mám takové přání, aby jak v současnosti, tak i po mnoha generacích, ke mně byli shovívaví i druzí

16.07.2022 4 z 5

Pašerák srílanských snů Pašerák srílanských snů Jan Pavelka

(SPOILER) Předem říkám, že jsem zaujatý, protože autora znám osobně. Jeho prvotina mě mile překvapila. Je to rozený vypravěč, ať už je příběh postavený na skutečných událostech, nebo místy smyšlený. Knihu jsem četl dlouho a byla pro mě obtížná, krátké věty a moc dramatu není úplně můj šálek čaje. Ale ke knize jsem se moc rád vracel. Pomohla mi si rozvupomenout na mé období cestování a objevování světa. Popisy a přirovnání v knize mi místy připomínají mého oblíbence Remarqua. Zápletka je zajímavá a taky mě potěšilo, že se Danny v průběhu děje polidštil. Z rozumového dobroděje se stal více realista a je pro mě na konci knihy bližším, než jako ztělesnění dokonalosti na začátku knihy. Piš dál autore, máš co dávat světu a hlavně to otevírá tvé právé já.

27.06.2022 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Po letech znovu přečteno. Hledal jsem nějakou knihu, kde bude trochu naděje. A poprvé mi kniha nepřišla tak pesimistická. "Shody náhod", které "lidem bez pasů" nahrávaly různé příležitosti byly hodně povzbudivé. Hlavně pokud neklesali na mysli. Ti, kteří nechtěli nebo to vzdali nedošli nikam. Tak jako v životě. Remarque je můj oblíbený autor a na jeho stylu jsem vyrostl. Jeho popisy a přirovnání jsou pro mě kouzelné. Skvěle je popsaná i tragikomika některých lidí, kteří na základě svých přesvědčení ničí sami sebe a druhé. No, ale jak jsem říkal. Nakonec to dobře dopadne. :-)

01.05.2022

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

(SPOILER) Ty staré časy. Kniha mě úplně dostala do doby, kdy kdy čestné slovo platilo, kdy se v životě dělo převážně to, co se dít mělo, žádný dnešní zbytečný balast. Překvapilo mě neustálé soužení postav svými emocemi, nakolik byli lidé tenkrát smířenější se svými osudy? Z příběhu se zdálo, že ne o moc více než my v dnešní době. Jen ten Bůh a uvnitřnění je tam mnohem vice, než dnes.
Klostermann umí příběh vygradovat a zase utišit. Umí dojmout lidskosti postav a za chvíli zase povahami postav opovrhovat. Paní Zdenička, věčně ukňouraná a sobecka to vydržela téměř celou druhou půlku knihy :)
Libí se mi rozuzlení, kdy všechno "zapadne tak jak ma". Že ti, co žili v pokoře a podle svého svědomí většinou vyhráli.
A ještě jednou zmíním ten pomalý čas. Rozmlouvání jen o tom, co se děje. Prosté věty, žádné okecávání, hodnoty jsou prosté a jasné., na všechno je potřeba vyhradit čas, vše zde trvá déle, je potřeba nechat věci proběhnout, vyvinout, a zároveň je čas na vše reagovat. Díky za nahlédnutí do starých časů Šumavy.

18.04.2022 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Jeden z nejsilnějších příběhů co jsem četl. Přitom podaný s prostou lidskostí. Život původních obyvatel Smokey mountains v kontrastu s okolní civilizací založené na pýše a chamtivosti. Jestli někdo potřebuje upravit své základní nastavení, doporučuju přečíst. Hodnoty souznění s přírodou, bohatství obyčejnosti, charakteru a prostého lidství ukážou zajisté cestu v každé době.

09.04.2022 5 z 5

Myslim, že drsné prostředí formuje lidi nejvíce. V příbězích lidé pojmenovávají to zásadní, co pro jejich život mělo význam. Žádné okecávání, ale život prožitý na dřeň.

09.04.2022 4 z 5

Když se kluci mění v muže Když se kluci mění v muže Arne Rubinstein

Přál bych si, aby si moji rodiče tuto knihu přečetli, kdyby ovšem tou dobou byla. Jsou v ní pasáže, kde jsem při čtení cítil "takhle nějak to má být". Kniha povzbudí jak mladé muže, tak jejich rodiče, aby se dali v životě na cestu správným směrem.

09.04.2022 4 z 5

Charašo pán, da? - Zápisky všelijakého vojáka 1914–1919 Charašo pán, da? - Zápisky všelijakého vojáka 1914–1919 Karel Vaněk

Dočetl jsem až napodruhé. Pasáž o zajatectví mi přišla rozvleklá, ale je to zajímavá sonda do dobového dění, které máme všichni asi zkreslené výukou dejepisu na škole. Dokážu si představit, že kdyby se historie ipakovala, probíhala by právě nějak takhle.

09.04.2022 3 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Z nějakého důvodu mi příběhy lidí nepřišly už tak zajímavé jako v prvním díle. Chyběla ostrost Šumavy, více jsem zde viděl cyklení se v pasti vlastniho charakteru, které pro mě nebylo moc přitažlivé. Dojem trochu napravil malíř z ostravska, ale to pro mě nestačilo.

09.04.2022 2 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Pro mě prvni kniha od Klostermanna. Dávám plný počet hvězd. Knihu jsem si vybral intuitivně a už vím proč. Líbí se mi v ní to zpomalení starých časů, jazyk, kterým je kniha psaná, nutí člověka chvílemi zůstávat ve vzduchoprazdnu nevědění, dokud autor nesvolí dozvědět se podstatu na konci věty.
Nadchla mě moudrost a autorita Seppa v kontrastu pinoženi té většinové společnosti. V dnešní době může kniha nabídnout chybějící autoritu čistého života, který je v mnoha ohledech inspirativní.

09.04.2022 5 z 5