ennlady ennlady komentáře u knih

Mrtvá Mrtvá James Grippando

Tak já oproti většině hodnotím kladně. Mně se to zkrátka líbilo a nedovedu přesně definovat proč. Asi tam nebylo úplně všechno tak, jak má být, ale já jsem spokojená.

10.02.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Už dlouho jsem od pana Bryndzy nic nečetla a návrat k němu byl opravdu příjemný. Postava Kate i jejího parťáka Tristana mi sedly, všechno bylo věrohodné a napětí nechybělo. Mám ráda vyšetřování krok po kroku a takové to postupné sbírání informací, které třeba nejsou ani pravdivé a mnohdy bývají zavádějící, a to tady bylo v plné míře. Kanibala jsem sice nečetla, ale návraty k němu a souvislosti s ním byly řádně osvětleny, takže jsem netápala. Jednu hvězdičku ubírám za závěr, čekala jsem větší pecku. Ale i tak super čtivá knížka, od které se těžko odtrhává.

03.02.2021 4 z 5

Stříbrná křídla Stříbrná křídla Camilla Läckberg

Nedočetla, nějak to nešlo. Harlekýnka připepřená erotikou, už první erotická scéna mě odradila, navíc ani styl psaní už se mi nelíbil, jako by detektivky psala úplně jiná Camilla než poslední dvě knížky. Zlatá klec ještě docela šla, ale toto fakt není můj šálek.

03.02.2021

Posedlé dítě Posedlé dítě Lone Theils

Docela zklamání. Čekala jsem něco docela jiného a příběh mi přišel na jedné straně zbytečně protahovaný a na druhé straně odbytý. Navíc mám jakousi averzi k novinářům a ani Nora Sandová si moje sympatie nezískala.

30.01.2021 3 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Nemůžu jinak, než dát 5 *. Ta přemíra emocí mě úplně dostala, navíc to bylo opravdu věrohodně a skvěle napsané. Zasáhlo mě to tak silně, že jsem vůbec nemohla přestat číst a sdílela pocity postav jako svoje vlastní, což se mi stává málokdy, chvílemi jsem doslova fyzicky cítila strach, výčitky, vztek, zoufalství, nenávist i lásku. Myslela jsem, že knížka bude nějaká tuctovka, ale byla jsem hodně překvapená. Podle mě nejlepší autorčino dílo, které jsem četla.

30.01.2021 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Chůva se mi líbila moc. Příběh zpočátku se jevící zcela banálně s jasnou zápletkou. Zaneprázdněná matka - žena z vyšších kruhů - která si neumí najít cestu ke svému dítěti a chůva, která dítě hýčká a je vždy trpělivě po ruce. Po jedné velkolepé oslavě chůva nečekaně zmizí. Po několika desetiletích se dítě - nyní už dospělá žena se svou dcerkou vrací do rodinného sídla a zapomenuté události z jejího dětství se dají rychle do pohybu. Matka, dcera, vnučka - a do toho vstoupí minulost. Knížka napínavá od začátku do konce a nesmírně čtivá. Velmi se mi líbila sonda do anglické aristokratické rodiny, smetánky chovající se podle společenských pravidel, kde, jak se zdá pro emoce není místo. Ve skutečnosti je to úplně jinak, jen jsou drženy i s rodinnými tajemstvími pod pokličkou. Je to tak pěkně vykreslené, že mě to úplně dostalo. A konec? No, asi to tak mělo být. :-)

09.12.2020 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Pro mě příjemné překvapení. První zkušenost s Grahamem Mastertonem a hned moc pěkná. Ty nechutné morbidní pasáže jsem přeskakovala a tím pádem mi nic nebrání dát 5 *. Postavy se mi taky dost pletly, ale nic to neubralo na čtivosti. Spisovatelův styl vyprávění je pro mě velmi chytlavý a Katie mi je už od 1. dílu sympatická. Vůbec mi nevadily ani vstupy do jejího osobního života a řešení soukromých problémů.

09.12.2020 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Co napsat? Bezvadná knížka od bezvadného autora. Od Honu na mrtvého skutečně obrovský posun. Už mám před sebou jen Nikdo není doma, tak doufám, že pan Weaver zase něco hezkého napíše. Pro mě už je fakt velkou srdeční záležitostí.

03.12.2020 5 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Jejda, super duchařina. Začátek se mi sice zdál trošku vleklý a připadalo mi, že se nic moc neděje, ale tak od třetiny to nabralo grády a nemohla jsem se odtrhnout. Komu se líbili Zimní lidé, těm doporučuji.

03.12.2020 5 z 5

Slepá skvrna Slepá skvrna Torkil Damhaug

Mně vůbec nevadil zdlouhavý děj, naopak. Pozvolné dobírání se pravdy a odhalování starých i nových tajemství mám ráda. Bohužel mi tam odkrytí některých tajemství chybělo. Přesto doporučují těm, kteří mají rádi tento styl.

18.11.2020 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Opravdu to chce číst jednotlivé díly Harryho Holea pěkně za sebou a s kratšími časovými prodlevami. Přízrak jsem četla před několika lety a mezitím spoustu dalších detektivek včetně Nesboových, takže si z něj pamatuju tzv. kulový. Proto jsem se dosti ztrácela v postavách i v návaznosti na předešlé události. To mi to trochu pokazilo. Nicméně tento mistr slov, vět a příběhů dokáže čtenáře uchvátit tak, že to i tak stojí za to. U Nesba oceňuji styl psaní, napětí dokáže taky pěkně vystupňovat a vykreslení postav je skvělé. Ani mi nevadilo, že konec nebyl až tak překvapivý. Ale asi si od něj teď dám chvíli pauzu.

18.11.2020 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Opravdu nenáročná oddechovka mezi těmi severskými krváky. V podstatě se mi to docela líbilo, třebaže hlavní hrdinka je skutečně poněkud praštěná a dělá nerozumné věci, ale to je v těch zahraničních detektivkách naprosto normální a ani nám to nepřijde divné. Totéž platí i o některých událostech, shodách náhod a jednání ostatních postav. Prostě tak 3,5 *. Jo, ještě jsem nepochopila, proč ten Josefínin švagr s tím policajtem káceli na zahradě ten strom. Ale asi to tak mělo být. :-)

18.11.2020 3 z 5

Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Josef Košťál

Pro splnění Čtenářské výzvy je třeba někdy něco vydržet a tak jsem to přetrpěla, poctivě přečetla do poslední stránky. Uf! Příběh sám o sobě nebyl vcelku špatný, loupež, vražda, pašování obrazů, několik podezřelých, to by šlo. Ale jinak... nejenom to, že se vyprávění strašlivě vleklo a spousta stránek byla o ničem, ale nejhorší ze všeho byl opravdu styl psaní. Ten jazyk! Rádoby vtipně popisný a košatý, ale pro mě úmorný. Vyžadoval úporné soustředění a notnou dávku trpělivosti, protože jsem se mnohdy musela vrátit o odstavec zpátky, nedokázala jsem prostě udržet pozornost. Kdo četl, ví, o čem píšu. Od pana Košťála už nic číst nechci, stačilo.

30.10.2020 1 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Detektivky Patricie Gibnerové jsou prostě moje krevní skupina a ani tuto knihu nemůžu hodnotit jinak než známkou nejvyšší. Tentokrát je téma zaměřeno na dva nejhrůznější lidské zločiny, obchod s bílým masem a obchod s lidskými orgány. Děj je dosti drsný a smutný, ale přesto jsem se nemohla odtrhnout. Zase jedna z mála knih, kdy čtu rychle, abych věděla, jak to dopadne a přitom bych si čtení ráda pošetřila a vychutnala. Hlavní vyšetřovatelé Lottie a Boyd jsou opravdu nejen dobří policisté posedlí svou prací, ale i skvělí lidé. A jejich práce se opět tak úzce prolíná s jejich soukromím, až je to nebezpečné a třebaže Lottie není zrovna matkou roku a dobře to ví, své děti miluje tou skutečnou mateřskou láskou a dokáže se za ně bít jako lvice. Pravda je, že konec nebyl tak úplně překvapením a mohl být trochu méně uspěchaný, ale přesto to celé super.

27.10.2020 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Tuto knížku jsem přečetla před Ukradenými životy, se kterými začínám teď, a jen doufám, že to nebude vadit. Na obale knihy se dočtete, že jde o "zvrat, ze kterého se vám zastaví srdce". Takových podobných lákadel jsem už viděla bezpočet, ale tady - víte co? Fakt se mi málem zastavilo srdce. Inspektorka Lottie se svým týmem tentokrát vyšetřuje několikanásobná násilná přepadení a úmrtí a navíc požár, který, jak to vypadá, nemá s vraždami nic společného. Zpočátku mi trošičku dalo práci se začíst, ale pak to šlo jako po másle a nabralo to takové tempo, že jsem kolikrát musela přibrzdit a vrátit se o nějakou stránku zpátky, abych se neztrácela jak v postavách, tak v ději. Opravdu to byla jízda, na jejímž konci se odkryjí i stará tajemství samotné Lottie a její rodiny. Je pravda, že konec samotný mi opravdu málem vyrazil dech a zastavil srdce, když pominu to, že se pohyboval až za hranicí uvěřitelnosti, ale to mi vůbec nevadí a dávám plný počet.

23.10.2020 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Zpočátku jsem se do knížky nemohla začíst, nějak mě nechytala. Možná jsem nebyla tak úplně správně naladěná. Hned na začátku dojde v jedné Osloské bance k loupežnému přepadaní, které se nezdá skoro ničím výjimečné, snad jen tím, že je při něm zastřelena jedna z pokladních. Harry Hole se do vyšetřování zakousne s jemu vrozenou urputností, neboť se mu na případu něco nezdá. Pomáhá mu jeho nová kolegyně Beata, která je nesmírně šikovná, vyzná se ve čtení videozáznamů a navíc má fenomenální paměť na tváře. V průběhu pátrání dojde k další tragické události: ve svém bytě je zastřelena bývalá Harryho milenka Anna. Oba případy se zamotávají a jen pomalu rozmotávají, dokud není vše rozlousknuto. Rozuzlení jsou překvapivá, ale zase ne takové "Tééééda", jak jsem čekala. Harry během obou vyšetřování opět utrpí několikero prakticky smrtelných zranění, kterým by každý druhý člověk podlehl jedna dvě, ale proč ne. Zatím je dobře, že žije, třebaže už hodně jeho blízkých pan Nesbo nechal zemřít. Nicméně ano, hodnotím 4 * a určitě doporučuji.

23.10.2020 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Myslím, že už bylo všechno řečeno, asi nemá cenu nic dalšího psát. Opět přenádherné dílo plné... těžko vyslovit čeho plné. Plné prostě všech emocí, které je autor schopen v čtenáři vyvolat. Opakuji, že vůbec nevím, jak to paní Mornštajnová dělá.

14.10.2020 5 z 5

Stíny mezi námi Stíny mezi námi Martin Rousek

No toto! To bylo jako co? Nevím, jestli si to zaslouží tu jednu hvězdu, ale jo, řekněme za snahu. Já bych to hodnotila jako průměrnou práci průměrného žáka (spíš žačky) druhého stupně základní školy. Příběh... no, řekněme ne moc dobrý, postavy šílené, omáčka kolem nejedlá a styl psaní? Třeba: "Koruny stromů se ledabyle ohýbaly. Každý kousek jehličí o sebe lehoulince třel a přetvářel venkovní auru do ohavnější podoby." Nebo: "Žlutá koule zarputile stoupala a odháněla noční stín." Tak takovýchto skvostů je tam plno.
Samotný příběh spočívá v tom, že dvě holky (Lilly a Lucy) se vydají autem na chatu, ovšem zabloudí, mají autohavárii a každá zvlášť hledá pomoc, takže se vzájemně ztratí. Lilly dojde do vesnice opředené dávným tajemstvím a strachem. Obyvatele děsí prazvláštní bytosti, které přicházejí k jejich obydlím s jasně zlými úmysly a dokonce občas někdo z vesnice zmizí.
A tak se to motá pořád dokola, nebojácná superžena Lilly hledá Lucy, a když se jí podaří přesvědčit pár mužských z vesnice, společně s nimi se vydá záhadě trvající několik desetiletí přijít na kloub, což se za celou tu dlouhou dobu nikomu nepodařilo. Příznivci romantiky nejsou ochuzeni ani o velkou lásku na první pohled... no a pak to všechno nějak dopadne.
Já nevím, asi nejsem správná cílová skupina, ale já bych knížku asi nikomu nedoporučila. Možná některé puberťačce.

14.10.2020 1 z 5

V temnotě V temnotě Cara Hunter

Opět boží!!! Nesmírně čtivé a napínavé od začátku do konce. A konec? Jak zde již bylo uvedeno, tak ten je opravdu trošku za čárou, ale přesto super, super! Za mě o dost lepší než Někdo blízký. A nebudu opakovat, co už je tady napsáno a s čistým svědomím dávám 5 *.

09.10.2020 5 z 5

Vražda v předstihu Vražda v předstihu Václav Bešťák

Ajaj, zase jedna česká zelená, která mě zklamala. Celou dobu probíhá sááááhodlouhé vyšetřování vyloupení sejfu v redakci dosti nevalné pověsti a stejně tak vleklé vyšetřování vražd a pokusu o vraždu osob s touto redakcí spojených. Přitom je čtenář poměrně obsáhle seznámen s atmosférou, zaměstnanci a jejich prací v týdeníku, který je zde vydáván, ale to je tak nezáživné, že se v mžiku pletou jména a postavení, akorát tak víme, že si mezi sebou půjčují foťák. Jinak o postavách jsem se nedozvěděla skoro nic, všechny vykresleny naprosto ploše, bezbarvě a nezajímavě, úplně k ničemu. Postava samotného hlavního vyšetřovatele borce Boreckého je ovšem zajímavá už tím, že víme, do jaké barvy se nejraději obléká, kolik litrů (a jakých) tekutin vypije za den a jak se potí. Ale vyšetřuje se také, to ne že ne a nakonec se zločinec samozřejmě najde, ale i ten konec je je nudný jako celá kniha. Takže škoda, přitom bych řekla, že styl Bešťákova vyprávění není špatný, ale když se to dá dohromady...

04.10.2020 1 z 5