Endy17 Endy17 komentáře u knih

Tvář bez masky (Skutečnost a sen) Tvář bez masky (Skutečnost a sen) Ladislav Pešek

Profesní zpověď velkého českého herce odhaluje jeho lásku k divadlu, vypráví o cestě od brněnských začátků, kdy doma neměli po představení ani na večeři, až po úspěchy v Národním divadle a jistě i zadostiučinění v podobě "odpovídajících gáží".
Určitě by bylo zajímavé rozšířit knihu o více osobních vzpomínek, soukromí pan Pešek vždy jen lehce naznačí a rychle se vrací na divadelní prkna. Největším handicapem je ale poslední kapitola, plná revoluční agitace a socialistického realismu. Kdybych knihu hodnotil před jejím dočtením, hvězdiček by bylo pět.

19.02.2019 4 z 5

Mnichov Mnichov Robert Harris

Pohled pod pokličku mnichovského jednání přináší odpovědi na některé otázky jak a proč. Autor zde zajímavým a čtivým způsobem připomíná, že historie není černobílá a že se její cesta většinou ubírá velmi křivolakými uličkami.

16.02.2019 5 z 5

Prezidentův vězeň - Na hradě plném bláznů Prezidentův vězeň - Na hradě plném bláznů Vladimír Škutina

Výrazně syrovější, než původní Prezidentův vězeň. Chvílemi poetické, místy úsměvné, často děsivé.

11.02.2019 4 z 5

Kat lidumil Kat lidumil Jiří Hanibal

Mimořádný příběh Karla Hussa by si zasloužil mnohem víc prostoru, ale především mnohem více pozornosti při zpracování. Zbytečné faktografické chyby úroveň knihy bohužel výrazně snižují.

24.01.2019 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Prvotina?? Neuvěřitelné!

17.01.2019 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Emotivní, silně emotivní. Autor umně hospodaří se slzami smíchu i dojetí a výsledkem je kniha, která se jen velmi těžko odkládá. Určitě jí musíme brát trochu s nadsázkou, realismus (a místy snad až naturalismus) literárního příběhu se od skutečného života musí lišit, aby nebyl fádní. A fádní rozhodně kniha pana Hartla není ani v nejmenším!

17.12.2018 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Di Fulvio je znamenitým vypravěčem a ani tahle jeho kniha nesnižuje úroveň jeho děl. Historický román se trochu zvrtne ve své poslední čtvrtině, kdy pravděpodobnost některých událostí nelze přijmout ani při zamhouření obou očí. Prvku červené knihovny jsem se obával mnohem víc, tady trochu mate název knihy - za hlavního hrdinu bych označil spíš Mercuria.

05.12.2018 4 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Věděl jsem, co kupuji, nečekal jsem žádné zvláštní překvapení. A i přesto skutečnost předčila mé očekávání.
Poetické čtení, a přesto hluboce lidské. Někdy autor čtenáře donutí k úsměvu a občas má tendenci vyždímat z něj alespoň malou slzičku. A velmi často obojí naráz.

28.04.2018 5 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

Příběh, který se čte skoro sám, není v některých místech úplně uvěřitelný - ale to asi u tohohle žánru čekat nelze. Mnohem víc mi vadí silácké a rádoby vtipné hlášky hlavního protagonisty.
Niedl jednoznačně umí, o tom není sporu. Mně osobně ale víc sedl Platnéř nebo Hynek Tass z Boru.

28.04.2018 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Řemeslně asi dobře zpracované, ale složité, překombinované, zdlouhavé a nepřesvědčivé.

25.02.2018 3 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Jsem rád, že jsem si tohle dnes už klasické dílko přečetl a jsem ještě radši, že už to mám za sebou. Jeden z mála případů, kdy filmové zpracování předčí knižní předlohu.

08.02.2018 3 z 5

Temný Sokolov Temný Sokolov Jan Rund

Většina popsaných událostí pro mě byla novinkou, některé jsem znal z vyprávění pamětníků a dvě z nich se mě dokonce osobně dotýkají. Všechny příběhy mi ale přiblížily mé rodné město, a to zdaleka ne jen z té temné stránky (například jsem se dozvěděl, proč byla železniční ubytovna na Šenvertu přezdívaná "švábovna")

27.12.2017 5 z 5

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Samozřejmě se nabízí srovnání se skvělým filmem, ale rozhodování tady není tak jednoznačné jako v jiných případech. Knižní příběh je na několika místech trochu mělčí a bez znalosti filmu těžko pochopitelný, jinde jde naopak mnohem víc do hloubky nebo do minulosti (viz seznámení Michala s Dášou - tuhle skvělou pasáž film nenabízí).

25.12.2017 5 z 5

Umývač výloh a arcibiskup Umývač výloh a arcibiskup Miloslav Vlk

Přečteno během jediného večera.
Nadstandardně kvalitní vazba jen podtrhuje úroveň knihy, překlad se svými chybami jí trochu deklasuje. Škoda.

08.12.2017 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Stará čeština je na čtení trochu náročnější, ale poetičnost příběhů a Nerudovo vypravěčské umění nezklamou ani po mnoha desetiletích.

31.01.2017 4 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Autor je odborník na jachting a několikrát to dokazuje přiliš obšírným popisem úkonů na moři. Také vražda zrakově indisponovaným střelcem na mě nezpůsobila příliš věrohodně. Celkově je ale kniha, jak jsme u Františka Niedla zvyklí, příjemným pohodovým čtením, které nezklame.

04.12.2016 3 z 5

Skandál století Skandál století Vladimír Přibský (p)

Velké očekávání bylo předznamenáním velkého zklamání.
Rozhodně nejde ani náznakem o literaturu faktu, spíše snad o historický příběh pro mládež. Ačkoli anotace slibuje "nové překvapivé okolnosti nálezů Rukopisů a zpochybňuje možnost, že by šlo o padělky", nic z toho čtenář v knize nenajde. Jednak se píše pouze o rukopisu jednom, a sice Královedvorském, dále okolnosti jeho nálezu jsou velkou fabulací (otázka je, jestli na čtenáři, nebo na českém národu). Zpochybnění padělků v knize také nehledejte, snad jen to, že padělately nebyly nám známé osoby.
Autor sejmul z beder Hankových, Lindových (ale i Sklenčkových, Borčových a Horčičkových) břímě falsifikátorů, a udělal z nich obyčejné podvodníky. Ať už má pravdu učebnice dějepisu nebo Přibský, Hanka a Linda byli, bez ohledu na nepochybně dobré úmysly, podvodníci.
Bohužel, autor (nebo snad korektor) nemůže působit věrohodně, pokud předkládá čtenáři dialogy neodpovídající době děje, pokud si plete Uhříněves s Hoříněvsí a pokud není schopen uhlídat věk jedné z vedlejších postav. Barunka Mádlová nám tak mezi stranami 45 a 113 omládla o celý rok.
Skandál století není špatnou knihou, čte se dobře a čtenář s hlavními postavami může sympatizovat. Pokud si nepřečtete anotaci a budete očekávat jen trochu dobrodružný příběh na historickém pozadí, příjemně si ukrátíte sychravé podzimní odpoledne.

21.10.2016 3 z 5

Nenáročné, oddychové, místy zábavné čtení. Po Staříkovi a Analfabetce ovšem výrazný kvalitativní sestup.

24.09.2016 3 z 5

Experiment Experiment Henry Denker

Hodně odborné terminologie, částečně love story. I když se jedná o silný příběh s hlubokou myšlenkou, do děje mě nijak zvlášť nevtáhl.

16.04.2016 3 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Máte rádi pravěk? Dáváte přednost antice či středověku? A co takhle druhá světová válka? Nebo raději přítomnost, blízká či vzdálená budoucnost? Roman Bureš připravil koktejl, ve kterém najdete od každého trochu. A výsledkem je čtení, které dáte z ruky jen s nechutí.

30.01.2016 4 z 5