Skandál století

Příběh Václava Hanky, bibliotekáře Českého vlasteneckého muzea, a jeho přátel kaplana borče, justiciára Sklenčky, básníka Lindy a malíře-restaurátora Horčičky, kteří na podzim roku 1817 obeznámili českou veřejnost s rukopisem královédvorským a zelenohorským. Kniha přináší nové překvapivé okolnosti nálezů Rukopisů a zpochybňuje možnost, že by šlo o padělky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291548/skandal-stoleti-Y6Q-291548.jpg 3.99
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Ikar (ČR)

čef

Autor je viditelně na straně pravosti středověkého Rukopisu z Dvora Králové. Avšak kde je pravda se asi na stopro nikdy nedozvíme. Tato kniha je psána trochu fraškovitým, jakoby veselým stylem, pohříchu však pro mne trochu zastaralým, zdlouhavým a neodpustitelně nudným. K připomenutí sporu, který trvá již dvě století, však toto kraťounké dílko přečíst není úplně marné.

hellena1523
15.02.2017

Na historickou literaturu příliš nejsem, ale ty naše rukopisy, to je prostě něco, co přitahuje mou pozornost od chvíle, kdy jsem o nich slyšela poprvé, takže jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít. A dobře jsem udělala, příjemný nový pohled.

Endy17
21.10.2016

Velké očekávání bylo předznamenáním velkého zklamání.
Rozhodně nejde ani náznakem o literaturu faktu, spíše snad o historický příběh pro mládež. Ačkoli anotace slibuje "nové překvapivé okolnosti nálezů Rukopisů a zpochybňuje možnost, že by šlo o padělky", nic z toho čtenář v knize nenajde. Jednak se píše pouze o rukopisu jednom, a sice Královedvorském, dále okolnosti jeho nálezu jsou velkou fabulací (otázka je, jestli na čtenáři, nebo na českém národu). Zpochybnění padělků v knize také nehledejte, snad jen to, že padělately nebyly nám známé osoby.
Autor sejmul z beder Hankových, Lindových (ale i Sklenčkových, Borčových a Horčičkových) břímě falsifikátorů, a udělal z nich obyčejné podvodníky. Ať už má pravdu učebnice dějepisu nebo Přibský, Hanka a Linda byli, bez ohledu na nepochybně dobré úmysly, podvodníci.
Bohužel, autor (nebo snad korektor) nemůže působit věrohodně, pokud předkládá čtenáři dialogy neodpovídající době děje, pokud si plete Uhříněves s Hoříněvsí a pokud není schopen uhlídat věk jedné z vedlejších postav. Barunka Mádlová nám tak mezi stranami 45 a 113 omládla o celý rok.
Skandál století není špatnou knihou, čte se dobře a čtenář s hlavními postavami může sympatizovat. Pokud si nepřečtete anotaci a budete očekávat jen trochu dobrodružný příběh na historickém pozadí, příjemně si ukrátíte sychravé podzimní odpoledne.

sgjoli
21.08.2016

19. století a aféra kolem rukopisů mne na škole celkem zajímaly a bavily, tak jsem na tuto knihu samozřejmě byla zvědavá. Historik nejsem, takže úplně přesně nemohu posoudit, které detaily jsou ještě podle pravdy a co už jsou Přibského fabulace, nicméně kniha mne hrozně moc bavila a já si čtení užila. Popis knihy sice říká, že jde o literaturu faktu, ale osobně to spíš vnímám jako historický román a úplně si nejsem jistá, že to lze brát jako relevantní zdroj informací (jak by člověk jinde u literatur faktu čekal), ale jako příběh je to velmi zábavné čtení! Škoda, že je to jen začátek celé té aféry, vůbec by mi nevadilo, kdyby autor zpracoval románově i pokračování. :-)

Vladimír Přibský

Vladimír Přibský