-Endy- -Endy- komentáře u knih

Dějiny Japonska Dějiny Japonska Edwin Reischauer

Až po Tokugawu jedním dechem.
A pak, jako by to začal psát někdo úplně jiný...nějaký politický/politologický nadšenec, který nutně potřebuje, abychom se dozvěděli všechno o formování ústavy, o střídání ministrů a premiérů, o politických stranách, o procentuálním zastoupení věkových kategorií voličů...ach jo, proč?

18.11.2022 4 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Clive Barker

Obilninová konference...obilninová konference! Kristepane! Hotový Comic Con!

28.10.2022 5 z 5

Tomie Tomie Džundži Itó

Je to špalek bizáru o kráse.
Běda těm, co po ní touží, a běda i těm, co ne!
Vzhledem k tomu, že se tak trochu jedná o časosběrný materiál, je zároveň zajímavé sledovat proměnu Džundžiho roztřesených kresbiček ve fascinující distinktivní unikát.

11.10.2022 4 z 5

Američan napsal knihu o Koreji...nu...měla jsem trochu předsudky, částečně oprávněné. Text je popularizovaný, a tím pádem velice čtivý pro široké okolí. To je dobře. Je třeba znát i hrůzy, ze kterých se lidstvo ne a ne poučit. Ale zároveň je text až příliš jednoduchý a obsahuje letem světem dějiny Koreje 20. století. Japonci, Rusové, Američani a jak jim všichni ublížili. A jak Korejci taky ublížili sami sobě.
Nakonec však hodnotím vysoko, jelikož věřím, že kniha rozšíří povědomí o historii. I ve mně vzbudila novou motivaci přečíst si zase něco víc o korejských dějinách a hlouběji se v tom šťourat.

09.03.2022 4 z 5

Letka 307 Letka 307 Pavel Fritz

Velká rozsahem, komorní obsahem.
Pavel Fritz je můj oblíbený český spisovatel. Navzdory jeho kvalitě ho však zná pouze hrstka (oddaných?/pokročilých?/ostřílených?) čtenářů sci-fi. Velká škoda a chyba.

13.02.2022 4 z 5

Dokonalý soudruh Kim Čong-un Dokonalý soudruh Kim Čong-un Anna Fifield

Výborná věc.
Objektivně psaná fakta a zajímavosti o současném, a mnohými chybně podceňovaném, buclatém vládci Severní Koreje, podložená výpověďmi lidí z různých koutů světa a různých společenských vrstev.
V úvodních kapitolách je stručně shrnuta historie a vývoj existence Severní Koreje, základní fakta, vize "tatínka" a "dědečka" a rodokmen Kimů. A poté už je celá pozornost zaměřena na "slunce národa a neustále vítězícího geniálního velitele" a/nebo "malého rakeťáka a totálního šílence" - jak kdo chce :)
Enjoy!

06.12.2021 5 z 5

Klec duší Klec duší Adrian Tchaikovsky (p)

Postapo svět - zajímavý. Lidské postavy - zajímavé. Ne(tak docela)lidské postavy - zajímavé. Nosná myšlenka - zajímavá. A přesto už bych tu knihu nikdy znovu číst nechtěla.
Vadil mi vypravěč.
Stefan je špatně zvolený vypravěč dějin poslední etapy soumraku lidstva...a patrně to o sobě ví, neboť své zápisky sám nazývá "...domněnky muže, který u ničeho z toho nebyl." No, tak gratuluju...co aby to celé raději přepsal někdo, kdo se aktivně účastnil?
Neberte mě tak docela vážně, něco tam přeci jen udělal kromě toho, že prostě byl, ale všechny ostatní postavy získaly větší sympatie, ať už svými odvážnými/odpornými činy, vzhledem nebo schopnostmi.

11.11.2021 3 z 5

Orange. Kniha druhá Orange. Kniha druhá Ichigo Takano

Vypadá to roztomile, ale když jsem dnes vyprávěla obsah příteli, přistihla jsem se, že mě z toho děsivě mrazí...

28.05.2021 3 z 5

Tokijský ghúl:re 5 Tokijský ghúl:re 5 Sui Išida (p)

Za mě dosud jednoznačně nejlepší re:čkový díl.
Zjevení páně Cukijamovy mě vždycky potěší, navíc v tomto díle v úplně jiném světle - vždyť on je ten holomek vlastně také něčí syn!
A potom Eto, po Suzujovi má druhá nejoblíbenější postava, zahalená, obvazy obalená, výmluvnější než kdy předtím, mi tím svým šitíčkem otevřela oči jako nikdo předtím.

27.09.2020 5 z 5

Liščí gambit Liščí gambit Yoon Ha Lee

Kontroverzně hodnocené knihy mě zajímají.
Sci-fi miluju.
Tuhle knihu jsem však dočetla s utrpením a nulovým zájmem.
Ano, je psána obtížným jazykem, vyskytuje se v něm spousta technických a matematických pojmů, ale i lama jako já se přes to dokáže přenést a rozumět. Zásadní problém v mém případě spočíval v naprostém nezájmu o hlavní postavu i o příběh. Mám pocit, že jsem přečetla konverzační drama z velitelského můstku. Epický příběh se zatoulal kamsi do pozadí, a to já nerada. V reálném životě jsem samozřejmě obrovský srab, ale v knize chci stát v předních liniích při sebevražedné misi, chci mít nejrychlejšího válečného koně (tank, stíhačku, létající talíř, vyberte si) a největší sekáček na maso, zkrátka chci být u toho, když se něco děje, a ne na to čučet v podobě jedniček a nul na obrazovce.

31.05.2020 1 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Úchvatné, mistrovské...
...ale rozhodně ne pro začátečníky.

30.12.2019 5 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Slátanina.
Komerční účelovka.
Je mi líto, ale opravdu nerozumím zdejším komentářům. Většině z nich.
Postavy jsou jalové, přes nucený přebytek akce a zoufalý nedostatek slušných dialogů ani není čas si některou z nich oblíbit nebo s nimi soucítit (možná proto tam jsou neustálé popisy toho, jak zkroušeně, ublíženě a raněně se která postava zrovna cítí). Jedna z postav se mi vyloženě znechutila, když ohnula rožek v knize, kterou četla – sorry, to se prostě nedělá :-D
Hned od začátku je tam jedna akce za druhou. Kdo kam dostal kopanec, jak mu to oplatil, kterou ruku k tomu použil…a samozřejmě co si o tom myslel.
Už dlouho jsem nečetla knihu, kterou bych považovala za ztrátu času.

14.09.2019 1 z 5

Apokalyptická suita Apokalyptická suita Gerard Way

Je to velmi stručné a roztrhané. Příběh má obrovský potenciál, který by se dal zpracovat do mnoha a mnoha knih. Většinou přece chcete vědět, co jaká postava umí nebo neumí, jaké mají mezi sebou vztahy a co je přivedlo k situaci, ve které se nachází teď. Nevím, proč autor začal in medias res a občas se vrátí do jiných/různých časových rovin. Jenže ony návraty a dovysvětlování příčin a následků působí chaoticky, nikoliv zajímavě. Za mě velmi špatně narativně zpracované.

14.09.2019 3 z 5

Pandořina hvězda – Bariéra Pandořina hvězda – Bariéra Peter F. Hamilton

Tohle hard sci-fi se rozhodně řadí ke špičce ve svém žánru. Hamilton rozehrává příběhy širokého spektra postav na nejrůznějších lidmi i mimozemšťany obývaných (ne vždy) planetách. Nemějte obavy, postavy jsou vesměs výrazné, jejich charaktery i životy propracované a rozhodně se nepletou (ale pro jistotu je vepředu v knize seznam, kdo je kdo a že ta umí to a ten zas tohle) - a všechny postavy jsou zajímavé, ne že ne.
Ten hlavní nosný děj se rozjíždí až na konci a vypadá to fakt slibně. Hlavně ale kniha končí ve chvíli, kdy zoufale potřebujete otočit na další stranu a pokračovat. Takže další díl - sem s ním!

22.08.2019 5 z 5

Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Thubten Chodron

Docela se líbilo a prozatím i stačilo.
Praktikující ze mě nebude, to ostatně ani nebyl účel čtení této roztomilé knížky, ale jako základ náhledu na buddhismus jsem si nemohla vybrat lepší čtení - nejsem zahlcena informacemi a přitom si připadám zase o něco moudřejší ;)

24.01.2019 4 z 5

Za mě chladné a chladnokrevné.
Rychle ukončené.
Nejbližší mi byla ona "zapuzená" elektrická ovečka, té mi bylo líto. Soucítím s umělými ovcemi, ale s humanoidními androidy ne...asi bych se měla zamyslet.
Film je lepší než kniha - A TO se teda zrovna často nestává.

19.05.2018 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

"Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi."
No jasně, co taky jiného by mohlo dostat Pulitzera...

10.09.2017 2 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Otevřeným koncům obecně příliš neholduji, ale tady se ho musím zastat, protože tím svým doslovem jej autor prostě zabil.

10.09.2016 3 z 5

Lijavec Lijavec Zdeněk Svěrák

Kdysi dávno kdesi ve starobinci žil, byl, dožíval a o své místo u okna bojoval nedoceněný génius národa Jára Cimrman...a jestli ho Pejřil v noci nezamordoval, bojuje tam dodnes.

07.08.2016 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Je to dobrý, pořád se líbí i mým studentům :-D A to už je dneska docela co říct ;)

22.02.2016 4 z 5