-Endy-

Balónky oběšenců a další hororové příběhyBalónky oběšenců a další hororové příběhyDžundži Itó

Itóovy odporné kresbičky narušují moje sny, moje pokusy o meditaci i noční pochůzky na WC...dobře on!
Příběhy jsou ovšem poněkud slabší, nedotažené, spíše jako výňatky nočních můr - byl to záměr?
A nakonec - něco tak nechutného jako Tuk (a zcela konkrétně jeho vymačkávání) jsem graficky zpracováno rozhodně nikdy neviděla.

Jidáš zbavený pout – Poslední hlídkaJidáš zbavený pout – Poslední hlídkaPeter F. Hamilton

Bylo mi ctí.
Zároveň jsem vyděšená z toho, že ten grafoman už má zas napsané další volné pokračování...bere mi peníze, čas i klid. Jenže já ho prostě musím číst!
(už jsme si pořídili i jeho starší sérii Úsvit noci, pánbůh s námi)

14.12.2020

HrobkaHrobkaHoward Phillips Lovecraft

Tak jsem začala číst Lovecrafta hezky od začátku...
...poté, co jsem celá zmatená dočetla Providence...
...poté, co jsem roky zamilovaně hrála Arkham a Eldritch Horror

No, nic moc :-D Ty jeho úmorné popisky snových světů, ta jeho úporná snaha o doslovnou pointu, žádné ženy, skoro žádný dialog...ale prý Lovecraft zraje jako víno a já od něj hodlám přečíst všechno, takže challenge accepted.

28.11.2020

Tajemství mechanické mrtvoly (limitovaná edice)Tajemství mechanické mrtvoly (limitovaná edice)J. Benitez (pseudonym)

Není to ten nejhlubokomyslnější příběh ever made. A co? Mně se líbí a myslím, že obsahuje dostatek zajímavých postav, jejichž vývoj (nebo naopak flashback) může překvapit.
Hned se jdu pustit do dalšího dílu.

18.11.2020

Jidáš zbavený pout – PronásledováníJidáš zbavený pout – PronásledováníPeter F. Hamilton

I přestože by kniha mohla mít méně stran (=méně celkem zbytečných popisných pasáží), já jsem se rozhodně nenudila...ale přijde mi, že překladatel ano :/ ...těch chyb, ach jo...

17.11.2020

Caravaggio – Život, osobnost a díloCaravaggio – Život, osobnost a díloAlessandro Guasti

Krásná kniha. Vizuálně lichotivě zpracovaná.
Více než na Caravaggiův život se však zaměřuje na rozbor jeho obrazů a výčet zakázek. Kdo by hledal malířův dramatický soukromý život, jeho anděly a démony, tady to nenajde.
Dejte si také pozor na sled textu - občas bývá přerušen několika stránkami popisu některého z významnějších obrazů.

05.11.2020

Synové impériaSynové impériaBill Willingham

Vedlejší příběhy tentokrát vedou nad tím hlavním, rozsahem i obsahem. Tři myšky, tři prasátka, delikátní dikobraz - úplně zlatí :-D Taktéž i barvité zodpovězení některých palčivých otázek zvídavých čtenářů (v závěru svazku).
...ale nejvíc se nad všemi tyčí božský inkvizitor Jeníček (kresba Jeníčka se dvěma dívkami ve vodě mě bude ve snech provázet ještě hodně dlouho...)

28.10.2020

Královská hra 4Královská hra 4Nobuaki Kanazawa

Tento díl byl možná až moc rychlý. Tahle manga sama o sobě nemá tolik stran jako jiné, navíc stránky překotně otáčíte a hltáte hyperčtivý obsah. Je to škoda, jelikož pak není čas všimnout si pěkné kresby...takže jsem to potom vzala hezky znova s důrazem na obrázky - jeden celostránkový art s postavou Mami mě obzvláště potěšil :-D a vizuál v závěru mi připomněl psycho(pa)tickou Kakizakiho Skrýš.
Nu, do března 2021, kdy má vyjít pětka, je daleko. Těsně před vydáním budu muset předchozí díly pročíst znovu.

13.10.2020

Tokijský ghúl: re 5Tokijský ghúl: re 5S. Išida (pseudonym)

Za mě dosud jednoznačně nejlepší re:čkový díl.
Zjevení páně Cukijamovy mě vždycky potěší, navíc v tomto díle v úplně jiném světle - vždyť on je ten holomek vlastně také něčí syn!
A potom Eto, po Suzujovi má druhá nejoblíbenější postava, zahalená, obvazy obalená, výmluvnější než kdy předtím, mi tím svým šitíčkem otevřela oči jako nikdo předtím.

27.09.2020

Poslední kontinentPoslední kontinentTerry Pratchett

Po téhle pratchettovce si budu muset dát od Zeměplochy na chvíli oddych, a až zase někdy znovu navážu, pustím se do Morta (vždyť přece Smrť je nejlepší zeměplošská postavička, víme!) a tuhle dějovou linku patrně nechám jednou provždy plavat.
Tohle už bylo moc tlačené na sílu...stejně jako mnohá pokračování úspěšných filmů. Děj šroubovaný, útržkovitý a tak nějak celý zbytečný.

13.09.2020

Zápisník smrti 12Zápisník smrti 12Tsugumi Ohba

Konec byl skvělý - konverzační drama ve skladišti, to já ráda :))) Úchvatné kresby Rjúka (který zkrátka není komická postavička, i kdybychom se na hlavu stavěli) a Lighta (kterému prostě rozumíte, ať už jste na jeho straně nebo ne).

27.06.2020

Liščí gambitLiščí gambitYoon Ha Lee

Kontroverzně hodnocené knihy mě zajímají.
Sci-fi miluju.
Tuhle knihu jsem však dočetla s utrpením a nulovým zájmem.
Ano, je psána obtížným jazykem, vyskytuje se v něm spousta technických a matematických pojmů, ale i lama jako já se přes to dokáže přenést a rozumět. Zásadní problém v mém případě spočíval v naprostém nezájmu o hlavní postavu i o příběh. Mám pocit, že jsem přečetla konverzační drama z velitelského můstku. Epický příběh se zatoulal kamsi do pozadí, a to já nerada. V reálném životě jsem samozřejmě obrovský srab, ale v knize chci stát v předních liniích při sebevražedné misi, chci mít nejrychlejšího válečného koně (tank, stíhačku, létající talíř, vyberte si) a největší sekáček na maso, zkrátka chci být u toho, když se něco děje, a ne na to čučet v podobě jedniček a nul na obrazovce.

31.05.2020

Zápisník smrti 9Zápisník smrti 9Tsugumi Ohba

Kira je pod tlakem a dělá chyby a/nebo unáhlená rozhodnutí...neomylný mylně činí.
Mello je geniální nevyzpytatelný psychopat a Near hračičkářský logik - dobře napsané postavy, dobře vy, autore ;)

20.05.2020

CaravaggioCaravaggioMilo Manara

Úchvatná plastická kresba a sugestivní náhled do života malířského génia.
Caravaggio, ty temná duše plná démonů, ty průšviháři...soudě jen dle tohoto komiksu bych mohla milovat i tvou osobnost, nejen tvé obrazy.

Evropské komiksy mají (alespoň pro mne) úplně jinou atmosféru, jiný drive, jiskru, vystupují ze své placaté 2D roviny.

18.05.2020

Zápisník smrti 8Zápisník smrti 8C. Óba (pseudonym)

Jasně, je to nastavované (stejně jako re:čko Tokijského ghúla), ale stejně je to pořád dost dobré.
Mello a Near jsou malí drzí geniální maníci, kteří dokážou vycedit pot na čele z jinak "božského a neomylného" Kiry.

Musím říci, že Mello "butters my toast" s tou svojí čokoládou a latexovým oblečkem :-D

16.05.2020

Pád HyperionuPád HyperionuDan Simmons

Simmonsův spisovatelský um je požehnání letošní karantény :-D
A teď vážně - první díl byl prostě první, a zůstane mou srdeční záležitostí. Ale ani tady nemohu dát méně než 5 hvězd; Hyperion a jeho Štír jsou prostě výjimeční.

Pozn.: Na konci děje jsem si připadala jako při dočítání Herbertovy Duny...je tam přesah, u nějž si nejsem jistá, jestli mu kdy dokážu plně porozumět.

07.05.2020

Tokijský ghúl:re 1Tokijský ghúl:re 1S. Išida (pseudonym)

...tak, a je to v pytli. Že já jsem s tím "re:čkem" vůbec začínala! Teď budu nutně potřebovat číst i další díly, a čím dříve, tím lépe.
To byl teda slušný tsunami twist...

23.04.2020

HyperionHyperionDan Simmons

Dan Simmons upevňuje své místo na špičce mých top autorů s každou knihou, kterou od něj přečtu. Jeho knihy jsou žánrově i dějově rozmanité a návykově čtivé.

Hyperion je kniha stylu Dekameronu a Canterburských povídek, ovšem zde jsou povídky důležitou součástí pro základní pochopení fungování celého universa. A jsou skvěle napsané. Mými favority jsou Příběh detektiva a Příběh učence.

23.04.2020

Tokijský ghúl 14Tokijský ghúl 14S. Išida (pseudonym)

To jako vážně nechal Išida takhle? Až tak moc nedodělaně? Až tak moc uspěchaně? To přece nejde, to nemůže...
Já jsem původně nechtěla číst "re:čko". Nechtěla, nechtěla, nechtěla...

09.04.2020

Tokijský ghúl 13Tokijský ghúl 13S. Išida (pseudonym)

Dlouhou dobu byl mojí ghúlí topkou 4. díl, ale tenhle jej jednoznačně překonal. Jde opravdu do tuhého a prostor zde dostávají i do této doby vedlejší postavy.
Zaujalo mě rozložení panelů a více než u jiných dílů jsem si všímala kresby (a to především té celostránkové).
Dechberoucí příprava na (doufejme) epické finále.

A jeden sarkastický dík - teď budu toužit po manga verzi Džúzóovy biografie...

08.04.2020

ProvidenceProvidenceAlan Moore

Silně znepokojivá kniha.
Na začátku jsem si říkala, jestli se mi některé věci jen zdají být divné, nebo věřím, že jsou divné, protože si přeji, aby byly divné...a pak jsem prostě začala upadat do nejasného duševního neklidu.
Doma hrajeme deskovky Arkham a Eldritch Horror, Lovecraftova monstra znám, ale aktivní čtenář Lovercrafta nejsem. Myslím, že začnu být...

29.03.2020

Temné létoTemné létoDan Simmons

Dan Simmons skutečně umí!
Dávám 4 hvězdičky, jelikož 5 jsem dala Terroru, ten mě naprosto uhranul. Ale i tato kniha je nadprůměrné dílo s postavami, kterým fandíte, hrůzostrašným zlem a jakousi nostalgií (???) pro všechny z vás, kteří kdy nesnášeli školu :-D

No ale to úvodní slovo autora fakt ne! Tam je tolik spoilerů! Proč to jenom udělal? Proč to nenapsal až na konec?

19.03.2020

Tři srdce, tři lviTři srdce, tři lviPoul Anderson

Je to celé jakési narychlo spíchnuté - zástupy různých lidských postav, monster, míst a překážek - skutečně hordy všeho možného vmáčknuté do pouhých 200 stran, no nevím, já si klidně raději počtu nějakou tu bichli, kde jsou všichni a všechno podrobněji prokreslené.

25.02.2020

ErikErikTerry Pratchett

Zcela novokoncepčně pojaté peklo...Astfgl je vizionář :-D

06.02.2020

Kulový bleskKulový bleskLiou Cch'-sin

Za mě ne. Nemůžu doporučit.
Co to vlastně je? Je to sci-fi? Je to vědecká publikace? Je to military propaganda?
Nemělo to pořádnou zápletku, postavy mi byly lhostejné a vztahy mezi nimi nulové. Navíc jsem ještě nečetla knihu, kde by tzv. \"hlavní postava\" byla tak zbytečná jako tady.

Vzpomínka na Zemi bylo vizionářské dílo, celá trilogie má výjimečnou pozici v mé knihovně i v mém životě, ale tohle...jako Peter Jackson a jeho LOTR vs. Hobit.

02.02.2020

Komturova smrtKomturova smrtHaruki Murakami

Úchvatné, mistrovské...
...ale rozhodně ne pro začátečníky.

30.12.2019

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní KorejiTady je ráj: svědectví o životě v Severní KorejiHjok Kang

Knih o Severní Koreji už jsem pár přečetla, tato byla pojata zase trochu jinak - hodně zaměřena na líčení "běžného" života jednoho školáka v období hladomoru v 90. letech.
Ačkoliv Hjok vypráví události emocionálně víceméně nestranně, ve vás ty emoce rozhodně vyvolá, a to především svědectvím o osudu jiných dětí; hlavně těch mrtvých.

02.12.2019

Sunstone 1Sunstone 1Stjepan Šejić

Úžasně plytké :-D Sama nevím, jestli mě to irituje, nebo mi to vyhovuje.
Krásná kresba a vymazlené oblečky.

11.11.2019

Královská hra 1Královská hra 1Nobuaki Kanazawa

Není to nic převratného, navíc podobná tematika je stále oblíbenější ve filmech, seriálech i knihách, ale stejně se to dobře čte...člověk se nemůže dočkat, až otočí na další stránku a až se dozví další zvrácený úkol.
Další díly! Sem s nimi!

08.11.2019

Madrid do kapsyMadrid do kapsyAnthony Ham

Jako základ pro zorientování se a pro prvotní představu, co vlastně v Madridu najdete zajímavého, to není špatné.
Průvodce obsahuje malé mapky, "budget" tipy, obecné info a např. i jaké obrazy najdete v jaké galerii (to mě obzvlášť potěšilo).
Co mě nepotěšilo (a co zároveň najdete ve všech kapesních průvodcích této edice), je zbytečně moc informací o tom, kde se najíst a napít.

04.11.2019