Ellen16 Ellen16 komentáře u knih

Demokracie, stát a společnost - Případová studie Polské republiky Demokracie, stát a společnost - Případová studie Polské republiky Jana Gyüreová

O Polsku se u nás až tak moc nepíše, což je škoda. Kniha nabízí nejdříve rozbor různých druhů demokracií a poté studii jednotlivých vlád v Polsku od roku 1989 až do roku 2015, postoj Polska k liberální demokracii, problémy po přechodu k ní až po některé politické aféry. Celé je to doplněno grafy a tabulkami. Pěkně zpracované, stručné a přehledné.

04.04.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Psáno sice jako protiválečné drama, ale v době korony dostává knížka další rozměr. Čapek prostě uměl psát, vystihnout lidskou povahu a zpracovat nadčasová témata.

04.04.2020 5 z 5

Marie Terezie: Požehnaná císařovna / Maria Theresa: The Blessed Empress (dvojjazyčná kniha) Marie Terezie: Požehnaná císařovna / Maria Theresa: The Blessed Empress (dvojjazyčná kniha) Sabrina D. Harris

Super k procvičení angličtiny. Poslouchala jsem i jako audionahrávku na stránkách Albatrosu, což je skvělé, protože to čte rodilý mluvčí. Navíc příběh Marie Terezie je opravdu zajímavý, takže mě to bavilo.

02.04.2020 5 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Tahle knížka ke mě přišla ve chvíli, kdy jsem ji nejvíc potřebovala. Takže za ni děkuji!

23.02.2020 5 z 5

Chladná vlast Chladná vlast Andreas Kossert

O vyhnání německého obyvatelstva jsem už nějaké informace věděla, ale netušila jsem, o jak velkou událost ve skutečnosti šlo a jak dalekosáhlé to mělo důsledky. A vlastně se o tom tak málo mluví a ví. Knížka perfektně popisuje kulturní šok na obou stranách, předsudky, průběh integrace, kulturu, náboženství. Líbilo se mi, že autor podává tolik komplexních informací, ale zároveň nezahlcuje. Opravdu zajímavá kniha.

17.02.2020 5 z 5

Německo a Češi - Dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy Německo a Češi - Dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy Ferdinand Seibt

Knížka sama o sobě je plná zajímavých informací, ale ten překlad je něco naprosto příšerného! V životě jsem neviděla hůře předloženou knížku. Takže díky umění pana překladatele je z ní prakticky nečitelné dílo, ve kterém se člověk celou dobu jen ztrácí a přemýšlí, co ta věta asi měla znamenat.

02.02.2020 2 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Příběh jsem znala ze školy, ale vlastně jsem knížku nikdy nepřečetla. Až do teď. Čapek je skvělý spisovatel a zatím mě všechno, co jsem od něj četla, pozitivně překvapilo. Propracované, s myšlenkou, nadčasové.

02.02.2020 5 z 5

Pátá dohoda Pátá dohoda Don Miguel Ruiz (p)

Pro mě oproti Čtyřem dohodám o hodně slabší. Přišlo mi to dost osekané a málo rozvedené do hloubky. Nevím, za mě nic moc extra převratného.

02.02.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knížka je super, ještě lepší než film. Příběh upoutá a vše doprovází tajemná, ponurá atmosféra, vůbec jsem se nemohla odtrhnout. A ten konec... je možné, aby se to fakt stalo?

02.02.2020 5 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Bezpochyby zajímavá a ucelená kniha s detailním, ale přesto srozumitelným popisem masových vrahů, od příčin, typů až po jednotlivé případy. Zároveň člověka nutí zamýšlet se nad tím, co vlastně tyto osobnosti utváří. Líbilo se mi, že obsahuje autentické výpovědi, různé grafy a fotografie. Není to odpočinkové čtení, ale pokud někoho tato problematika zajímá, tak určitě stojí za to.

07.01.2020 5 z 5

Plzeňské pověsti a legendy Plzeňské pověsti a legendy Miloslav Bělohlávek

Pověsti a legendy mám ráda, knížka se mi líbila, pěkně se čte a má hezké ilustrace. Je super projít se pak po městě a spojit si příběhy z knížky s konkrétními místy. Navíc některé pověsti jsem nikdy předtím neslyšela, takže je to pro mě pěkné doplnění.

04.01.2020 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Při čtení se mi až skoro nechtělo věřit, že malý kluk na své cestě potkával jen samé zlo a nepochopení. Bohužel. Jedinou kladnou roli měli snad jen ruští vojáci. Silný a brutální příběh, který ale stojí za přečtení, už jen kvůli tomu, co vykresluje. Ani tak nezáleží, jestli to autor všechno prožil osobně, nebo knihu složil z příběhů, které mu někdo vyprávěl. Na film se určitě podívám, ale jedno přečtení mi myslím stačilo.

08.12.2019 5 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Když jsem si knížku kupovala, čekala jsem typicky vtipné příběhy ze života zaměstnance pohřebního ústavu. Ze začátku jsem tedy byla trochu zklamaná, protože některé mi vtipné vůbec nepřišly. Postupně ale, když jsem se do knížky začetla, mě začala víc bavit. Není to jen o vtipných příhodách, některé jsou i smutné, jiné se nám zase naopak snaží něco sdělit. Všechny jsou ale originální, některé celkem nudné, některé z nich si budu dlouho pamatovat.

28.11.2019 3 z 5

Já řídím aneb Cesta životem ve svém vlastním autě Já řídím aneb Cesta životem ve svém vlastním autě Zdeňka Jordánová

Moc děkuji autorce za její knížku, která mi pomohla se strachem z řízení auta, pochopit proč se to děje a pochopit i další souvislosti v mém životě. Konečně jsem se odvážila vydat se na svoji samostatnou jízdu.

19.11.2019 5 z 5

Černý pavouk Černý pavouk Jeremias Gotthelf

Nečetlo se mi to úplně dobře, kvůli tomu, jak autor píše (nebo jak je to přeloženo), ale příběh byl zajímavý, zejména druhá část knížky o celkovém trestu.

11.11.2019 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Moc zajímavá a inspirativní knížka, autor skvělé popisuje naší společnost se všemi plusy, mínusy i ideály. Pomohla mi hodně věcí pochopit a zamyslet se nad spoustou témat, určitě jsem ráda, že jsem se ke knize dostala, hodně mi dala.

11.11.2019 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Krátké, depresivní, ale má to svoje kouzlo.

11.11.2019 5 z 5

Továrna na vafle Továrna na vafle Roman Helinski

Námět knížky vůbec není špatný, ale v příběhu jako by mi pořád něco chybělo. Akce se zuby mi přišla divná a nejspíš i trochu přitažená za vlasy. Je to takové uspěchané a i celkem předvídatelné. Chyběla mi větší hloubka.

26.08.2019 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Četla jsem v rámci čtenářské výzvy a musím říct, že je to pro mě zatím nejlepší Čapkova kniha, jejíž téma je pořád aktuální.

15.02.2019 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Bohužel jsem nedočetla, kniha mě nezaujala.

04.02.2019 1 z 5