Ellen16 Ellen16 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Úžasná knížka s lidsky propracovaným příběhem. Hana je sice hlavní hrdinkou, ale bez všech těch na první pohled ne tak důležitých postav a "náhod" okolo by její příběh nikdy nevznikl. Určitě jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

18.06.2018 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

"A já mám pořád pocit, že pro vás dělám tak málo". Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla a ke které jsem se několikrát vrátila. Pan Kopfrkingl je s tím svým chrámem smrti a přezdívkami typu "Něžná a Čarokrásná" úžasně děsivý už od začátku. Takový romantický typ, pro rodinu by udělal všechno, hlavně aby nikdo netrpěl.

08.01.2019

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Adelheid je jeden ze smutných poválečných osudů. Škoda, že se ti dva nepotkali jindy, takhle už od začátku neměli šanci.

26.04.2020 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Proměna je fajn. Četla jsem ji poprvé k maturitě, pak na VŠ na filosofii a nakonec viděla divadelní zpracování. Dá se toho v ní najít více, srovnávat ji s Kafkovým životem, hledat v ní různé významy a prvky. Mě nejvíce zaujala část, jak Řehoře měli všichni rádi jen, pokud jim byl potřebný, něco jim přinášel a dělal, co ostatní chtěli. Jakmile toto zmizelo, změnil se v brouka a nic nepřinášel, ale naopak něco potřeboval, byl na obtíž.

08.04.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince jsem četla 2x. Jednou jako malá a to jsem ho vůbec nechápala a nelíbil se mi. Teď už to bylo o hodně lepší. Je to tenoučká knížka, ale hodně toho v sobě skrývá. Určitě bych ji ale nezařadila do dětské literatury.

27.06.2018 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Strašně krásná knížka s nádherným příběhem.

19.06.2018 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Já nevím, nějak mě to nechytlo. Prvních pár kapitol jsem se zasmála, ale postupem času mi stále opakující se motiv chybování pana Kaplana přestával bavit, až mě přestal bavit úplně a knížku jsem nedočetla. Postrádala jsem v ní nějaký příběh.

19.08.2018 1 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Četla jsem v rámci čtenářské výzvy a jsem za to moc ráda. Nepamatuji si, kdy mi po dočtení nějaké knížky naposled zůstal tak hrozný pocit jako po 1984. Ukazuje hrozný svět, ve kterém bych nikdy nechtěla žít.

30.06.2018 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Knížka měla pomalejší start a trvalo mi, než jsem se dokázala začíst. Nejvíce mě bavila poslední čtvrtina knihy, to jsem se nemohla odtrhnout. Celkově hodnotím jako povedenou detektivku, která rozhodně není předvídatelná a překvapí.

10.05.2023 4 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Zajímavý jazyk, moc hezká čeština. Ale z toho, co se v příběhu stalo, se opravdu skoro chtělo až zvracet.

09.05.2020 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Příběh jsem znala ze školy, ale vlastně jsem knížku nikdy nepřečetla. Až do teď. Čapek je skvělý spisovatel a zatím mě všechno, co jsem od něj četla, pozitivně překvapilo. Propracované, s myšlenkou, nadčasové.

02.02.2020 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Krátké, depresivní, ale má to svoje kouzlo.

11.11.2019 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Není divu, že po dětství, jaké Lang měl, se z něj stala naprosto bezcitná bytost zvyklá jen plnit rozkazy a nepoužívat vlastní rozum. To ho ale v žádném případě neomlouvá, v některých chvílích jsem měla pocit, že nečtu příběh člověka, ale jen nějakého stroje. Děsivé.

19.06.2018 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Nejdříve jsem viděla film, ten se mi líbil, tak jsem se rozhodla přečíst si i knížku. V první chvíli jsem se nemohla začíst, děj ubíhá totiž nejdříve dost pomalu, nakonec jsem si ale knížku zamilovala. Čekala jsem oddechovku, ale to vůbec! Je hodně pocitová se spoustou hlubších myšlenek a věcí k zamyšlení. Líbilo se mi, že to není povrchní lovestory. Pocit z celého příběhu ve mě zůstal ještě docela dlouho.

02.09.2020 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Asi nejsilnější protiválečná kniha, kterou jsem četla. Matka se snaží uchránit své syny, ale navzájem se nechápou. Dva různé pohledy - synů a zemřelých můžu z rodiny, kteří hledají nějaký větší smysl i kdyby kvůli tomu měli umřít a matky, která nechce přijít o své děti a tak se je snaží možná až přehnaně udržet u sebe. Někdy s tím byla až otravná.

28.04.2020 5 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Boží! Vůbec jsem nevěděla, co čekat, ale kniha se mi zalíbila už od první stránky. Vtipně napsáno, několikrát jsem se musela smát . Navíc je do toho i hezky a přehledně zakomponovaná gramatika, anglická výslovnost atd. Není to klasická učebnice, kde by se vyplňovala nějaká cvičení, ale spoustu si toho z ní odnáším, kolikrát se mi při čtení stalo, že jsem konečně pochopila něco z angličtiny, co mi dlouho nebylo jasné.

08.04.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knížka je super, ještě lepší než film. Příběh upoutá a vše doprovází tajemná, ponurá atmosféra, vůbec jsem se nemohla odtrhnout. A ten konec... je možné, aby se to fakt stalo?

02.02.2020 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Musím se přiznat, že ačkoliv mě příběh celkem zaujal, tak v něm žádnou velkou nadčasovost a jedinečnost nevidím a určitě to není kniha, kterou bych si chtěla přečíst vícekrát.

19.06.2018 3 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Mně se to i celkem líbilo. Knížka je celkem vtipná a díky krátkým kapitolám se i rychle čte. Líbilo se mi, že se styl psaní podobá původní knize. Jediné co bych vytkla je, že se mi příběhy zdály trochu nedotažené, sotva nějaký děj začal, tak bez větší zápletky zase skončil. Ale jinak bych řekla, že ačkoliv na Jirotku to v žádném případě nemá, tak celkem povedený druhý díl.

18.03.2018 3 z 5

Soumrak Soumrak Lisa Jane Smith

První čtyři díly byly dobré a bavily mě. Ale pak asi už autorka nevěděla, co by měla napsat a začala si vymýšlet věci, co jsou strašně přitažené za vlasy a celkově je to už o něčem a nudné. Kdyby byl konec po čtyřech dílech byla by to moje oblíbená série, takhle už se to nedá pomalu číst...

30.01.2014 2 z 5