Elisa.Day Elisa.Day komentáře u knih

Vstupte bez klepání Vstupte bez klepání Zuzana Hubeňáková

Určitě vtipnější a zdařilejší než Deníček moderního otce, ale přesto mi to přišlo poněkud vyumělkované. Jako oddechovka dobrý, ale znám i povedenější knihy a blogy.

03.02.2017 3 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Jedna z těch knih, které vás rozesmějí a rozesmutní zároveň - a takové já moc ráda! Backman opět nezklamal, skvělé čtení.

04.07.2016 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Soudě už jen podle zdejších komentářů - knížka především pro "kačery", mezi které se řadím i já. Těch výhrad by se pár našlo (hlavně mě zarazilo, že policajtka na první pohled nepozná GPS souřadnice a že policajt hned neví, že když se souřadnice zadají do google maps, tak se ukáže požadované místo), ale přibližně od poloviny byl děj tak napínavý a knížka tak čtivá, že i přes tyhle nedokonalosti dávám plný počet hvězdiček. Rozuzlení mě tedy překvapilo, na vraha jsem tipovala někoho jiného a za to autorce taky patří plus. Zkrátka a jednoduše - TFTB (thanks for the book)! ;-)

12.11.2015 5 z 5

Never more a jiné básně Never more a jiné básně Paul Verlaine

Může to být přeložené sebelíp a stejně to ztratí minimálně polovinu toho, co do básní autor vložil... Poezie v překladu mě prostě nebere a tahle sbírka na tom nic nemění...

18.10.2015 3 z 5

O lopenickém Dráčkovi O lopenickém Dráčkovi Alena Bartošíková

Pohádky nejsou špatné, ale možná víc zaujmou někoho, kdo v Bílých Karpatech žije...

18.10.2015 3 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Pro mě tedy jeden velký kýč a pořádné zklamání. Sparksovi dám ještě šanci, ale jenom proto, že tohle je jeho prvotina.
I přesto, že má knížka tak málo stránek, jsem se tím celkem dlouho prokousávala. Příběh mi přišel totálně tuctový, vůbec mě to nedojalo - a to se mnou prosím pěkně cloumaly předporodní a při dočtení už i poporodní hormony. Nic. Nějak jsem nechápala, co Allie řeší - s kým být - když to bylo úplně jasné a v podstatě jim nebránilo vůbec nic a nikdo (i ta její máma ji nakonec nechala svobodně se rozhodnout...). Taky osudy jejich dětí byly tak nějak upozaděné, Noah a Allie řešili pořád jen sebe, jak jsou ze sebe paf a děti? Jen pár zmínek a nakonec ani nevíme, proč jim to jedno zemřelo a proč se o ně zbylé dospělé děti ve staří nepostaraly.
Nevím, no, mě to teda fakt neoslovilo a nic to ve mě nezanechalo...

13.10.2015 2 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Výborná oddechovka, pro mě ideální knížka do porodnice, hezky mi to tam s ní uteklo :-) Moc jsem se bavila a už se těším na další díl série.

13.10.2015 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Celkem fajn čtení, ale podle mě určitě spíš pro mládež - občas jsem si na to připadala už stará a číst ji tak před 15 lety, asi by mě oslovila mnohem víc.

23.09.2015 3 z 5

Se zvířátky kolem světa Se zvířátky kolem světa Vítězslav Kocourek

Některé pohádky moc hezké, jiné o dost slabší. Já už bych se k ní vracet nemusela, ale uvidíme, co na to dcerka... :-)

25.08.2015

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Četlo se to dobře, ale přiznám se - nějak se mě to úplně nedotklo. Je to sice doják, jak má být, ale celé mě to trochu minulo. Neubráním se srovnání s knížkou Poslední dopis od tvé lásky od Jojo Moyes, kterou jsem četla nedávno a ta se mi líbila mnohem víc. Tenhle příběh mi přišel od začátku trochu nepravděpodobný, některé z dopisů na mě působily až uhozeně, zkrátka to asi úplně nebylo čtení pro mě. Nicméně to není žádný brak, jako čtení na dovolenou klidně, jen vím, že už se k ní nevrátím a známým ke čtení doporučím radši nějaké lepší knížky...

25.08.2015 3 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Kdyby se mě někdo zeptal, o čem že ta Zahradní slavnost je, musela bych i po přečtení přiznat, že vlastně nevím. Možná o ničem. Bylo tam pár vtipných hlášek, úsměvné situace, ale jako celek mě to příliš neoslovilo... Ale vlastně jsem to tak trochu čekala :-)

24.07.2015 3 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Klasika nad klasiky... První knížka, co dcerka vydržela poslouchat a nepřerušovat. Mně osobně z dospěláckého pohledu trochu vadil ten zvláštní jazyk a některé povídačky byly prostě trochu uhozené, ale jinak pro ty malé špunty super čtení a notná dávka poučení k tomu :-D Jak jinak dětem nenásilně předat to, aby nejedly věci, které neznají, uklízely si svoje hračky a netahaly zvířátka za ocas a za uši? :-)

18.07.2015 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Vitacit, pracovní soboty, branná cvičení, modrý trenky na tělocvik, prvomájové průvody, kousavé pletené svetry a fronty na banány... Co příběh, to vzpomínka a scénka vystřižená z doby, která je naštěstí pryč. Ke knížce jsem se dostala úplně náhodou a moc mile mě překvapila. Vrátila jsem se do dětství a báječně jsem se bavila. Navíc oceňuju velmi originální nápad - co kapitola, to 50 slov. Tenhle minimalistický styl mi naprosto vyhovoval a byla to po několika přečtených pětisetstránkových knihách zase příjemná změna. Možná se k ní ještě někdy vrátím a určitě budu doporučovat dál.

08.07.2015 5 z 5

Návrat Návrat Victoria Hislop

Váhám mezi třema a čtyřma hvězdičkama... Kniha jako taková mě nijak zvlášť nenadchla, postavy mi přišly málo propracované a celé to bylo takové plytké, nehledě na tu OBROVSKOU náhodu, že Sonia byla zrovna v Granadě, zabloudila zrovna do TÉ kavárny atd. To prostě fakt není uvěřitelné. Na druhou stranu se mi líbil příběh ze španělské občanské války, respektive spíš její vylíčení. Člověk se aspoň ledacos dozví. A četlo se mi to dobře, takže nakonec 4 hvězdičky.
Neubráním se srovnání s knihou Čas mezi šitím, kterou jsem četla nedávno - ta se mi líbila víc, ale o španělské válce se tam toho čtenář zase tolik nedozvěděl.

06.07.2015 4 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Knížka si možná zaslouží o něco víc než tři hvězdičky, ale čtyři se mi dávat nechce - maximálně tři a půl... Po spoustě kladných hodnocení tady, jsem se na knížku fakt těšila a očekávání byla asi až moc velká, je to takový průměr, neurazí - nenadchne.
Svým způsobem je to trochu podobné jako Folletovy Pilíře země, a tak se neubráním srovnání - děj zasazený do středověku, síla církve, velké lásky, vzestupy i pády, stavba katedrály... Ale zatímco od Pilířů jsem se nemohla odtrhnout, u Katedrály jsem se za celou dobu nedokázala pořádně začíst. Některé popisy byly trochu zdlouhavé a hlavně mi to celé přišlo takové roztříštěné, neprolínalo se to nebo jen málo. V jednu chvíli se řešila jedna věc, jeden problém a vše ostatní šlo stranou, když se to vyřešilo, objevil se další problém, který se musel řešit a tak dále. Některé postavy šly úplně stranou a objevily se nové a tak pořád dokola. Když pominu fakt, že děj je celkem předvídatelný a vcelku mě nic moc nepřekvapilo, vadil mi i nedotažený konec, kdy se čtenář vůbec nedozví, co se stalo s některými celkem důležitými postavami. Autor jen naznačí, že prostě zmizely, ale to tedy snad čtenářům nemůže stačit...
Celkově tedy spíš zklamání než nadšení, ačkoliv přečtení určitě nelituju a pro milovníky historických románů, kteří nemají přehnaná očekávání to může být určitě dobrá volba. Kdo chce víc, ať si radši přečte toho Folletta.

19.05.2015 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Ten konec mi přišel už strašně překombinovaný, ale jinak pěkné čtení. Podezření jsem sice měla, ale stejně jsem se vždycky nechala zmást, a pokaždé když měl Harry novou stopu, tak jsem si myslela, že už vraha má :-)

05.04.2015 4 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

I přesto, že má necelých 700 stránek, je to jedna z těch celkem nenápadných knížek, která by si klidně zasloužila více pozornosti. Děj je skvěle propracovaný, nechybí mu napětí, pořádné zvraty a sem tam nějaká ta náhoda. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí a ráda si někdy zase přečtu něco podobného. Jen toho uspěchaného konce je prostě fakt škoda...

31.03.2015 4 z 5

A víte co? Mně se to líbilo... Jasně, je to uhozené, jedna náhoda za druhou, děj krajně nepravděpodobný, ale já se u toho docela bavila. Analfabetka nesahá stoletému staříkovi ani po kotníky (a ani z toho jsem si nesedla na zadek), ale vážně je nutný pořád srovnávat? Nenudila mě a strávila jsem s ní několik fajn večerů, kterých nelituju. Čtyři hvězdičky si podle mě klidně zaslouží.

27.02.2015 4 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

To bylo ale milé překvapení! Úžasná knížka, která by si určitě zasloužila více pozornosti. Zaujala mě už v obchodě díky svojí obálce (prostě mám ráda zelenou, no...). Jenže pak jsem tady viděla, že je zařazená v žánru "pro děti a mládež", tak jsem si řekla, že už to asi nebude úplně pro mě a skoro na ni zapomněla. Ona si tu cestu ke mě ale stejně našla - půjčil mi ji nadšený kamarád.
Je to jedna z těch knížek, která se čte skoro sama... Kapitoly rychle ubíhají a stejně tak i čas. Zas mě neminulo několik nocí, kdy jsem zhasínala opravdu hodně pozdě :-) Chce to asi trochu nadhled (možná právě ten nám dospělákům mnohdy chybí...), protože o náhody a prolínání osudů tady vážně není nouze. Jinak ale nemám co vytknout. Vangovi i všem dalším sympatickým postavám jsem nadšeně držela palce od začátku do konce. Zároveň oceňuju zajímavý náhled do jedné etapy 20. století. Myslím, že nebudu jediná, kdo během četby zatoužil proletět se vzducholodí...

27.02.2015 5 z 5

Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce Gabriel García Márquez

Ačkoliv mám Márqueze moc ráda, tahle knížka byla zatím asi nejslabší, jakou jsem od něj četla. Nejspíš proto, že se jedná o samostatné povídky - chyběl mi tam nějaký ucelený příběh, povídka začala...skončila...a nějak nic mezi tím. Po pár týdnech si vybavím jen povídku o Eréndiře a i ta mi přišla postavená na hlavu. Příště zase radši zpátky k jeho báječným románům ;-)

27.02.2015 3 z 5