elcapitano elcapitano komentáře u knih

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Umberto Eco je můj oblíbenec a Baudolino? Kniha úplně přesně podle mého gusta, radost číst každý odstavec.
*SPOILER* Hlavním tématem knihy je manipulace, mystifikace, falzum, lež, mýtus atd., tedy témata, která v Ecových knihách rezonují dost často (Pražský hřbitov, Focaultovo kyvadlo, Nulté vydání..). Tentokrát jsme ve vrcholném středověku a Eco se skrze Baudolina vysmívá kdejakému tehdy existujícímu mýtu. Například bájná Říše kněze Jana - tuto Říši někteří středověcí autoři / myslitelé / cestovatelé zasazovali do Afriky, jiní do Indie..
Všechny možné bájné postavy: Jednonožci, Hypatie, Satyrové, Bezhlavci, Psohlavci, ... tomu všemu středověk opravdu věřil.
S velkým gustem se Eco opírá do mýtu Svatého Grálu, relikvií, středověké hereze, .. během dialogů postav zaznívají reálné středověké filozofické, teologické i fyzikální otázky (existuje prázdno, je země kulatá, ..), dostáváme lekci ze středodvěké geografie (výprava putuje v zásadě podle Ptolemaiovy mapy, ..), atd..
Eco si v tomto románu hraje s myšlenkou, že všem těmto mýtům (i těm přeživším do dnešní doby v pohádkách) lidě věřili a že to byl právě Baudolino, kdo je pustil do světa, kdo je vybásnil a vylhal. Zde není Baudolino Forrestem Gumpem, který se k historickým momentům spíše pasivně přimotal, zde je Baudolino aktivním tvůrcem alternativní historie. Brilantní konstrukce.
A navíc je kniha vtipně napsaná, má v sobě jaksi naokraj dokonce detektivní zápletku.
Naprosto skvělý román!

16.02.2019 5 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Opravdu zábavné! Černý a místy sebevědomě nekorektní humor. Zajímavý je rozptyl námětů a prostředí.
Mě osobně nejvíc pobavilo strefování se do letenských hipsterů, úplně jsem je viděl a některé bych nejspíš mohl i pojmenovat jménem:)
Pro sebe jsem si během četby říkal, že mi to vlastně připomíná takového současného Švandrlíka.

27.01.2019 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Je to kniha o p*cání. Celkem vtipně napsaná. Asi do půlky mne to bavilo, pak už mi ta monotematičnost trochu nudila. Od půlky se také kniha trochu mění jakoby ve vztahový seriál typu "Rodinná pouta" nebo nějakou telenovelu. Naštěstí je to opravdu vtipně a čtivě psané, takže jsem to dočetl.
Oceňuji téma šikany ze strany STB.

15.01.2019 3 z 5

Teorie všeho Teorie všeho John D. Barrow

Dávám neutrální hodnocení, protože u literatury tohoto typu nevím podle jakého klíče hodnotit. Téma je zajímavé, nicméně se jedná o subjektivní pohled na fyzikální teorie, které zdaleka nejsou dořešené a jasné. Jde tedy o dohady a četba způsobuje spíše chuť s autorem diskutovat.

12.01.2019 3 z 5

Hodina závrati Hodina závrati Nina Bonhardová

V knize jsme na smrtelné posteli Petra Voka z Rožmberka, jednoho z nejvýznamějších pánů Českých zemí, posledního svého rodu, s jeho smrtí rod vymře. Kniha je formálně tedy retrospektivní ohlédnutí za jeho životem, zásluhami, tužbami atd. a to formou jeho vzpomínek nebo rozhovorů.
Vzpomínky přicházejí víceméně kaleidoskopicky. Jako červená nit se knihou táhne motiv soupeření mezi PV a císařem Habsburkem Rudolfem II.
Historie mne zajímá, autorka byla historička, pro knihu sebrala spoustu materiálu v archívech, snažila se o neotřelý pohled. Z tohoto úhlu pohledu je dílo celkem fajn.
Část knihy spočívá v třídění listin rodového archivu PV, což se v knize promítne sice jako část nabitá fakty, bohužel zde kniha úplně ztrácí napětí a spád.
A další velké "bohužel": kniha je celkem poplatná ideologii doby svého vzniku, tedy autorka se snaží naroubovat na osobu vládce PV jakési idee rovnosti a bratrství mezi lidmi. Kniha je tímto dost prosáklá a je velmi těžké tuto rovinu nějak idfiltrovat. Současně jsem tak nějak vycítil, že se autorka snaží o určitou glorifikaci PV - českého pána a vše co je katolické a Habsburské je šmahem odsuzováno. Jinými slovy se mi zdá, že jde o příliš subjektivní názor (takové cvičení: jak by asi kniha vypadala, kdyby byla napsána řekněme v r. 1700)
Na druhou stranu jsem rád, že jsem jí četl, dozvěděl jsem se spoustu faktů, i pohled do duše PV mne bavil.

Těším se, že si zde přečtu názor na knihu ještě od někoho dalšího.

15.12.2018 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kniha je v zásadě plná poezie a číst jí - vydat se na cestu do hlubin Humbertovo posedlé, vášnivé a choré mysli, to je opravdu radost.
Ten jazyk..!
V dnešní době ponurých severských kriminálek už by její vydání, ale asi nevzbudilo tolik kontroverze.
Jednu hvězdu ubírám za to, že se poezie občas mění v takové odnikud nikam tlachání.

11.11.2018 4 z 5

Operace Akvitánie Operace Akvitánie Robert Ludlum

Odložil jsem to ve 3/4. Už jsem nedával další a další postavy, které se v knize vynořovaly, něco jako z Cimrmana ".. já nejsem tvoje matka ale tvůj strýc.."
Zamotané, nesourodé, občas nelogické, .. a navíc tak nějak "nečtivě" přeložené.
Podle pověsti, která R. Ludluma předcházela jsem se těšil na čtenářský zážitek, který se bohužel nedostavil.

19.10.2018 1 z 5

Hollywood Hollywood Charles Bukowski

Stárnoucí alkoholik Chinaski se víceméně proti své vůli, Sáro, otevři víno, dostal do světa pozlátkového Hollywoodu. Nechává ho to chladným, zatímco jeho kámoš by si pro film klidně uřízl prst. Radši půjdu sázet na koníčky, ... Máme vývrtku?..
No, to je asi tak celé.
Asi to tam je, ale nádherný nihilistický nadhled a poetiku v tom spíše nevidím. To už je snad lepší pít osobně, než si o tom číst.
Sáro, máme další láhev?
Ano, je v tom určité smíření a nadhled podmíněný věkem.

28.09.2018 3 z 5

Audience Audience Václav Havel

úplně to vidím..naštěstí je doba, do které hra spadá už za náma.
Cyklická forma je opravdu esence absurdního humoru.

15.09.2018 4 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Nejsem ekonom ani filosof, nicméně kniha je určená široké veřejnosti a tak myslím že je i pro mne.
Upřímně, formálně jsem čekal poněkud větší "jízdu", kniha mi přišla rozvleklá, spousta věcí se opakovala dokola (zvl. v začátku) a přišla mi tak nějak "obyčejně" napsaná. Musel jsem se do četby až trochu nutit.
Na druhou stranu obsahově mne to bavilo: historické paralely, odkazy od mytologie a filosofie na všechny strany až po moderní prameny a reálie.

15.09.2018 3 z 5

Poplach kolem Beatles Poplach kolem Beatles Jiří Černý

Je to kultovni kniha a dnes už vicemeně historický pramen. Na její četbě je nejpřitažlivějši duch tehdejší doby, slovník, reálie.. pohled zpoza železné opony na západ, atd.
Autoři jí psali v době vrcholíci beatlemanie, tedy bez znalosti toho, co všechno ještě Beatles vyprodukují a jaký bude jejich odkaz ještě po padesáti letech, o to je zajímavější pohled tehdejších současníků.

08.09.2018 5 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Ano, je to hezky napsané, takové idylické. S poctivostí nejdál dojdeš, láska k práci a rodné hroudě, ..atd.
Jenže na mne to bylo takové až nějaké moc snadné. V zásadě taková pohádka o tom, jak šel Honza - Josep do světa a neztratil se a pak něco něco a žili štastně až do smrti.
Na druhou stranu se to opravdu hezky a snadno četlo a z knihy šla taková pohodíčka po srsti.. ideální k odpolední kávě na léto.

01.09.2018 3 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Zatím nejlepší z čínské série od PM. Nedávám pět hvězd, protože ostrovní trilogie je ještě lepší. Ale tato kniha by si skoro zasloužila, detektivka mrazivá, osobní linky zajímavé, thriller s překvapivým koncem, .. napětí. .. všechno jak má být, kdybych mohl dám 4 a půl hvězdy. Odpravdu dobrá detektivka.

24.08.2018 4 z 5

Úvod do současné trapnosti Úvod do současné trapnosti Pavel Šplíchal

Tak díky této knize jsem konečně pochopil, proč jsem na světě: abych pořádně naplnil úděl své zbytečnosti a trapnosti až po okraj. Tento komentář budiž důkazem, že umčo a sebevyjádření kdejakého trouby chrstnuté do virtuálního prostoru může mít sebepotvrzovací hodnotu a současně vystrkovat osten nad rámec třídniho srazu a obyčejné lidské marnosti.
Škoda jen, že se kniha, stejně jako kdejaká alkáda z Hodonína, nevymanila z cykličnosti a nepřekročila laťku, kterou si ještě ve fázi snahy sama nastavila neuváženě vysoko. Konec knihy už je totiž pouhá rezignace na snahu být neotřelým hipsterkým průvodcem po nihilistické prázdnotě, skoro jako na Zelňáku v listopadu o půl páté ráno. Musím ovšem pochválit vnější pozlátko knihy (grafiku, ilustrace, celkové zpracování), které narozdíl od botoxu na obličeji vadnoucí snaživky nevyvolávalo pocit marné snahy zaujmout troubu z fitka od naproti, ale knihu morfovalo do vyšších ezo-levelů.
Asi že neberu piko, tak se kniha dala číst jen po malých dávkách.

16.08.2018 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Řekl bych, že toto bylo o fous lepší než první díl ze série. O trochu víc jsme se ponořili do Číny, hlavním hrdinům jsme opět o něco blíž. Dějová linka opravdu zajímavá a víceméně do poslední chvíle překvapivá.
Vztahová linka mi přišla plakátově laciná.

06.08.2018 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Opravdu dobre, vhled do Cinskeho kulturniho prostredi, ctiva detektivka. Trochu predvidatelny konec, ale jinak moc fajn.
Jdu na dalsi dil

23.07.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Celé to připomínalo - bohužel - takovou tu TV estrádu, kde se sejdou nějací známí herci (v tomto případě nám známé postavy z pův. Saurnina) a tlačí ze sebe historky. Divák / čtenář je rád vidí a v zásadě snese cokoliv. Stejný pocit mám z knihy. Nic se v ní neděje - ve smyslu dramatického oblouku, spousta historek je úplně okopírovaných odjinud, a smyslné rty a dokonalá lýtka slečny Barbory už nemůžu vystát.

Na druhou stranu musím přiznat, že jsem se asi třikrát nahlas rozesmál (jedna hvězda) a moc se mi líbil květnatý prvorepublikový jazyk, jakým je kniha psaná (druhá hvězda).

08.07.2018 2 z 5

Moře v plamenech Moře v plamenech Miloš Hubáček

Opravdu dobre, velmi čtivé a do detailu zpracované.
Literatura faktu v nejlepší podobě.
Popsané příběhy jsou nejen o tunách oceli na moři, ale i o hrdinství a tragedii obyčejných námořníků.

04.07.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Pozor Spoiler** Moje nesouvisle poznamky:
Velmi ctive a napinave. Popisy umění, Barcelony, Gaudiho, Miroa super. Sagrada Familia - lepší než na vlastní oči.
Celá kniha (s výjimkou prologu a epilogu) se odehraje během jedné noci.
Napětí, zvláště v první tretině knihy by se dalo krájet.
Popis bombastické prezentace se mi nelíbil, to bylo nějaké moc americko motivační.
Brown očividně nemá rád církve.
Filozofické poselství ... no, na detektivku dobré.
Přečteno jedním dechem.

22.06.2018 4 z 5

Rub medaile Rub medaile Patrick O'Brian

Opět jsem o něco chytřejší - soudnictvi, burza..
Opravdu mne bavil kriket a úklid Jackova domu, než se vráti Sophie. Tentokrát jsem se ale mírně ztratil v Stephanově špionážní dějové lince.
A to, jakým způsobem je kniha ukončená nebo vlastně spíše neukončená, to je uplná schválnost.. na další díl se čeká přitom tak dlouho ..

10.06.2018 5 z 5