Eigis Eigis komentáře u knih

Mapa Zeměplochy Mapa Zeměplochy Terry Pratchett

Většina autorů prostě umístí mapu svého fantasy světa na začátek své knihy. Terry Pratchett jí pojal jako samostatný počin. Doprovodné texty navíc pobaví, ale i přestože se jedná o bezesporu zajímavý počin, rozhodně nebudu při četbě zeměplošských knih koukat do mapy a zkoumat pohyby hlavních postav. Osudy jejích hrdinů jsou totiž natolik ztřeštěné, že je mi úplně jedno, jestli v jedné knize dorazili z bodu A do bodu B za dvě hodiny a v druhé za dva dny. I přes určitou zbytečnost je tato publikace dalším důkazem hluboké propracovanosti Zeměplochy, za což mají oba autoři mé upřímné uznání.

29.08.2014 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Spiegelman bez jakýchkoliv pochybností dokazuje, že komiksová tvorba může pojmout i velice vážná a seriózní témata. Kniha má dvě dějové linie, současný složitý vztah autora s otcem a popis otcových osudů během nacistické hrůzovlády. Musím říci, že zpočátku mi to vcelku vadilo, děj mi připadal roztříštěný a já se do něj nedokázal hlouběji ponořit. Naštěstí jsem si záhy uvědomil, že tato zdánlivá nevýhoda je naopak jednou z největších předností tohoto geniálního dílka. Komiks nemá být o nějakém hlubokém příběhu, má být stručný a krátký a pracovat s čtenářovou fantazií, která by měla rozvíjet jednotlivé obrázky do obsáhlejšího příběhu.

Dvě linie děje mají, ale i další výraznou přednost. Jejich výrazná odlišnost je navzájem velice zvýrazňuje. Sto stran nepřetržitého popisu nacistických zvěrstev by otupilo čtenářovu emocionální vnímavost, ale ve chvíli kdy jsou proloženy melancholicko humornými scénami s autorova vztahu s otcem, působí překvapivě důrazně. Navíc je možné sledovat psychologii Vladkovi osobnosti během dlouhé dekády jeho života.

Poslední předností, která mě silněji oslovila, je přidělení zvířecích tváří jednotlivým národnostem. Tento postup nejenom že poukazuje na jejich role v ději, ale způsobuje i velkou anonymitu postav, takže se čtenář s žádnou více neztotožní a není odváděn od hlavního poselství knihy. Navíc je to velice přehledné.

07.08.2014 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Je vcelku logické, že se Brown dříve či později, v některé ze svých knih, zaměří na tématiku svobodných zednářů. Ztracený symbol rozhodně nepostrádá tradiční atributy jeho děl. Děj má spád a udržuje čtenáře v neustálém napětí. Na druhou stranu příběh je zbytečně zahlcen různými zajímavostmi a popisy. Malach je až příliš podobný svým románovým předchůdcům, Langdonovi opět pomáhá bystrá žena, která byla do víru událostí zatažena díky svému příbuznému, který střeží nějaké tajemství a podobných věcí a schod s minulou autorovou tvorbou je v knize bohužel až moc. Postava Langdona postrádá vývoj, chvílemi je to stále ten naivní nevěřící Tomáš, který vrhá nevěřícné, vytřeštěné či šokované pohledy téměř pokaždé když je vyluštěna nová část rébusu. Pokud by tohle byla Brownova první kniha s Langdonem byl by můj názor na ni podstatně lepší, ale tohle vykrádání svých předchozích nápadů a postupů není zas tak nic slavného.

04.08.2014 4 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Zatím nejepičtější Ďuro, co jsem četl. Na příběhu je od začátku znát, že je součástí většího a dějově kompaktnějšího celku, než jaký nabízí například černokněžník. Také je vidět, že autor věnoval větší práci studiu historických pramenů, ačkoliv si i nadále historii přizpůsobuje podle svých potřeb. Jinak je to, ale Červenák jak má být. Děj má spád, žádné zbytečné popisování a krev teče proudem. Mimochodem, dost mě překvapuje řada ostatních komentářů, vždyť nadávky, létající hlavy a vyhřezlé vnitřnosti jsou typickým znakem Juraje Červenáka a zas tak moc to s nimy zase nepřehání.

12.05.2014 5 z 5

Maverick - Pěšec na odpis Maverick - Pěšec na odpis Miroslav Žamboch

Tenhle příběh má výborný potenciál a je veliká škoda že není delší, protože působí jako úvodní kapitola většího příběhu.

23.12.2013 5 z 5

Bivoj běsobijce Bivoj běsobijce Juraj Červenák

Bivoj byl první delší dílko, které jsem od Červenáka četl. Myslím si, že je rozhodně fajn, když se najde autor, který se zaměřuje na slovanskou historii a i když je to přístup svérázný, mě osobně velice bavil. Kniha má vynikající spád, nezabývá se zbytečnými detaily a nechybí zde ani trocha černého humoru.

16.09.2013 5 z 5

Jáchymov Jáchymov Josef Haslinger

Ke knize jsem přistupoval s velkým očekáváním, přeci jen má opravdu velice silné téma, ale jsem bohužel zklamaný. Autor věnuje mnohem více prostoru nakladateli a tanečnici než Bohumilu Modrému. Zatčení, procesu, pobytu ve vězení (včetně Jáchymova), propuštění, umírání a smrti člověka, kterého minulý režim bez většího důvodu zničil jsou věnovány krátké, málo obsažné části a minimálně 3/4 knihy tak na mě působí nastaveně a zbytečně. Ve srovnání s rozhlasovým pásmem Radima Vašinky "Nežádoucí texty", ve kterém dokázal tak nádherně popsat osudy tolika našich básníků a spisovatelů působí tahle kniha jako vyložená bledulka. Je to škoda příběh B. Modrého opravdu stojí za pozornost.

29.05.2019 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Autor se snaží být objektivní, ale to někdy prostě není možné. Samotný výběr historických událostí, citátů či sestavení jednotlivých kapitol je nutně ovlivněn názory, vkusem nebo politickými postoji každého autora, který podobné dílo píše. Nemůžu říct, že bych s autorem stoprocentně ve všem souhlasil (například s jeho obdivem k Václavu Havlovi), ale mnoho věcí v této knize je prostě nesporná pravda. Pan Tabery nabízí velice komplexní zamyšlení nad tím proč je naše politika tam, kde je, včetně mnoha skutečně zajímavých informací. Nemusím s ním ve všem souhlasit, i když s většinou souhlasím, ale takto promyšlený, zasvěcený a komplexní názor prostě stojí za pozornost a respekt.

13.11.2018 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Pět hvězdiček si tahle kniha zaslouží, ale do top 100 bych jí nezařadil. Silný příběh obyčejných lidí na pozadí ne tak dávné historie. Takový jakých podobný konflikt vytváří bezpočet zasazený do exotického prostředí. Nicméně po emigraci příběh ztratil něco ze své původní jedinečné atmosféry.

30.05.2017 5 z 5

Černá krev: příběh z 18. století Černá krev: příběh z 18. století Alex Koenigsmark

Námět je dobře zvolený, ale autor ho bohužel dost "zazdil". Postavy jsou nevýrazné. Děj často a zbytečně odbočuje k, pro příběh nepodstatným, událostem ze života některých postav. Hlavní dějová linie tak má v knize, už tak krátké, ještě menší prostor. Z příběhu, který mohl mít podobnou atmosféru jako Kladivo na čarodějnice tak vznikla celkem průměrná a nevýrazná záležitost.

27.04.2017 3 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Kniha se příliš soustředí na postavu Camilie, její psychiku, vztahy, dětství, sexuální život.... a dost odbývá vraždy samotné a jejich vyšetřování. Navíc jsem postrádal napětí.

16.12.2015 3 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Je to smutný, ale velice krásný příběh. Nenajdete v něm hojné popisy bitev a vzrušujících loveckých loveckých výprav a dalších událostí při, kterých sviští šípy a voní střelný prach. Tím nechci říct, že zde tyto scény úplně chybí, ale to že na ně není kladen takový důraz. Kniha ukazuje typický život indiánů, jejich úctu a k přírodě a ke zvířatům, která loví, jejich poctivost a čestnost. V závěru knihy jsou vidět první střety kultury severoamerických indiánů s dobyvačnými bělochy a s toho vyplívající neradostné vyhlídky do jejich budoucnosti.

17.10.2015 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Prvních cca. 40% knihy bylo vcelku utrpení, děj byl nezajímavý, zbytečně rozvleklý a postrádal napětí do té míry, že jsem měl chuť s touhle knihou praštit. Na konce třetí části to, ale začalo být konečně zajímavé, příběh dostal spád a začal jsem být čím dál zvědavější jak to dopadne. Nakonec se z toho vyklubala velice příjemná záležitost a nebýt dlouhého rozjezdu byla byla by to výborná kniha, takhle je pouze dobrá.

08.10.2015 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Revoluce je konečně tady bohužel podaná stejně omezujícím jednostranným pohledem jako předchozí události. To co někomu přijde napínavé a geniální. Mě připadá předvídatelné a lehce naivní.

19.04.2015 3 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Příběhy s Noční hlídkou vždy poněkud vybočovaly z obvyklých zeměploškých událostí, protože obsahovaly detektivní zápletku a člověk byl tak nějak víc zvědavý jak to dopadne. Tenhle fakt je ve Šňupci zdůrazněn ještě více, protože je zde méně postav, u kterých by autor odbočoval a více se soustředí na ústřední dějovou linii. Pokud si člověk obmyslí tu fantasy složku či dětské knížky s fekální tématikou, zůstane mu poměrně vážný a zároveň napínavý krimy příběh s otrokářskou tématikou. Je to tedy o dost jiná Zeměplocha než na jakou jsem zvyklý, ale to vůbec nevadí i tak je skvělá. Navíc ta změna nepřišla najednou, ale projevuje se postupně už v hezké řádce Pratchettových knih, takže jsem měl dost času na to si zvykat.

22.03.2015 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

První část knihy je neskutečně rychlá, krvavá a brutální jízda, jakou jsem už dlouho nezažil. V druhé části autor poněkud zvolní a více se zaměří na obě půle své postavy. Musím říct, že mě chvílemi docela mrazilo, když jsem si uvědomil, že Stephen King pod svým pseudonymem Richard Bachman napsal temnější dílka, než normálně a že se při jejich psaní vciťoval do pocitů úplně jiného autora. Zkrátka i mistr hororu má svou temnou půli. Co se poslední části týče, byla v typickém Kingově duchu a nezklamala, právě naopak.

02.03.2015 5 z 5

Kat Kat Martin Moudrý

Kulhánek to úplně není, chybí mi tu jeho vytříbený černý humor, ale je pravda že jinak to na první dva díly dost zdařile navazuje. Konec byl možná trošku víc přitažený za vlasy, ale proč ne.

02.03.2015 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Je to jízda. Akce střídá akci. Člověk se opravdu nenudí, ale kdyby měla být tahle knížka delší, asi by mi trochu vadilo, že se autor trochu víc nezaměřil na jednotlivé postavy, ale v tomto rozsahu to bylo jedno. Prostě parádní oddechovka.

11.01.2015 5 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Musím říct, že jsem byl opravdu velice příjemně překvapen. Brownova kniha bez všech těch zajímavostí z oblasti umění a tajných spolků mě celkem chytla. Možná je to také tím, že zde je úplně jiný ansábl postav, než v sérii R. L. Autor se více zaměřil na psychologii postav, vytvořil propletenější zápletku a když vstoupil do fáze nějakého napínavého momentu, člověk se nemusel trpně prokousávat popisem nějakého historického klenotu či vzpomínkami na vysokoškolskou přednášku.

23.12.2014 5 z 5

Trestancem na Edenii Trestancem na Edenii Jean-Pierre Garen (p)

Musím souhlasit s předchozími komentáři. První půlka je příběh idealisty, kterého uvrhnou do tvrdého vězení, kde mu touha po pomstě pomůže přežít a zakalí ho do podoby tvrdého a nesmiřitelného nepřítele. V druhé polovině místo popisu dramatického útěku a postupné likvidace všech nepřátel přichází až dětsky naivní řešení v podobě mimozemšťanů. Takhle zazděný potenciál jsem snad ještě neviděl. Místo sci-fi verze Monte Chista tenhle kýč. I přesto si tohle dílko jako celek čtyři hvězdičky zaslouží, protože rozjezd byl opravdu perfektní.

15.11.2014 4 z 5