Eigis Eigis komentáře u knih

Cesta k Duně Cesta k Duně Frank Herbert

Kniha začíná alternativním románem Planeta koření, ten hodnotím velice kladně, člověk si při jeho četbě uvědomuje do jaké míry Herbert vybrousil původní nápad do mistrovské Duny.

Další část knihy se zabývá článkem, který autora původně inspiroval, kroutím hlavou nad tím jak se z běžného ne moc zajímavého tématu může nakonec stát tak skvělá kniha.

Část knihy, která se zabývá korespondencí, kterou autor vyvíjel v souvislosti se psaním Duny ukazuje pro mě hodně překvapivou skutečnost, že Herbert měl obrovské problémy s tím aby mu knihu vůbec někdo vydal.

Vynechané kapitoly byly dost zajímavé a nechaly se dobře číst i přes to, že na sebe nenavazovaly. Je zajímavé kolik dobrého materiálu nakonec Herbert vyřadil.

Poslední část knihy jsou čtyři povídky vysoké kvality, tvořící zajímavé náhledy do vesmíru Duny.

Celou knihu je, ale dobré číst až po ostatních knihách z vesmíru Duny. Každopádně se jedná o zajímavý pohled do zákulisí psaní knihy. Pro fanoušky Duny jednoznačná povinnost.

09.07.2017 5 z 5

Velice komplexně zpracované téma, všechny ostatní dokumenty či knihy, které jsem k tomuto tématu viděl nebo četl se zabývají zvlášť Hitlerem nebo Stalinem, Timothy Snyder, ale poukazuje na vzájemnou propojenost těchto zločinů. Nad knihou jsem zažíval smíšené pocity, na jednu stranu jsem byl fascinován skvělou knihou, kterou jsem chtěl číst dál, na druhou stranu jsem si musel dávat přestávky abych se vyrovnal s hrůzami, které kniha popisuje. Všechny ty osudy popsané stručně pár větami, které člověka zasáhnou silou a tragikou lidského umírání mění anonymní davy a počty mrtvých na mozaiku smrtí jednotlivých lidí, kteří měli své životy, rodiny..... Doporučuji všem nejen proto aby nezapomněli, ale aby vůbec věděli co se dělo.

04.07.2017 5 z 5

Deníky Deníky Virginia Woolf

Tuhle knihu jsem přečetl na doporučení "z druhé ruky". Kamarád mi povídal, že on sice moc nečte, ale jeho přítelkyni se tenhle titul velice líbil, příští týden mi pak knihu donesl. Stalo se tedy to, že jsem přečetl knihu o, které jsem si nic nevěděl a, která nepatří do okruhu knih, které běžně čtu. Číst paměti spisovatelky, která neustále píše o tvorbě svých knih, které já jsem nikdy nečetl ani je neznám nebyl dobrý nápad. Kniha brala život paní V.W. dost zkrátka. Stručně řečeno takový můj menší omyl.

21.06.2017 3 z 5

Lágr vyděděnců Lágr vyděděnců Jean-Pierre Garen (p)

Začátek vypadal velice slibně, téma vězeňských táborů budoucnosti sice není ve sci-fi žádnou novinkou, ale v této sérii jde o sympatickou změnu, bohužel příběh se vcelku rychle přeorientoval na klasického MS. Klasika se všemi atributy téhle série, ale taky není špatná a čtyři hvězdy si určitě zaslouží.

20.06.2017 4 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Skutečně velice zajímavé dílo, které donutí člověka přemýšlet a plně se soustředit na to co čte, řada myšlenek je navíc v principu platná dodnes. Kniha je navíc velice zajímavým pohledem na způsob dřívějšího myšlení. Téma je navíc zpracováno velice komplexně, vyzdvihuje základní principy bez hlubokého zabředávání do podrobností. Rozhodně doporučuji.

08.06.2017 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Pět hvězdiček si tahle kniha zaslouží, ale do top 100 bych jí nezařadil. Silný příběh obyčejných lidí na pozadí ne tak dávné historie. Takový jakých podobný konflikt vytváří bezpočet zasazený do exotického prostředí. Nicméně po emigraci příběh ztratil něco ze své původní jedinečné atmosféry.

30.05.2017 5 z 5

Černá krev: příběh z 18. století Černá krev: příběh z 18. století Alex Koenigsmark

Námět je dobře zvolený, ale autor ho bohužel dost "zazdil". Postavy jsou nevýrazné. Děj často a zbytečně odbočuje k, pro příběh nepodstatným, událostem ze života některých postav. Hlavní dějová linie tak má v knize, už tak krátké, ještě menší prostor. Z příběhu, který mohl mít podobnou atmosféru jako Kladivo na čarodějnice tak vznikla celkem průměrná a nevýrazná záležitost.

27.04.2017 3 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Kniha se vcelku vymyká z běžné autorovi tvorby a připomíná spíše Verneovku. Nicméně jednalo by se bezpochyby o jednu z těch nejlepších Verneovek. Napínavý příběh, sympatičtí hrdinové a příjemné zakončení.

26.04.2017 5 z 5

Iustus: část druhá Iustus: část druhá Martin Moudrý

Po skvělém prvním dílu jde kvalita strmě dolů. Autor plete do příběhu téměř od začátku zbytečné nesmysly, akční scény jsou o ničem, navíc odsunuté na vedlejší kolej tím věčným připitomělým milostným tokáním. Vyústění celého příběhu je bohužel vcelku blábol. Na druhou stranu si kniha zaslouží hvězdičku navíc za postavu Smrti, která vnáší po děje, alespoň trochu černého humoru. Nicméně když použiji příměr: pokud stojí pomyslný dort za h***o, jedna skvělá třešnička navrch ho nezachrání.

26.04.2017 3 z 5

Iustus: část první Iustus: část první Martin Moudrý

Kniha má povedený námět a dost slušné provedení. Příběh není nijak náročný, spíše oddechovka s několika více než povedenými akcemi. Jako úvod po příběhu stojí za to.

26.04.2017 5 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Z té nadčasovosti a geniality až mrazí. Nic moc jsem od této hry nečekal a ona mě zatím dostala do kolen.

18.04.2017 5 z 5

Temná strana slunce Temná strana slunce Terry Pratchett

Jediné opravdové pozitivum této knihy je její délka. Delší příběh bych vzdal. Děj mě vůbec nezaujal, podobně jako námět, nevybavuji si jediný poutavější okamžik, humor nebyl můj šálek kávy, mytologie vesmíru mě rovněž neoslovila. Postavy sice měly určitý potenciál, ale to samo o sobě nestačí.

18.04.2017 2 z 5

Kamarád do deště Kamarád do deště Martin Moudrý

Nemyslím si, že by to byla zas taková tragédie jak uvádějí předchozí komentáře a hodnocení, kniha má solidní začátek a i dále se najdou lepší scény, ale bohužel i dost dlouhých a slabých míst. Prostě průměr, který má, ale určitý potenciál rozvinout se do dobrého příběhu. Po přečtení druhého dílu musím, ale bohužel konstatovat, že autor tento potenciál nevyužil, ale úplně zazdil. Komu se nelíbí tato kniha doporučuji pokračování rozhodně nečíst.

04.04.2017 3 z 5

Nemoáry Nemoáry Martin Moudrý

Typ literatury, který píše Kulhánek, Kotleta, Moudrý a další je založen především na akci, humoru, ději který uhání vpřed do velkého a krvavého finále, kterým obvykle bývá likvidace hlavního záporáka. O tom, ale tahle kniha bohužel není. Slušná akční scéna v ní byla všehovšudy jedna, o humoru radši nemluvím, děj se vleče a přešlapuje na místě, "záporák" je víc než podprůměrný. Když už se příběh někam dovleče, skočí zase zpátky.... a co je vůbec nejhorší - to věčné vysvětlování, přesvědčování a vůbec celá ta další hromada řečí o ničem, bez kterých by Grafomág měl jeden díl, navíc s polovičním počtem stránek. Zkrátka to nejhorší co jsem dosud od Moudrého četl.

04.04.2017 2 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Každou knihu od Terryho Pratchetta začínám číst s očekávávám jeho geniálního humoru, proto ve chvíli kdy jsem během čtení uvědomil, že tahle kniha nebude to co jsem čekal, přišlo zklamání. Pokud se oprostím od toho kdo tuhle knihu psal a co jsem od ní čekal, vidím příběh který má celkem originální námět, ale dost slabé provedení, postrádám detaily, které dělají z obyčejné knihy výborný příběh a co mi chybí především je napětí. Sečteno podtrženo Zeměplocha to není a na sci-fi je to slabota.

19.03.2017 2 z 5

Návrat do Tibetu Návrat do Tibetu Heinrich Harrer

Kniha začíná připomenutím událostí ze "Sedmi let v Tibetu". Následuje autorův návrat do Tibetu a srovnání toho co bylo dřív a co je pod čínskou nadvládou. Autor se samozřejmě nevyvaruje silné kritice komunistického režimu. Příběh je zakončen autorovým přáním návratu starých časů. Tento svazek má cenu spíše jako rozsáhlý epilog té první, sama o sobě za mnoho nestojí. Většina kouzla původního příběhu se vytratila společně se starými časy.

24.08.2016 4 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Někteří autoři musejí své knihy, tak trochu uměle vylepšovat. Tohle, ale rozhodně není tento případ. Samotné autorovi zážitky, v prostředí jako býval Tibet, stojí za přečtení. Autor si nemusel nic přimýšlet, vyzdvihovat bezvýznamné střety s několika lapky, stačilo mu pouze nechat se unášet kouzlem Tibetu a jeho láskou k této zemi. Popisy historie, prostého života, duchovní víry a moudrosti postačili k vykreslení tohoto vynikajícího příběhu.

24.08.2016 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Tahle kniha není dokonalá, místy je dost přehnaná, ale to už ke Kulhánkovi a jeho následovníkům patří. Člověk musí smeknout před někým, kdo napíše několik set stránek plných neustálé akce a bojů a zároveň nezačne nudit a být stereotypní o výborném smyslu pro humor nemluvě. Tahle kniha patří mezi jednoznačné špičky žánru.

18.05.2016 5 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Kniha nabízí velice napínavý příběh se skvěle vykreslenými hlavními postavami. Osobně bych, ale dal přednost vynechání nadpřirozených částí příběhu, prostě thriller jako je například Misery.

06.04.2016 5 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Pitevní sál čtyři – Jedna z nejlepších povídek ve sbírce, výborný nápad a atmosféra plná gradujícího napětí. 100%

Pán v černém obleku – King má vynikající sloh, ale mě nezaujala myšlenka na, které je povídka postavena. 70%

Vše, co miluješ, ztratí se v dáli – Nápad se sbíráním hesel ze záchodků je zajímavý, ale příběh jako celek za mnoho nestojí. 70% + 10% za tu sbírku hesel

Smrt Jacka Hamiltona – úryvek z jednoho velkého amerického příběhu očima pana Kinga tzn. více bolesti, zeleného hnisu a smrtelné agónie, nic převratného, ale pobaví. 80%

Místnost smrti – akční příběh jsem v této sbírce nečekal, ale proč ne, nebyl vůbec špatný. 90%

Sestřičky z Elurie – série Temná věž je něco jako diamantový náhrdelník v bibliografii Stephena Kinga a tahle povídka v něm má svoje místo. 80%

Všechno je definitivní – povídka s potencionálem románu, jednoznačně nejlepší část téhle knihy. 100%

L. T. a jeho teorie domácích zvířat – ze začátku pobaví, pak zvážní, ale celkově neohromí. 80%

Silniční virus míří na sever – velice dobře napsaná mrazivá hororová story. 80%

Oběd v Gotham Café – neotřelý příběh plný napětí vystavěný na zajímavém nápadu. 100%

Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy – tak mám pocit, že už jsem něco podobného četl a ne jednou. Holt výstižný název. 80%

1408 – klasický hororový námět v Kingově podání není špatný, ale mám radši jeho originální nápady. 80%

Jízda na střele – co se týče čistokrevných hororů v téhle sbírce, je tenhle pro mě ten nejlepší. 90%

Čtvrťák pro štěstí – po té sérii „krváků“ a „drasťáků“ normální příběh se šťastným koncem vyloženě potěší. 100%

05.04.2016 4 z 5