Eeli Eeli komentáře u knih

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Dnes již klasická divadelní hra, která získala na kráse svou prostotou, humorem a pohádkovými prvky. Motivy jsou celkem běžné - láska, peníze, lidská hloupost, náprava, navíc z dílka vyzařuje národní hrdost, ale jsou z něj patrné i ty ne zrovna chvályhodné české vlastnosti.

11.06.2019 4 z 5

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

"Život začíná a končí dneškem a vzpomínat na včerejšek a snít o zítřku je dobré leda tak pro gadže."

Tento dojemný příběh vykresluje romskou mentalitu zcela věrohodně - ani ji neospravedlňuje, ani ji neočerňuje. Prostě přináší pravdu o způsobu života, který je pro nás "gadže" tak nepochopitelný, a proto odsouzeníhodný. Životní příběh Roma Andrejka ukazuje, jak mohou předsudky zmařit veškeré snahy, ale i to, že ne vždy se jedná o předsudky bezdůvodné.

10.06.2019 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Dobře zpracovaný, dechberoucí krimi thriller. Autorům vubec nechyběly nápady na to, jak příběh zamotat, udržet ho napínavý a opět se ze všeho řádně vymotat. A i když to na některých místech bylo už trochu moc, stejně knihu považuji za kvalitní a povedenou. Nehledě na sympaťáka Joona Linna, který má vždy pravdu.

06.06.2019 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

I když je kniha vystavěna na vážných tématech, nedokázala ve mně vzbudit žádné emoce a přesvědčit mě o čemkoli. Vše mi připadalo vylíčeno tak nějak povrchně a plytce.

04.06.2019 2 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Skvělý detektivní příběh vyznačující se dokonalou promyšleností i propracovaností, originální zápletkou a zároveň paradoxně i jistou šablonovitostí, na niž jsme v knihách s Herculem Poirotem zvyklí. Na závěr samozřejmě patří překvapivé, nečekané, avšak nikoli nelogické rozuzlení, jehož náznaky by nebyly v textu doložitelné. Zkrátka další důkaz autorčina génia.

01.06.2019 5 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Velmi příjemné překvapení. Kniha má neotřelé téma, propracovaný děj, atmosféru vyvolávající mrazení a podněcující k různým prožitkům čteného. Příběh uvolňuje napětí postupně a vše plynule graduje k závěrečnému "aha momentu" (i když jedna malá záhada zůstala přece jen nevyjasněná).

31.05.2019 5 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Zase trochu jiný detektivní příběh z dob, kdy nebyly moderní kriminalistické metody snad ani v plenkách, o moderní psychologii osobnosti ani nemluvě. A kromě skvělé zápletky je právě jakoby objevování nových metod a postupů na knize to osvěžující a sledování toho, jakým způsobem hlavní postavy objevují a utvářejí psychologický profil vraha, je velmi zajímavé, poutavé a pro příběh stěžejní. Občas byla v knize i hluchá místa, celkově se ale jedná o kvalitní a precizně zpracovanou detektivku.

26.05.2019 4 z 5

Alan "co-to-sakra-zase-vyvedl" Karlsson se s mazaností a lehkostí sobě vlastní omylem zaplétá do současných problémů týkajících se jaderných zbraní a autor si prostřednictvím slov, která vložil do Alanových úst a mysli, bere na paškál dobovou politickou situaci hodnou kritiky i zesměšňování. A že se mu to povedlo. Kromě politiky samozřejmě přicházejí na přetřes i jiné věci patřící k dnešní době. Kniha má vtip, šťávu a plno absurdních situací vyvolávajících úsměv.

25.05.2019 4 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Trochu lepší než díl předchozí, ale je to možná tím, že se jednalo o zakončení série, a došlo tedy k dosazení všech dílků skládačky a k happy endu. Tentokrát jsme se nestřetli s historií v takové míře jako předtím, postavy se utkaly spíše samy se sebou a se svými nepřáteli. Vše ale probíhalo tak nějak hladce, jako by autorka už také byla vyčerpaná vymýšlením dalších zádrhelů.
Jako celek hodnotím sérii jako lepší průměr, navíc oceňuji cílení na dospělé čtenáře a ne na YA, jak to u tohoto žánru bývá běžnější.

22.04.2019 3 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Oproti prvnímu dílu byl tento opravdu slabý. Přes sedm set stran trvající nudy. To důležité pro posun děje by se vešlo na méně než polovinu. Vývoj postav téměř nijaký (až na pár výjimek) a zapojení autentických historických postav tentokrát nepřineslo kýžené vysledky. Celkově této knize prostě tak nějak chyběla dynamika.

18.04.2019 2 z 5

Popletené historie Popletené historie R. L. Forty (p)

Knížka tematicky rozličně zaměřených povídek - něco se strašidly, něco vojenského, něco o lásce, něco o obyčejných lidech - zkrátka takový "mišmaš". Všechny povídky spojuje lehký humor a nadsázka, ale to je vše. Co se týče literárních kvalit a hodnot tohoto dílka, nejsem o nich přesvědčená.

12.04.2019 2 z 5

Listopad Listopad Irena Eliášová

To nebylo vůbec dobré, myslím, že tato kniha se u mě dokonce dostala na prvenství v tom nejhorším, co jsem zatím četla. Možná zajímavé téma absolutně zazdila příšerná stylistika, čímž kniha působila jako amatérský počin někoho, kdo zkouší "fušovat" do spisovatelského řemesla.

10.04.2019 1 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Po tomto žánru jsem sáhla zcela výjimečně a původní skepsi vystřídalo příjemné překvapení. Kniha je poměrně rozsáhlá, přesto má každá událost i každá informace své místo, ať je to posun v ději nebo "jen" zabalení příběhu do působivé omáčky. Zajímavě na mě působilo propojení fantasy a skutečné historie.

09.04.2019 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Ničím výjimečný příběh, spíše taková průměrná romance s nepříliš originální zápletkou a s předvídatelným koncem.

07.04.2019 2 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Přestože kniha nepatří k těm útlým, čte se velice snadno. Autor je báječný vypravěč, a i když tento příběh není ve své podstatě nijak strhující, dokáže tam vpravit takové podněty, které udrží čtenářovu pozornost, podnítí jeho zvědavost, a dokonce vedou k zamyšlení se nad některými aspekty svého já. To je vlastně i jedním z cílů (nejen) literárního surrealismu, pod jehož vlivem Murakami tvoří. I v Komturově smrti se tedy ocitneme v hrdinově mysli, pochopíme jeho pohnutky, porozumíme jeho pocitům a svedeme různé boje s jeho strachy, abychom získali povědomí o vědomí.

05.04.2019 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Jedná se o příběh, který se v mysli rozplývá jako čokoláda na jazyku, a s tolika typy postav, jako je druhů čokoládových pralinek. K srdci mi ale nepřirostl, protože i přes tu hravost a uličnictví (psáno v anotaci knihy) mi atmosféra tohoto románu přišla podivně stísněná.

28.03.2019 3 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Při čtení mě napadala slova jako tuctové, kýčovité, místy taková klišé a hloupé jednání i dialogy postav, že se mi samovolně protáčely panenky. Po přečtení celé knížečky názor bohužel neměním. Autorka sama to zřejmě zpětně cítila podobně, což potvrdila předmluvou, v níž ospravedlňuje (neomlouvá se) vznik svého prvního příběhu.

21.03.2019 1 z 5

Alibi Alibi Sandra Brown

Na jednu stranu knize nechybí poutavost, na stranu druhou postrádá jistou dynamičnost, i když o řádně zapletené zápletce není pochyb. Autorka umí pracovat s postavami a jejich charakterem, výborně umí takové to postupné poodhalovaní skutečnosti, aby se k řešení nemohlo dospět příliš brzy. A protože S. Brown píše především pro čtenářky, vkládá i do tohoto detektivního příběhu romantiku s lehkou erotikou.

20.03.2019 3 z 5

Sráči Sráči Richard Price

Nad hodnocením jsem dlouho váhala. Téma je hodně originální a lákavé, ale...
Příběh je hodně hutný, přesycený, čímž se stává poměrně nepřehledným a snadno se lze v textu ztratit, následně nepochopit jisté souvislosti atd. atd.
Zamyslíte-li se pak nad knihou jako celkem, její myšlenkou a zpracováním, dospějete k názoru, že nebyla vůbec špatná, i když byla hodně depresivní, ale...

15.03.2019 3 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Detektivka s neotřelým námětem. Kniha je psána poutavě, srozumitelně, není zatížena žádnými brutalitami ani jinými zbytečnostmi, ale na druhou stranu je odlehčena soukromím hlavní hrdinky. I přes daný žánr a téma umí autorka psát lehce a s vtipem.

12.03.2019 4 z 5