EEEAAA EEEAAA komentáře u knih

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Moje v dětství nejoblíbenější knížka a jediná kniha, kde si pamatuju začátek:" Bobeš byl malý, tak malý, že sotva dosáhl na kliku u dveří". Tuto knihu jsem si odnesla z domova a mám ji stále ve své knihovně jako živou vzpomínku na dětství.

03.08.2023 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Krásná pohádka o touze jít za štěstím. Četla jsem opakovaně a nic to knize neubralo na síle. A vůbec mi nevadí, že autor v knize svá poselství opakuje, mně se osvědčilo a osvědčuje hlavně poselství o začátečnickém štěstí, kdy se celý vesmír spojí, aby se něco, co dělám poprvé opravdu povedlo

03.08.2023 5 z 5

Obyčejní lidé Obyčejní lidé Judith Guest

Rodinný román, který vyčnívá nad mnohými svým psychologickým pohledem. Chladná matka, která vytrvale ničí svou rodinu je postrachem pro všechny ženy, které uvažují, jak se vyhnout takovému osudu. Film rovněž skvělý

Ulehni v temnotách Ulehni v temnotách William Styron

Psychologické drama rozpadu jedné rodiny mrazí od začátku do konce. Není to lehké čtení, hlavně když si člověk uvědomí, jak tenká je čára mezi normálností a katastrofou.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Další kniha, která mi změnila život. Moc krásný příběh a úžasný autorský styl.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Úplně mimo mísu. Musela bych toho asi hodně vypít, nebo si něčeho hodně šlehnout, abych pochopila autorovy postavy a tuto fantasmagorii.

30.07.2023 odpad!

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Tohle dílko a asi i celý autor šel mimo mě

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Čteno opakovaně po x letech a opět nezklamalo. Drsné syrové válečné drama odhalující běžné lidské charaktery vojáků, člověk je dojatý, kolik mladých lidských životů je promarněho ve válkách

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako dítě jsem té knize moc nerozuměla, až jako dospělá jsem pochopila, jak je to nádherný a nadčasový příběh

30.07.2023 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Kultovní dílo mého oblíbeného spisovatele, povinná jízda každého byť jen trochu vzdělaného člověka. Zfilmováno také výborně, ale je to jen část příběhu ságy jednoho rodu.

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Zase ten láskyplný a milosrdný Steinbeck a jeho obyčejní hrdinové, potácející se od ničeho k ničemu

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Tohle byla snad nejsmutnější kniha, jakou jsem četla, Děsivá dřina a následná bezútěšnost hlavních hrdinů, kteří přijdou osídlit Kalifornii a najdou tam jen suchou poušť, nemají co jíst, už bych to znovu číst nedokázala. Autor je mistr v popise všech těchto trampot.

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Svěží, vtipné dílko o stinných stránkách života, pro běžné smrtelníky za hranou, ale pro lidi na okraji tak charakteristické. Steinbeck je autor, který má srdce a je to cítit ze všech jeho knih

Rebeka Rebeka Daphne du Maurier

Tato kniha mě jako teenedžerku nadchla a proto jsem po ní sáhla asi po 30 letech a nestačila jsem se divit své mladické naivitě a nedovedla jsem pochopit, co se mi na tom mohlo kdysi líbit??? Člověk se opravdu mění a tady se mi to potvrdilo na 100%, kdysi bych dala plný počet hvězd, dnes s bídou 1 za hloupý příběh o jednom namyšlenci a husičce

Svit luny Svit luny Pierre La Mure

Čteno opakovaně asi po 20 letech a nezklamalo, to je znak kvality

30.07.2023 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Kniha, která mě uchvátila a obohatila můj život navždy o génia van Gogha, nešťastného umělce, který prožil život plný utrpení a za 100 let je světová star. Život není spravedlivý

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Nádherná kniha a nádherný film

30.07.2023 5 z 5

Karel Čapek je opravdu skvost. Ve škole se o něm učíme oprávněně. Skvělý spisovatel, který umí napsat všechny literární formy - tyto povídky jsou vtipné, mají pointu a jsou originální a zajímavé i po tolika letech.

Hlasy mých otců Hlasy mých otců Helena Šmahelová

Pohlazení duše. K této knize jsem se dostala náhodou v knihovně a až teď jsem se dověděla, že je to poslední díl trilogie. Určitě si koupím celou trilogii, protože styl autorky i popis doby přes běžný život konkrétních postav mě opravdu baví!!!

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Kunderu jsem si léta chtěla přečíst, ale nikdy jsem se k jeho knihám nedostala. A teď jsem zjistila, že to bylo dobře. Po utrpení, které mi přinesly Směšné lásky a Nesnesitelná lehkost bytí a po shlédnutí jeho divadelní hry Ptákovina jsem se s ním nadobro rozešla. Je to autor sice čtivý, píše dobře, ale negativistický až to mrazí. To, co on nazve láskou, je čirá manipulace. S lidmi hraje jako s figurkami na šachovnici a to jej a mnoho čtenářů asi baví. Nejsem romantik, ale pod slovem láska chápu něco úplně jiného než Kundera. Naštěstí.