Nazí a mrtví

Význačný americký spisovatel, příslušník válečné generace, podává v románu na základě osobních prožitků strhující obraz války v Tichomoří. Líčí invasi amerických jednotek na ostrovy Anopopei a boj o jeho vyčištění od Japonců, hlavně se však zaměřuje na charakterizaci amerických vojáků a velitelů, zachycení jejich životních osudů, pohnutek a názorů. Román tak uvádí čtenáře do samého středu amerického života s jeho sociálními rozpory, honbou za úspěchem a mravní bídou. Sugestivně je vylíčen i americký vojenský systém, založený na brutálně vymáhané poslušnosti podřízených, a demoralizující účinky válčení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30469/big_nazi-a-mrtvi-qa3-30469.jpg 4.2322
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Odeon

The Naked and the Dead, 1948

Kniha Nazí a mrtví

Chmur
10. listopadu

Přijde mi skoro neuvěřitelné, že Mailer napsal tento roman v roce 1948 v pětadvaceti letech. Psychologie postav, vystavění a hloubka děje, přesah díla do různých aspektů lidského života je naprosto fenomenální. Navíc v dnešní době je roman až bolestivě aktuální. Ukazuje nesmyslnost války a zároveň její přitažlivost pro některé psychopaty.

Kabuky

Klasika

Oponn

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Když v hlavě přehrabuji svou čtenářskou historii, asi se kromě Čtyři z tanku a pes jedná o jediný válečný román, se kterým jsem měl tu čest. Největší problém je, že se u Normanova románu Nazí a mrtví ani tak nejedná o román válečný jako spíše psychologický. Předložena je vám skupina asi deseti amerických pěšáků, u kterých sledujete pocity, tužby, myšlenky a motivace, po vylodění na pacifickém ostrově Anopopei během bojů druhé světové války, kde je čeká boj proti japonským obráncům.

Akčních nebo alespoň bojových scén je poskrovnu. Více se dozvíte o kopání děr, spaní v dírách, spaní v dírách v horku, spaní v dírách v dešti, spaní na zemi bez děr v horku, spaní na zemi bez děr v dešti, zároveň se zdokonalíte ve válečné logistice, plánování ofenzivy a šovinismu. Ve všem z výše popsaného je autor mistrem. Jeho vykreslení protivné džungle, nepřátelského počasí a nudné šedi na frontě bylo až dechberoucí. Jenže tohle nechcete číst šest set stran...

V otravném prostředí Anopopei se navíc potácí asi deset postav různých šarží a různého původu. Většina chlapů jsou rasisté, antisemité, šovinisté, protiirského smýšlení, jednoduše řečeno každý z posádky má pořád s někým a s něčím problém. Mailer dokázal (i díky narativním obloukům do minulosti postav) vykreslit každou z nich do nejmenšího detailu, bohužel mi všichni byli nebetyčně protivní. I proto, když někteří konečně umírali, mi to bylo zcela jedno; vinu má i autorovo odemočnění, kdy všechno popisuje jako recept na knedlíky.

Autor je sice dobrý spisovatel a umí pracovat jak s postavami, tak s prostředím, ale příběhově mě kniha nechala úplně chladným. V kombinaci s pro mě nepochopitelnými vsuvkami dramatické formy se pro mě jedná o první a zároveň poslední Mailerovo dílo. Mohou si s Kerouacem podat ruku a vyplakat se jeden druhému na rameni.

Lothar.777
31.07.2021

No, asi jsem čekal víc tý války. Těch vyloženě ostrých věcí tam bylo jen pár, bojových akcí pomálu, hodně popisován civilní život a minulost jednotlivých vojáků, jejich problémy, ambice. Člověk se až divil, kam někteří byli schopni zajít, jen aby dostáli své pověsti a jak to odnášeli lidé kolem. Za mě osobně moc působivé popisy přírody a prostředí, které si civilista neznalý problému neumí úplně představit.

TipsyChipsy
07.07.2021

Monumentální, úžasný román. Popisuje válku zblízka, jako příšerný mezní zážitek. Autor je literární mistr, když vykresluje krásu přírody nebo utrpení vojáků, čtenář cítí smrad, mokro i bolest na vlastní kůži. Dokáže vylíčit lidské pocity při vyčerpání, atmosféru a mezilidské vztahy mezi vojáky, kteří nejsou jen panáčci v nějaké hře. Jsou to muži se svými dosavadními životy, různého původu a náboženství. Širokým záběrem, komplexností a zobrazením války v její nespravedlivosti a nesmyslnosti, je to nadčasové dílo.
Citát:
“Jo. Vést válku, aby se něco spravilo, je zrovna tak, jako si jít do bordelu léčit tripla.”

papaja
18.06.2021

Klobouk dolů před autorem, u nás nepříliš čtený autor a za mě je to obrovská chyba. Kniha je skvěle strukturovaná, moc se mi líbili vložky o životě v civilu jednotlivých aktérů. Nápad na vhled do života celého útvaru napříč šaržemi je vynikající. Kniha naprosto předčila má očekávání, není to jen kniha o válce, ale psychologický román, který musí každého připoutat. Kniha pojednává o válečných strategiích, pracovní morálce, mezilidských vztazích i vnitřních monolozích jednotlivců.

OdvaznyMladyMuz
22.02.2021

Místo spánku trávíš čas vyleháváním ve studené louži a souvisle ti prší na hlavu. Manželka ve Státech tě nejspíš podvádí, nemáš pořádný jídlo, je ti zima, nudíš se nebo naopak zmíráš únavou. Při noční hlídce jen koukáš do džungle, ze které kdykoliv může přiletět kulka, ale čím déle tu sedíš, tím víc máš pocit, že přiletět nemůže. Z daleka doléhají do tvých uší zvuky války a snad jsi na začátku invaze viděl i nějaké Japonce, ale teď už v ně moc nevěříš. Stejně jako nevěříš manželce, když ti píše, že na tebe oddaně čeká. Jenže všechny tyhle věci jdou stranou ve chvíli, kdy se právě z té džungle ozvou hlasy, střelba a brzy poté vidíš fanaticky křičící postavy, které běží tvým směrem. Podvádějící manželka už není problém, promoklá uniforma a noc bez spánku jakbysmet. Problém je ten Japonec, co ti chce ustřelit tvou nevěřící palici.

Dost možná nejzásadnější válečný román americké literatury. Norman Mailer se nám ve své knize rozhodl ukázat, že válka je peklo. Peklo, které člověk rozpoutal na Zemi. Jenže krom toho viditelného pekla si leckdo ukrývá soukromé peklo uvnitř své hlavy. A pak se ty dvě pekla protnou. Ocitneme se v Tichomoří v průběhu americké vojenské operace snažící se obsadit fiktivní ostrov Anopopei. Američtí vojáci v něm však více válčí sami se sebou a mezi sebou než proti nepříteli. Sledujeme průzkumný oddíl, ale víc než pobřeží tichomořského ostrova zkoumáme nitro jednotlivých vojáků.

Samotné akce a válečná vřava jsou pouhým doplňkem příběhu. Pro autora je mnohem důležitější psychologie postav. Pocity vojáka, když zabíjí nebo sám čelí smrti, jsou v knize zásadnější než samotný čin. Není to snadné čtení, ale je to lepší, než to prožívat doopravdy.

adelinka
22.09.2020

Trochu som mala obavy, že ako vojnové to bude, ale som milo prekvapená. Aj keď dej je počas vojny, nezachádza sa tu tak do bojov, skôr sledujeme väčší počet osôb po tej psychologickej stránke. Akí boli možno v detstve, mimo vojny a ako zmýšľajú počas vojny.
Mne osobne sa kniha veľmi páčila.