Durancie Durancie komentáře u knih

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Institut, a speciálně Charlotte, dostanou od Rady pověření, aby do 14 dnů našli uprchlého padoucha Mortmaina. Pokud se jim to nepovede, Institut nadále povede rodina Lightwoodových.
Charlotte a její suita se pouští do pátrání, které zahrnuje mnohá úskalí. Tessa se mezitím zmítá v emocích milostného trojúhelníku a nadále pátrá po tom, co je vlastně zač.
Vesele se párují i ostatní postavy, napětí narůstá, do toho najednou zásnuby a nějaký ten překvapivý návštěvník.
Druhý díl trilogie o pekelných strojích je odpočinkovější, ale dává vědět, že se blíží grand finále.
Tessa je moje zatím nejoblíbenější hrdinka Cassandřina světa. Jem je úžasný přítel i člověk, a Magnus i zde má nejvíc vtipu a charisma. A navíc jsem zde pochopila, proč jsou Lightwoodovi celá staletí vnímáni jako děsná rodina a proč se Magnus v kanonické sérii tak podivoval Alekově jemnosti.
Jdu na další díl.

07.03.2024 5 z 5

Kolaborantský skrček celý život touží mít vlastní hotel, nakonec má hostinec v horách a sbírku zrcadel.
Stejně jako předchozí Postřižiny, ani Anglický král mě nijak neoslovil. A opět z typicky hrabalovských důvodů. Nesympatická hlavní postava, opakující se pasáže a celkově rozvleklý děj.
Četla jsem v rámci ČV (držitel ceny Jaroslava Seiferta) a víckrát se k ní vracet nebudu.

06.03.2024 2 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Nová série od Cassandry Clare ze světa lovců stínů. Tentokrát se vracíme o století a něco zpátky, do viktoriánského Londýna.
Mladá Američanka Tessa Grayová přijíždí do Londýna za svým bratrem Natem. Po něm se ale slehla zem. Pomocí různých náhod a peripetií se Tessa dostává do londýnského institutu lovců stínů, seznamuje se s místní okouzlující nefilimskou mládeží, a také zjišťuje, že není jen tak obyčejný člověk. Tessa totiž patří mezi nadpřirozené bytosti. A jak se zdá, její schopnosti jsou důvodem Nateova zmizení. Navíc je jí v patách záhadný Magistr.
Kniha je prvním dílem trilogie Pekelné stroje a musím říct, že se mi velmi líbí. Svět lovců stínů je stejně skvělý, jak jsme zvyklí, a k tomu přibyly i dobové zajímavosti (chválím, že narážky na ženskou podřízenost jsou podány vkusně a nijak hystericky - narozdíl od Rebelek z Oxfordu). Cassandra zkrátka psát umí, její drobné náznaky se během děje rozvíjejí do ďábelského plánu. Odkazy na bibli a klasickou literaturu jsou na svém místě a Herondalové jsou šílení a osudoví v každém století.
Chválím a jdu na další díl.

04.02.2024 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Zatím jsem od Třeštíkové četla jen Bábovky, které se mi hrubě nelíbily. Její nejnovější kniha mě ale příjemně překvapila. Příběh má tentokrát hlavu a patu, postavy dobře vykreslené a emoce více než uvěřitelné. Nápad s přeházenými kapitolami je originální, příběhu to přidalo na dynamice a zajímavosti.
Hlavní hrdinky mi bylo líto, zasloužila si lepší konec, než jaký dostala.
Hodně lidí tu nadává na nechutně detailní sexuální scény. Možná jsem jediná, ale víc nechutné mi připadaly detailní momenty jejich nefunkčního manželství, všechen ten disrespekt a ponižování, které se Dagmar dělo proti její vůli - narozdíl od toho sexu.

26.01.2024 3 z 5

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Hlavní hrdina Cal, který se narodil jako Calliope, nám vypráví příběh své rodiny a sebe sama. A je to skutečně epos.
O tom, jak jeho babička a dědeček utekli z rodné vesnice přes hořící Smyrnu až do Ameriky. O tom, jak v Americe vyrůstali jeho rodiče a jak se do sebe zamilovali. O tom, jak vyrůstal on sám, prožíval první lásky a zjistil o sobě mnoho překvapivým věcí.
Jeffrey Eugenidés, Američan s řeckými kořeny, dokázal skvěle ukázat, co prožívali (nejen řečtí) imigranti v Americe před Velkou hospodářskou krizí a během ní. Spolu s Calem posléze sledujeme další osudy a proměny Detroitu i celé Ameriky. A také to, jaké následky a naděje tato nová doba zanechává.
Oblíbená postava? Jednoznačně babička Desdemona, společně se svými vlasy a neochvějnou věrností řeckým principům a zvykům.

17.01.2024 5 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Praha, 40.l. 19.st. Mladý redaktor Karel Havlíček Borovský je zcela okouzlen spisovatelkou Boženou Němcovou. A je to vzájemné.
Havlíček si také vytváří vřelé přátelství s malým Jeníčkem Nerudou z prodejny tabáku U dvou slunců. Ten se zase kamarádí se slečnami Rottovými, Johankou a Žofinkou.
A šup, stane se vražda! A hned několik! A naše parta hic se srdnatě pouští do řešení celé tajemné události. Jak to dopadne?

Souhlasím s ostatními, že ten dvouletý skok v čase tam nebyl znát. Zápletka i rozuzlení jsou sice trochu pitomé, ale vynahrazuje to plejáda slavných spisovatelů a vztahy mezi nimi. Milé, vtipné, národní. A Havlíček je nejlepší.

05.01.2024 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Perfektní kniha na léto. Svěží romantický příběh bez většího konfliktu, jen slunce, moře a pohodička. Oba kluky jsem si zamilovala (Vincka o trochu víc) a sympatické byly i ostatní postavy. Chválím krásnou obálku.

05.01.2024 5 z 5

Hradní intrikáři Hradní intrikáři Lena Valenová

Pohádka pokračuje. Nový král se musí rozhodnout mezi láskou a povinností, princ musí sebrat odvahu a princezna najít sama sebe.
Druhý díl se mi líbí daleko víc, než ten první. Je tam větší akce, příběh se krásně rozjel a rozkošatěl, a líbí se mi, že se tu otevírají i soudobá témata, jako je například porucha příjmu potravy.
Konec jsem nečekala a dost mě překvapil. Závěrečný třetí díl vychází na jaře příštího roku. Těším se.

Nedávno byla zfilmována autorčina starší kniha Cool Girl. Nic tedy nebrání zfilmování i této vydařené série.

27.10.2023 4 z 5

Chuť a vůně baroka Chuť a vůně baroka Miroslava Kuntzmannová

Skvělá kuchařka plná zajímavých receptů, krásných fotografií a zajímavostí o zámku v Manětíně a barokní lékárně v Klatovech. Jako první jsem upekla nudlový dezert hraběnky Lažanské z Bukové. Sklidila jsem chválu a dva vyluxované podnosy.
Přemýšlím, co uvařím příště.

10.07.2023 4 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Pohlazení po duši.

29.06.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Příběh Lizzy Bennetové a její šílené rodiny. Klasické dílo britské literatury, jedna z nejpopulárnějších knih, a také nejoblíbenější dítko samotné Jane Austenové. Román byl už mnohokrát zfilmován a příběh je notoricky známý.

Přesto kniha dokáže podat tento příběh z mnoha různých úhlů, a stojí za to, si ji přečíst.
Je to milé, příjemné a vtipné čtení, a Lizzy je i přes dobu vzniku velice moderní hrdinka.

20.06.2023 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. A vybrala jsem si dobře, bavilo mě to a stránky hezky ubíhaly.
Jedná se o soubor povídek, ve kterých Bulgakov vzpomíná na počátky své lékařské praxe v zapadlé vesnici Murjevo. Povídky jsou některé humorné, některé smutné, a dobře vykreslují atmosféru předrevoluční carské Rusi, s její bídnou úrovní lékařské péče i neochotou prostého lidu nechat se léčit.
Seriál jsem zatím neviděla, ale kniha mě na něj nalákala.

16.05.2023 4 z 5

Korunovace Korunovace Lena Valenová

Velice příjemná pohádka. A také alternativní příběh o tom, že jsou Čechy monarchie a na Pražském hradě sídlí královská rodina.
Všechny postavy jsou svým způsobem sympatické a jejich příběhy jsou více či méně zjevné variace známých pohádek.
Můj favorit je princ Felix, který je skvělý, charismatický a vtipný, a který také jediný vybočuje z toho ryze pohádkového vzorce.
Máme tu romantiku, konflikt i trochu tajemna. Je to první díl série, tedy se těším na pokračování.

02.05.2023 4 z 5

13. komnata milenek 13. komnata milenek Tomáš Kristl

Výblitek ublížené blbky a sebestředného dementa. Proč vůbec někdo tuhle knihu vydal?

02.05.2023 odpad!

Labyrint záhad Labyrint záhad Arnošt Vašíček

Arnošt Vašíček je náš přední záhadolog. S každou jeho knihou máme možnost zjistit, nakolik je naše země, oplývající tajemstvími a hypotézami, stále neprozkoumaná. Tahle kniha přináší nový překvapující pohled na různé české pověsti a záhady. Některé jsou zajímavé, některé méně, ale kniha jako celek stojí za přečtení.

11.04.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nudný, klišoidní blábol.

08.03.2023 1 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Knihu jsem četla na dovolené v Senegalu za zvuku Atlantiku, což mi dokreslovalo atmosféru celého příběhu. Kdybych nevěděla, že ho napsala česká autorka, nepoznala bych to. Líbí se mi poetický styl vyprávění, formulace myšlenek i krásné popisy krajiny a moře. Hlavní hrdina je moje krevní skupina a ve skutečném světě by zajisté byl mým skvělým přítelem. Profesor byl občas na palici, ale chápu, když přijde láska vlny se bouří a skály trhají. Hodně věcí zůstalo nedořešených, což na jednu stranu dává prostor na vlastní interpretaci toho, jak to s nimi nakonec dopadne. Na druhou stranu mě to štve. Což je také důvod proč nedávám plný počet. Knihu si určitě přečtu vícekrát. Teď, když mám potřebné informace, můžu objevit detaily, které mi při prvním čtení unikly.

04.03.2023 4 z 5

Vtipná kniha podávající souhrn života a děl našich slavných básníků a spisovatelů 19. století. Připomíná mi edici Děsivé dějiny, na které jsem vyrostla. Rozhodně si přečtu zmiňované knižní tipy.

27.02.2023 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Vracím se domů nad ránem,
kvalitním vínem omámen,
z přímek se stávaj zatáčky,
točí se svět, jsem na sra*ky.

............

Rozsáhlý román (jakož i bible Dark academie) o tom, jak skupina pozérů prožila jeden školní rok na vysoké škole Hampden ve státě Vermont. Stihli toho dost. Mluvit řecky, chovat se řecky, mít depky, chlastat, hulit a zabít kamaráda - což není žádný spoiler, to se dozvíme hned na druhé stránce.

Máme tu hlavního vypravěče Richarda. Je na škole nový a pochází z daleké a exotické Kalifornie.
Dále je tu Henry, směs Sherlocka a Stevena Hawkinga. Je to charismatický vůdce smečky, bedna ohledně řečtiny a ostatních jazyků.
Dále Francis, zrzek, vzdělanec, filozof a elegantní pracháč.
Dvojčata Charles a Camilla (náhodný výběr jmen?). Drží při sobě a mají výjimečné pouto.
A nakonec Bunny, budoucí mrtvola.

Jejich příběh sledujeme od chvíle, kdy Richard přijde do jejich studijní skupiny vedené profesorem Julianem, ctitelem antického Řecka. Richard je okouzlen novým prostředím a svými spolužáky. Jezdí s nimi na výlety, proniká do jejich životů a přemýšlí nad nesmrtelností chrousta, . Až posléze začne zvolna poznávat, ze má partička před ním tajnosti. A než vůbec stihne prohlédnout jejich tajemství, je sám zavlečen do kolotoče událostí, který už nejde zastavit.
Kdo zůstane žít a kdo zdechne strašlivou smrtí? Zůstaňte na příjmu.

Donna Tartt stvořila dílo, které působí tak autenticky, až to bere dech. Psychologie postav je tu popsána a rozvíjena na výbornou, dokáže také opravdu skvěle vykreslit charakter postav. Jakmile se objeví na scéně, už je bezpečně poznáte i kdyby nebyli jmenováni. A to jak ty dobré znaky, tak i ty špatné. Zvláště při čtení Bunnyho pasáží se mi otvírala kudla v kapse.

Věřím, že pro někoho to může být přelomová kniha, která změní jeho život i uvažování. Knihu oceníte tím spíš, pokud navíc znáte i řecké dějiny a filozofii. Za sebe říkám, že nevím, zda si ji ještě někdy přečtu znova, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Stálo mi to za to.

24.10.2022 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Krásné zakončení celé série. Ke všem knihám se často a ráda vracím, a ani tato nebude výjimkou.

24.10.2022 5 z 5