druzickaster druzickaster komentáře u knih

Podpovídky Podpovídky Karel Čapek

Tak bohužel. Připadal jsem si jako na horské dráze. Pár povídek bylo nadprůměrných, většina ke konci knihy, zbytek pro mne velké zklamání. Graficky zpracované rádoby vtipné reklamy jsou spíš infantilní, než humorné. Chápu vtipem jsou poplatné své době, ale dnes jsou skutečně vyčpělé.

01.03.2018 3 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Napínavý příběh totalitárního režimu. Hlavní hrdinové jsou klaďasové a v pohodě, záporáci jsou jasní, děj je celkem předvídatelný, ale nic to neubírá na spádu a napětí. Myslím, že první díl se povedl, jdu na druhý.

27.02.2018 5 z 5

Kleptoman Kleptoman Karel Žilák

Musím uznat, že pan Žilák je dobrý vypravěč. Po Pusince mě velmi zaujaly osudy postav, obyčejných lidí a jejich problémů. Příběh jednoho rozhodnutí, které může změnit celý život. Velmi mě zamrzelo jen letmé naťuknutí Peterkovy ne moc známé nemoci a trestuhodné nevyužití jejího potenciálu v příběhu. Otevřený konec jsou spíš otevřená vrata, takže není ani tak otázkou zda, ale kdy....

26.02.2018 5 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

Kniha je primárně asi určena pro mladší čtenáře, ale i tak se mi líbila. Poodhalení děje druhé světové války z pohledu Dánska a jeho obyvatel je zajímavé a poučné. Postavy dánských vyšetřovatelů se povedly dokonale, ty musí člověk nemít rád od začátku až do konce. Tady platí staré dobré, aktivní blbec je horší než třídní nepřítel...Vytkl bych asi až konec kdy se našemu mladému hrdinovi vyskytne tolik překážek a ústrků, že se tomu nechce ani věřit, o návštěvě baletu se raději nebudu ani zmiňovat. Mé hodnocení je lepší 4 a protože to nelze, dávám 5.

26.02.2018 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Prozatím nejdivnější hlavní hrdina knihy. Vyloženě mě to dráždilo, vypravěč Hitler, pro mě osoba černější, než uhlí. Tak si tak čtu a když ostražitost poleví říkám si sakra, ten chlap má pravdu a hned se objeví červený maják...pozor...je to Hitler...a jo, čtu dál a zase si říkám ...a tak dále. Mám velmi rozporuplné pocity i když se jedná o satiru. Pravda je ta, že v dnešní době frustrovaných voličů je velmi nasnadě aby přišel takový další Hitler a všichni s ním zase budou souhlasit a plácat ho po ramenou. Osobně jsem si z toho vyvodil jedno ponaučení. I když ti bude politik, nebo strana vykládat vše co chceš slyšet, když budeme vibrovat na stejné vlně, dobře se podívej s kým si tak notuješ aby to nebyl právě zase on a nebyl tady zas....

24.02.2018 5 z 5

Jehla Jehla Karel Žilák

Tak tohle jsem autorovi věřil. Někteří lidi jsou prostě tak nastavení, že je stereotyp a "obyčejný" život nudí a jsou schopní se vzdát úplně všeho a klesnout na absolutní dno. Přes všechnu tragédii mě konec v lese neskutečně pobavil, nejsem zlomyslný ani nepřeju nikomu nic zlého, ale ten paradox byl k popukání. Klidně bych si přečetl i pokračování osudů té nešťastné holky.

22.02.2018 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Čistá esence post-apo žánru. Vynikající a silný příběh otce a syna na cestě. Kam vlastně? Přežít další den? Do tepla? Za jídlem? K hodným lidem? Příběh vás chytne a už nepustí, budete cítit strach, budete se radovat nad každým zrnkem obilí a hlavně ve vás dlouho zůstane.

21.02.2018 5 z 5

Pusinka Pusinka Karel Žilák

Rychlá jednohubka, propletené osudy lidí a jejich zápletka jsou zajímavé a neotřelé. Téma drog a podsvětí je neatraktivní a přesto nás obklopuje víc, než jsme si ochotni připustit. Až na ten ne zcela reálný závěr mě kniha bavila, uvidíme jak se osudy hlavních hrdinů budou vyvíjet dál.

21.02.2018 5 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Po Baronce Blixenové jsem přečetl i její knihu a musím uznat, že tato mozaika zážitků a střípků ze života autorky v Africe je okouzlující a plná emocí ať pozitivních tak i negativních. Asi nejsilnější je potom poslední část kdy se Karen Blixenová loučí se svou milovanou Afrikou a farmou a lidmi a vším co jí obklopovalo a vrací se domů, to musí pohnout s každým čtenářem a přiznám se, nejsem výjimka.
Celou tuto Africkou anabázi krásně shrnul v názvu doslovu pan Frolich a to: Literární vítězství sběratelky životních neúspěchů .

20.02.2018 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

4 vraždy stačí drahoušku...Nevím, tato detektivka mě až tak neoslovila. Zápletka je taková těžko uvěřitelná, vstupy vrahova myšlení mě vyloženě rušily a nejvíc mi vadil překombinovaný konec. Auto, peníze to prostě nebyl psychický profil onoho knižního vraha. Kniha měla skončit o pár stran dříve. Takže za mě průměrná detektivka v níž se roztrhl pytel s názvy měst, ulic a jmen, které jsou pro mě šílené.

20.02.2018 3 z 5

Baronka Blixenová Baronka Blixenová Dominique De Saint Pern

Byla to velká žena. Zkusila v životě velmi mnoho i když na sklonku života si s lidmi celkem pohrála místy až krutě. Na druhou stranu její tvorba mluví sama za sebe. Kniha určitě stojí za přečtení.

19.02.2018 5 z 5

V drápech bestie V drápech bestie Jan Hajšman

Z výslechu na dvě tři hodiny je pět let v ukrutných podmínkách koncentráku. Bylo to mé první seznámení s Buchenwaldem díky panu Hajšmanovi. Název je opravdu výstižný, prostě bestie, s lidmi to nemá nic společného a všechny ty hrůzy se děly jen před "pár" lety. Lidé přežili jen díky náhodě než svým přičiněním. Taky mě zaujala myšlenka: umírající volali jména ani jeden nevolal boha, ten pro nás přestal existovat.
Tyto knihy je prostě třeba číst a nelze zapomenout...

18.02.2018 5 z 5

Zóna 22 Zóna 22 Tig Hague

Nevím, nějak mám problém autorovi uvěřit. Primární zápletka je opravdu těžko uvěřitelná a následný průběh ještě méně. Pokecat s policisty o hulení a pak sám latinkou dopsat do protokolu v podstatě přiznání, no když budu moc hnusný tak řeknu: už to fakt nehul. Proč netrval u soudu na převážení zabavené látky když se jednalo o desetinásobnou hmotnost než by měla ve skutečnosti být atd.
Průběh trestu se pak dá těžko hodnotit díky nedostatku relevantních informacím, ale těch balíků a "dárků" bylo fakt nějak moc a tisícovky liber jenom lítalo vzduchem, tedy spíš papírem. V závěru mi asi nejvíc chybělo shrnutí celého "pobytu". Kolik dní byl nakonec trest včetně vazby, kolik celá ta "legrace" doopravdy stála atd. Na literaturu faktu byl konec spíš románový...

15.02.2018 3 z 5

Prázdná místa Prázdná místa J. M. Köhler

Na to, že detektivky moc nemusím, musím uznat, že Prázdná místa jsou vyjímkou. Sice je těch mordů na naší kotlinu až moc, ale je to prostě umění a ne literatura faktu, takže proč ne.
Námět hodně zajímavý, hledat vraha vraha, to je celkem neotřelý nápad na který navazují i společenské a filozofické otázky a problémy.
Vyšetřovatelé v pohodě, až na Romanu, která mě štvala svou "ofrklostí" a neomaleností, což by jí neprošlo tak snadno jako v knize, ale opět, není to literatura faktu.
Takže za sebe můžu knihu s klidným srdcem doporučit.

15.02.2018 5 z 5

1985 1985 Anthony Burgess

Nelze očekávat ucelený román jako 1984. První část se věnuje rozboru Orwellova díla včetně odkazu na Zamjatinovo My, kterým se inspirovali i další autoři. Přes odkazy na spoustu další literatury. Dále potom pomocí svého příběhu prezentuje vizi totalitárního režimu. Musím uznat, že Burgessova vize je ještě reálnější, než Orwellova. Zajímavé jsou i doslovy ke knize.
Za sebe můžu říct, že je mi celkem jedno, která kniha je reálnější a která ne, ale děsí mě, že by podobný stav mohl nastat.
Na závěr, ač to nedělám jeden citát z doslovu ke knize:
"Pokud však nahradíme chování Burgessových odborů chováním institucí demokratického státu, vyjde nám kupodivu přesná charakteristika slabiny demokracie - zajišťování práv bez požadavku plnit elementární záklandí povinnosti."

11.02.2018 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Z této trilogie je to asi nejslabší díl, ale pořád se dá v pohodě číst. Krapet ubralo asi i to, že je ze současnosti a proto už děj není tak exotický a nevšední. Každopádně nelituju, že jsem knihu četl.

11.02.2018 4 z 5

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Melodramatické dílko, které ve mně zůstane dlouho. Je to ztřeštěné, šílené, nespoutané, úsměvné, smutné, nezodpovědné a kruté. Každopádně si najděte zmiňovanou písničku, tak ke knize prostě patří a je nádherná. No a nezbývá než knihu doporučit.

09.02.2018 5 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Když jsem chválil Ranhojiče nemůžu tady jinak. Šaman se povedl. Osidlování Amerického kontinentu, boje s Indiány, válka Severu proti Jihu. Nelze si nevšimnout vztahu rodilých američanů k Indiánům a otrokům vůbec. Zajímavá je i rovina vztahů mezi muži a ženami, náboženství atd. Román má široký záběr a dobře se čte, děj se nezadrhává, takže můžu jen doporučit. A jdeme na Lékařku.

08.02.2018 5 z 5

Sharpův ďábel Sharpův ďábel Bernard Cornwell

Richar Sharpe je pro mě zatím nejdelší přečtená série knih. Bylo to vzrušující, divoké, smutné, ale i veselé. Nelituji jediné přečtené knihy a panu Corwellovi patří velké díky za všechny příběhy Richarda a Patricka a vůbec všech spolubojovníků, jejich přátel i nepřátel. Rozšířil jsme si i dějepisné a vlastivědné obzory, no prostě jedním slovem, paráda.
Takže, buďte sbohem pane Sharpe a pane Harpere.

07.02.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Jo musím uznat, že i druhá kniha série autora se povedla. Lousknul jsem jí za sobotu, nějak nešlo přestat. Je trošku jiná než Anděl, ale opět napínavá a vrstevnatá a trvalo mi zase dost dlouho, než jsem poznal kdo to je. Takže můžu jen doporučit.

03.02.2018 5 z 5