Driftersoul

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Neobvykle laskavá povídání o různých tématech všedního života, plná moudrých, inteligentních postřehů a humoru. Zkrátka Marek Eben ve své ryzí podobě a noblese.

Peníze od HitleraPeníze od HitleraRadka Denemarková

Smutný příběh. Psaný hutným textem, plným asociací, obrazů, propojených časových rovin. Náročná četba. O ubohosti části lidské společnosti. Zaslepenosti. O primitivech mezi námi, kteří se bohužel nikdy nezmění a vždy zde budou. Bez ohledu na ideologii a systém. Drsná četba, nutící k zamyšlení, zda není zcela zcestné dělit lidi podle toho jakým jazykem mluví a k jaké národnosti se hlásí. Existují totiž daleko důležitější kriteria.....

Tisíce planoucích sluncíTisíce planoucích sluncíKhaled Hosseini

A Thousand Splendid Suns ..... Tisíc nádherných sluncí, smutný, dojemný příběh. Nejsilnější pro mne bylo vrátit se po dočtení zpět na úvodní stránky a znovu vnímat pocity a touhy mladé Mariam .... v kontrastu s tím, co potom přišlo.
Važme si Evropy, naší kultury a našich hodnot, vytvářených po dlouhá staletí. A buďme šťastní, že žijeme právě tady. Protože naše, Západní civilizace, to je svoboda, rovnost a materiální dostatek. Ač se nám to v denním životě často vůbec takhle nejeví a zlobíme se, trápíme se, kvůli spoustě věcí, které nám právem vadí. Jsou to ovšem ve své podstatě pouhé drobnosti.

04.08.2016

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Výjimečné. Kniha přetékající humanismem, optimistickým přístupem k životu a přes relativní mládí autora, plná moudrých, vyzrálých úvah o světě, podstatě naší existence, o krásách lidského života a smysluplném způsobu jeho prožití. To vše zabaleno do neotřelého, upřímného způsobu vyprávění, z kterého září autorův smysl pro humor. Je to téměř manuál na život pro všechny "kindred spirits" - dychtivé duše, toužící poznávat svět. (Quote: "Jaká bude další cesta? To nevím. Ale jsem si jist, že nějaká bude. Nemít nic před sebou totiž znamená mít všechno za sebou.")

26.09.2016

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

Příjemné, inteligentní čtení pro všechny, kteří milují cestování, kousek světa už viděli a cítí se být občany Evropy včetně své malé zemičky v jejím středu. Oceňuji autorův vtip, informovanost a kosmopolitní duši i názory. Neboť lidé všech národů jsou si (přes odlišné kultury, historie či přízně/nepřízně osudu) velice podobní. Celé to "on-the-road povídání" se čte docela jedním dechem a nejlépe s mapami před očima. Navozuje příjemné pocity spojené s pohybem v prostoru. A občas připomene i místa v srdci, která měl to štěstí čtenář už kdysi "potkat" v reálu .

08.02.2020

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Velmi čtivé, strhující, dokonalé. Osudy nádherného lidského příbytku, plného ladných linií, odvážných vizí a světla, v kontrastu ke spletitým, prchavým lidským osudům, ovlivněným individuální morálkou a tolik podřízeným neúprosnému diktátu dějin.

20.05.2020

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

Mám rád knihy/filmy, kde se člověk mimo potěšení z poutavého děje, dozví spoustu zajímavých věcí o reáliích jakékoliv země (a v jakékoliv epoše). A tato k nim patřila.
Vykreslení Viktoriánské Anglie je zde opravdu dokonalé a fascinující. Zejména ale dominuje silný, barvitý příběh, analýza lidských charakterů, napětí, které vás nutí obracet stranu za stranou až do samého konce. Škoda, že příběh už nepokračuje dál - třeba dalších 1000 stran...
Obdivuji také překladatele, za obrovský výkon tohle ve všech jazykových odstínech z English přeložit. Úžasné !
A na závěr, ( k tomuto jedinečnému dílu pánů Fabera & Janiše :-), přece jen jedno malé negativum. Trochu mi někdy vadil občasný syrový a extrémní naturalismus. Ale to je jen malinká kaňka.

07.01.2016

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Nádherné vyprávění. Často velmi, velmi dojemné.... I přes to, že jsem knihu četl v originále (All The Light We Cannot See) a nemohl logicky vnímat dokonale všechny odstíny textu.
Je to memento pro naši generaci, která už válku nezažilo, co tohle šílenství s lidskými životy, udělalo a (bohužel, musím s obavou napsat) i může znovu udělat.
The Pulitzer Prize for Fiction 2015 si kniha opravdu zasloužila a vřele všem (přemýšlivým) doporučuji.
BTW: Nově a věrně obnovené Saint-Malo je skutečně krásné město. Měl jsem to štěstí si je před pár lety, nic ještě o knize (pochopitelně) netuše, prošlapat. Kamenné budovy, hradby, racci a bouřící nezměrné moře....

26.02.2016

SpasiteľSpasiteľJo Nesbø

Dokonalé! Napínavé, se spoustou skandinávských reálií i globálních odkazů, které člověku evokují souvislosti tohoto světa. A také zajímavé psychologické postřehy o lidských charakterech a pohnutkách jejich chování. To všechno "obaleno" prostředím Osla, (které stojí za to alespoň jednou v životě, stejně jako celé nádherné Norsko, na chvilku navštívit.)

13.02.2017

Sto devětadevadesát schodůSto devětadevadesát schodůMichel Faber

Styl M.F. mne fascinuje a obdivuji jej. Vždy dokonalý popis hmatatelných detailů, nálad, myšlenek, psychologie, spojených s určitým prostředím či situací. Snad jen škoda, že obě povídky obsažené v knize (jedna z prostředí anglického Yorkshire propojující středověk se současnými kulisami historického městečka Whitby; druhá z dnešní Belgie, vnořená do neobvyklého světa hudebníků), jsou příliš krátké a mají jakoby nedořečenou pointu. Jakmile se čtenář vžije do příběhu, přiblíží se k postavám a některé si oblíbí, děj končí; ač by se chtělo tolik vytrvat a pokračovat v četbě dál.
Všem, kterým se autorův způsob psaní líbí, vřele doporučuji jeho "Kvítek karmínový a bílý", rozsáhlou knihu z viktoriánské Anglie. To je skutečný skvost.

23.05.2020

Mezi světyMezi světyLucie Výborná

Zrovna jsem dočetl tuhle skvostnou knihu - o skutečném smyslu bytí a vztahu k jedinečné přírodě na (naší) planetě Zemi. Napsaná výjimečnou, velice inteligentní, odvážnou a fyzicky zdatnou ženou a dámou. A tak po tuctech rozhlasových interviews, které vedla vždy s noblesou, znalostí věci, taktně a s elegancí, jsem si ji díky knize mohl zhmotnit z té méně oficiální, intimnější stránky. Uprostřed extrémně drsných, divokých a nádherných krajin .... které my, žádní horolezci, ale jen běžní turisté a nadšení cestovatelé, asi kdy těžko poznáme :-).

Zelený stanZelený stanĽ. Ulická (pseudonym)

Knihu mi doporučili/zapůjčili přátelé. Dlouho jsem přesto váhal, zda se čtením začít. Ale nyní, po otočení poslední stránky, mám pocit, že jsem bohatší. O dávno tušené poznání, o hmatatelný fakt, že žádný, skutečně žádný národ, nelze hodnotit principem "kolektivní viny". Všude totiž existují vedle sebe lidé dobří, kulturní, vzdělaní a naopak i zlí, primitivní, zaostalí ignoranti. Záleží jen na daném systému, kterým z nich dá šanci. A to se týká i naší dnešní středoevropské reality. Neboť, jak nesmírně oduševnělá autorka knihy, Ljudmila Ulická, svým celým dílem opakovaně zdůrazňuje: "Máme povinnost vynaložit veškeré úsilí a vzpomínat"..., abychom se nedopustili téhož, (protože historie má tendenci se opakovat).

29.12.2017

OčistaOčistaSofi Oksanen

Výborný, hutný, ale i hodně naturalisticky psaný text. Kniha rozhodně nenavozuje radost a potěšení, přesto se čte jedním dechem. Zrcadlo života v jakékoliv (!) dříve kvetoucí zemi, brutálně zasažené bolševickou diktaturou a pokřivené fyzicky/morálně jejími poskoky. Ale také drsný pohled na praktiky obchodníků s "bílým masem" v době dnešní.

03.04.2020

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

Nádherně dojemné, plné citu a křehkosti.... Laskavý, citlivý styl textu, zaměřený na drobné detaily popisu věcí, krajiny, osob, mne zcela uchvátil. Ze všeho nejsilněji na mne zapůsobily pasáže, kdy Tóru W. (vypravěč) vzpomíná na své rozervané bloudění po tom, co odešla jím milovaná osoba.

ProvazochodkyněProvazochodkyněSimon Mawer

Výborná. Standard pana SM. Po jeho Skleněném pokoji a "Mendelovi" určitě nejlepší. Navíc kniha plná psychologických postřehů i pravd fungujících v životě a politice. A jedno zda v ’50s, ’60s.... či v novém tisíciletí...... Protože vzorce lidského chování jsou stále tytéž a historie se neúprosně opakuje.

27.10.2016

Život je jindeŽivot je jindeMilan Kundera

Mé první ryze čtenářské setkání s MK, (soudím, že právem považovaného za našeho asi nejlepšího současného spisovatele). Počáteční kapitoly mi připadaly kapku bizarní - než jsem se naladil na tu správnou vlnovou délku. A začal intenzivně vnímat hutný děj. Strukturu, odkazy, smysl vět a alegorií. Je to nemilosrdná sonda do duše jedince, zde navíc nezralého narcise, jehož jednání budí hnus. To je dle mého názoru podstata příběhu. Jeho zasazení do reálií té zvráceně rudé doby, již naštěstí minulé, zde není rozhodující. Příběh je totiž i mementem pro časy dnešní. Poněvadž i dnes se rodí další a další patologičtí "noví bojovníci", schopní kvůli svým pomateným představám udělat cokoliv, co zapadá do jejich černobílého vidění světa. Jen dostat tu příležitost .....

14.09.2016

Černá vodaČerná vodaKerstin Ekman

Pokud má někdo rád přírodu (zde severskou), syrovou, rozmanitou, v celé její kráse - od hřebenů hor až po nejmenší kytku v trávě nebo studánku, vřele doporučuji. Hraje zde téměř hlavní roli a je popisována / ztvárněna úžasným způsobem. Pokud by chtěl po knize sáhnout především milovník detektivek, bude asi zklamán. Napětí zde není až tak nosným prvkem. To je na druhé straně dokonale vyváženo perfektní analýzou lidské psychiky, způsobu uvažování, pohnutek, niterných pocitů hlavních protagonistů. A také okořeněno několika explicitními erotickými pasážemi, které jsou však vyjádřeny autorčiným vysoce inteligentním a kultivovaným stylem.

22.06.2017

Láska je jen slovoLáska je jen slovoJohannes Mario Simmel

Po knize jsem sáhl naslepo a bez váhání, poněvadž od autora jsem už kdysi četl nádhernou "Všichni lidé bratry jsou". Styl deníku přes počáteční zklamání (nad hrubostí, sebestředností a současně naivitou Olivera) mne později docela oslovil. Postupně totiž jeho text přestává být v poloze barvotiskového románu a získává citový, vytříbený a příjemně romantický rozměr - zejména u pasáží z ostrova Elby. Člověk má pocit, že jej hluboká (ač slepá) láska k Vereně zušlechťuje. A to bylo evidentně i záměrem autora (J.M.S.), který do knihy vložil spoustu moudrých, obecně platných myšlenek, týkajících se jak fungování vztahů ženy x muži, tak i např. rozdílů mezi bohatými a chudými, či politiky (BTW: nedokonalá denacifikace v tehdejším Německu vypadala zcela jistě jako předobraz ještě hůře provedené "dekomunizace" v našich současných českých poměrech). Sečteno a podtrženo: inteligentní, příjemné, napínavé a plné citů. Doporučuji všem romanticky založeným a empatickým duším.

22.06.2019

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Opět dokonalé. Lidské charaktery, faktografie. Nejlepší soušasná CZ spisovatelka.

06.04.2015

FabrikaFabrikaKateřina Tučková

Výborně napsané. Standardní kvalita a precisnost úžasné K.T. Ale též moc smutné čtení o osudech Brna a Střední Evropy.
Nabízí se otázka. Kdyby nebyla rozbita velká, mnohonárodní, (ač jistě nedokonalá), Monarchie, možná by po pár letech nenásledovaly dvě zničující diktatury, jedna horší než druhá. Nenásledovaly by nacionalistické excesy, jeden černý, druhý rudý. Brno/Brünn by pak vypadalo zřejmě jinak. Poučíme se konečně z historie?

26.01.2017

Loď v BretaniLoď v BretaniMarta Davouze

Na knížku jsem narazil zcela nečekaně. O to víc mne, jako náhodný dárek, mile překvapila: Tři důvody: (1) příjemné vyprávění se spoustou niterných impresí, odkazů na reálie a zajímavých postřehů; (2) obohacující ženský pohled na svět kolem nás; (3) zasazení děje do nádherné Bretaně, kterou jsme měli to štěstí před lety autem procestovat - kamenné domečky i honosná sídla s upravenými dvory a zahradami, věčný vítr, modrozelené moře, dvojjazyčné nápisy, Saint-Malo, Cap Fréhel, Locronan, Belle-Ile-en-Mer,.... to vše mám hluboce pod kůží. Smekám před inteligencí, duševní kulturou a evropským "rozměrem" autorky.

17.01.2017

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Po Spasiteli, má druhá kniha od J.N. a zklamání. Důvodem je křečovitý děj se spoustou laciných kombinací a náhod. Text je často naopak prokládán filosofickými odbočkami, které ač sami o sobě zajímavé, zde působí rušivě.
Zároveň je kniha ovšem velmi napínavá a čte se jedním dechem. K pozitivům také patří podrobný popis australského prostředí, ze kterého lze nasát místní atmosféru, pokud má čtenář duši cestovatele (ideální za asistence Google Earth & Maps with Street View :-). Příjemně autenticky rovněž působí občasné vkládání anglických vět. Takže sečteno a podtrženo: napínavá plus cestopisná oddechovka, ale s kapku sešroubovaným a nepřesvědčivým dějem.

13.02.2017

ŠvábiŠvábiJo Nesbø

Můj třetí Nesbo. Listy se obrací zase téměř sami :-). Opět spousta zajímavých místních reálií, spousta dobrých psychologických postřehů. Thriller plus time-killer rozhodně stojící za přečtení. Knihu ale bohužel (u Nesbeho již tradičně) sráží jen do lepšího průměru častá nepravděpodobnost zápletky. A zejména úporné vkládání instruktážních dialogů a úvah v místech, kde je to naprosto v rozporu se spádem a logikou děje, což tedy vypadá velmi nevěrohodně. Pořadí hodnocení: (1) Spasitel - OSLO, (2) Netopýr - SYDNEY a (3) Švábi - BGK.

14.04.2017

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Napínavé, vysoce inteligentní, listy se obracejí sami. Podrobný náhled na švédskou společnost, ovšem i tak trochu naši - vztahy, náctiletí, nemocnice, granty.... everywhere the same. Jen ta ponurost a brutalita příběhu kapku deptá duši. Jedna z nejlepších detektivek, které jsem v poslední době četl.

22.04.2017

Italské jednohubkyItalské jednohubkyMarta Kučíková

Velice laskavé, lidské. Už mnoho let miluji tuhle zemi. Pro nádherné Dolomity, jezera, Toskánsko, moře, Řím, Capri, platany a oleandry. A také kvůli lidem, kteří tam žijí. Usměvavým a přátelským. A po přečtení téhle milé knížky, o lidičkách z městečka Valdagno nad Vicenzou, tohle vše cítím snad ještě víc.... A autorce moc, moc přeji, ať už se odtud vzdálí kamkoliv, aby znovu slyšela to radostné "Marta, bentornata,...."

31.03.2018

Poslední porotcePoslední porotceJohn Grisham

Daleko více než o napínavý detektivní příběh se jedná o popis života maloměsta na jihu U.S., v 70.letech min. století. Určitě zajímavý pohled na vztahy, zvyky, pravidla dané komunity je zprostředkován mladým majitelem lokálních novin. Dotýká se nejen místních společenských, kulturních, politických, soudních a právních zvyků a praktik, ale také otázek soužití bělochů a afroameričanů. Vlastní kriminální téma zde zůstává na pozadí a tvoří jen jakousi kostru. Vše dost rozvláčné, sebestředné i kapku schématické, ale přesto poutavé a občas okořeněné velmi vtipnými postřehy, které mají univerzální platnost a jsou aktuální i dnes. Např. cituji: "Strong political leaders were needed, folks with vision, and they were in short supply." (Čteno v originále - The Last Juror).

31.08.2018

Čechy, země zaslíbenáČechy, země zaslíbenáPetra Hůlová

Po "Stanici Tajga" druhá kniha PH, kterou jsem četl. A opět výborná. Text tak trochu v "hrabalovském stylu" dlouhých vět je psán v "ich-formě". Často je předkládán anachronicky v různých časových rovinách. Toto však není rozhodně na překážku srozumitelnosti. Ocenil jsem řadu vtipných postřehů souvisejících s životem v Čechách i na Ukrajině. Děj má poutavý spád a proto je tahle útlá knížka opravdu (kvůli obtížné přeložitelnosti jen cituji) "page-turningly tempting".

16.08.2020

Dlouhá cestaDlouhá cestaSławomir Rawicz

K přečtení knihy mne přivedl docela zdařilý U.S. film (Útěk ze Sibiře / The Way Back), podle ní zpracovaný. Četl jsem v originále ("The Long Walk"). Stručné dojmy: (a) kostra příběhu i mnohé epizody jsou totožné, něco bylo do filmu přidáno navíc - např. postava ruského kriminálníka; (b) děj barvitý a napínavý; (c) některé situace málo uvěřitelné - přechod přes poušť Gobi a Himálaje, nebo setkání s Yettim; (d) psáno v "ich" formě a občas sebestředně; (e) rozpačitý dojem z toho, do jaké míry je příběh autentickým prožitkem samotného autora, jehož osoba a osudy jsou poněkud kontroverzní - jak lze snadno vyhledat v různých zdrojích na webu. Závěr: příběh se čte dobře, zaujme hlavně zájemce o historii a zeměpis, ale pravděpodobně nelze zcela akceptovat jako " the true story of a trek to freedom", jak inzerováno přebalu knihy. Škoda.

14.10.2019

Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyLadislav Zibura

Velice zajímavé povídání ve stylu "on the road". Vtipné a velmi lidské. S inteligentními filosofickými postřehy. Cítím velký obdiv nad takovým fyzickým výkonem; a samozřejmě velkou odvahou pustit se na takovou pěší tůru. Jako malou výhradu mám pouze občasnou autorovu sebestřednost.

Neřesti mé krveNeřesti mé krveMaureen Jennings

Čte se jedním dechem, ale kapku archaické a předvídatelné.
PLS: podrobný a zajímavý popis prostředí
NEG: jistá naivita

19.03.2015