DomYell DomYell komentáře u knih

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Mozna nejoblibenejsi kniha meho detstvi a tusimi druha-treti prectena od tohoto autora... Hodnoceno tehdejsima ocima je plny pocet. S odstupem let a hlubsim seznamenim dila JV bych musel hodnoceni snizit kvuli sebekopirovani ruznych del - dva roky prazdnin, pet nedel v balone atd...

30.05.2021 5 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

Cist to jako prvu knihu od MC... byl bych dal plne hodnoceni. Autor ma i lepsi knihy, ale i presto milovnici vedy, fantazie a akce si prijdou na svoje

30.05.2021 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Krasne, smutne a kratke. Kniha by si zaslouzila vice stran a hlubsi "propsani" deje.

30.05.2021 4 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Vetsina knih na tema holokaust ma zhruba tento dej: predvalecne obdobi - krasne vzpomínkynky na bydliste, rodice, sourozence....(nostalgie) , valecna doba - vetsinou se prezivsi dostali do taboru az pozdeji, nez ti, co tolik stesti nemeli a snaha to prezit a nadeje, jaky bude zase zivot pote (nadeje), a povalecne obdobi... (vystrizliveni)... To se da jeste rozdelit na A - prvni roky po valce, prichod domu, kde domov prestal existovat, vyrovnani se s realitou, emigrace do jinych zemi, zacatek noveho zivota. B - zaver/ s odstupem desetileti.
Zatímco tahle kostra byva stejna, jeji obal se muze znacne lisit. Tahle kniha ma nastesti hruby obal. V nekterych pasazich je az "hnusna". A tak by to melo byt. Kazda kniha na hnusne tema musi mit v sobe punc hnusoty. Zadnej " tater z O. ", kde clovek cte pohadku a predstavuje si romantiku kdesi nekde za rohem, kde se ucumlavaji 2 hrdlicky. Laska a smrt, jsou alfa a omega zivota... Ale jestli je treba, aby vzpominky na " hnus" v Evrope nezmizeli, nesmi se z toho stavat ruzova knihovna. Proto ma tahle kniha plny pocet. Zaslouzi si to. Zprostredkovava minimalne dostatecne utrpeni. Nejsilnejsi je konec.. Vratit se po tolika letech na mista, odkud zmizela rodina... A lide soucasnosti si tam ziji sve zivoty v uplne jine dobe... Budme radi, za nasi dobu, nase stoleti, nase misto na Zemi a nase "problemy"...

16.05.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Nejprve jsem videl film.... V dnesni dobe je pro me tezke najit neco, co me zaujme, bavi, dokoukam to atd... A tady se mi to stalo.. Byl jsem vazne nadseny a kdyz jsem zjistil, ze je i kniha... Nadseni nepolevilo.

1.kniha je uplne jina nez film
2. vlastne je to dobre, nemusim cist neco, co jsem uz videl.
3.tezko rict, co je lepsi.. Oboje je bomba!

15.05.2021 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Tohle me bavilo. Vlastne zadna akce, zadne napeti, zadny krvak.... Jen proste vypraveni holky, co se kousla a vystoupila ze sve komfortni zony.

Mozna tohle v nekom vzbudi nadseni zkusit to same, nebo neco podobne. A nemusi jit ani pacifickou hrebenovku... Vlastne, vystoupeni z komfortni zony je chvile, kdy si vesmir zacne s nami hrat a nas zivot dostava doping. Let's do it!

15.05.2021 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Nenapada me kniha s prihodnejsim nazvem k dnesni dobe, nez "Dva roky prazdnin". Nastesti postavy nepronasleduje zadny Cinsky virus, ani Pumpar dotaci a ani nemusi resit, ze internet treba ma spatne pripojeni.

Skupinka deti ztroskota na opustenem ostrove a je na nich, jak se s tim poperou a vyporadaji.

Kniha na me pusobi, jako krizenec Robinsona a Tajuplneho ostrova. Ale nemam to autoru vubec za zle, ba naopak.

02.05.2021 4 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Ac na povidky moc nejsem, tady jsem rad udelal vyjimku a nezklamal se. Obycejne, lidske, normalni, prijemne.. Asi tak bych to charakterizoval.

01.05.2021 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Dobry napad psat neco ze dvou pohledu. Tim, ze jsem mel elektronickou formu sem se vyhnul rozmysleni, jestli cisti od zacatku a nebo od konce.. Tedy spise.. Od jakeho zacatku do jakeho konce.

Kniha je zabavna, ma spad... Cte se jedna basen....

Zajimava byla sekce, kdyz se Veronika dozvedela ze vari u Kellnera... Nemit vypadek ve cteni, cetl bych to zrovna v ty dny, kdy nas Kellner opustil.. Zvlastni.. Zivotni paralela.. Jak kdyby to nekdo k tomu pripsal... Pri 70knihach rocne jsem nikdy nikde na nej nenarazil a az ted... No, zivot..

Okamziky stesti.... Pri delsim premysleni je to vystizne. Jak casto trva ta nase radost, nez skonci? Je to jen okamzik...

18.04.2021 5 z 5

Zoo na zámku Zoo na zámku Gerald Durrell

Krasne zvireci pribehy z jedne male Zoo. Z dnesniho pohledu nektere veci jsou uz nepochopitelne, ale management chovu zvirat v zoo se vyviji a jak byl zrejme pohled G. D. ve sve dobe nadcasovy, dnes se to tak jiz rict neda. Uzasna je myslenka, kdy kvantitu zacala nahrazovat kvalita chovu. Paradoxne v dobe psani vetsina druhu byla hojneji zastoupena a hlavne... Meli sve biotopy... Od te doby se odchovy v ZOO dari vyrazne lepe, ale domovin ubylo a lidi je o nejakych tech par miliard na Zemi vice... :(

Za nejvetsi prinos G. D. pro dnesni dobu povazuji jeho smysl, povzbudit zajem deti o zivou prirodu... O vzbuzeni otazek co, jak, proc... A verim, ze svymi knihami (nebo spise knizkami) dokazal zazehnout mnoho plaminku zajmu, lasky a vasne ke svetu kolem.

13.04.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Jak casto vystoupite ze sve komfortni zony? Dokazali by jste nejaky "odvaz"? Treba jen v jakoukoliv neplanovanou chvili se svleknout? Ale ne doma, tam kde prave budete... A co lhani? Vsichni lzeme... Malo, nebo vice, ale vsichni. .. I neuprimna pochvala neci vizaze je lez... Ale je ta uprimna "pochvala" opravdu dobra cesta? Je Vas zivot jiny, nez jste si za mlada mysleli, ze bude?

Ano, je to snadna kniha na cteni... Je zabavna a to hodne... A hluboka moudra v ni nema smysl hledat a vlastne proc taky.

Mam pocit, ze Hartl, jako spisovatel by me dokazal zklamat pouze tehdy, kdyz by ohlasil konec tvurci kariery...a to doufam, ze tenhle Pan s nakazlivym smichem a v prouzkovanych svetrech jeste dlouho nerekne.

Jestli tedy mate deprese, z doby v jake zijeme... Hodte ji na par veceru za hlavu s knihami toho zabavneho autora... Doba je zla, situace vazna... Ale humor je prece jen neco vic ;)

07.04.2021 5 z 5

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Vyborny! Neni k tomi, co dodat!

Na Río de la Plata Na Río de la Plata Karel May

Mayovky jsou specialni sekce. Knihy jsou o odvaze, slusnosti atd.... Ale bohuzel po precteni nekolika kusu uz zacinam mit pocit, ze se knihy opakuji a meni se jen jmena postav a mist.

Bláznova smrt Bláznova smrt Václav Erben

Moc mile prekvapeni a seznameni s autorem, jenz mi byl do te doby neznamy. Kniha je zde zdarma ke stazeni a nabizi prijemnych par hodin pocteni

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Otevreno ze zvedavosti a vlastne me to i bavilo. Je to takovy gulas, ale dobry gulas. Ma to spad, prekvapeni a bavi to.

První pomoc I První pomoc I Jana Sedláčková

Na zakladni skole i na stredni jsme meli tolik hodin v nevyznamnych a v zivotu nepotrebnych predmetech a v 1.pomoci jsme meli snad jen hodinu diky dobrovolne snaze naseho telocvikare, dale jednu hodinu o biologii a tot vse. A to je si myslim k zamysleni. Snazil jsem se to studovat, ne to cist jako beletrii. Pasaze jsem si xkrat opakoval, dohledaval na internetu, sledoval videa, obcas neco zkusil na pritelkyni a na techto 100 stranek bez praxe jsem potreboval cca 20hodin. 20hodin, ktere muzou jednou nekomu zachranit zivot.

Kez by se to doneslo lidem, co tvori osnovy pro skoly... Ale prosim, se zaklady prvni pomoci by se meli lide seznamovat uz jako male deti, aby vedeli, jak maji postupovat, co delat, ale i co nedelat. Na koho se obratit... Aby nemeli strach nekomu pomoci, aby se nestydeli pomoci. Zadna teorie nas nedokaze pripravit 100% na praxi, jenz muze byt fakt hnusna realita... Ale i postaci, ze nekdo misto ztuhnuti a paniky zacne jednat v ramci jeho moznosti a treba by to i omezlo zbytecne vyjezdy zachranek a mareni lidskych zivotu.

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Zboznuji Siciliana, stejne jako Kmotra. Nedokazi rict, ktera z obou knih je lepsi... Presnejsi je Kmotr je mestska kniha, Sicilian je bokove venkovske pokracovani. Pribeh se neodehrava po Kmotrovi, ale soubezne s nim, za Michaelovo pobytu na Sicilii.

Puzo, jako spisovatel je naprosty machr. Pri cteni jeho knih mi v hlave bezi film, jak si to vse podle obsahu vykresluji. Mrzi me, ze k teto knize se onehda tez nenatocil kvalitni snimek.

Lodivod dunajský Lodivod dunajský Jules Verne

Zadne fantasy, ale nestastny pribeh nakonec stastneho hlavniho hrdiny.

03.04.2021 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nevim, kolik heterosexualnich muzu to zacalo cist a kolik jich to docetlo. Jsem jeden z tehle (male?) skupiny... Otevrel jsem to, abych si mohl udelat vlastni nazor.. Me myslenky/poznatky z tohoto "romanu"jsou asi nasledujici:

1. Ma vnitrni bohyne - neskutecne me to...to neustale cist... Nesmysl... me vnitrni ja, nebo: ty su.. s jako bohyne, ale ne hybrid z techto tvou oznaceni

2. Pred timhle jsem docetl Sophiinu volbu. Jestli tu povazuji za roman a spisovatelske remeslo... Tohle je presny opak - opravdu slaba slovni zasoba, rozcrcany dej, ktery je ctivy, ale obsahem to je omacka bez prilohy a bez masa.

3. Nekolikrat me napadla velika podobnost se Stmivanim... Dale pokus vytvorit oslniveho hrdinu se zari Gatsbyho

4. Kazdy mame sve touhy a sve sny... Ale tohle je takove magoromegalomanske... Beloch s nejvetsim pindourem a s nejvetsim kontem si najde chudou pannu, co ji ma na curani a nevi, ze je i k necemu jinemu

5. Jestli toto vytvorilo vice mokrych panicek, nez podzim v Londyne, tak zacinam rozumet domacimu nasili a proc zeny nedokazi od nasilniku odchazet. Zkratka nasili je neznejsi polovine asi vice blizsi, nez tvrdi.

6. Co bych vyzdvihl..... Hm.. Chvile premysleni... Jeste chvile.. Muj vnitrni buh se zcvokne z toho cekani.. Je to asi jen snadnost cteni.

7. V povinne literature na SS, bych to vymenil za Babicku od Bozky Nemcove a nebo za Viewegha... Obsahove jsou na podobne urovni, jen tohle se cte rychleji.

02.04.2021 1 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Kniha ktera se vyplati cist po vetsich celcich. Vyborny pribeh, perfektni remeslne zpracovani.

29.03.2021 4 z 5