DomYell DomYell komentáře u knih

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

V knize je jako maly zertik jmeno jednoho z hlavnejsich hrdinu jmeno, ktere vzniklo presmickou jmena autora.

Kniha uz tak nejak zapadne mezi ostatni Murakamiho texty. Clovek vi, co dostane, co ho ceka. Vi, ze se bude potapet v tajemnu, ze fantazie bude zase malovat vsemi barvami... ty knihy jsou jako svickova. Je to svatek je vzit a otevrit vzdy s odstupem mezi sebou...jinak zacinaji splyvat a mizi zazitek jedinecnosti.

05.08.2023 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Dovolim si zacit negativne a otazniky:
Proc je kniha Slovenskeho autora PREKLADANA do cestiny? Co to ma za smysl? Slovenstina je krasny jazyk, kteremu by mel kazdy Cech rozumet... doufam, ze to je jen z marketingovych duvodu... protoze tohle mi jinak hlava nebere....

Ke knize samotne:
Vlastne to uplne spatny neni. Cloveka se pri tom podiva na mapach a satelitnich snimcich do krajiny naseho souseda. Muze premyslet, co je pravda a co neni. Nebo je tam pravda? Nebo je tam jen mystifikace? Pribeh zacina pomerne nevinne pri vyklizeni vyslouzileho blazince. Postupne graduje, zahaluje se mlhou, je pohlcen tmou, kde jako kapka nadeje obcas problikne nejake svetlo...
Srovnani s necim podobnym je na miste, ale nedelejte to... nechte se pohltit desem pohori ..

05.08.2023 4 z 5

Gulag: historie Gulag: historie Anne Applebaum

Tezka kniha o tezkem tematu. Vazne jsem to cetl dlouho, vazne to bylo slozite - hlavne emocialne. Vsichni vime a neustale dokola mluvime o koncentracich pod dohledem nemcu.... ale tohle je zrcadlove stejne tema, je z vychodu o kterem se uz tolik nemluvi. Je to krute, je to hodne krute. Je to hnusne. Kam se na to hrabou horory....priklad za vsechny - v knize je popisovane muceni veznu na velke mnozstvi zpusobu, tohle je jeden z nich... -vezne svlekli do naha a privazali ho v lese ke stromu. Vecer ho dotahli zpatky do tabora.. (co je na tom tak spatneho? Na Sibiri po zime ziji mracna komaru). Vezen byl naprosto vsude okousany a natekly. Do rana zemrel.-
Prosim, precte si to. Treba ani ne cely, ale neco. Najdete si pak vypraveni lidi, kteri Gulagem prosli. Tohle je neco, co by Evropa nemela zapomenout.... jsem si 100% jisty, ze Gulag jeste neni mrtvy pojem... a nasledujici desitky let vydaji svedectvi o veznich z dnesni doby.

05.08.2023 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Jsou tam dziny, je tam kukurice, jezdi tam americke herky, je tam pozitivne naladen afroamerican, - tohle je King.

Spisovatel, ktereho do puntiku vystihuje jeho prijmeni nas zavede do Ameriky, kde se rozsiri pandemie. Tezko verit, ze zacatek byl napsan pred tolika lety. 1.vydani je roku 1978, takze asi tak kolek roku 1975 King napsal a popsal roky 2020-2021. Skoro bych chtel rict - Hey Steve, ten Covid byla paralelni kniha ke Svedectvi???

Cetl jsem to asi tyden. Byl to vazne masakr. Obcas jsem se vracel, abych si nepletl osoby, deje, udalosti. Je to neskutecne ctive, neskutecne propracovane. Vsechno do sebe zapada do posledniho sroubku. Je to monstrozni dilo.

17.06.2023 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Cte se to dobre, cte se to rychle. Logicka stavba pribehu, prijemne obraty. Ma to dej. Vlastne knihy od Olsena maji 2 zakladni chyby.
1.mohli by mit klidne dvojnasobek stran
2.stve me to nakusovani a potichu naslapovani kolem Asada. Sakra, ja chci vedet vic o nem, kdo doopravdy je.

Na oddeleni Q je vlastne zcela bezkonkurecni jiz vyse zmineni Asad. Hrozne me v tom pribehu bavi a pridava tomu prichut orientalniho koreni. :)

05.06.2023 5 z 5

Rituály vody Rituály vody Eva García Sáenz de Urturi

Prvni dil byl az na poslednich par stranek vazne dobry a nedalo se poznat, kdo je autor....ale... u druheho dilu uz nam vysvita trochu materska emoce a to, co melo rekneme dobry zaklad zacina pomalu cukrovatet a chytat prichut romanu pro zeny... nicmene stale je to jeste moc dobre cteni.

05.06.2023 3 z 5

Bratr Bratr Joakim Zander

Mame tu dalsi knihu s lakavym obalem a o arabske mensine v Evrope. V tomto pripade se ti ale moc nepovedlo Je zde moc slavy o nicem. Nebyt tak rychle v pulce knihy, ani bych to nedocital. Pribeh ala pohadka 1000 a 1 noc. Za absolutne nejhorsi povazuji stridani 1. a 3.osoby v prubehu cele knihy. Tento zpusob psani vyvolava pocity, jako muze vyvolavat kastrace u nasich ctyrnohych milacku. Za me je to ztrata casu bez pridane hodnoty.

28.04.2023 1 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Prijemne pocteni. Zacnu uz tou obalkou - hrozne se mi libi. Objem knihy je tez privetivy, ale klidne by mohl mit i vice.

Pri cteni jsem mel vlastne dva myslenkove proudy... jeden pochopil podstatu cteni mezi radky a druhy proud dostaval na tlamu s tim, jak jsem si myslel, ze ted uz vim, kdo je ten spatny... trochu problem pusobi pro nasince ta jmena... ale nejde o nic hrozneho.. staci si je 2-3x precist pomalu a nebo si je "pocestit" a nedela to zadny zadrhel ve cteni.

Jedine, co by z meho pohledu mohlo byt jinak je konec konec.... ten byl podle me malicko slabsi. Nicmene cela kniha je naprosto skvela a doufam, ze se mi do ruky dostanou i dalsi dily.

23.04.2023 4 z 5

Lekce smrti Lekce smrti Jeffery Deaver

Tohle bylo super pocteni. Rekl bych az remeslna prace, jak to bylo napsano. Zapletka v zapletce, zvraty, napeti... moc dobre!

10.04.2023 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Ja tak nemam rad tyhle knizky s tou "zlatou bulou" hlasajici bestseller.... vetsinou ty knihy za moc nestoji,ale tady jsem byl prekvapen. Ctive, dej dobre jede....jediny bod strhavam za ty prvky "nadprirozena", presneji "neprirozena". Bez toho by to bylo lepsi.

06.04.2023 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Tohle se mi libilo..mam rad chlad, co obepina sever. Kratke, ale na druhou stranu, obcas mene je asi lepsi, nez vice.... jinak scena se sobem.... nejdriv jsem myslel, ze to je cele? Citil jsem se zklaman, ale byl jsem oklaman! Skvela kniha

06.04.2023 5 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Vemte si pasy, pristavame! Vyborna kratka kniha. O adrenalin tady neni nouze. Dej, leti stejne rychle, jako letadlo a vy budete do posledni chvile trnout, jak to dopadne.

Pri cteni jsem si vzpomel na nejaky rozhovor s nekym od letadel a ten rikal... ze je dobre, ze cestujici neslysi, co se deje v kabine pilotu..jinak by vetsina z nich uz neletela. Neni vyjimkou, ze sem tu a tam se na letadle neco pokazi..

Letu zdar!

17.03.2023 5 z 5

Zrádce mezi námi Zrádce mezi námi John le Carré (p)

No, hruza. Nechapu tak vysoke hodnoceni. Do knihy se mi pres veskere snahy nedarilo moc zacist, natoz se v ni neztracet. Nechtic tomu dat sanci alespon 100 stran, zaklapl bych to po 20-30. K me smule jsem v ramci boje zjistil, ze jsem uz za pulkou a to se uz bojuje do konce. Nikdy vice

12.03.2023 1 z 5

Cena svobody - Život Angličanky v Praze Cena svobody - Život Angličanky v Praze Rosemary Kavan

Zajimava kniha o jeste zajimavejsi dobe, ktera se zel bohu vetsinou nestihne probrat poradne na zakladni skole, byt je absolutne nejdulezitejsi v nasi statotvorne pritomnosti. Nemuzu se ubranit otazce, co vedlo pani Kavanovou k tomu, aby zustavala v ceskoslovensku, kdyz videla, kam to dospelo. Jeji houzevnatost a nasazeni bylo uzasne. Skoda, ze se mi nepodarilo nikdy najit video/audio abych si poslechl i jeji cestinu. :)

Jeji syn, pan Jan Kavan je tez zajimava osoba. Na google podcastech je nekolik rozhovoru s nim a minimalne jsou dobre k zamysleni, ze svet neni ani cerny a ani bily...a hranice mezi zlem muze vypadat z ruznych stran vselijak..

06.03.2023 5 z 5

Kdyby sólokapři měli křídla Kdyby sólokapři měli křídla Miloš Čermák

Pekna knizecka s dobrym formatem do busu, vlaku, metra.... jedna se o soubor a usporadani clanku s novinarskym nadechem,ktere maji vek cerstve dospeleho mladeho cloveka. Ooo jak tech 18let +- uteklo. O kolik jsem byl mladsi, ale kolik uz si z te doby pamatuji. Kolem roku 2004-2005, Jirka Paroubku, Standa Grossu, problemy te doby.... co se za tu dobu zmenilo... kolik akteru te doby nas jiz navzdy opustilo...no vzpominky a nostalgie. Taky jsme si tenkrat mysleli, ze se nemuze mit hur, aby jsme si to pro jistotu mohli rikat kazdy rok zas a znova a na stare rany zacit vzpominat, ze to vlastne byla jen radost a vse bylo lepsi... no a konec.
-Vazne doporucuji cist knihu s pomoci wiki. Dohledavat si nektere souvislosti, osoby, kauzy....kniha ziska treti rozmer a ze zabavnejsiho cteni se stane vice encyklopedie jich zminenych let

*Pan Čermák je skvost nasi novinariny, clankoviny a podcastoviny. Ma vyborny prehled, zajimave hosty v podcastech, skvele myslenky a dobre otazky. Doporucuji podcast: Procento Milose Cermaka.

06.03.2023 5 z 5

Nahá pravda Nahá pravda Vladimír Pikora

Dostalo se mi to nahodou do rukou a s celkym casovym odstupem od vydani...co k tomu rict.
1."predpona" EKO znamena neco, co mluvi samo o sobe dulezite, ze bez toho zbytek spolecnosti nemuze zit a ze pouze tento subjekt ma vzdy pravdu. Realny vyznam s odstupem casu ukaze opak (eko-nomie, eko-logie)
1.1.vyzivam se v porovnavani predikci - ekonomickych, covidovych, valecnych, politickych.. Poustim se do nich s minimalne rocnim odstupem a porovnavam realitu s tim, co vestili (nekdy i samozvani) "odbornici". Temer vzdy se pletou. Nepletou se ale lide z jinych oboru, ktery na techto hlavnich nemaji zajem a pouze okrajove se ho dotykaji.. (nejznamejsi: Drabova, Barta, Passer, Tykac...)
2.kniha je psana v radoby vtipnem duchu, kdy si jakoby flirtujici manzelsky par predava slovo a vsechno vi a vsechno zna.
3.kniha je tak popularni, ze bez xstrankove inzerce by asi ani nemela sanci vzniknout (sorry, ale mimoknizni inzerce do knih nepatri!)
4.abych zase nehanil..obcas se objevila zajima myslenka...jednu bych vypichl, ktera je vice, nez aktualni: "Neni treba kazdy rok jen rust.". S tim se ztotoznit muzu.
5.knihu jsem nedocetl. Nedalo se to.

*Cestina je bohata. Daleko vice se mi libi, kdyz nekdo misto slova Ekonom pouziva Hospodar. Ekonom je clovek, ktery doplnuje cisla do tabulek v excelu. Hospodar je clovek, ktery hospodari(zachazi) s necim tak, aby s tim vyzil a byl schopny to udrzet. Ne nadarmo se rika, ze dobra hospodynka pres plot pro pirko skoci.... zkuste si rict - dobra ekonomka pres plot pro pirko skoci.

05.03.2023 1 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Slohove to je neco jako Stmivani. Obsahem pokus o krimi, ze ktereho Vam prasknou ksandy napetim. Reality je uplne jinde. Par dobrych momentu, byt hodne ocekavanych. Pomerne ctive, ale v souhrnu je to takova blbost na entou.

22.02.2023 2 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Kniha vlastne sama o sobe spatna neni, je ctiva a pro vetsinu ctenaru asi i dostacujici, ale:
-cele to na me pusobi zplacane horkou jehlou
-obcas se objevila nejaka fakticka chyba, nebo blbost
-jsou tam vsuvky, co nemaji hlavu a patu. Mozna maji namotat ctenare, aby se vydal po falesne stope, ale osobne v tom vidim jen snahu natahovat a nechat knihu nakynout kvuli prodejni cene.
-snaha o realne vykresleni nechutnych scen vypada komicky
-mozna bych se nebal rict, ze to je jak parodie na Olsena.
-obcas to ma trochu napeti a nejake dobre okamziky.
-presto cist se to da :)

13.02.2023 3 z 5

Obdivuji Murakamiho jako spisovatele a myslim, ze muzu i jako cloveka. Amatersky sportovec se zapalem profesionala.

12.01.2023 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Tohle se moc dobre cetlo. Hlavni postavy me bavi, dej ma nejakou logiku a postupny spad... a nektere kapitoly s zenou v "kleci" jsou vazne az nechutny, kdyz zacne fungovat predstavivost.

#asi by chtelo rict, ze knihy oddeleni Q na sebe nejak nenavazuji, takze je muzete cist na preskacku podle toho, jak se vam dostaji do ruky#

12.01.2023 5 z 5