Gulag: historie

Gulag – obrovské množství sovětských koncentračních táborů – byl systém represí a trestů, jehož racionalizované zlo a institucionalizovaná nelidskost soutěžily s holocaustem. Do světového povědomí vstoupil Gulag v roce 1972, poté, co vyšla rozsáhlá práce, kterou z vyprávění o sovětských táborech sestavil Alexandr Solženicyn – Souostroví Gulag. Od zhroucení Sovětského svazu byly v Rusku i na Západě uveřejněny desítky memoárů a nových studií, zabývajících se různými aspekty tohoto systému. Anne Applebaum nyní předkládá s použitím těchto nových pramenů i svých původních historických výzkumů první plně zdokumentované dějiny systému sovětských táborů – od jeho počátků za ruské revoluce po rozpad v době glasnosti. Její kniha je velikým badatelským výkonem a morálním zúčtováním, které umisťuje Gulag tam, kam patří: do centra našeho porozumění komplikovaným dějinám 20. století. Autorka za tuto knihu obdržela Pullitzerovu cenu 2004....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51104/big_gulag-nj7-51104.png 4.775
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Beta-Dobrovský, Ševčík (Plzeň)

Gulag, 1999

Kniha Gulag: historie

rumund
10.09.2021

Uff to byla teda nálož. Sice velice zajímavá a dopodrobna psaná kniha, ale zdála se mi nekonečná. Pro mě až moc vše detailně a někdy i zmateně vypsáno. Často jsem se ztrácel, poněvadž jsem ji nečetl najednou. Teď už vím o gulazích dost a nějaký čas si dám na toto téma oraz.

ivetka859
06.12.2020

Podle mě úžasně zpracovaná kniha. Autorka čerpala nejen vyprávění pamětníků, ale i z archivů. Velmi dobře se mi knížka četla, i přes odbornost nebo tíhu toho, že jde o takové téma.
Líbilo se mi, že v kapitolách o životě v Gulagu se snažila nahlédnout na obě strany mince. Dále pak že každý odstavec nesl novou a novou informaci a až do poslední stránky byla knížka nabušená, prostě maximálně využitý rozsah knížky.
Dříve jsem o Gulagu nevěděla téměř nic, knížku doporucuji všem. Věřím, že v ní najdou svoje i čtenáři, pro které tohle téma není nové.

LiKa00
18.09.2020

Kniha byla velmi zajímavá, ale na mě moc dlouhá, pokud jsem ji chvíli nečetla, už jsem nevěděla o co zrovna jde. Ale jinak moc zajímavé téma. Neustále čteme jen o koncentračních táborech spravované Němci, ale o těchto táborech člověk málokdy něco čte.

Hyaenodon
29.07.2020

Už před lety jsem přečetl Souostroví Gulag od Alexandra Solženicyna, takže o gulagu jako takovém jsem se v podstatě nic nového nedozvěděl. Na druhou stranu má knížka, na rozdíl od memoárové Solženicnovy trilogie, propracovanou vnitřní strukturu. Každopádně jde o velmi "nepěkné" čtení.

sattah
14.04.2020

Kniha je veľmi dobre napísaná, ľahko sa číta, autorka sa odvoláva na množstvo životopisov, čo sa mi nie vždy páči, nakoľko ľudia majú tendenciu po rokoch "prikrášľovať" svoje utrpenie.
Jediná škoda, že autorka sa 90% času odvoláva na autora Šalamov, čo nie je podľa mňa veľmi korektné, nakoľko gulagmi prešli milióny ľudí a nájsť si len diela jedného autora, je podľa mňa nedostatočné - tým však nechcem poprieť jeho skúsenosti z gulagu.

ondra2
13.04.2020

Jako u jiných knížek zabývajících se činností jednotlivých složek či projevy totalitních režimů nepřestává překvapovat vynalézavost při snaze člověka degradovat a ponížit. Stejně tak i nedodržování beztak jen formální zákonnosti k tomu vedoucího postupu. To nejlépe dokladuje popisovaný dialog v knize, že dvojí odsouzení za tentýž čin je nezákonné, odpověď na otázku zní, že to samozřejmě je nezákonné, ale co s tím má společného zákon. To myslím hovoří za vše.

bulat
21.09.2018

Ponuré, ale vynikajúce čitanie o histórii koncentračných táborov v Sovietskom zväze. Nejde ich plne porovnávať s vyhladzovacím tábormi Hitlerovej Tretej ríše, pretože ich prvotným cieľom nebolo vyvražďovanie. Avšak v konečnom dôsledku v nich zahynulo za celú ich históriu oveľa viac ľudí. Autorka jednak chronologicky popisuje vznik a postupný rozkvet táborov, ako aj ich neskorší "úpadok", hlavne po Stalinovej smrti. Na druhej strane popisuje jednotlivé aspekty života v táboroch- proces, akým sa dotyčná obeť do tábora dostala, aká bola v jednotlivých obdobiach táborová hierarchia, ako sa v táboroch žilo, milovalo, rodilo i zomieralo. Dokonca v táboroch spolu s matkami trpeli a umierali i deti, častokrát ešte nemluvniatka (jeden z príbehov v knihe uvedených je naozaj otrasný). Po prečítaní tejto obsiahlej knihy istotne nebudete vedieť o gulagu všetko, ale budete vedieť dosť nato, aby ste nahliadli na zhovadilosť a krutosť zriadenia zvaného komunizmus.

Nairi
18.07.2018

Vynikající kniha, napsaná velice čtivě, taktéž nutno ocenit vynikající český překlad a práci korektorů textu - bez chyb a překlepů.
Kniha poskytuje celkový obrázek o vzniku Gulagů hned po úspěšné bolševické revoluci (včetně jejich předchůdců za cara - katorgy) a jejich fungování prakticky do současnosti. Jednotlivé kapitoly se věnují také různým aspektům života a práce v táborech, včetně těch nejintimnějších, obsahují úryvky vzpomínek vězňů, které svými detaily čtenáři dokáží velice přiblížit situaci v táborech.

Musím ale reagovat na předchozí příspěvek uživatele svickop. Seznam odkazující na zdroje - má 80 stran (ne přes 100) a je nutný jak kvůli ověřitelnosti tvrzení, tak kvůli tomu, aby nebylo možno autorku nařknout, že jsou to nepodložené výmysly. Obdobně jako citace ve vědeckých pracích. Další strany zabírá seznam zkratek a rejstřík, který je vždy velkým přínosem, obzvlášť pro tak obsáhlou práci. Pulitzerovu cenu si kniha skutečně zaslouží. Americká autorka - nebrala bych to jako stigma. Kdyby byla z Ruska, dost pravděpodobně by kniha nevyšla a autorka by byla zavřená buď v blázinci nebo v současném gulagu. Co se týká námitky k nedostatku fotografií, map, dokumentů. Fotek je málo, ale při čtení mi to vůbec nevadilo. Spíše u toho mála, co v knize je, mi přišly popisky nedostatečné. Nicméně se domnívám, že je stále velký problém dostat se vůbec k dobovým fotkám z Gulagů, natož třeba k plánům jednotlivých táborů. Stále platí, že jsou to skutečnosti, které se současný tamější režim snaží skrývat.