Dolik13 Dolik13 komentáře u knih

Když jsem v knihkupectví viděl tuto sérii s vědomím toho, že každý díl je jak bichle o 600 stranách, tak jsem si řekl, že tohle nedám, protože mě to nebude bavit. Bože, jak lituju toho, že jsem se k Vondruškovy dostal až teď!

Nevím, jestli to bylo nějakým zvláštním rozpoložením, ale toto historické období mě nikdy moc nezajímalo. Od první stránky jsem se ale do knihy začetl s takovou vášní, že to nadšení a zájem mi zůstalo až do té poslední! Byl jsem nadšený, dojatý, překvapený a před autorem smekám pomyslný klobouk za jeho neskutečný um.

Myslel jsem si, že si odpočinu, vrhnu se na jinou knížku, ale ani náhodou. Běžím pro další díl a už se těším až se opět ponořím do této krásné části naší historie. Díky Vlasto, díky za tvoje knihy!

04.03.2024

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

(SPOILER) Váhal jsem mezi třemi, nebo čtyřmi hvězdičkami. Začnu tím negativním: Úvodní část je velmi nudná a zdlouhavá. Nic moc se tam neděje, ačkoliv je pravda, že ta úvodní omáčka je nutná k tomu, co následuje. Boj v aréně mi přišel velmi krátký s naprosto nezajímavými postavami o kterých nevíte a nebudete vědět vůbec nic. Tím pádem Vám bude i jejich osud úplně putna. K tomu se váže i poslední část, která příběh neukončí, ale naopak zcela otevřeně nechává spoustu otázek na jejíž odpovědi najdete až ve třetí knize, a to nemám rád

Je škoda, že je to young adult, protože si myslím, že z daného tématu by se dalo vytřískat více, aby příběh nebyl tak naivní a prostoduchý. Po těchto slovech jsem se rozhodl dát nakonec tři hvězdy. Pozitivum vidím v tom, že i přes to všechno mě to baví, knihu jsem přečetl za dva dny, protože je napsána poutavě. A vrhnu se samozřejmě s radostí i na další díl.

20.02.2024 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tento autor má rozhodně osobitý styl, který v obrovské konkurenci spisovatelů jen těžko někdo napodobí. To se týká i této knihy.

Sarkastický, ironický příběh, kdy na začátku dostanete protivnýho a arogantního dědka, který irituje snad každého, směřuje k tomu, že tak nějak tušíte, jak to nakonec dopadne, a to je důvod, proč ubírám hvězdičku.

07.02.2024 4 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Začátek působil slibně, ale nazývat tohle nějakým sci-fi je hodně nadnesený. Námět zněl fajn, prvních dvacet stránek bylo taky fajn! Jenže pak....

Se z toho stala naprostá slátanina z červené knihovny. I když autorka píše poutavě, číst na zbylých 400 stránkách to, jak se ženy snaží dostat do vesmíru... to fakt není nic pro mě.

Pod žánrem sci-fi si prostě představuju úplně něco jinýho. Tady jsem se doslova nutil k tomu, abych tu knihu dočetl. Další díl si rozhodně nepřečtu a především chlapům tuhle knížku nedoporučuju.

28.10.2023 2 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Pro mě taková kombinace skvělých myšlenkových filmů s cestování časem. (Počátek a Interstellar). Na začátku a v průběhu filmů i této knihy dostáváte stále více množství otázek, žádné odpovědi. Říkáte si, že tohle se pochopit prostě nedá. Jenže zatímco ve filmech ty díly skládanky do sebe skvěle zapadají, děj Vám začne dávat smysl a vše to zamíří do epického finále, zde jsem neměl v mnoha ohledech vůbec šajnu o co šlo.

Uznávám, že autor píše poutavě, vzhledem k tomu, že je to jeho prvotina. Uznávám, že dokázal vymyslet velmi zajímavé scifi, jenže.... bylo toho prostě moc. Překombinované, v mnoha místech zmatečné a na spoustu otázek nedostanete odpověď, a to je pro mě velké zklamání.

Knihu ale kvůli tomu nechci recenzovat jako podprůměrnou. Rozhodně si najde své příznivce a pro náročné čtenáře to bude dobrá volba.

16.10.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

A já po dlouhé době můžu konečně s dobrým pocitem napsat "Krásná kniha"

Nádherný přebal zaujme na první pohled, dobré recenze a námět tuplem. A vše, co jsem od knihy očekával, jsem dostal. Člověk by si možná řekl, že něco takového je vhodný pro ženský do červené knihovny, ale s tím nesouhlasím, jako chlap určitě ne. :D

Asi dost záleží v jakém rozpoložení knihu čtete. Já jí četl ve chvíli, kdy mě naprosto pohltila a příběh mě bavil od první do poslední stránky.

I přesto, že jsem závěr předpokládal takový jaký byl, tak ve mně kniha vyvolává takové pocity a emoce, že to je přesně to, co od dobré knihy chci. A to jsem zde dostal!

16.10.2023 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

(SPOILER) Taková young adult verze výborného námětu sci-fi ze kterého mrazí. Skvělý nápad přetavený v zajímavý příběh, který mě po celou dobu bavil až na pasáž se hřbitovem. Postavy byla charismatické, cítil jsem ale, že kniha mohla být víc drsnější a šokujicí. Na druhou stranu "POZOR SPOILER" Scéna s rozpojováním Ronalda na mě hodně zapůsobila a i přes nesmírnou děsivost a krutost ji považuji za nejlepší a nejpůsobivější část knihy.

Škoda trošku naivního konce, který se dal asi očekávat, ale i tak, knihu můžu rozhodně doporučit a už mám v knihovně připravené další knihy autora. Je vidět, že si v těchto zvrácených dystopií hoví a mně se to líbí! :)

Ronald

08.08.2023 4 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Čtvrtou opici od toho autora považuju za jeden z nejlepších psychologických thillerů, které jsem četl (Nebudu kecat, pro mě doposud je ten nejlepší). Další díly byly slabší, nicméně Barker v sobě má zabudovanou auru skvělého spisovatele.

To předvedl i v této knize. V mnoha ohledech je to poměrně roztahané a překombinované. Jenže to, jak se neustále něco děje, jak akční pasáže střídají pasáže psychologické, jakým způsobem se děj vyvíjí a konce kapitol Vás nutí číst dál a dál, a to je pro mě prostě dobrá kniha! Ano, není to žádné dílo ze kterého by si svět sedl na prdel. Ale sám autor v závěrečném dovětku, který psal během covidu, shrnul svoje myšlenky a poselství naprosto skvěle.

Díky Barkere! Zůstanu tvým věrným čtenářem!

30.07.2023 4 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

(SPOILER) Bylo to příjemné překvapení. Thillery v letadle mám rád a tady musím říct, že si to všechno hezky sedlo. Četlo se to dobře, napětí stoupalo i postavy byly celkem zajímavé. Jedná se o lehce nadprůměrnou knihu, ale vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu autorky, tak ji hodnotím pozitivně, ale....

WTF! Co to bylo za tu pasáž s tím stadionem? To bylo tak naprosto trapný a komický, že jsem tu knihu chtěl vyhodit a zapálit, protože takhle šílený patos o hrdinství snad není ani v céčkových filmech. To bylo fakt mimo a dost mě to naštvalo.

17.07.2023 3 z 5

Nalezený Nalezený Erin Kinsley

Detektiva? Rozhodně ne. Thiller? To už tuplem ne. Obálka je na téhle knize určitě to nejzajímavější.
Je to přesně ta kniha na kterou si za týden už ani nevzpomenete a nebudete vědět o čem byla. Oceňuji snad jen ten psychologický aspekt a náhled do dětské duše skrz trauma, ale jinak nic víc. Celkově tak hodnotím knihu jako menší podprůměr.

27.06.2023 2 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

V půlce knihy končím. A to jsem se fakt snažil, opravdu. Jenže děj mě až na dějovou linku Jana mě vůbec nebavil. Vrchol čtenářské nudy pro mě byl matematický příklad s klasy, kdy jsem si fakt připadal jak na základní škole, kdy jsem trpěl u hodiny matematiky. A možná i proto mě knihy nezaujala, protože se to v ní hemží ekonomickými pojmy, burzou, bankami a to asi není nic pro mě. Takže se dostávám vlastně k jednoduché rovnici Tato kniha = nezajímavá kniha.

05.06.2023 2 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Jsem učitel a knihu jsem četl v rámci jedné zkoušky na vysoké škole. Čekal jsem příběh plný klišé a že na příběh brzo zapomenu, jenže. Kniha je napsána nesmírně poutavě, je emotivní a nutno říci, že v mnoha ohledech posloužila k zamyšlení. Příběh, který se zde odehrává bohužel asi není ojedinělý. O to víc má učitelka můj respekt, protože taková práce vyžaduje nesmírně úsilí, nemluvě o psychické odolnosti. Říkám si, že já bych rozhodně v takové třídě nedokázal učit a pokud ano, tak bych se brzo střetnul se syndromem vyhoření.

Překvapil mě trošku otevřený konec, nicméně, jak vidím, tak vyšlo pokračování. To už sice není součástí mé zkoušky, ale i tak si ho určitě přečtu.

14.05.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Pro mě velké zklamání. Cartera považuju za brilantního tvůrce thilleru a všechny jeho předchozí knihy jsem přečetl a byl jsem buď nadšený, nebo spokojený. Tentokrát už ale přichází zklamání a proč?

1. Vadí mi, že Hunter je v každém díle naprosto dokonalý psycholog, řešitel hádanek, policista, krizový intervent, a tak dále. A jeho parťák Garcia, který by měl být na stejný úrovni, je vybarvován jako neschopný, protože všechny hádanky vždy vyřeší Hunter sám, bez pomocí.

2. Stejně tak Kapitánka Blakeová. Ta postava mi nesmírně leze na nervy. Jen pokládá otázky, jak novinářka, neustále se něčemu diví, je šokována a vlastně jediná její funkce velitele slouží v těchto knihách k tomu, že "vše vyřeší s policejním náčelníkem a starostou. Je to jen další postavička, kterou Hunter ve všem přebíjí.

Navíc mi tento díl rozhodně nepřišel nejbrutálnější, jak je avizováno na přebalu knihy a celkově mě zápletka příliš nezaujala. Chyběly překvapivější momenty, nějaké zvraty a ani závěrečné rozuzlení ve mně nevyvolaly pozitivní pocity.

Cartera zbožňuju a budu ho podporovat i dál koupí další knihy, nicméně bych byl rád, kdyby autor už zkusil zvolit jiné téma. Hunter je skvělý a boží, ale po 12 knihách už by bylo dobré přijít s něčím novým.

01.04.2023 2 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

(SPOILER) Je mi 30, přečetl jsem spoustu knih na toto téma. Navíc jsem i učitel dějepisu a 2. světová válka mi je hodně blízká. Ale tohle mě rozbrečelo. Některé pasáže pro mě byly tak traumatizující, že jsem si musel dát přestávku. I když si člověk myslí, že ho ty hrůzy, které se nedávno děly, už nepřekvapí, mýlí se.

Zůstane ve mně dlouho zarytá vzpomínka na to, jak v Budapešti u Dunaje svazovali lidi řetězem a poté je shazovali do vody, aby ušetřili na kulkách. Nebo příběh dvouletého klučiny s Mengelem. Naprosto šílený, a tak moc bych si přál, aby tohle vše patřilo do kategorie scifi, nebo šílené fantasy zvráceného autora. Bohužel, o to děsivější, že tohle vše je pravda.

Kniha je napsána nesmírně poutavě, zůstane v mé hlavě ještě hodně dlouho, ačkoliv bych snad rád radši zapomněl. Ne kvůli tomu, co se dělo. To je důležité připomínat! Ale kvůli nočním můrám, které se po přečtení rozhodně nevyhnu.

15.03.2023 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Kdybych tuhle knihu četl v době vydání, rozhodně bych dal plný počet a skákal nadšením. Už jsem přečetl spoustu knih, které byly na způsob příběhu Hunger games, avšak paradoxně samotné Hunger games jsem přečetl až teď.

A to je důvod, proč nemůžu dát plný počet. I přesto, že se to čte skvěle, děj se neustále vyvíjí a hlavní hrdinka je charismatická, vyvolávala to ve mně přeci jen pocity, že je kniha spíše pro mládež a snad nejsem zvrácený, když napíšu, že mi tam chybělo více brutality, krve a soubojů. Nemluvě o občasné naivitě některých postav.

V konečném součtu se ale jedná svým způsobem o revoluční dílo, které se snaží napodobit spousta autorů, ale všichni ví, kde to začalo. Těším se na další díly.

10.03.2023 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Mornštajnová v sobě rozhodně má umění psát knihy. I v tomto případě musím říct, že Hotýlek se četl velmi dobře, postav je hodně, ale každá tu má svůj prostor a pěkně vše zapadá do děje.

Líbí se mi, že autorka dokáže zakomponovat několik významných historických událostí do jednoho příběhu a sledujeme tak děj, který se vyvíjí několik desítek let, a má to rozhodně něco do sebe.

Čeho se nicméně obávám, tak i přesto, že se mi kniha líbila, závěr ve mně nezanechal příliš velké dojmy, a to mě mrzí. Čekal jsem lepší rozuzlení. Obávám se, že za pár dní už si z knihy nebudu nic pamatovat a když se mi tohle stává, tak kniha ve mně příliš pocitů nezanechala.

Autorka rozhodně patří ale k tomu nejlepšímu v české moderní literatuře a už se těším na další knihy.

24.02.2023 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Mám rád zombie tématiku, a to velmi. Tato kniha měla oproti klasickým zombie příběhům originální zápletku, alespoň zpočátku tomu vše napovídalo.

I úvod knihy mě velmi bavil, jenže já bych to celé přirovnal k jízdě na horské dráze. Skvělý rozjezd, ale poté jen nudná, nepříliš zajímavá jízda rovně.

Navíc jsem bojoval s nepříliš zajímavými charaktery, až na Melanie. A vzhledem k tomu, že v knize jsou vlastně jen 4 postavy, tak to není ideální. ¨

Ze zajímavého námětu se dalo určitě vytěžit mnohem více. Po dočtení nemám žádné pocity a jsem si jistý, že za týden už si z knihy budu pamatovat jen útržky. Jako milovník zombie nicméně dám šanci ještě pokračování a třeba se můj pohled na tuto sérii nakonec změní.

PS: Hladovec zní fakt komicky a směšně.

20.02.2023 3 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

(SPOILER) Zklamání. Kde začít? Nevím, čím to je, ale tato autorka má "umění" psát knihy, které se hodí vyloženě pro ženy do růžové knihovny. Ale pánské čtenáře zaujmout nedokáže. I přes to, že je to thriller (bože, jak tohle někdo může nazývat hororem?) Tak to na mě působilo jako čtení ženského deníčku pro ženy.

Samotná tématika náboženství pro mě není příliš atraktivní, stejně tak mi byla i nesympatická hlavní postava, která mě iritovala od první stránky a sám vlastně nevím proč.

Nemluvě o nelogičnosti, nevysvětlitelných vidinách a naprosto zbytečným příběhem o bratrovi. Tohle jestli bude mít pokračování, tak určitě beze mě.

01.02.2023 2 z 5

Tři dny do pekla Tři dny do pekla Heather Chavez

(SPOILER) Za to, že je to prvotina autorky dávám nakonec 4 hvězdy, i když bych jinak dal asi jen tři. Kniha měla spád, příběh mám podsouval jednu otázku za druhou, na které jste dychtivě chtěli znát odpověď. I postavy byly poměrně zajímavé a charismatické. (Alespoň hlavní hrdinka a její roztomilá dcera) Nicméně....

Ten příběh je v konečném součtu strašně překombinovaný a málo uvěřitelný. Trápilo mě dost nelogičností a zvláštní chování určitých postav.

I když děj pomalu a jistě směřuje ke svému finále, po konečném rozuzlení necítím nějaké nadšení, které by dle mého dobrá kniha měla mít.

Ale ano, thiller to rozhodně je a když autorka vydá další knihu, určitě si ji rád přečtu a porovnám s touto prvotinou.

20.01.2023 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

O knize jsem nevěděl nic, dostal jsem ji zdarma, a tak jsem se na ní vrhnul. V průběhu knihy jsem přemýšlel, zda se jedná o horor, thiller, či detektivku, ale nakonec se z toho vyklubal průměrný thiller s naprosto nezajímavými a nesympatickými postavami. Ano, prostředí je zajímavé, autorka píše atraktivním stylem, nicméně celkový pocit z knihy je takový, že za týden už si z knihy nebudu pamatovat vůbec nic. Kdybych věděl, že má kniha takto vysoké hodnocení, tak by moje zklamání bylo asi o to větší.

15.01.2023 3 z 5