DK197 DK197 komentáře u knih

Když padá nebe Když padá nebe Šárka Junková

Příběhy, jako jsou tyto, se těžko hodnotí jinak něž plným počtem hvězd.
Hana je znásilněná, Věra z neskutečných rodinných problémů. A spojuje je jedno - Ráj - léčebna pro sebevrahy.
Možná to bylo mou momentální náladou, ale párkrát se mi i slzy vehnaly do očí... Nevím, co dodat.

10.12.2014 5 z 5

Noc patří nám Noc patří nám Luděk Stínil

Přestože má tady kniha ZATÍM celkem vysoké hodnocení, musím říct, že obsahově mě zase tolik neoslovila. A více méně se pro mě po pár stránkách stala předvídatelnou. I tak oceňuju styl, jakým autor knihu napsal. Spojování minulostí s přítomností byl fajn nápad. Nákupu v levných knihách nelituji, ačkoliv jsem si v jiných autorových knihách našla větší zalíbení.

02.12.2014 2 z 5

Pokoušená Pokoušená Kristin Cast

Milé překvapení. Opoti milostnými dramaty prolezlé pětce se tady konečně dostává do popřetí znovu spíše boj se zlem. Celkově mi přijde střídměji a rozumněji napsaná, než předchozí díl.

23.11.2014 3 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Kristin Cast

Díl, který mě přinutil ten následující číst až po roční pauze. Plno sexu a milostného dramatu do-očí-bijícího. Mám pokrk, jak všichni včetně padoucha po Zoe touží... Ještě krok a z té knižky je porno.

23.11.2014 1 z 5

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Skvěle psaná kniha s naprosto neskutečně silným a děsivým příběhem.... Člověk je tvor schopný neskutečných krutostí...

23.11.2014 5 z 5

Naprostý cizinec Naprostý cizinec Kay Schubach

Za knihu samotnou pět hvězd, ale musím říct, že mi hlavou vrtá spíš obsah příběhu, než kniha samotná. Říkám si - dokážu tu ženu pochopit? Její rozhodnutí a pocity? A došla jsem k jistým závěrům...

Autorka sama na konci knihy přiznává, že jí tyran nastavil zrcadlo, tedy že se zamilovala vlastně sama do sebe. Jinými slovy byl přesně tím, kým chtěla, aby byl. Můžeme oponovat, že už tím jí měl být podezřelý, ale sáhněme si do svědomí - copak láska není o tom, že chceme být s někým, kdo se alespoň trochu podobá našim ideálům? Jak tedy rozeznat toho, kdo jimi skutečně je a kdo to pouze předstírá? A tvrdit, že nikdy nemůžeme nalézt nikoho, kdo by jimi byl, je podle mě pokrytecké. Tudíž je podle mě snadné pro všechny zamilovat se do zrcadla. Ale on se od prvního setkání choval dosti ošklivě a mě by to u cizího člověka sygnalizovalo - utíkej, je to blb.

Snad bude kniha poselstvím pro jiné stejně impulzivní a naivní ženy. Přehnaného žárlivce nezměníte. Když někdo ví, kde bydlíte i to, jak vypadá váš spolubydlící, aniž byste je seznámili, není to normální. Když někdo uráží vás či vaše přátele, není to normální. A začít si s někým koho znám pár hodin rozhodně není bezpečné. A začít bydlet s někým, u koho neznám ani přijmení opět není normální...

23.11.2014 5 z 5

Můří deníky Můří deníky Rachel Klein

Tahle kniha je jednou z těch, na které se nezapomíná. Je trochu zmatečná, ale to vzhledem k tomu, co se dozvíme o hlavní hrdince a okolnostem, je víc než pochopitelné.
Hodlám se k ní ještě někdy vrátit a pochopit ji ještě o nějaké to procento víc.

14.11.2014 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

SPOILER: Knížka vyloženě psaná pro děti, která v momentě, kdy zabíjeli Aslana, dokázala přes svůj dětský styl vtáhnout i mě a to natolik, že jsem to stále měla před očima a nemohla se zbavit tíživého pocitu kdesi uvnitř.
Být menší - přidám hvězdu.
A film je super!

14.11.2014 4 z 5

Až na dno Až na dno Jennifer Belle

Zbožňuju tu knihu. Na nic si nehraje a poskytuje svět prostutek z vyššího levelu, než z ulice, takový, jaký je. Syrové dialogy, myšlenky... A prostředí, v němž hrdinka vyrůstala a žije vám vyrazí dech. Říkám si, na jejím místě, bych taky "dobrovolně" šlapala. Nedivím se, že ji to napadlo.

12.10.2014 4 z 5

Ela - Dívka, která si prošla peklem Ela - Dívka, která si prošla peklem Nina Rücker

Zajímavé téma, smutný příběh a sem tam dobře psané pasáže (př. první setkání Marka s Elou v bordelu). Ale jinak se ke knize vracet nehodlám. Nevyhovuje mi styl psaní. Ať už fakt, že hlavní vypravěč je novinářka, nebo způsob zpracování, či spíše náhrady přímé řeči.

Nevyhovuje mi příběh poskládaný jen z několika zásadních vzpomínek. Chybí mi celistvost. Občas jsem se ztracela v tom, co se stalo po čem... A pasáže, kdy se prochází Německem a klábosí o ničem, mi pily krev.

30.09.2014 2 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Mikeš má své kouzlo. Některé z pohádek jsou beze sporu úžasné. Odrostlejší čtenář bohužel může trpět neskutečnou utopií posledních dvou svazků. Které je i na pohádku moc. A taky tím, že pan Lada splácal dohromady, co se dalo - viz pohádkový dědeček a příběhy z bible. Ale pro malé děti - super čtení.

21.09.2014 3 z 5

Kingovka, kterou zatím shledávám s Misery a Dlouhým pochodem jednou z mých nejoblíbenějších. Miluju, jak dokáže z naprosto obyčejných věcí vykouzlit děsuplnou knihu. Nepotřebuje levitující předměty ani nic podobného. Stačí jen temný les, vosy a bažiny... A výsledek je super! Vřele doporučuju.

15.09.2014 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Kniha, na kterou mám velice rozporuplný názor. Začátek? Fajn líbánky. I když jsem sama chtěla hlavní hrdinku několikrát nakopnout za její vnitřní bohyni. To, že na Christianovi je sexy každý vlas a milimetr jeho těla už dávno víme... Proto to působilo už spíš rušivě a zbytečně. Ovšem je fajn, že i po svatbě je milá Ana stále tak zamilovaná, leckdo by ji mohl závidět.

Při dalších stránkách jsem však začala trpět notnou nudou a předvídatelností knihy. A klišovitostí. Ta polevila až u posledních... řekněme 170 stránek? Naštěstí, páč jinak bych knihu hodnotila ještě hůř. Chybí napětí. Už od konce druhého dílu tušíte/víte, kdo je onen šílený padouch Každá vypjatá chvilka, která knize dává šanci na zvrat je vlastně vzápětí vyžehlena a nejhorší je, že vy to tušíte předem, že vše dopadne skvěle. Všechny páru zůstanou spolu, žádné překvapení...

Ale i pozitiva, jak jsem znínila, díkybohu jsou. Problém "dítě", opilý Christian a pár scén s Hydem, včetně té věci, do níž je vtažena Mia. A netvrdila bych, že je z hl. hrdiny podpantoflák. Spíš se začal chovat normálněji, což je pochopitelné, neboť se zamiloval. Pořád má své chvíle, kdy je na odstřell... :) Nepovažuji tuto knihu za zbytečné pokračování typu "co se dělo, když zazvonil zvonec". A to i přes tu kritiku výše. Předvídatelné, zpočátku nudné, ale nakonec to šlo. A život po "zvonění zvonce" nekončí. Jsem ráda, že to autorka dokázala. Život vždycky přinese nové starosti i radosti.

Když váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec dávám nižší hodnocení. Neboť ty střípky povedeného dílka ke kenci mě prostě znovu nepřinutí přetrpět ten zbytek.

12.08.2014 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

John je obyčejný, šťastný učitel do doby, než je účastníkem autonehody, která ho na dlouhé roky ponoří do kómatu. A když už nikdo nevěří, procitne z něj... Co všechno se v Johnnyho světě za ty roky změnilo? Jak se bude dál odvíjet milostný příběh mezi ním a jeho přítelkyní? Povede se mu úplně se uzdravit? A především - je stále tak obyčejný? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi po přečtení knihy. Ta mimo jiné mluví i to tom, že někdy nezáleží na tom, co bychom chtěli, ale co musíme...

Kniha rozvleklá do několika let, která se ovšem přesto drží přiměřeného množství postav, což nepřetěžuje čtenáře. Kniha s politicko-historickým přesahem. Kniha, kterou jsem četla ve slovenštině z roku 1987. Výtisk, po jehož přečtení si kladu otázku, proč se mi zdá slovenský překlad barvitější, než český? Kniha, která je dobrá.

Nepřítel v mém pokoji Nepřítel v mém pokoji Yoram Yovell

Anotace sama řekne dost. Dodám tedy jen, že každá jednotlivá část, ba dokonce každá kapitola, mi něco dala. Působila na mě jak odborně, tak emočně. Navíc většině výkladu, dle mého názoru pozozumí i lajk. Vřele ji doporučuji všem.

28.06.2014 5 z 5

Nádherné bytosti Nádherné bytosti Kami Garcia

Po anotaci má člověk trochu strach, že se Smívání překvéklo do nového kabátu. (A o další nevyzrálou a nevýraznou křehkou Bellu, po ní každý letí, nemám zájem.) Ale dala jsem tomu šanci. A alespoň první díl byl příjemné překvapení. Nespisovný styl knihy psaný klučičím okem mě nadchl. Chování postav u mě nebudilo nějaký pocit psychické nevyrovnanosti. Milostný příběh není přeslazený, tajemná zápletka drží. Zvraty jsou. Propojení minulosti se současností dává čtenářům možnost většího rozletu po zrovna objeveném světě, i když je tedy zároveň o dost těžší zapamatovat si - kdo s kým, co a jak... Ale dá se to. Zatím. Takže ano, kniha je fajn a sáhnu po druhém díle.

28.06.2014 4 z 5

Kruh Kruh Mats Strandberg

Kniha, která zpočátku slibuje něco víc hororového (kvůli tomu jsem po knize tolik toužila), ale nakonec se mění v teen záležitost, která trochu připomíná W.I.T.C.H. Což by nebylo na škodu, kdybych čekala W.I.T.C.H. a né trochu víc Kinga. Ta atmosféra z první třetiny knihy na to rozhodně měla.

I tak ale má kniha své klady - ať už vztahy a rozdílnost hlavních hrdinek, ale hlavně střípky, které si musíte sami dávat postupně dohromady, aby děj dostal hlavu a patu. Nemluvě o zvratech. Jen bych si dala pozor na překombinovanost....

28.06.2014 4 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Knihu bych doporučila těm, co mají rádi autobiografické knihy, či rádi objevují cizokrajná místa a kultury... Kniha je navíc plná autorčiny neskonalé duševní síly a nezdolnosti, která může inspirovat mnohé další...

I přesto se přiznám, že styl psaní autorky mi příliš neseděl a přišlo mi, že čtu spíše výklad učebnice dějepisu, než příběh, který by mě měl vtáhnou mezi stránky. To se podařilo jen u několika scén. Tím však nezlehčuji autorčin život samotný. A přiznám se, že fakt že kniha je odrazem skutečnosti mě přinutil ji dočíst do konce.

Carrie Carrie Stephen King

Dojemný hororový příběh, který máte chuť vzít a přepsat na červenou knihovnu s happyendem. Protože to by si Carrie zasloužila... Aneb Doteď ubližovali všichni mně, teď ublížím já jim...
Úplně ten závěr vidím před sebou... Oheň, kouř, zmatek, bolest, zoufalství, hněv a spousta krve.. Taky lítost.
Lítost, protože každý člověk, co má srdce, bude Carrie přát, aby se směla stát princeznou... Aby to zlé skončilo a nahradilo ho přátelství, smích a růžová budoucnost... Jenže to by nebyl King, že?
Hodnocení snižuje fakt, že jsem knihu nemohla přečíst najednou, což mě vytrhávalo z atmosféry, a útržky z novin v ději, které pro mě působily spíše rušivě.

28.06.2014 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Když se mi dostala do ruky, moje první reakce zněla: "To je nějaký tenký..." A zatím si stojím. Sakra, proč takhle dobrá knížka má tak málo stránnek?!
Nečekejte sice žádné extra dialogy nebo dějinný kontext (páč to vlastně není potřeba), ale kniha vás dostane i tak. Vážně, i vzhledem k závěru, který mě nechal s pusou dokořán, tu knihu považuji za velmi, velmi, velmi dobrou.
Příběh je plný nechutných výjevů, bolesti, břidkého humoru, přátelství, nenávisti, strachu a touhy po přežití... Naprostá hororová smršť s nádechem skličující a zoufalé dojemnosti a špetkou humoru.