DiskretniBarman DiskretniBarman komentáře u knih

V melounovém cukru / In Watermelon Sugar V melounovém cukru / In Watermelon Sugar Richard Brautigan

Číst V melounovém cukru před spaním je jako mít sen ještě před usnutím...

08.10.2013 5 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Můj první Stančík a rovnou zásah na komoru. Dlouho jsem kolem něj nerozhodně přešlapoval, protože anotace knih mě spíš odrazovaly, jestli to není až moc velká fantasmagorie (a to přitom mám rád Jiřího Kratochvila). Tahle kniha mě ale úplně strhla svým ohňostrojem fantazie a nápadů, jazykovou a stylovou ekvilibristikou i košatým dějem a navnadila na ostatní autorovy knihy.

06.02.2021 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Kniha hutná jako kompost, který je teplý a výživný, ale bojíte se do něj strčit ruku, abyste nesáhli na něco hnusného, co by vás mohlo kousnout. Navíc na českou prózu nezvykle probarvená metafikcí, která tomu dodává ještě o úroveň víc. Klobouk dolů před autorkou, která umí vyvolat až fyzické pocity ze čtení.

31.01.2024 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Já bývám na hodnocení 5 hvězdiček z 5 docela skoupý (u knih i u filmů), dávám je fakt výjimečně, ale "Možnosti milostného románu" si je zaslouží, protože jsou pro mě osobně nejlepším českým románem od "Bláznova kabátu" (z toho zlomku českých románů, co jsem přečetl - abych tu chválu trochu naředil). Obsahově blízký, formálně pestrý, překvapivě hravý, odvážně otevřený a v neposlední řadě nesmírně čtivý.

19.11.2019 5 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Po zklamání z jalové Slavnosti bezvýznamnosti ("Na tohle jsme tak dlouho čekali, až to autor dovolí přeložit?") si u mě Kundera napravil reputaci - tohle už se aspoň podobá jeho klasickým českým románům (škoda, že to nerozepsal do většího rozsahu).

12.02.2022 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

První část ve vesmíru (plus retrospektivy z dětství) mě bavila výrazně více než druhá část (kterou nechci prozrazovat), kde tomu dost spadl řetěz. Četl jsem v angličtině, takže bylo zajímavé, jak autor sem tam použil české slovo nebo frázi (to se asi v překladu nedalo zachovat) i jak představuje české dějiny a společnost americkým čtenářům.

22.05.2021 4 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Jako kronika jedné rodiny je to fascinující, jako román to ale až tak dobře nefunguje - až příliš mnoho postav, z nichž mnohé se jen mihnou, až zbytečně podrobně zachycená některá období a události, zatímco poslední desetiletí už se odbudou jen pár stránkami...

23.07.2019 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Oddechovka (stylem jazyka, nikoli tématy nebo délkou), která doplácí na příliš velké množství postav, u kterých klouže spíš po povrchu, než aby pronikla trochu víc do hloubky. S kategorií „oddechovka“ souvisí i banální jazyk a styl, sem tam to až „zabolí“ (fráze typu „bylo to fakt super“ apod.)

30.01.2019 3 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Možná je to tím, že jsem se Murakamiho přesytil (četl jsem snad vše, co česky vyšlo), ale tenhle román je pro mě docela zklamání. Sice se to jako vždy dobře čte (navzdory hooodně přepálené délce), ale přišlo mi to docela prázdné a příliš vykonstruované. Nadpřirozené prvky u Murakamiho často bývají ne zrovna logické, ale zde mi to už přišlo příliš přitažené za vlasy a vlastně zbytečné. Jako by se nemohl rozhodnout, jestli napíše jeden ze svých realistických románů, nebo jeden z těch nadpřirozených. A nejdřív napsal realistickou verzi, nepřišlo mu to dostatečně nosné na tak tlustý román, tak tam našrouboval ještě ty nadpřirozené prvky.
A technická poznámka - rozhodnutí českého nakladatelství vydat dvojdílný román v jednom svazku, který je pak kvůli tomu neprakticky objemný, těžký a s pidipísmenky, nepovažuji za šťastné.

15.09.2019 3 z 5

Bláznův kabát Bláznův kabát Martin Fahrner

Jeden z těch vzácných případů, kdy vám kniha dá mnohem více, než jste od ní čekali. Velmi příjemné překvapení, pro mě osobně asi nejlepší česká kniha za posledních pár let.

07.11.2017 5 z 5

Smrt múz Smrt múz Marie Michlová

Nikdy bych do sebe neřekl, že mě bude tak bavit tlustý román o anglických spisovatelích 19. století. Takže přeji autorce, ať ji samotnou Smrt múz nikdy nepotká...

24.11.2013 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Díky autorově věhlasu (včetně Nobelovy ceny) a ohlasům na tento román a jeho zdejšímu vysokému hodnocení jsem očekával hlubší až mystický zážitek, ale dostalo se mi jen mdlé polofantasy, která mě zklamala, motala se v kruzích a často štvala (hlavně dialogy, kdy si postavy typicky vyměnily deset zdvořilostních replik, než se dostaly k věci).

15.09.2022 3 z 5

Správná věc Správná věc Marek Hnila

Ke knize jsem se dostal jen díky tomu, že byla v nabídce e-knih zdarma - na základě zdejšího vysokého hodnocení jsem se jí rozhodl dát šanci i navzdory tomu, že jsem autora do té doby vůbec neznal (a mělo mě to varovat). A protože se zdejším neadekvátně vysokým hodnocením a podezřele nadšenými komentáři cítím podveden, budu zlý:
Jediným kladem knihy pro mě byl nevelký rozsah, díky němuž se dala se sebezapřením přece jen dočíst. Jinak je to x-tá generická varianta na dystopické romány (anglická jména postav tuto generičnost jen podtrhují), která nepřináší nic nového ani zajímavého. Naopak nabízí jen fádní děj s banálními dialogy a místy krkolomnými jazykovými konstrukcemi (zejména nepřirozený slovosled, který se občas - ovšem ne důsledně - objevuje v lichých kapitolách, působí, jako by šlo o velmi špatný překlad). Nejen samotný děj je šablonovitý a klouže jen po povrchu, ale i postavám chybí jakákoli hloubka a byly mi zcela lhostejné a vzájemně zaměnitelné.
Představuji si, že takto nějak by mohly v budoucnu vypadat knihy, až umělá inteligence dosáhne takové úrovně, že dokáže generovat nenáročnou spotřební beletrii.

04.07.2021 2 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Nechápu, proč je kniha označována za "román", kterým rozhodně není, takže v tomhle směru může vaše očekávání zklamat. Ve skutečnosti jde o soubor několika povídek propletených spoustou kratších i delších úvah a postřehů hlavně se dvěma hlavními tématy - cestování a uchovávání lidských těl a orgánů.

10.02.2020 4 z 5

Morčata Morčata Ludvík Vaculík

Vaculíkovi jsem se dlouho nevím proč vyhýbal, až teď jsem zkusil tohle a byl jsem příjemně překvapen. Bavila mě jeho práce s jazykem i vypravěčská poťouchlost, ale konec knihy jsem úplně nepobral, což je jeden z důvodů, proč nedávám maximální hodnocení.

13.08.2015 4 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Uznávám, že je to kvalitní literatura, ale pro mě příliš depresivní na to, abych měl chuť přečíst si od Balabána něco dalšího.

16.07.2014 4 z 5

Hejno bez ptáků Hejno bez ptáků Filip Doušek

Pozoruhodné dílo zvláště pro milovníky postmoderní literatury. Příběh je sice poněkud utlačován množstvím myšlenek, které chce autor sdělit, ale ani čtenář jako já, který všem prezentovaným myšlenkám a teoriím dokonale nerozumí, se v knize neztratí. Dobrý způsob, jak se populární formou seznámit s mnoha zajímavými informacemi z nejrůznějších oborů (matematika, ekonomie, filozofie, psychologie...)

07.04.2014 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Když má kniha pověst, že u ní široké čtenářstvo prská smíchy, přistupuju k tomu opatrně (čím širší publikum shledává určitý typ humoru zábavným, tím více hrozí, že ten humor je "lidový" v horším smyslu slova). Naštěstí je tohle celkem kvalitní oddechové čtení, i když se některé humoristické postupy dost opakují a stávají se předvídatelnými.

24.02.2014 4 z 5

Spíš mě to zklamalo, nedokázalo mě to vůbec vtáhnout do děje ani vyvolat nějaké silnější emoce kromě nudy. Postavy mě ničím nezaujaly a neoslovily a je vlastně s podivem, že mě tak bizarní situace nedokázaly pobavit. Dočetl jsem to jen ze setrvačnosti. Vlastně to na mě působilo podobně nudně jako Arto Paasilinna, který je v románu zmíněn. Nevím, jestli se u něj jen Jonassson inspiroval, nebo je to prostě typický styl severské literatury, ale můj šálek to tedy není.

08.10.2013 3 z 5

Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

(SPOILER) Není to úplně román, jak se nám snaží vydavatel namluvit na obálce, spíš populárně-naučný průvodce dnešním rozkolem mezi třemi generacemi a jejich odlišnými světonázory, které v rámci nutné zkratkovitosti prezentuje jako stereotypní šablony (děda je samozřejmě konspirátor a rasista, otec je samozřejmě nechápavý boomer a kapitalista a dcera je samozřejmě asexuální aktivistka). K tomu je pak trochu nesourodě přilepená postapokalyptická závěrečná kapitola z budoucnosti se všemi těmi očekávatelnými údivy vnučky, kterou babička otravuje vzpomínkami na dnešní svět ("oni tehdy fakt jedli maso a pálili uhlí, i když věděli, k čemu to vede?"). Kdo se v dnešních mezigeneračních diskusích a problémech prvního i třetího světa trochu orientuje, tak to všechno dávno zná, ale je to čtivě sepsané, to zase jo.

09.02.2024 4 z 5