Morčata

Příběh o lidech, morčatech, bankéřích, Státní bance, Státní bandě a jak to dopadlo. Vydání Morčat ve Spisech ilustrovala jedna ze smyšlených postav příběhu. Na záložku autor napsal: „Tuto knížku jsem od jejího vydání v roce 1991 ani neotevřel a vyhnul jsem se tomu i teď: vzdal jsem se korektur. Je psaná v tísni, kterou si nechci připomínat... O tísni duševní našel jsem teď náhodou ve svých Nepamětech zápis ze 21. listopadu 1970: ‚Psalo se mi velice těžce. Morčata byla to jediné, co jsem mohl psát. Byla plodem mého rozpoložení, ale nechtěl jsem psát politickou satiru ani alegorii. Psal jsem jen dál a dál a pouštěl do toho svůj strach i posměch. Posměch sobě samému v první řadě, a dával jsem si pozor, není-li ten posměch jen hraný... Když jsem byl za polovinou, začal jsem si najednou přát, aby si pro mne ještě nepřišli, aby počkali ještě měsíc, pak chybělo už jen čtrnáct dní. Ale nepřišli.' - To jsem měl v ruce obžalobu za ‚Deset bodů‘ ze srpna 1969 a předvolání k soudu. Ten však byl den před zahájením zrušen.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1198/morcata-1198.jpg 3.7146

Kniha Morčata

iz67
14.09.2021

(+ SPOILER) Krásná, tajemná, veselá, depresivní a bůhví jaká ješte kniha. Jedna z mála knih (vedle Něco se stalo), kterou jsem cetl několikrát. Spousta symbolů, které je zábavné desifrovat a tem mnoha zbylým zoufale jim nerozumět. Kdyz jsem ji v polovine osmdesatek cetl v samizdatu, tak jsem z toho, jak jsem ji nerozumel, byl intoussky paf. Dnes (2021) pri poslednim docteni mam chuť ležet a donekocna promyslet úmysly. Pozor spoiler, ty symboly a podobenstvi, ktere me napadaji:
- banker = spisovatel, kteremu straz bere / krade slova
Domek - kde by se dalo hezky zit, a kde se nakonec da jen zemrit
Nemocnice - jako misto nebezpcne zivotu
Rodina - kterou banker ovlada jen kduvli svym rozmarum
Vymenny obchod, zivot za zivot
Maelstrom normalizace
Téměř konec jako v Procesu, jen hrdina bojuje
...

000nugatovej
17.01.2021

"Psaní je vždycky jaksi projev bezmoci nebo plod pocuchaných nervů, prozrazuje komplexy nebo špatné svědomí." (str. 25)
Vaculík jde na hranu - jeho vypravěč experimentuje až krutě s bezmocnými a pasivními hlodavci. Ale není i on stejně bezmocný? Jako samozřejmou přijímá absurditu banky, v níž pracuje, a pokouší se krást jako ostatní, a to i když se dozví, že nejde o neškodnou hru, ale že tím mohou způsobit velkou krizi. Své blízké miluje, proto je občas propleskne. Ovšem pozorného čtenáře může napadnout, zda by je také nenechal v rámci svých experimentů zavřené v místnosti s černou kočkou. Ostatně ví, proč je Pavel nemocen, a proto ho unáší z nemocnice ... (Že by Pavel přece jen četl jeho zápisky?) Nakonec se zbavuje svého vypravěčského "ich", které výslovně a až demonstrativně překlápí do "er", které je pak zavražděno při odvážné cestě za tajemstvím .

Péťa1950
21.03.2020

Kdo žil v době, o které kniha pojednává a dostal se do konfliktu se státní mocí, tak nynější dění prožívá se strachem. Mladí asi mají s pochopením problémy, nedovedou si tu bezmocnost představit.
Pro mne depresivní dojem a návrat do beznadějné doby. Zvláštní přístup k tématu.

Explorer
01.01.2020

Kniha byla vtipná a člověk se nad ní i musel zamýšlet. Doporučuji :)

Hyaenodon
13.05.2019

Líbil se mi jazyk knihy, ale celkově je na mě symbolika příběhu až moc symbolická. Prostě jsem to nepobral... :)

HelenBarbora
23.03.2019

Knihu jsem přečetla jedním dechem, moc mě bavila.

los
24.11.2018

k diskutovanému závěru - domnívám se, že smysl pochopí právě jen ti, kteří znají a dokáží si přiznat temné stránky vlastního já

Jane100
23.07.2017

Kniha se mi fakt nelíbila. Strašné. Celou dobu jsem trpěla. Jak tohle může být něčím oceňované?