Disease Disease komentáře u knih

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Mitchell jak ho máme rádi. Nic pro čtenáře přímočarých příběhů.

02.01.2018 5 z 5

Na hranici zákona Na hranici zákona Will Bryant

Tak trochu jiný western. K této knize se rád vracím, i když taková bomba jako Muž se srdcem kovboje to není.

30.10.2017 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Není to nějak zvlášť poučné, spíš taková "cesta do hlubin spisovatelovy duše", ale je to napsané zábavnou formou, takže se to čte v pohodě, lépe než některé jeho v poslední době u nás vydané romány.

17.07.2017 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

I napodruhé v pohodě, ačkoliv jsem si vzpomněl, kdo byl syčák. Ale teda ten Plísňař? Že by pokus o filosofický přesah?

06.05.2016 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Sice se to na pár místech trochu táhne, ale celková prokomponovanost je parádní.

12.04.2016 5 z 5

Výlet pana Broučka do XV. století Výlet pana Broučka do XV. století Svatopluk Čech

V době studií jsem tuhle knihu samozřejně jakožto povinnou četbu programově ignoroval. O to větší teď bylo mé překvapení, jak byl Svatopluk Čech vtipný.

04.05.2015 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Podobně jako u Spánku lze hodnotit přidanou hodnotu v podobě ilustrací, jinak běžná povídka, která by mě v povídkové sbírce příliš nezaujala.

07.04.2015 3 z 5

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Místy nechtěně legrační. Nejvíce mě bavily pasáže z přírody, tam i překladatel věděl, o co jde.

23.10.2013 3 z 5

Relativně dlouho už jsem nečetl tak komplexní román, který by se četl prakticky sám.

09.09.2013 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Nějak mě to klevisovské panoptikum trochu nudí, hlavně proto, že autorka píše dost polopaticky a stylisticky neobratně, hlavně dialogy. Dám si pauzu a později zkusím něco novějšího.

03.06.2024 2 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Jako detektivka to nefunguje, protože to žádná detektivka není. Jako čtení do tramvaje v pohodě.

19.02.2024 3 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Nejlepší povídková sbírka od Murakamiho, navzdory tomu, že působí jako fragmenty, které se mu nevešly do románu (nebo možná právě proto).

04.10.2023 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Už je tu znát, že se Murakami "našel". Na Kafku nebo Wonderland to nemá, ale solidní to je.

28.08.2023 4 z 5

O Pavlovi O Pavlovi Daňa Horáková (p)

Ze začátku jsem se bál, že to bude pouze jakési erratum k Juráčkovým deníkům. Naštěstí se tu píše i o disidentech a emigrantech, což vlastně pro mě bylo zajímavější. Navzdory slušné stylistice to ale je "pouze" vypsání se z traumatu, takže kniha je nejdůležitější pro autorku.

07.08.2023 3 z 5

Noční rozhodnutí Noční rozhodnutí Ed Brubaker

Slabší než předchozí dva díly. Asi kvůli tomu, že se tu podepsala snaha "udělat to jinak" a také ty kraťasy holt nejsou tak propracované. Jako doplnění předchozích příběhů ale v pohodě.

29.03.2023 4 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Výborně popsaná korupční aféra, nicméně v rámci Goffy to není to nejlepší.

13.03.2023 4 z 5

Cesta Cesta Jack London

Jak říkal Oscar Wilde, knihy nejsou morální nebo nemorální, ale dobré nebo špatné. Hodnotím tedy knihu, nikoliv morální hodnoty vagabundů. A kniha se povedla, i když na plnou palbu to není. Palec nahoru paní překladatelce. I když slangové výrazy jsou trochu napříč subkulturami a lokalitami (občas brněnský hantec, občas se hanykuje hantýres ze Žižkova), asi to lépe nešlo.

06.03.2023 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Nedočteno, vzdal jsem to někde na 90+ stránce, takže nehodnoceno. Přišlo mi to literárně i vědecky někde na úrovni J. M. Trosky a přece jen už mi není 12. Díky lazarovi za terminus technicus WikiBrak, to naprosto sedí.

18.10.2022

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Chvíli je to zábavné, nicméně časem se ta absurdita přejí. Holt bratři Strugačtí nejsou Bulgakov.

07.07.2022 3 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Vážné téma, ovšem napsané tak zlehka a čtivě, že jsem to slupnul jak malinu. Oceňuji, že de Vigan dokáže napsat o stáří tak, že se u toho člověk nemusí zmítat v depresích.

18.05.2022 4 z 5