O Pavlovi přehled

O Pavlovi
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443695/bmid_o-pavlovi-Re3-443695.jpg 4 104 104

Vzpomínky české novinářky, prozaičky a kulturní organizátorky (mj. též ministryně kultury města Hamburk) Dani Horákové na léta strávená s jejím manželem, filmovým režisérem, scenáristou a prozaikem Pavlem Juráčkem. Autorčino vzdělání i spisovatelská a životní zkušenost jí umožnily napsat knihu, která je nejen detailním, intimním, místy humorným a v mnohém strhujícím psychologickým portrétem významné osobnosti české kultury, ale i svědectvím o širším okruhu mnoha Juráčkových a jejích přátel a známých z oblasti českého filmu, divadla, disentu a exilu (Václava Havla, Miloše Formana, Věry Chytilové, Jiřího Menzela, Rudolfa Slánského mladšího, Pavla Kohouta, Milana Machovce, Ludvíka Vaculíka, baronky Blanky Battagliové a mnoha dalších). Kniha není zdaleka jen vzpomínková, ale jde také o obecnou reflexi – lidské povahy, mezilidských vztahů, tlaku dějin na člověka a v posledu i lidského osudu a lidské odpovědnosti za vlastní život vůbec. A lásky, která ničí, ale je přesto životodárná.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize O Pavlovi. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (38)

Hema
01.04.2024 5 z 5

Ta kniha nebí o disidentech, není o Juráčkovi ani o totalitě. Je o vztahu Dani Horákové k tehdejšímu světu, spíláním Pavlovi, elaborátem, jehož prostřednictvím se snaží pochopit, co jí k němu tak táhlo, když byl vlastně tak hrozný.
Disidenti jsou tam ukázaní bez příkras, třeba jak navzájem žadoní o zveličení jejich utrpení, aby mohli být uznáni za politické azylanty apod. Rozhodně obohacující četba.

oskarka
03.01.2024 2 z 5

O Pavlovi? Kdyby se psalo jen o něm, byla by kniha velmi tenká. Tohle nemám autorce za zlé, naopak, byla potřeba vysvětlit jeho i její vztah k některým lidem.
Co mi neskutečně vadilo, tak obšírné popisy některých literárních postav, na kterých chtěla demonstrovat vztah s Juráčkem. Poslouchala jsem jako audioknihu, takže jsem často přeskakovala kapitoly.
Kniha zbytečně dlouhá, místy nudná. Moc jsem se na ní těšila a tohle bylo celkově zklamání


TipsyChipsy
27.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Obšírná sága jednoho milostného vztahu, rozšířená o spoustu informací o lidech kolem filmu. Autorka jako zkušená novinářka to napsala čtivě, komentuje, srovnává, využívá různé zdroje, a také při svém vzdělání CSc. filozofie do textu zapojila různé intelektuální analogie, třeba z Hegela a Mistra Eckharta. Srovnává Juráčka s Dürerem, poté s Kafkou a Kierkegaardem. Sebe pak s Milenou Jesenskou nebo Viktorkou. Všechny její úvahy jsou inspirující a zajímavé výlety do literatury a historie. Román je přímo nabitý medailonky zajímavých osob jako Thomas Fantl, Werner Schroeter, Milan Machovec, taktéž o místech jako čtvrt Mnichova Schwabing, kulturní a politický střed, nebo historie zámečku Bratronice, kde Juráček natáčel. Kniha jako je tato je vrcholná v disciplíně dokument všeho, i toho na co by vás ani nenapadlo se zeptat a nad čím přemýšlet.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2020 - Kniha roku Lidových novin


Kniha O Pavlovi v seznamech

v Právě čtených10x
v Přečtených130x
ve Čtenářské výzvě20x
v Doporučených10x
v Knihotéce35x
v Chystám se číst127x
v Chci si koupit30x
v dalších seznamech1x