Dinosaur Dinosaur komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

(10/10) 451 stupňů Fahrenheita. Teplota, při které se vznítí papír.

Vlastně vůbec netuším, jak jsem se o téhle knize dověděl a vlastně ani proč jsem si ji chtěl přečíst, protože jsem víceméně vůbec netušil, o čem bude, ale jsem hrozně rád, že jsem se k ní dostal. Nevím proč jsem měl, dojem, že půjde o nějaký katastrofický román a... ono o něj vlastně jde. Jen tou katastrofou nejsou živelné ani jiné pohromy, ale lidstvo samo. Lidstvo, které žije a baví se bez toho, aby se obtěžovalo nad čímkoli přemýšlet a tak se z přemýšlení a všeho, co by k němu mohlo vést stane zločin.

Líbí se mi, jak je kniha napsaná a hlavně zpočátku má až jakousi "snovou" atmosféru nebo jak to říci. Nevím, zda to tak působilo jen na mě, ale měl jsem při jejím čtení pravdu zvláštní pocit. Ta kniha je zkrátka děsivá, ale zároveň krásná. A také se bojím, že i celkem aktuální...

27.02.2016 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

(10/10) Tohle je taková ta kniha, která je hrozná a skvělá zároveň. Hrozná proto, co se v ní děje,skvělá proto, že člověka nutí k zamyšlení - pokud se tedy dostane přes začátek plný násilí, ve kterém k tomu nemá prsty nikdo jiný než hlavní postava a vypravěč příběhu Alex.

Můj komentář obsahuje spoilery, takže pokud jste knihu nečetli, tak raději nepokračujte.

Alex si trest bezpochyby zasloužil, ale svým způsobem mi ho bylo i trochu líto. Navíc mi v knize nepřišel zkažený jen on, ale vlastně i celá společnost. Už jen třeba ta skutečnost, že si jako pokusného králíka vybrali jeho, protože byl po ruce, ale z jeho stejně "povedených" kamárádíčků se nakonec stali policajti, protože je při činu nikdo nechytil. Trest byl sice účinný, ale celá ta metoda mi je tak nějak proti srsti a pochybuji, že by skutečně mohla nějak prospěšně fungovat. Společnost by takového člověka stejně nikdy nepřijala (což se stalo i zde) a taková metoda "napravení" či trestu mi zkrátka přijde nepřirozená, zkrátka asi jako mechanický pomeranč :) A co mi přišlo ještě zvrácenější, byla ona následná Alexova "alergie" na hudbu. Možná by si za svoje činy zasloužil, ztratit něco, co měl rád, ale zničit někomu prožitek z umění mi přijde prostě naprosto nelidské. Zajímavé také bylo opětovné setkání se spisovatelem - ač by asi správný občan měl uvažovat tak, že odpykáním trestu je zločin "splacen", tak oběť se jen těžko zbavuje touhy po vlastní odplatě. Jediné, co mi přišlo zvláštní, byl konec, kde bylo naznačeno, že z toho všeho Alex jaksi "vyrostl". To by bylo pochopitelné, kdyby to byl jen nějaký přidrzlý puberťák, který dělá vylomeniny, krade, sem tam něco roztříská... ale jeho činy byly přece jen o něco závažnější. I tak ale knihu velice doporučuji.

27.02.2016 5 z 5

Posedlost Posedlost Jonathan Kellerman

Vcelku napínavá fajn detektivka.

27.02.2016 4 z 5

Nová hlídka Nová hlídka Sergej Lukjaněnko

(10/10) Naštěstí nepatřím k těm, kterým svět Hlídek už přijde "vyčerpán", pořád mě to baví a Nová hlídka se mi zase líbila o chlup více, než ta Poslední. Jen pořád přemýšlím nad tím kouzlem, které Anton ke konci použil a zda tušil, že to dopadne tak, jak to dopadlo, nebo jestli byl opravdu odhodlaný k...? Každopádně mě teď tedy opravdu mrzí, že u nás ještě nevyšla Šestá hlídka, protože kdybych mohl, tak po ní ihned hladově skočím.

22.02.2016 5 z 5

Temná hlídka Temná hlídka Vladimir Vasiljev

(7/10) Knížka není špatná, ale do kvality Lukjaněnkových děl jí dost chybí a je zkrátka vidět, že to psal jiný autor. Přemýšlím, jak moc se Vasiljev podílel na Denní hlídce, protože právě ta je kvalitativně o dost výš. Tahle kniha se poměrně dlouho rozjíždí, pak celkem zaujme a závěr mi zas přišel trochu nemastný neslaný. Co se mi ale líbilo, byla postava Lika.

17.02.2016 4 z 5

Poslední hlídka Poslední hlídka Sergej Lukjaněnko

(9.5/10) Já to s tou sedmou hladinou tušil! Ale u jisté věci nechápu, jak to Antonovi mohlo dojít až tak pozdě a taky mě trochu zarazil a asi úplně neseděl výběr záporáků. Jinak to opět bylo napínavé a kvalitní čtení. Narážka na film pobavila :)

09.02.2016 5 z 5

Šerá hlídka Šerá hlídka Sergej Lukjaněnko

(☆10/10) Polemika na téma dobro-zlo po dvou dílech už tolik nepřekvapuje, ale děj je stále napínavý a svižný a tentokrát jsou všechny příběhy provázany v podstatě stejným tématem. K dalším dílům jsem se v minulosti už nedostal, takže jsem zvědavý, zda se přikloním k názoru "mělo to zůstat jako trilogie" a nebo budu stále nadšen.

05.02.2016 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

(☆10/10) Přečteno potřetí a opět jsem si to parádně užil. Námět Jiných s magickou mocí a uměním vstupovat do Šera odehrávající se v našem světě mi přijde originální a funguje na jedničku. Kniha je čtivá, chytlavá, napínavá a velice se mi líbí, že ač tu máme Světlé a Temné, kteří proti sobě věčně bojují, tak se postupně ukazuje, že vlastně možná ani nejsou tak odlišní a že nic není černobílé. Za mě naprostá spokojenost.

04.02.2016 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

(6.5/10) Začnu klady. Líbí se mi kontroverzní námět a především nečernobílost postav - Humbert tu není vykreslen jako naprostý zvrhlík, ale jako obyčejný člověk s odlišnými choutkami, kterým se zpočátku snaží bránit, ale nakonec se mu to nepovede i díky tomu, že k tomu přispěje i sama jeho "oběť", tedy Lolita. Líbí se mi styl, jakým je kniha napsána a je vidět, že autor psát umí a proto mě mrzí, že nehodnotím výše. Proč? Protože ač jsem to na začátku viděl jistě minimálně na 4*, zhruba od půlky mi kniha začala prostě připadat poněkud zdlouhavá a po jisté události se mi děj už tolik nelíbil, takže jsem ke konci spíš už četl jen proto, abych to měl za sebou a mohl se vrhnout na něco jiného. Přesto četby nelituji, protože není od věci si na tak známé dílo utvořit názor, ať už je jakýkoli.

28.01.2016 3 z 5

Robohistorie II. Robohistorie II. Isaac Asimov

(8/10) Pokud jste už četli sbírku "Já, robot", tak vám několik povídek bude povědomých, ale přijde mi fajn, že to vyšlo takto pěkně ucelené. Stejně jako autorovi se mi nejvíce líbila závěrečná a dojemná povídka "Dvěstěletý člověk".

27.01.2016 4 z 5

Věčný mír Věčný mír Joe Haldeman

(9/10) Překvapivě mi tohle pokračování-nepokračování přišlo o něco čtivější a možná i zajímavější než první díl, jen ten konec mi pak přišel takový nijaký.

25.01.2016 4 z 5

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

(9.5/10) Skvělé zakončení (pokud se tomu tak dá říkat, když jde o prequel) ságy. Předchozí díl se mi sice líbil o něco více, protože tenhle byl chvílemi i poměrně depresivní, jak některými událostmi, tak tím, jak vykresloval Hariho stárnutí. Vzhledem k tomu, že knihu Asimov dokončil těsně přes svou vlastní smrtí, tak hádám, že to Hariho naříkání na stáří odráží jeho vlastní pocity a právě tím to působí ještě pochmurněji. Každopádně jsem rád, že se konečně můžu po letech říct, že se mi povedlo nějak sehnat a přečíst všechny díly.

25.01.2016 5 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

(8/10) Při čtení mě provázel jakýsi ubíjející pocit marnosti a nesmyslnosti toho všeho, což se vlastně nakonec ukázalo jako účel. Zajímavý byl nápad s dilatací času, ale Haldemanova vize budoucnosti mi přišla dost děsivá (což mě přivádí na myšlenku, že bych se někdy docela rád dostal ke sci-fi, kde by byl svět, co by se mi líbil). Na to, že je kniha tak opěvovaná, z ní nejsem až tak unešen, ale zajímavá rozhodně je a k rozšíření obzorů můžu jen doporučit. Zkusím i pokračování.

20.01.2016 4 z 5

Denní hlídka Denní hlídka Sergej Lukjaněnko

(☆10/10) Vzhledem k tomu, že jsem knihu četl už potřetí a dvakrát z toho prakticky na jeden zátah (což se u knih, co mají přes 400 stran zas tak často nestává), je asi jasné, že tahle knížka prostě musí být (alespoň pro mě) něco extra, proto mě trochu překvapuje, že tu až tak moc jásotu vlastně nevidím. No nic. Pro mě to byl opět skvělý zážitek, miluju ty úvahy na téma dobro a zlo, které tu rozhodně nejsou černobílé a samotného mě znejisťují, k jaké straně bych se připojil, kdybych byl Jiný (normálně bych řekl, že k těm "hodným", ale tady si nejsem tak úplně jistý). Zkrátka dokonalost.

20.01.2016 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

(7.5/10) Začátek je fajn, ale ke konci to sklouzne k takovému klasickému akčňáku. Co se povedlo, je staronový záporák, jehož plán mi přišel opravdu obludný, ale docela mi vadila příliš rychlá evoluce Trifidů. Právě za to jsem strhl nějaké body, protože pochopím ještě ty věci, co byly naznačeny už ve Dni ("mluvení", schopnost se učit), ale ty nové formy mi už přišly trochu moc... za přečtení ale stojí.

18.01.2016 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

(10/10) Právem klasika. Co by se stalo, kdyby svět, jak ho známe, přestal ze dne na den existovat? Přitom k tomu stačí relativně málo a aby situace byla ještě zoufalejší, k likvidaci toho, co z lidstva ještě zbylo začnou přispívat podivné chodící rostliny...
Je celkem zřejmé, odkud čerpá inspiraci třeba film 28 dní poté nebo komiks Walking dead, kde Trifidy nahrazují zombíci, ale právě ten neotřelý nápad s rostlinami se mi líbí nejvíc. K tomu kniha slouží i jako jakési varování, aby si lidstvo tolik nezahrávalo, ať už s přírodou, nebo třeba se zbrojením.

16.01.2016 5 z 5

Spektrum Spektrum Sergej Lukjaněnko

(10/10) Ač mi jistá opakující událost přišla časem tak trochu ubíjející, kniha mě i tak hodně vtáhla a líbila se mi. Stejně tak se mi líbil její filozofický ráz a konec mě jako některé zde vůbec nezklamal. Určitě doporučuji.

14.01.2016 5 z 5

Dinosauři Dinosauři Ilona Bagoly

(10/10) Pěkná encyklopedie shrnující základní informace o dinosaurech a obohacená o 3D obrázky. Kniha je pro čtenáře asi od 11 let, takže si myslím, že by to byl třeba hezký dárek pro někoho v tomhle věku. Já si jí půjčil spíše z legrace (a zvědavosti, jak bude vypadat to 3D) v knihovně, ale pobavila mě taky :)

10.01.2016 5 z 5

Svět stínu Svět stínu Sergej Lukjaněnko

(8/10) V knize se opět dost filozofuje a polemizuje a možná je přecejen až trochu moc rozvláčná (nebo to je možná i tím, že jsem si teď napůjčoval moc knih a snažím se tím pokudmožno co nejrychleji prokousat), ale konec se mi líbil.

10.01.2016 4 z 5

Hvězdy, ty studené hračky Hvězdy, ty studené hračky Sergej Lukjaněnko

(9/10) Kniha je zajímavá, nabízí zajímavé zvraty a náhled do jiného typu společnosti, na kterou jsem měl zhruba stejný názor jako hlavní hrdina. Uvidíme, co přinese další díl, který už mám rozečtený.

07.01.2016 5 z 5