A zrodí se Nadace

Sedmá kniha série Nadace, která dejove predchází celému cyklu a navazuje na Predehru k Nadaci. V době, kdy Hari Seldon bojuje za zdokonalení své revoluční psychohistorické teorie a o zajištění lidskosti mezi hvězdami, zachvívá se velká Galaktická Říše na pokraji apokalyptického zhroucení. Seldon a ti, jež miluje, jsou zachyceni vírem a stávají se pěšci v boji o nadvládu. Kdokoli by ovládal Seldona, ovládal by psychohistorii – a s touto zbraní i budoucnost Galaxie. Mezi těmi, kteří chtějí proměnit psychohistorii v největší clověku známou zbraň, jsou politický demagog se slabou vůlí, císař Cleo I. a nemilosrdný militaristický generál. Jako poslední službu lidstvu musí Hari Seldon zachránit své životní dílo z jejich moci a najít pravé dědice. Hledání začíná u své vlastní vnučky a přináší sen o nové Nadaci. Máte před sebou dlouho očekávaný poslední román velmistra science fiction z nejvetší SF řady, jaká kdy vznikla. Kniha A zrodí se Nadace, kterou dokončil těsně před svou smrtí, je vrcholným výkonem života velkého spisovatele, vzrušujícím odkazem tvořivého génia Isaaca Asimova....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21852/a-zrodi-se-nadace-21852.jpg 4.4321

Nadace / Nadácia 7.

Romány, Sci-fi

Vydáno: , Classic

Forward the Foundation, 1993

Kniha A zrodí se Nadace

Akana

Poctivé dotažení kružnice napojující se na první povídkovou Nadaci. Rozčleněním na dějové epizody s výraznými časovými skoky ji dokonce trochu připomíná, jinak už ale žádná velká překvapení ani v ději ani v autorově stylu. S odstupem mě z celé sedmidílné ságy kupodivu víc bavily díly 4 a 5, tedy ty s Trevizem. Rád bych nicméně časem sáhl i někam do související série o robotech, zajímalo by mě do jaké míry je s Nadací provázaná.

bukiet

Posmrtně vydaný román A zrodí se Nadace je chronologicky druhým románem, který o Základně pojednává. Spolu s předcházející Předehrou k Nadaci patři k tzv. prequelovým nadačním románům, tedy ke knihám, které se snaží zmapovat historii, jež se stala ještě před samotnou Nadací. V tomto případě je to ale především životní příběh Hariho Seldona, který začneme sledovat osm let po událostech předešlého románu (12 028 Galaktické éry) a pak po desetiletých skocích jej završíme hrdinovou smrtí (12 070 Galaktické éry / 3 rok Éry Nadace). A během toho sledujeme Seldonův boj o vytvoření psychohistorie v její použitelné formě, což následně vede k založení Nadace/Nadací. Hari sice v tomto románu na konci umírá, ale my se s ním ještě znovu setkáme, protože další, nejen Asimovovy, romány dále rozvíjejí příběh jeho života. Za zmínku pak stojí Seldonovo vyprávění o dívce, která už před dvaceti tisíci lety uměla telepaticky naslouchat celé planetě, což je příběh, který známe z knihy Nemesis.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)

Usire
24.04.2020

Nemělo to takovou šťávu jako Předehra. Stárnoucí Hari Seldon mi moc nevadil jako jiným čtenářům, zato mi vadila jeho partnerka. V prvním dílu jí musíte milovat, ale zde se stává postavou, která opravdu leze na nervy. Závěr je tragický jako sám život, protože člověk během něho pomalu ztrácí lidi na kterých mu záleží až zůstane úplně sám v cizím neznámém světě.

AVmagix
15.04.2020

Tak jsem dočetl epické dílo. Někde jsem četl, že se jedná o nejlepší napsané sci-fi (asi ve své době), ale i přes mou malou čtenářskou historii nemohu nesouhlasit. Jsem nucen v úctě k autorovi hodnotit spíše celou sérii, protože samostatné dílo "A zrodí se Nadace" by zřejmě nemělo takovou sílu jako celá série. Nemohu se zbavit pocitu autobiografie. Možná ne všude (rozuměj v celé této knize), ale asi těžko by mi někdo rozmlouval, že tomu tak alespoň někde není. Cítím velkou vyzrálost autorova přístupu, téměř loučení se životem jeho samotného, ale tak hezky vtisknuté do příběhu... Sám jsem v životě ztratil "pár" lidí a vím, jak to bolí. Je to nenahraditelná ztráta. Také si kladu otázky, co je smyslem života a zda jej vůbec naplním. Soucítil jsem proto s Hari Seldonem tak moc, až mi slza ukápla. Je to mistrovské zakončení velké ságy (série). Hodně mě sice odrazuje příliš mnoho detailů, které odvádí pozornost od příběhové linky (zejména myslím první díl této série), ale chápu to. Ono to totiž tím vším zde zapůsobí komplexně, prostě tak, jak má. Asi chtěl chybějící díl skládačky dohnat, tak napsal poslední dva díly. Kdo ví. Každopádně se k zemi skláním před autorem Isaacem Asimovem. Obtížně budu hledat podobně kvalitní sérii, či samostanou knihu. Má někdo nějaký tip? :-)

Malarkey
12.04.2020

Závěr jednoho sci-fi eposu přesně v tom duchu, jaký si čtenář nedokáže snad ani vysnít. Isaac Asimov zakončil svůj životní koloběh knihou, která se vrací na počátek veškerého dění. Navíc si nelze nevšimnout toho množství narážek na celou tu sérii, včetně robotů, ale i skutečnosti, že Hari Seldon je Isaac Asimov. Nebo je Isaac Asimov Hari Seldon? To už je teď vlastně ale jedno. Mám pocit, že do svých třiceti let jsem v knižním světě nezažil nic tak osudového jako Nadace pro Isaaca Asimova. Navždy ji budu mít v srdci. Těch sedm dílů mi zkrátilo čekání na konec korony a já nemůžu jinak, než do nebe uctivě děkovat samotnému autorovi. Sic je poslední díl na čtyři hvězdy, možná i tím přílišným politickým náhledem, ale v kontextu celé série je to malichernost. Děkuji mistře!

3DD!3
30.03.2020

Tolik let mi trvalo než jsem ságu dočetl, ale chtěl jsem si poslední části nechat ke speciální příležitosti... Nadace je příběhem o opakování, cyklech a historii. Stále se potvrzuje, že svět řídí nekompetentní hlupáci, kteří z minulosti nepoučili a nepoučí. Seldonův Základní radiant dával do souvislosti věci tak, že dokázali zrcadlit budoucnost v jednání starých národů. Vždyť jde o do budoucnosti přenesené zkrácení doby Temna, které kdysi ve vědě duplo Evropě na brzdu, jen v širším měřítku. Asimov v posledním díle varuje před špatně užívanou demokracií, plnou lenosti, která vede pouze k rozpadu. Varuje před silou společné mysli a vzpomíná... Na den kdy přišel s nápadem na psychohistorii.

martin č.
14.01.2020

Předposlední díl mě vtáhl do děje sice o trochu více než tato "sedmička", na druhou stranu jako uzavření, resp. nastartování celé ságy započaté Asimovem o 50 let dříve je to perfektní.
Děj rozložený do několika desetiletí života Hariho Seldona sice ubral na spádu, ale logicky perfektně pospojoval všechny započaté nitky a svým způsobem se podobá i prvním knížkám "Nadací", které rovněž popisovaly děje od sebe vzdálené mnoho let.
Za tohle celoživotní dílo musím autora chca nechca přidal k "oblíbeným"

ziriant
19.12.2019

Ze série Nadace mi zbývá přečíst kniha číslo 6 (tedy Předehra k Nadaci), ale tohle je pro mě zatím jednoznačně top.